Πάλι στο καλάθι…

Ούτε την 15η Αγωνιστική

μπόρεσε ο ΑΟ Αγρινίου να πάρει εκτός έδρας νίκη, αλλά συνεχίζει να βρίσκεται ψηλά και ασφαλής στην υπόθεση παραμονής στην Κατηγορία. Πάντως έχασε για μία ακόμα φορά με ένα καλάθι,  70 – 68, παρότι δεν είχε ένα από τα καλύτερα «πιστόλια» του, τον πρώτο του σκόρερ Σωκράτη  Ναούμη που είχε υποστεί διάστρεμμα.

Το παιχνίδι βάδιζε

πόντο – πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο και στο δεύτερο οι παίκτες του ΑΟ  σημείωσαν μόλις 8 πόντους, οπότε  το Άργος Ορεστικό προηγήθηκε στο ημίχρονο με 35 – 28. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Α. δεν κατάφερε να κλείσει την διαφορά, αλλά στο τέταρτο έφτασε  το παιχνίδι στο καλάθι. Με το σκορ στο 70-65 ο Γεωργουλας ευστόχησε  σε  βολή τεχνικής ποινής που κέρδισε η ομάδα του Αγρινίου, σκόραρε  σε άλλες δύο  στην αμέσως επόμενη φάση και  το σκορ έγινε  70-68.  Η άμυνα έγινε σωστά στον χρόνο που απέμενε και την επίθεση των γηπεδούχων, αλλά  στην τελευταία επίθεση ο ΑΟ δεν πέτυχε καλάθι σε προσπάθεια τριών πόντων και οι γηπεδούχοι πήραν το «ροζ»  Φύλλο Αγώνα.

Δεκάλεπτα: 18 – 20, 35 – 28, 50 – 43, 70 – 68.

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Γιώργος Καραταγλίδης): Γιαγκόπουλος, Σαββίδης 7(1), Κίτσιου, Μιχαηλίδης 5(1), Μπέλλος, Τσουμάνας, Τράντας 13(2), Κόττας 30(4), Μανδαλάκης 9(1), Χαντζόπουλος 6, Μποζίνης, Παντελίδης.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Κυριλής 4, Μπερερής 21(1), Δασκαλάκης, Παραπούρας 3(1), Μπαρούχας 11(2), Σκαρλάτος 4, Μήτσου 6, Γεωργούλας 17(3), Αναστασάκης 2, Πουρνάρας.

Στην ΑΕΛ το ντέρμπι

Η ΑΕ Λάρισας

νίκησε 77-82

τον Γυμναστικό Λάρισας και οι νικητές μοιάζουν ακλόνητοι πια στην 2η θέση. Στα άλλα αποτελέσματα ήταν βολικό    για τον ΑΟΑ το γεγονός ότι οι Τιτάνες Παλαμά νίκησαν τον Πολύγυρο  87-82  στην παράταση (71-71 κανονικός αγώνας) όχι όμως και  η νίκη που πέτυχε ο Ερμής Λαγκαδά  με 69-74 στην Καστοριά. Το Στρατώνι νίκησε την ΕΑΚ Θεσσαλονίκης με 87-81, ο Ιωνικός Ιωνίας έχασε 72-78 από την Ανατόλια και η Ευκαρπία είχε ρεπό.

Η Βαθμολογία σε 15 αγώνες: Αίολος Αστακού 28 (14-0), ΑΕΛ 26 (12-2),  ΓΣΛ 24 (10-4), Ερμής Λαγκαδά 23 (9-5), Άργος Ορεστικό 22 (8-6), ΑΟ Αγρινίου 22 (8-6), Στρατώνι 21 (7-7), Καστοριά 21 (7-7), Πολύγυρος 20 (6-8), Πιερικός Αρχέλαος 20 (6-8),  Ευκαρπία 19 (5-9), Ανατόλια 19 (5-9), Ιωνικός Ιωνίας 17 (3-11), ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 17 (3-11), Τιτάνες Παλαμά 16 (2-12).