Πρόκριση η Κ20, αδικημένος ο ΑΟ Φλόγα

Η ομάδα Κ20 του Παναιτωλικού θα διεκδικήσει το Κύπελλο Αιτωλοακαρνανίας στον τελικό, κόντρα στον ΑΟ Χάλκειας, αφού νίκησε 1-0 τον ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας στον ημιτελικό με το γκολ- πέναλτι του Μωραΐτη στο 86ο λεπτό. Ωστόσο ο διαιτητής Λιόνας αδίκησε τους ηττημένους σε τρεις περιπτώσεις, και οι δύο έκριναν  την έκβαση του ματς.
Στο πέναλτι με το οποίο σκόραρε ο Παναιτωλικός, αναφέρει  στο Φύλλο Αγώνα  τράβηγμα του Μωραΐτη από τον Καντάνη, αλλά κάτι τέτοιο δεν φάνηκε. Αντίθετα ο επιθετικός των γηπεδούχων, στη συνέχεια,  κρατούσε τη μπάλα  με τα πόδια στα όρια του επιθετικού φάουλ. Αλλά η κραυγαλέα φάση έγινε στο 94΄όπου υπήρξε πεντακάθαρο χέρι του Ζίγκηρη και ο Λιόνας αρνήθηκε το πέναλτι υπέρ της Φλόγας. Μάλιστα στη συνέχεια απέβαλε τον Ξευγένη, επειδή έπεσε πάνω του, χωρίς να λάβει υπόψιν του πως ο έμπειρος επιθετικός σπρώχθηκε από άλλον παίκτη.
Ο αγώνας έδειξε από την αρχή πως θα έχει ποιότητα, ανάμεσα σε δύο ομάδες που ήξεραν να παίζουν οργανωμένα και με σαφείς προσανατολισμούς σε άμυνα κι επίθεση. Η Κ20 σε κάποια σημεία είχε μεγαλύτερη ευχέρεια στην κυκλοφορία της μπάλας, αλλά ο ΑΟ Φλόγα υπερτερούσε στην ικανότητα να «πατάει» περιοχή και να δημιουργεί ευκαιρίες. Έτσι στο 13΄ από σέντρα του Βασιλόγιαννη και κεφαλιά – πάσα του Νταλαπέρα, ο Κόκκαλης έκανε το γυριστό σουτ που έφυγε ψηλά. Η μεγαλύτερη φάση του ημιχρόνου ήταν  στο 14΄όπου σε σέντρα του Νταλαπέρα ο Νάκος έκανε κοντινή κεφαλιά και ο Κουσιάδης απέκρουσε εντυπωσιακά. Ο τερματοφύλακας των κυανοκίτρινων στο 22΄απέκρουσε σουτ από τον Νταλαπέρα  και ο Παναιτωλικός  είχε την πρώτη του φάση στο 32΄, που ο Μαλης έκανε αδύναμη κεφαλιά από κοντά και την εξουδετέρωσε ο Καραγκούνης. Οι γηπεδούχοι μετά το 30ολεπτό έδειξαν να ελέγχουν πιο πολύ το κέντρο, όμως ο ΑΟ Φλόγα είχε φάσεις προς την εστία. Στο 44΄ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Κουσιάδης «καθάρισε», στο 45΄σε διώξιμο του Μαλη ο Δερβίσης έβαλε κόντρα στον Κουσιάδη που κατέληξε άουτ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νάκος  από καλή θέση σούταρε ψηλά.
Στην επανάληψη η ομάδα του Χρήστου  Βασιλείου εμφανίστηκε ακόμα πιο δραστήρια και μέχρι η Κ20 να καταφέρει να ισορροπήσει το ματς, ήταν πιο επικίνδυνη. Στο 52΄σε μπαλιά του Βασιλόγιαννη ο Νταλαπέρας μπήκε στη περιοχή από δεξιά και σούταρε άουτ, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα  χρειάστηκε να αποκρούσει δύο φορές ο Καραγκούνης, ισάριθμα σουτ από τον Μωραΐτη και στο 57΄η κεφαλιά του Σαάντο ήταν άουτ. Όσο κυλούσε το ματς ο Παναιτωλικός «έβγαζε» περισσότερες δυνάμεις στο γήπεδο και στο 60΄ο Μωραΐτης αστόχησε από πλάγια, ενώ στο 66΄το φοβερό σουτ από τον Καράι ανάγκασε τον Καραγκούνη σε ωραία απόκρουση. Στο 76΄ ο Κουσιάδης απέκρουσε μακρινό σουτ του Νάκου και στη συνέχεια η Κ20 έχασε πέναλτι. Σε χέρι του Ζαχαράκη (που υπέδειξε ο βοηθός Κωσταράς, καθώς ο Λιόνας  είχε χάσει τη φάση) καταλογίστηκε σωστά η «εσχάτη των ποινών».  Στο 77΄το εκτέλεσε ο Βασιλάρης, όμως ο Καραγκούνης μπλόκαρε.  Στο 82΄σουτ από τον Βασιλάρη  και απόκρουση του Καραγκούνη, ενώ στο 85΄η Κ20 κέρδισε το δεύτερο πέναλτι που ο Μωραΐτης μετέτρεψε σε γκολ, μέχρι που στο 94΄δεν δόθηκε πέναλτι σε βάρος του αμυντικού των γηπεδούχων.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Χρήστος Ζαρκαβέλης): Κουσιάδης, Καράι, Ζίγκηρης, Σάαντο, Μιχάι, Μαλής, Μαργαρίτης, Βασιλάρης (92’ Καββαδίας), Γιαννιώτης (90’ Κοντογιάννης Γ.), Βακράκος (65’ Μυτιλήνης), Μωραΐτης.

ΑΟ ΦΛΟΓΑ (Χρήστος Βασιλείου): Καραγκούνης, Τραγουλιάς, Χριστόπουλος, Ζαχαράκης, Φραγκούλης (39΄λ.τ. Δερβίσης), Καντάνης, Νταλαπέρας (89’ Κοκώνης), Ντζιμάνης, Κόκκαλης, Νάκος, Βασιλόγιαννης (62’ λ.τ.  Ξευγένης).
«Πρωτάρης» και φιναλίστ
Ο ΑΟ Χάλκειας αποτελεί την συνέχεια του Προμηθέα Γαβρολίμνης και της ΑΕ  Τρικόρφου, οπότε λογίζεται από πολλούς ως καινούρια ομάδα. Υπό αυτή την οπτική γωνία πάει για πρώτη φορά στον τελικό, καθώς ο Προμηθέας Γαβρολίμνης είχε πάει δύο και τη μία κατέκτησε το Κύπελλο. Η πρόκριση χθες κατακτήθηκε απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα, τον Ν.  Θέρμιο Απόλλωνα. Οι νικητές επικράτησαν  1-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καλαβρουζιώτη στο 65’, αν και αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 57’ μετά την αποβολή του Ψυχογιού με δεύτερη κίτρινη κάρτα.