Ο ένας με «αέρα», οι δύο με πίεση

Η 18η Αγωνιστική της Β΄Αιτωλοακαρνανίας ήταν πολύ ευνοϊκή για τον Άρη Αιτωλικού στον πρώτο Όμιλο, καθώς ξέφυγε κι άλλο από τους διώκτες του. Όμως στους άλλους δύο Ομίλους η κατάσταση είναι διαφορετική. Στον δεύτερο προέκυψε ήττα για την Θύελλα Παραβόλας και η ΑΕΚ Αγ.Κωνσταντίνου πλησίασε στον πόντο. Στον τρίτο Όμιλο υπάρχει μια ξεχωριστή κατάσταση, αφού ο   Αμβρακικός Λουτρού συνεχίζει να προηγείται, αλλά ο Παναμβρακικός Μπούκας έχει κάνει το ρεπό. Η διαφορά βρίσκεται στους επτά βαθμούς, αλλά είναι πλασματική, διότι αναβλήθηκε η αναμέτρηση του Παναμβρακικού με τη Μεδεών Κατούνας, οπότε εάν πάρει αυτούς τους τρεις πόντους η ομάδα της Μπούκας και κερδίζοντας όταν ο Αμβρακικός έχει ρεπό (θα υποδέχεται το Αρχοντοχώρι) προς το τέλος του πρωταθλήματος, ουσιαστικά οι δυο ομάδες βρίσκονται στον πόντο.  Αμφότερες ωφελήθηκαν από την ισοπαλία αυτής της Αγωνιστικής, ανάμεσα σε Αλυζιακό Μύτικα και Α.Ε.Βάλτου.

1ος Όμιλος: «δώρο» από Θύελλα
Ο Άρης Αιτωλικού έκανε το καθήκον του κερδίζοντας 2-1 τον Αχιλλέα Γραμματικούς και την ίδια ώρα η Θύελλα Αγ.Ανδρέα υποχρέωνε σε ήττα με 2-1 τον δεύτερο  Αετό Σταμνάς, προσφέροντας μεγαλύτερη άνεση στους πρωτοπόρους για τη συνέχεια. Μάλιστα δεν κέρδισε ούτε ο τρίτος Αράκυνθος Ματαράγκας, που αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 στην έδρα του Α.Ο.Λυγιά.
Σε ματς με συνεχή βροχόπτωση ο  Άρης Αιτωλικού προηγήθηκε με κεφαλιά του  Σεραφίγγου πριν το 15λεπτο  και στο  28′  ο  Καβαλιέρης διπλασίασε το σκορ.  Στο 49′ ο Κ. Κουζέλης με ωραίο πλασέ μείωσε  σε 2-1 και στο  92′ συρτό σουτ του  Σεραφίγγου  εξοστρακίστηκε κάθετο δοκάρι.  ΑΡΗΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου) Βελτσίστας, Καραδήμας, Καλύβας, Παναγιωτόπουλος, Κούσουλας, Ανδρεάκης, Καβαλιέρης (89′ Φελιμέγκας), Ακρίδας, Καρέτσος (63′ Φράγκος Α), Κάκος (84′ Πατρινός) Σεραφίγγος. ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Θεοδωρόπουλος):  Κρέτσης, Κουλουκούρας Β, Δρόσος, Κουλουκούρας Δ,Κουλουκούρας Θ, Κωνσταντάκης, Κουζέλης Δ, Τσουκάλης (84′ Σταμούλης), Κουζέλης Χ (Θεοδωρόπουλος), Κουζέλης Χ, Κανατσούλης.
Ο Δήμος Πελεκάνος  πέτυχε και τα δυο γκολ της Θύελλας Αγ.Ανδρέα  (φωτο) και «φρέναρε» τον Αετό Σταμνάς. Στο 35΄  με ψηλοκρεμαστό σουτ άνοιξε το σκορ, στο 48΄ο Μάλι είχε σουτ στο δοκάρι για τους φιλοξενούμενους και στο 81΄έγινε το 2-0 με κοντινό πλασέ του Πελεκάνου. ΘΥΕΛΛΑ (Θανάσης Πρεβέντζας) Ζαρκαβέλης, Α. Τσιντζέλης, Αγγελής, Αναγνωστόπουλος, Μπούκαρης Π., Καραγιάννης, Πρεβέντζας, Χαμηλός, Ταταράκης(75΄ Τσιάμης), Πελεκάνος(88΄ Λάμπος), Ζαπαντιώτης(90΄Σιάσος ). ΑΕΤΟΣ (Κώστας Τάκος): Αυγέρης, Αριστόπουλος, Φούντας, Τσιλιπάνος, Μπαρλίκας, Γαντζούδης, Μάλι, Λήλας, Ζήσης, Μπριάνης, Κουκογιάννης.
Ο Γ.Ο.Μεσολογγίου νίκησε 2-4 τον Α.Ο.Ζευγαρακίου, αλλά επικράτησε και η Α.Ε.Παλαιοπαναγιάς  3-0 του Αστέρα Μεσολογγίου, οπότε ο ΓΟΜ δεν ξέφυγε από την χώνη των μπαράζ παραμονής.
8017e06c-97aa-446e-8c0c-2c30582b3fd7
2ος Όμιλος: το βρήκε… από 15χρονο
Ο νεαρός Δημήτρης (Μίμης) Παπαθανάσης ήταν ο «δήμιος» της Θύελλας Παραβόλας, καθώς ο 15χρονος (γεννημένος το 2000) πέτυχε και τα δύο γκολ  του ΠΑΟ Αγρινίου (φωτο) και μάλιστα το τελικό 2-1 στην εκπνοή του αγώνα. Ο Παπαθανάσης έκανε το 1-0 στο 38΄με πλασέ έξω από την περιοχή και οι πρωτοπόροι της Παραβόλας ισοφάρισαν στο 70΄ με το Ρεπανίδα. Μετά το 1-1 οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πιο επιθετικά επιδιώκοντας τη νίκη και ο νεαρός σε αντεπίθεση,  στο 89΄, πέτυχε τον δεύτερο γκολ του ΠΑΟ, αφού «κρέμασε» τον εξερχόμενο τερματοφύλακα της Θύελλας.
Η ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου  πλησίασε την  Παραβόλα στον ένα πόντο, αφού κέρδισε πολύ δύσκολα με 1 – 0 τη Δάφνη Μεγάλης Χώρας, από γκολ του Κώστα Αντωνόπουλου στο 95ο λεπτό!!! Συγκεκριμένα στο 94΄ ο  Δημήτρης Μολώνης δέχθηκε  κόκκινη κάρτα, για την οποία διαμαρτυρήθηκαν οι παίκτες και ο πάγκος της Δάφνης, η  ΑΕΚ εκτέλεσε  το φάουλ με τον  Χρήστο Αυγέρη και ο Αντωνόπουλος με κοντινό πλασέ έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.  ΑΕΚ (Αποστόλης Μπαλτούμας): Μπαλάσκας, Καρδαρας, Χριστογιάννης, Κολοβάκης, Αντωνόπουλος, Χολιασμένος, Μικρόπουλος, Μαντόγλου, Αυγέρης, Γιώτης, Νικολόπουλος. ΔΑΦΝΗ (Βασίλης Ιωάννου): Καρατζένης, Δ. Καλογεράκης, Κοτσώρης, Γιόγιος, Π. Μολώνης, Μουλαρογιάννης, Πλιάκος, Λ. Καλογεράκης, Καραγιάννης (81′ Γ. Μολώνης), Αλτζερίνης, Δ. Μολώνης.
Ντέρμπι γίνονταν και στα Όχθια, όπου ο Α.Ο.Πανοχθιακός του Παναγιώτη  Δήμου υποδέχονταν τον Κεραυνό Ποταμούλας του Παναγιώτη Ασπρογιάννη. Οι γηπεδούχοι νίκησαν 3-2 και προσπέρασαν, για να βρεθούν  στην 3η θέση. Όμως αντίθετα από τον Κεραυνό δεν έχουν κάνει ακόμα το ρεπό τους για τον β΄γύρο. Ο Φίλιππος Πετρονικολός  πέτυχε δύο τέρματα των νικητών και ήταν μόνιμη απειλή για τους φιλοξενούμενους. Στο 19΄ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με κεφαλιά του Τασούλη και στο 26΄ έγινε  το 1 – 1, όταν ο Σουροβέλης έκανε σέντρα – σουτ, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Βαγγέλη Παπαθανάση και πέρασε πάνω από τον Ανδρέα Παπαθανάση καταλήγοντας στα δίχτυα. Ο  Πετρονικολός  41΄ με πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο 41ο λεπτό  και στο 45΄ ο ίδιος με κεφαλιά έκανε το 3-1.  Η ομάδα της Ποταμούλας μείωσε  στο 72΄ με γκολ του Λιούλιου στο ντεμπούτο του. ΠΑΝΟΧΘΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Δήμος): Κάκκος, Γιαννάκης (64′ Κάλλης), Τίττης, Γάκης, Τέγας, Γεωργάκης (53′ Ντελής,(85 λ.τ Αδάμος)), Ρούσσος, Σουροβέλης, Μπέκος, Πετρονικολός, Γκουτσέλης. ΚΕΡΑΥΝΟΣ  (Πάνος Ασπρογιάννης): Παπαθανάσης Α., Σωτηρίου, Κακαβάς (40΄ Μπουρλής), Τσιλιμαντός, Παπαθανάσης Ε., Σοφρώνης, Λιούλιος, Φλώρος (46′ Καππής), Μουρτζιάπης, Τασουλης, Καρασάββας.
Ελπίδες Αγρινίου και  Ολυμπιακός Παναιτωλίου αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, η διαφορά έμεινε κι αν οι ερυθρόλευκοι (που απέκτησαν ξανά Στέφανο Γκορόγια και Φώτη Μάκο) δεν καταφέρουν να την μειώσουν στη συνέχεια  δεν θα έχουν την ευκαιρία των μπαράζ για την παραμονή.

3ος Όμιλος: άβολη ισοπαλία
Αλυζιακός Μύτικα  και Α.Ε.Βάλτου έχασαν έδαφος αφού στο μεταξύ τους ματς δεν αναδείχθηκε νικητής (1-1) και γίνεται ακόμα πιο κρίσιμο το ματς της επόμενης Αγωνιστικής, όπου η ομάδα του Χαλκιόπουλου υποδέχεται τον Παναμβρακικό Μπούκας. Στο Λουτρό δεν αγχώνονται ιδιαίτερα μ’ αυτό το ματς, αφού μόνο όφελος μπορεί να προκύψει σε τυχόν απώλειες του Παναμβρακικού. Ο Αμβρακικός αυτή την Αγωνιστική πέρασε με 0-4 από την έδρα του Α.Ο.Αρχοντοχωρίου, με τρία γκολ του Καρακώστα κι ένα του Παγώνη. Ο Ηρακλής Αστακού νίκησε τον  Ακαρνανικό Φυτειών 2-1 και παραμένει ψηλά, ενώ και ο Ιδομενέας Εμπεσσού με το 4-1 επί του ΑΟ Κανδήλας παραμένει στο «κόλπο».
Η  ομάδα του Εμπεσού έκανε πολλές μεγάλες ευκαιρίες και στο  26ο λεπτό ο Τύμπας κέρδισε πέναλτι,  αλλά ο Γιαννειός απέκρουσε.  Στο  37ο λεπτό ήρθε το γκολ για την ομάδα του Ιδομενέα με απευθείας εκτέλεση φαουλ του  Δημήτρη Λαγοπάτη και στο  επόμενο λεπτό ο Φάνης Λαγοπάτης  έκανε το 2-0.  Στο 50ο λεπτό ο  Τύμπας έκανε το 3-0, στο  80ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να μειώσουν με τον Πλατή και στο 85ο διαμορφώθηκε το 4-1, με κεφαλιά του Ζώη.  ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ: Βασιλόπουλος, Τρυφέρης Φ., Ζώης, Λαγοπάτης Δ. (60’ Πλάτανος). Ρεγκούτας, Κυτούγιας, Τύμπας, Λαγοπάτης Φ. (67’ Ζήμος), Καρακασίδης, Τρυφέρης Κ., Μπιτσικώκος (76’ Τσοχαντάρης). Α.Ο. ΚΑΝΔΗΛΑΣ: Γιαννειός, Καραμίδας, Λυγκώνης Δ., Γιαννειός, Σιδεράς, Λυγκώνης Β., Οικονόμου, Βασιλάκης, Πλατής, Πανταζής, Mecoli