Η πιο εύκολη και το σερί κρατάει

Το σερί του συνέχισε ο ΑΟ Αγρινίου, που «μίκρυνε» τον Πιερικό/Αρχέλαο κι έκανε απέναντί του την πιο εύκολη φετινή νίκη με σκορ 81-60 (Φωτο: Thomas Pappas). Ήταν αυτό που χρειάζονταν η ομάδα του  Χρήστου Μυριούνη για να «ξεχάσει» μια…  και καλή την βαριά ήττα από τον πρωτοπόρο και πανίσχυρο Αίολο,  στην Βόνιτσα.  Έφτασε πια ο ΑΟ  τις οκτώ νίκες σε οκτώ παιγνίδια στο Αγρίνιο και  ήταν η τρίτη συνεχόμενη άνετη επικράτηση στο γήπεδό του.
Οι γηπεδούχοι έκαναν  ένα πολύ αποτελεσματικό δεύτερο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 22-13, ακολούθησε ένα εντυπωσιακό τρίτο  δεκάλεπτο και στο τέταρτο ήρθε η ώρα των μικρών, αφού πήρε ξανά χρόνο συμμετοχής ο 17χρονος Κυριλής κι έκανε ντεμπούτο με την Ανδρική ομάδα ο 15χρονος (!) Κόκκιος.
Το ξεκίνημα δεν ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους που βρέθηκαν πίσω 3-10 και 7-15 με μόνιμη απειλή τον καλύτερο παίκτη των φιλοξενούμενων, Ασημάκη.  Βέβαια και ο ΑΟΑ είχε αργές αντιδράσεις στην άμυνα, με αστοχία και έλλειψη συγκέντρωσης στην επίθεση. Η είσοδος του Κώστα Γεωργούλα (που έχει παίξει και στον Πιερικό) φάνηκε να αλλάζει τις ισορροπίες του αγώνα, σε επίθεση και άμυνα. Γενικότερα οι γηπεδούχοι επιδόθηκαν σε άμυνες που σάστιζαν ενίοτε τους παίκτες της ομάδας της Κατερίνης και με τρίποντο του Ναούμη, τρίποντο του Γεωργούλα, κλέψιμο και  καλάθι του Μήτσου και το σκορ πήγε στο 17-16. Η περίοδος  τελείωσε με προβάδισμα του ΑΟΑ (26-22) κι ενώ ο Γεωργούλας είχε σημειώσει ένα ακόμα  τρίποντο και  ο Παραπούρας πέτυχε άλλους πέντε πόντους με δύο καλάθια (το  ένα τρίποντο).  Ο Πιερκός/ Αρχέλαος  προσπάθησε και πλησίασε στις αρχές της 2ης περιόδου, αλλά ο ΑΟΑ  με υποδειγματική άμυνα έβγαζε σωστές επιθέσεις και το προβάδισμα αυξήθηκε στο 48-35 στο ημίχρονο.Το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου (16-6) «έχρισε»  οριστικά το  νικητή.   Δεκάλεπτα: Α:26-22,  Β:22-13,  Γ:16-06,  Δ:17-20

«Πάμε για το διπλό»
Ο Χρήστος Μυριούνης χαρακτήρισε σημαντική τη νίκη της ομάδας του, έδωσε τα εύσημα στους παίκτες του και για άλλη μία φορά ευχαρίστησε τον φίλαθλο κόσμο για την στήριξή του. Ανέφερε ακόμα πως θέλει ο ΑΟΑ να φτάσει και σε μια εκτός έδρας επιτυχία, παρότι (όπως είπε) ίσως να μην αποδειχθεί απαραίτητη για την παραμονή.  Με φανερά συναισθήματα για την φιλοξενούμενη ομάδα,  στην οποία θήτευσε,  ο Κώστας Γεωργούλας  είπε ότι η διαφορά των δύο αντιπάλων δεν είναι αυτή που έγραψε το ταμπλό, όπως ούτε του ΑΟ με τον Αίολο την προηγούμενη Αγωνιστική.

Α.Ο.Α (Μυριούνης): Ναούμης 18(4) 12 ασίστ, Παραπούρας 14(2), Μήτσου 14(2), Γεωργούλας 12(2), Αναστασάκης 12, Μπερερής 4, Κόκκιος, Σκαρλάτος 4, Πουρνάρας, Μπαρούχας 1, Κυριλής 2
 Πιερικός/Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ασημάκης 31(4), Γκοντόπουλος 11(1), Γκογκίδης 7(1), Παρμακτζίδης 4, Μουρίκης 2, Ζησόπουλος, Καλτσούνας, Οικονόμου, Τσιλιγκαρίδης, Σουκάρας

Τα δύο άκρα

Η «παρασάγγας»  καλύτερη ομάδα της Β΄Εθνικής, ο Αίολος  Αστακού, υποδέχθηκε τους ουραγούς Τιτάνες Παλαμά και το…  κοντέρ έγραψε  46 πόντους διαφορά, 100-54.  Με σοβαρότητα οι παίκτες του Αίολου Αστακού πήραν διαφορά από την πρώτη περίοδο με το 27-8. Το 48-22 του ημιχρόνου προϊδέαζε για τη συνέχεια, η οποία ήταν ανάλογη και πήραν συμμετοχή νεαροί  των ακαδημιών.  Δεκάλεπτα:Α:27-08 Β:48-22 Γ:77-33 Δ:100-54.
ΑΙΟΛΟΣ (Κουταλιανός): Μπρόζος 10(1), Καλισώρας 4(1), Μακρής 4, Παππάς 13(2), Κατσαρές 6, Θανόπουλος 5(1), Κιτσούλης 13, Καλαντζής, Καραγιώργος 4, Λυμπάρης 10, Δουρούκης 11(1)
ΤΙΤΑΝΕΣ (Μάμης): Φαλιάκας 2, Αρχοντής 3(1), Γεωργαντζάς 10(1), Ζαγάνας, Ξένος 2, Σταυρόπουλος 7(1), Αργύρης 12(2), Χουχούμης 5(1), Γκέρος, Αποστολάκης 9.
Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της 14ης Αγωνιστικής η ΕΑΚ Θεσσαλονίκης έχασε 67-77 από το  Άργος Ορεστικό,  η Λάρισα  νίκησε το Στρατώνι 84-78, ο Γυμναστικός Λάρισας επιβλήθηκε με 58-69 στην έδρα του  Ερμή Λαγκαδά, η Καστοριά με 54-70 μέσα στην Ευκαρπία  έκανε την έκτη συνεχόμενη νίκη της και ο  Πολύγυρος νίκησε τον Ιωνικό Ιωνίας 71-68, ενώ  το Ανατόλια είχε το ρεπό.
Η βαθμολογία: Αίολος Αστακού 26 (13-0), ΑΕΛ 24 (11-2), ΓΣΛ 23 (10-3), ΑΟ Αγρινίου 21 (8-5), Ερμής Λαγκαδά 21 (8-5), Καστοριά 20 (7-6),  Άργος Ορεστικό 20 (7-6), Πολύγυρος 19 (6-7), Πιερικός 19 (6-7), Ευκαρπία 19 (5-9), Στρατώνι 19 (6-7), Ανατόλια 17 (4-9), Ιωνικός Ιωνίας 16 (3-10), ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 16 (3-10), Τιτάνες Παλαμά 14 (1-12).