Πήρε βαθμούς, έδωσε… θάρρος

Η νίκη του Παναιτωλικού με 2-1 επί  του Αστέρα Τρίπολης  έφερε ένα πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του Αγρινίου, η οποία αύξησε έτσι την βαθμολογική διαφορά από τις δύο τελευταίες θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό. Δεδομένης της αξίας του αντιπάλου και της εμφάνισης των κυανοκίτρινων, μεγάλο μέρος του φίλαθλου κόσμου αναθάρρησε για τις φετινές προοπτικές της ομάδας.
Πάντως στην Συνέντευξη Τύπου ο Γιάννης Ματζουράκης, αν και αποποιήθηκε τον  υψηλό στόχο  που τέθηκε το καλοκαίρι,  είπε: « Θα μπορούσαν να  είναι άλλες οι ερωτήσεις πριν από το παιχνίδι. Γι’ αυτό θα μείνουμε στις προηγούμενες τοποθετήσεις για να είμαστε σφιχτοί και προσεκτικοί. Νομίζω ότι πρέπει να πάμε βήμα – βήμα. Το φετινό πρωτάθλημα είναι πάρα πολύ δύσκολο. Βλέπετε κι εσείς ότι οκτώ εννιά ομάδες είναι μαζί, στους 18-20 βαθμούς. Άρα αν εμείς λέμε ότι θέλουμε να πάμε πιο ψηλά το ίδιο δικαίωμα έχουν και οι υπόλοιπες ομάδες που έχουν δυο βαθμούς παραπάνω από εμάς. Επίσης, κάτι που δε θέλω να μου διαφύγει, θέλω να δώσω συγχαρητήρια στο διαιτητή για το δεύτερο ημίχρονο! Τονίζω, για το δεύτερο ημίχρονο».

Μέτριο πρώτο, εξαιρετικό δεύτερο
Ο Παναιτωλικός κινήθηκε σε χαμηλούς ρυθμούς το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, όπως άλλωστε και ο Αστέρας, όμως στην επανάληψη  τους παίκτες του χαρακτήριζε αποφασιστικότητα,  είχαν ουσία και απέδωσαν σε μεγάλα  διαστήματα καλό ποδόσφαιρο. Εφαλτήριο της ζωντάνιας των γηπεδούχων στάθηκε το πρώτο γκολ, μετά το οποίο η ομάδα της Τρίπολης αντέδρασε νωχελικά και παρότι ισοφάρισε τελικά ο Παναιτωλικός ήταν άξιος νικητής.
Προηγήθηκε το πρώτο 45λπετο όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές φάσεις στην αρχή με Γιάννου και Γκοϊάν, τις οποίες ανταπέδωσε ο Παναιτωλικός με δύο ευκαιρίες του Πάουλο.
Οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο  Βιγιαφάνες πήρε τη μπάλα από τον Ρουσκουζέδα, με μια τρομερή πάσα «τρύπα»  ξεκλείδωσε την αντίπαλη άμυνα και ο συμπατριώτης του που την ξαναδέχθηκε πλάσαρε εύστοχα από κοντά τον Μπαντή για το 1-0 (φωτο). Ο Παναιτωλικός ήταν στη συνέχεια ανώτερος, αλλά το 1-0  κράτησε περίπου  10  λεπτά αφού ο Γιάννου  εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Κυριακίδη,  στο κοντινό σουτ του Φερνάντες, κι από κοντά έγραψε το 1-1.
 Η υπεροχή του  Παναιτωλικού  που  είχε…  πάρει πλέον μπροστά, σταμάτησε στο δοκάρι στο 68΄,  μετά από  υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες και  εντυπωσιακή απόκρουση του Μπαντή. Το  γκολ της νίκης ήρθε στο 72′ σε φάση όπου ο  Κέβιν  σε εκτέλεση φάουλ «γέμισε», ο Παπάζογλου νίκησε τους πάντες στον αέρα και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.
Στη συνέχεια του  ματς οι γηπεδούχοι το έλεγχαν κι έκανε ντεμπούτο  ο νεαρός Βασιλούδης, ο οποίος στάθηκε πολύ καλά κι άφησε θετικές υποσχέσεις. Ο δε Ματζουράκης είπε σχετικά: « Κατ’ αρχήν θα πρέπει να διευρύνουμε το ρόστερ μας, μέσα από τους αγώνες και τις προπονήσεις. Όποια παιδιά δουλεύουν θα πάρουν τις ευκαιρίες και χάρηκα πάρα πολύ που ο πιο νεαρός επαγγελματίας μας όλα τα λεπτά που μπήκε σήμερα ήταν ενεργοποιημένος. Δούλεψε πάρα πολύ».
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Κέβιν, Κούσας, Ρουσκουζέδα (72′ Κάπελ), Βιγιαφάνες (79′ Βασιλούδης), Παπάζογλου, Μάκος, Μαρκόβσκι, Πάουλο (89′ Κουτρομάνος), Μύγας, Ουάρντα.
 ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπαντής, Λανθαρότε, Φερνάντες (67′ Παπαδόπουλος), Ζησόπουλος, Γιαννούλης, Φούντας (77′ Τσοκάνης), Λούι, Γκοϊάν, Χαμντανί, Ιγκλέσιας (67′ Κουρμπέλης), Γιάννου.

Το μπουκάλι της… οργής
Στη διάρκεια του αγώνα φίλαθλος πό την μικρή κερκίδα πέταξε άδειο πλαστικό μπουκάλι στον αγωνιστικό χώρο και συνελήφθη γι’ αυτό. Η ΠΑΕ δεν άφησε στην τύχη του το περιστατικό και με «σκληρή γλώσσα» ανακοίνωσε:
«Κατά τη διάρκεια του αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης, φίλαθλος πέταξε στον αγωνιστικό χώρο άδειο πλαστικό μπουκάλι, γεγονός που καταγράφηκε τόσο στο φύλλο αγώνα, όσο και στην έκθεση του παρατηρητή. Η Αστυνομία εντόπισε τον δράση από το σύστημα ηλεκτρονικής εποπτείας με ψηφιακές κάμερες που λειτουργεί στο γήπεδο και προχώρησε στη σύλληψή του. Όπως έγινε και σε προηγούμενο παρόμοιο περιστατικό, η ΠΑΕ Παναιτωλικός σε περίπτωση τιμωρίας θα στραφεί νομικά κατά του συγκεκριμένου «φιλάθλου» διεκδικώντας αποζημίωση για οποιαδήποτε βλάβη υποστεί (χρηματικό πρόστιμο ή άλλη ποινή)».