Με «αέρα» υπεροχής

Η όποια αντίσταση αναμένονταν να προβάλει η ΑΕ Μεσολογγίου στον ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας, έμεινε στην… σφαίρα της υπόθεσης, καθώς η ομάδα του Χρήστου Βασιλείου επικράτησε απόλυτα. Οι φιλοξενούμενοι καθήλωσαν τους «κανονιέρηδες» κι έδειξαν πως η δουλειά σε επαγγελματικά πρότυπα δεν επέτρεψε να φανούν «παρενέργειες» λόγω εορτών  και διακοπής. Όπως κι στο Σούπερ Καπ στο ίδιο γήπεδο, στο Ενωσιακό, ο ΑΟ νίκησε 0-3 και πέρασε πρώτος πλέον στην βαθμολογία. Η Φλόγα  στο 31΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νάκου  (σε ανατροπή του Βασιλογιάννη από τον Πασπαλιάρη)  πήρε το προβάδισμα και με  γκολ από τα αποδυτήρια στην επανάληψη, με  κεφαλιά του Βασιλογιάννη,  έγινε το  0 – 2. Στο  τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φραγκούλης με πλάσε έγραψε  το τελικό 0 – 3. Χαρακτηριστικό πως, απέναντι στην σωρεία ευκαιριών του ΑΟ,  η ΑΕΜ είχε μόνο μια ευκαιρία στο 53΄ σε πλάσε του Αυτζή, στο οποίο  ο νεοαποκτηθείς τερματοφύλακας Καραγκούνης έδειξε την μεγάλη του κλάση.
Α.Ε.Μ.  (Δημήτρης Ξηρός): Καραδήμας, Παλιάτσας, Καβαλλάρης (38΄ Βρέττας (83΄Διαμαντόπουλος Γ.)), Παναγιωτόπουλος, Μπαλαμπάνης, Διαμαντόπουλος, Βλαχογιάννης, Αυτζής, Ναούμης, Νικολόπουλος (62΄ Πλαστήρας), Πασπαλιάρης.
ΑΟ ΦΛΟΓΑ (Χρήστος Βασιλείου): Καραγκούνης, Τραγουλιάς, Αντωνόπουλος, Ζαχαράκης, Σωτηρόπουλος, Καντάνης, Νταλαπέρας (75΄ Φραγκούλης), Ντζιμάνης (82΄ Αγγελοκωστόπουλος), Κόκκαλης (81΄ Κοκώνης), Βασιλογιάννης.
Και… πολύ του ήταν
Στο  γήπεδο Θέρμου η  Αναγέννηση άξιζε τη νίκη κόντρα στο  Ναυπακτιακό Αστέρα, αφού έχασε πιο κλασικές ευκαιρίες,  διαμαρτύρεται για δύο φάσεις και το τελικό 1-1 αφήνει ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους που θα μπορούσαν να χάσουν.  Η ομάδα του Θέρμου  προηγήθηκε στο 52′ σε φάση που ο Γιαννοκώστας έκανε την ατομική προσπάθεια από δεξιά,  γύρισε την μπάλα  κι ο  Τζουλιάνο Μούτσα με σουτ την έστειλε στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι  έμειναν με δέκα παίκτες  λόγω αποβολής του Κούκου και ο  Ναυπακτιακός ισοφάρισε στο 73′ όταν ο Πιστιόλης με σουτ   από κοντά  έκανε το 1-1. Η Αναγέννηση διαμαρτυρήθηκε στο 78′,  όταν ο Μούτσα  εκτέλεσε φάουλ,  η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι  και ο Ξανθόπουλος από κοντά έκανε την κεφαλιά, ο Ανδρεόπουλος  απέκρουσε  και υπήρξαν ενστάσεις ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Επίσης στο 88′ οι γηπεδούχοι ζήτησαν  πέναλτι για χέρι. Η Αναγέννηση είχε και στο 14′ δοκάρι σε σουτ του Μαραγιάννη
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ  (Τάκης Τσιάκαλος): Μπαλάφας, Καλιακμάνης, Μπίστας, Ξανθόπουλος Δ., Κουρσάρης, Ξανθόπουλος Ε., Κούκος, Μπαζώρας, Μαραγιάννης, Μούτσα, Γιαννοκώστας (90′ Καλαντζής)
ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ  (Γιάννης Πανουργιάς): Ανδρεόπουλος, Θωμόπουλος (72′ λ.τ. Σκανιάς), Βρουσάϊ, Φλέγγας, Ζαχαρόπουλος (86′ Νασόπουλος), θανασιός, Ανδριτσόπουλος, Καλαβρουζιώτης, Δημητρακόπουλος, Καμμένος (67′ Αδραχτάς), Πιστιόλης
Παραλίγο βαθμό ο ΠΑΟΚ
Στο  αυτογκόλ του Νίκου Μυλωνά στο 64′ κρίθηκε το ματς του Νεοχωρίου, όπου ο Όμηρος νίκησε τον  πολύ καλό  ΠΑΟΚ, στου οποίου τον πάγκο έκανε ντεμπούτο ο Πάνος Τούρκας. Οι  φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και μόλις στο τρίτο λεπτό ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Μπελεβώνη, ο Όμηρος είχε τις πρωτοβουλίες στη συνέχεια  και  ο ΠΑΟΚ με καλή αμυντική λειτουργία κρατούσε το 0-0.  Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν πιο πολύ και κατάφεραν να προηγηθούν, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 80′ με τον Παπαδόπουλο. Μετά το 1-0 ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή και ο Όμηρος προτίμησε τις αντεπιθέσεις έχοντας  στο 84′ δοκάρι σε  σουτ του Γούργαρη.  Με τη λήξη του αγώνα δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Νταλαπέρας για διαμαρτυρία, θεωρώντας ότι κρατήθηκαν λίγα  λεπτά  καθυστερήσεων.
ΟΜΗΡΟΣ  (Σπύρος Κότσαλος – Κώστας Λιαπίκος): Ζέρβας, Μπαλαούρας, Τσιρώνης, Βαλτογιάννης, Καλύβας, Δενδρινός, Γούργαρης, Σαμψώνας, Δημαράς (87′ Μπρούσλη), Tσιφοπανόπουλος, Καταπόδης.
ΠΑΟΚ (Πάνος Τούρκας): Κατερινόπουλος, Αριστόπουλος, Καρασάββας, Ν. Μυλωνάς, Νταλαπέρας, Κόκκοτος, Παπαδόπουλος (87’ Ε. Καραλής), Τασούλης (58΄ Βλαχοδήμος), Σ. Γερ. Μπελεβώνης, Ι. Μυλωνάς, Σ. Γεωρ. Μπελεβώνης.

Δεκάλεπτο νίκης
Ο  Απόλλων Δοκιμίου ήταν καλύτερος και κέρδισε με 2 – 0 τον Αλικυρναϊκό Αγίου Θωμά, σημειώνοντας  τα γκολ σε διάστημα δέκα λεπτών. Αυτό συνέβη στην επανάληψη, ενώ στο πρώτο 45λεπτο καλύτερη φάση ήταν το δοκάρι του Νίκου Τσακανίκα στο 45ο λεπτό. Στο 55΄ ο Κοτρότσος κέρδισε πέναλτι από το Ζέρβα κι εκτέλεσε εύστοχα ο Κορομηλάς και στο 64΄ ο Κοντοπάνος με κοντινή προβολή,, μετά από σέντρα του Κορομηλά,  διαμόρφωσε το τελικό 2 – 0.
ΑΠΟΛΛΩΝ (Θεόδωρος Λαυράνος): Θεοδωρακόπουλος, Τσακανίκας Ι., Τζωρτζόπουλος, Γαρούφης, Παναγιωτόπουλος, Κοτρότσος (86΄ Μπέκος), Καρτσακλής (82΄ Αθανασίου Δ.), Κορομηλάς Φ., Τσακανίκας Ν., Σπυριλιώτης (77΄ Γιαννακάς), Κοντοπάνος.
ΑΛΙΚΥΡΝΑΪΚΟΣ (Σταμάτης Σαρρής): Μπότας, Τριφιάτης, Καλτσής, Ζέρβας, Μαντέλος (80΄ Φλωρόπουλος), Κάκκος, Μιχαλόπουλος (61΄ Παχής), Φράγκος, Γαβρίνας, Βασιλείου, Σακελαρόπουλος (67΄ Αθανασόπουλος).

«Φρένο» για την τετράδα
Α.Ο. Χάλκειας νίκησε 2-1 τον  Κεραυνό Μυρτιάς και τον  απομάκρυνε από την 4η θέση της βαθμολογίας. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές ευκαιρίες σε αντίθεση με το  δεύτερο, όπου σημειώθηκαν και τα γκολ.  Το σκορ άνοιξε στο 63’ ο Καλαβρουζιώτης με ωραίο σουτ, στο 66’ ο Κούσης έκανε το 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και στο 78’ ο Κάπο με κοντινό πλασέ έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Χάλκειας. Στο  90’ ανάποδο ψαλίδι του Διαμαντόπουλου εξοστρακίστηκε στο  οριζόντιο δοκάρι.
 Α.Ο. Χ.  (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Κάπο, Καλαβρουζιώτης, Μυλωνάς, Κυρίτσης, Ψυχογιός (68’Παπαδόπουλος), Κάκκος (88’ Διαμαντόπουλος), Καλαβρουζιώτης Θ., Γιαβρούτας (85’ Παγανιάς), Αλμπάνης.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Λάκης Παπαχρήστος): Κατσαβοχρήστος, Μπούρος, Ντζάλας, Ρόκκος, Γκορόγιας (83’Βελέντζας), Κόκκαλης, Κοκώνης (74’Μπούσγος), Προβίδας, Σαμψώνας, Καρόπουλος (63’ Κούσης), Αρκουμάνης.
Αρχή με τρίποντο
Η Δόξα Καινουρίου δεν αποτελεί τον πιο δύσκολο αντίπαλο, αλλά όπως και να έχει ο Κώστας Γιωτόπουλος έκανε  ιδανικό ξεκίνημα με το 3-1 υπέρ του Αμφίλοχου. Στο 40΄ οι γηπεδούχοι είχαν κεφαλιά του Νάκα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά κεφάλια του Παπαλέξη που απέκρουσε αμυντικός  στη γραμμή, αλλά στο 44΄σε ανατροπή του Τσούνη δόθηκε το πέναλτι και ο Νάκας έκανε 1-0. Στο 63΄με ατομική προσπάθεια του Τσούνη και  πλασέ έγινε  το 2-0 και στο 69΄ με  εκτέλεση φάουλ του Νάκα από τα 30 μέτρα, το  3-0. Σουτ του Τσούνη στο οριζόντιο δοκάρι στο 76΄και στο 89΄ο Ντολένγκα  μείωσε  3-1.
ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ  (Κώστας Γιωτόπουλος):Αργύρης, Πανταζής, Λαμπρακόπουλος, Μπουμπούλης, Κάκκος, Μπακαδήμας, Μιχαλόπουλος, Παπαλέξης, Τσιούνης, Καβαλλάρης(76΄ Σιαφάκας), Νάκας(72΄Ντίνος).
ΔΟΞΑ (Γιάννης Καραμπούλης):Κορδάτος, Αυγέρρης, Μπουρλιάσκος, Κωνσταντίνου, Ντίνος, Τζωρτζόπουλος, Νικολογιάννης, Σοροβός(65΄Κολοβός), Ντολένγκα, Παπαθανάσης, Μήτσος(37΄Μαμασούλας 74΄Καγιάντζας).

Έχασε και ψάχνει προπονητή
Με  πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος Αντιρρίου κέρδισε στο Αγγελόκαστρο τον Αχελώο με 4 – 2 και οι  γηπεδούχοι βρίσκονται  πλέον σε αναζήτηση προπονητή, μετά την παραίτηση του Ανδρέα Τσιλίκα.  Στο 37΄ ο Λάμπρος Ζαλοκώστας έδωσε προβάδισμα στον Αχελώο, αλλά στο δεύτερο 45λεπτο  οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλύτερα, είχαν δοκάρι με τον Παπαποστόλου στο 52΄ και στο 65΄ ο Δημήτρης Κάκκος ισοφάρισε με κεφαλιά. Δέκα λεπτά αργότερα ο Παπαποστόλου με μακρινό σουτ έκανε το 1 – 2, ο  Ευθυμιόπουλος  έκανε το 1 – 3 στο 80΄ και στο 82΄ ο ίδιος  διαμόρφωσε το 1 – 4. Το τελικό 2 – 4 διαμορφώθηκε  στο 85΄ με μακρινό σουτ του  Στάθη Ζαλοκώστα.
ΑΧΕΛΩΟΣ (Ανδρέας Τσιλίκας): Μπούτιβας Μ., Σαγάνας (70΄ Ρόμπολας), Μπαμπάτσικος, Βαγενάς, Βαρβάτος (85΄ Μπούτιβας Σ.), Μπούτιβας Α., Ρουσογιαννης, Ζαλοκώστας Λ., Αϋφαντής (13΄ λ.τ. Καραλής Σ.), Ζαλοκώστας Ε., Καλοκαίρης Ε.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Περικλής Παπαποστόλου): Φλωρόπουλος, Παπαδόπουλος, Αποστολόπουλος, Μπίμπας, Κάκκος Δ., Παπαποστόλου, Ευθυμιόπουλος, Ζαχαρόπουλος (82΄ Τσίκας), Κάκκος Β., Γλωσσόπουλος (65΄ Μανδέλος), Ταμπάκης.