Πολλά τα γκολ, «λίγο» το ποδόσφαιρο

Με 4-2 νίκησε ο Παναθηναϊκός τον Παναιτωλικό, σε ένα ματς που κατά διαστήματα οι τραγικές επιλογές θύμιζαν φαρσοκωμωδία και οι κυανοκίτρινοι μπορούσαν να πάρουν  κάτι παραπάνω απ’ αυτό το παιγνίδι.   Το τελικό σκορ δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα του αγώνα, στον οποίο αντί για το 3-3 έγινε το 4-2.
Με τέσσερα γκολ στα πρώτα 16 λεπτά ξεκίνησε το παιγνίδι,   χωρίς αυτό να είναι απόρροια ποιοτικού ποδοσφαίρου, μα τραγικής αμυντικής λειτουργίας εκατέρωθεν. Ο Παναιτωλικός προειδοποίησε στο 1ο λεπτό με τον  Κάπελ να κάνει τραγικό κοντρόλ αν και μόνος με τον Στιλ, ο οποίος τον πρόλαβε και στο 2΄ο κορυφαίος Βιγιαφάνες διέσυρε την αμυντική «παιδική χαρά» του Παναθηναϊκού,  πλάσαρε έξυπνα και τελικά σημείωσε ένα όμορφο γκολ. Στο 6΄ο Αμπέιντ με «ξερό» συρτό σουτ, λίγο έξω από τη περιοχή, ύστερα από αδράνειες και λάθη στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ισοφάρισε. Ο Παναιτωλικός πάλι στο προσκήνιο στο 9΄όπου ο Στιλ έχασε τη μπάλα σε σουτ  του Μαρκόφσκι, αλλά στη συνέχεια της φάσης απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Πάουλο.
Οι άμυνες έδειχναν ότι ήταν ευάλωτες σε κάθε φάση και πρώτος το εκμεταλλεύτηκε ο γηπεδούχους στο 11′ που από  κόντρες  ο Εσιέν μπήκε στη περιοχή, έκανε παράλληλη σέντρα στον Πέτριτς κι αυτός  ανενόχλητος πλάσαρε εύστοχα. Όμως στο 16΄ ο Κάπελ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα πήρε μια παράξενη τροχιά, Στιλ και αμυντικοί «κοιμήθηκαν» οπότε ο Μαρκόβσκι δεν χαρίστηκλε και με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.  Ακολούθησαν φάσεις από σου των Κάπελ και Ουάρντα, με τον Παναιτωλικό να μοιάζει καλύτερος του ΠΑΟ έως το 25ο λεπτό.

Ο  Παναθηναϊκός σταδιακά έδειχνε να υπερτερεί στη συνέχεια, αλλά  ο Κυριακίδης  στο 29′  σε πλασέ του Αμπέιντ και στο 30′ σε σουτ  του Πέτριτς, αντέδρασε εξαιρετικά.  Στο 37′ το σουτ του Ουάρντα δεν έκανε το χατίρι  στους κυανοκίτρινους και πέρασε λίγο άουτ, με τον Στιλ εκτός θέσης, στην τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου.

Από το πουθενά

Ο Παναιτωλικός στο πρώτο ημίχρονο είχε  σημειώσει δύο γκολ  και αρκετές  τελικές, αλλά στην επανάληψη δεν παρουσίαζε την ίδια ευχέρεια επιθετικά. Πάντως το ματς έδειχνε πως θα έχει γκολ, το οποίο τελικά πέτυχε ο Παναθηναϊκός στο 51΄, σε φάση που φαίνονταν σχεδόν ακίνδυνη.  Ύστερα από σέντρα του Πράνιτς και νωχελική επιτήρηση του Πέτριτς, ο τελευταίος έκανε  αμέσως ωραίο γυριστό σουτ, ο  Κυριακίδης προσπάθησε να το «βγάλει», αλλά η μπάλα πήρε φάλτσα και κατέληξε στα δίχτυα του. Κι ενώ ο Πέτριτς αναδεικνύεται σε «δήμιο» του Παναιτωλικού, λίγο μετά  ο Στιλ έδιωξε  προ του Μαρκόφσκι, ύστερα από πολύ ωραία ενέργεια του Βιγιαφάνες και ο Παναιτωλικός στέρεψε για πολλή ώρα από φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία. Ωστόσο στο 68′ η  μπάλα στρώθηκε στον Κάπελ σε εξαιρετική θέση κι αυτός με το καλό του πόδι (το αριστερό) την έστειλε ψηλά άουτ.
Στα τελευταία λεπτά  ο Παναιτωλικός ρίσκαρε με τις αλλαγές του Ματζουράκη, για να χάσει τρεις καλές φάσεις ο Βασιλείου. Στο 83’ με κεφαλιά, στο 87΄ με άστοχο σουτ κι ενώ ο Στιλ ήταν εκτός θέσης, και στο 90΄που δεν νίκησε τον Στιλ από ιδανική θέση. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων  ο Καλτσάς «έστρωσε» στον Αμπέιντ, που πλάσαρε εύστοχα από κοντά και το ματς τελείωσε 4-2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Στραπατσόνι): Στιλ, Βέμερ, Τελάντερ, Ταυλαρίδης, Νάνο, Πράνιτς, Εσιέν, Αμπέντ, Κλωναρίδης (63′ Καλτσάς), Καρέλης (83′ Μπεργκ), Πέτριτς (75′ Λαγός).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας (81′ Κουτρουμάνος), Μάκος, Κούσας, Κέβιν (87′ Καμαρά), Παπάζογλου, Πάουλο, Κάπελ, Ουάρντα, Βιγιαφάνες (79′ Βασιλείου), Μαρκόβσκι.

Με  διαφορετική  προσέγγιση

Ο Γιάννης Ματζουράκης σχολίασε μετά την αναμέτρηση πως θα μπορούσε και η ομάδα του να νικήσει, ενώ ο  Στραματσόνι που μόλις έληξε το ματς, έπιασε έναν – έναν τους παίκτες των «κυανοκίτρινων» και τους έδωσε το χέρι, στάθηκε στην κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας του.
Ο τεχνικός του Παναιτωλικού είπε:  «Πρώτον, με βάση το παιχνίδι, θα το χαρακτήριζα πολύ καλό. Δεύτερον, με τις διακυμάνσεις που υπήρχαν στο σκορ, θα μπορούσε να έρθει υπέρ μας, θα μπορούσε και να έρθει υπέρ τους. Ήρθε υπέρ τους και τελείωσε»,
Στην πρώτη δήλωση με τη λήξη του ματς, ο Ιταλός τεχνικός ανέφερε:  «Επιθετικά ήταν το καλύτερο παιχνίδι μας, πετύχαμε τέσσερα γκολ, είχαμε αρκετές ευκαιρίες, αλλά αμυντικά θέλουμε πολλή δουλειά. Όταν δεν τελειώνεις το παιχνίδι, ρισκάρεις. Μεσοεπιθετικά είμαι ικανοποιημένος, όμως στην άμυνα θέλουμε ακόμη πολλή δουλειά. Δεν ήταν εύκολο, μετά την ήττα από τον Πανθρακικό, προηγήθηκε ο αντίπαλος και θα γυρίσουν και ποδοσφαιριστές, όπως ο Πέτριτς. Είναι μακρύς ο δρόμος και θα δούμε τη συνέχεια»