Αλλαγή δεδομένων

Σε τρία επίπεδα υπήρξαν διαφοροποιήσεις μετά την 1η Αγωνιστική του β΄γύρου στην Α΄Κατηγορία Αιτωλοακαρνανίας. Με τη νίκη του Ν. Θέρμιου Απόλλωνα μέσα στη Ναύπακτο ο Αστέρας υποχρεώθηκε στην πρώτη του ήττα και πλέον οι νικητές του ντέρμπι πλησίασαν στους τρεις βαθμούς, ενώ  ο ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας πλησίασε στον πόντο,  μετά τη νίκη του επί του Αμφίλοχου (3-0). Ακόμη η επικράτηση του Κεραυνού Μυρτιάς επί του Όμηρου τον έφερε μόλις ένα βαθμό πίσω από την πρώτη τετράδα και την ομάδα του Νεοχωρίου, που βρίσκεται στην 4η θέση. Τέλος η Δόξα Καινουρίου με το 2-1 επί του ΠΑΟΚ Καλυβίων (φωτο)  και την ισοπαλία του Αχελώου Αγγελοκάστρου (1-1 με την Αναγέννηση Θέρμου) «αναζωπύρωσε» τις πιθανότητές της να αποφύγει τον απ’  ευθείας υποβιβασμό. Νέα ήττα για την ΑΕ Μεσολογγίου (1-0) από τον Ατρόμητο Αντιρρίου και ο Απόλλων Δοκιμίου δεν πέρασε από το Ευηνοχώρι (0-0).
Το… ζευγάρωσε
Η νίκη του Ν. Θέρμιου Απόλλωνα επί του Ναυπακτιακού Αστέρα στο Κύπελλο και στο γήπεδο του Θέρμου ίσως να θεωρήθηκε συγκυριακή, αλλά η ομάδα του Γιώργου Γιάκου επιβεβαίωσε την αξία της και μέσα στη Νάυπακτο με το 0-1, όντας η μοναδική που νίκησε τους πρωτοπόρους, μάλιστα σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.  Ο  Ναυπακτιακός είχε λίγες προϋποθέσεις για γκολ  στο ξεκίνημα του αγώνα,  αλλά ο Ανδρέας Ευθυμίου δήλωνε «παρών» και στο 42΄ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ, όταν ο Κράνης απέφυγε  δύο αντιπάλους κι έδωσε έτοιμο γκολ στον Καρβελά.  Η μεγάλη ευκαιρία για το Ναυπακτιακό ήταν  στο 47΄ που ο Πιστιόλης με σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και ο Θέρμιος  στη συνέχεια με άψογη αμυντική λειτουργία κράτησε το 0-1.
ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πανουργιάς): Ανδρεόπουλος, Νασόπουλος, Βρουσάι, Φλέγγας, Δημόπουλος, Θανασιός, Ανδριτσόπουλος (40’ Θεοχάρης), Ζαχαρόπουλος (72’ Ψυχογιός), Δημητρακόπουλος, Καμμένος, Πιστιόλης.
ΘΕΡΜΙΟΣ (Γιώργος Γιάκος): Ευθυμίου, Κοκώνης Κ., Στεργίου, Ράπτης, Κοκώνης Ευαγ., Τζαμαλής, Τόσκα, Καλοκαίρης (66’ Ψηφής), Κράνης, Καρβελάς, Αγγέλης (85’ Κοκώνης Ευθ.).
Σε απόσταση «αναπνοής»
Στον πόντο, για πρώτη φορά,  πλησίασε το Ναυπακτιακό ο ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας που κέρδισε με 3 – 0 τον Αμφίλοχο (φωτο). Η ομάδα του Χρήστου Βασιλείου είχε την υπεροχή, έπιασε καλή απόδοση και μετά από χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Βασιλογιάννης μπήκε στην περιοχή από αριστερά, πέρασε τον Αργύρη και από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο δεύτερο ημίχρονο το εκπληκτικό σουτ του Νάκου στο 58΄ κατέληξε στο «παράθυρο» της εστίας κι έγινε το 2-0 και ο Νίκος Νταλαπέρας έκανε το 3 – 0 στο 65ο λεπτό με κεφαλιά.
ΑΟ ΦΛΟΓΑ (Χρήστος Βασιλείου): Βασιλόπουλος, Τραγουλιάς, Αντωνόπουλος, Ζαχαράκης, Σωτηρόπουλος, Καντάνης, Νταλαπέρας, Ντζιμάνης, Κόκκαλης (74΄ Φραγκούλης), Νάκος (74΄ Νούλας), Βασιλογιάννης (68΄ Ξευγένης).
ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ (Νίκος Μιμιγιάννης): Αργύρης, Πανταζή, Λαμπρακόπουλος, Τσάμης, Κάκκος, Μπακαδήμας (62΄ λ.τ. Καβαλάρης), Μιχαλόπουλος, Παπαλέξης, Τσιούνης, Ζέρβας (85΄ Σιαφάκας), Νάκας.

Ήττα και ανασφάλεια
Δεν πρόλαβε να… δει την ΑΕ Μεσολογγίου να απομακρύνεται από την 4η θέση, προέκυψε ο Κεραυνός Μυρτιάς να απειλεί να «εκθρονίσει» τον Όμηρο Νεοχωρίου από την πρώτη τετράδα, μετά το 1-0 του Σαββάτου. Σπουδαία νίκη για τον  Κεραυνό, ο οποίος πήρε τους τρεις βαθμούς από το  γκολ του Παρασκευά Σαμψώνα,  με σουτ περίπου  από το πέναλτι,  στο 60ο λεπτό. Στο 73′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Αλεξόπουλος του Ομήρου, για εξύβριση  αντιπάλου.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Λάκης Παπαχρήστος): Κατσαβοχρήστος,  Μπούρος, Ντζάλας, Ρόκκος, Γκορόγιας, Κόκκαλης, Κοκώνης (87′ Σιάσιος), Προβίδας, Σαμψώνας (89′ Μπούσγος), Κούσης, Αρκουμάνης (83′ Καρρόπουλος)
ΟΜΗΡΟΣ  (Κότσαλος – Λιαπίκος): Ζέρβας, Μπαλαούρας, Τσιφοπανόπουλος, Αλεξόπουλος, Δερβίσης, Δενδρινός, Γούργαρης, Σαμψώνας Γ., Βαλτογιάννης. Μεταξούλης, Καταπόδης

Αντίστροφη πορεία
Ο Ατρόμητος Αντιρρίου βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο, η Α.Ε. Μεσολογγίου σε πτώση, κι ύστερα από το 1-0 στο μεταξύ τους ματς την έφτασε στην 6η θέση και η ισοβαθμία τον ευνοεί. Σκόρερ της ομάδας του Περικλή Παπαποστόλου ο Γιώργος Ευθυμιόπουλος στο 60ο λεπτό, όπου με ατομική προσπάθεια και πλασέ  έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Περικλής Παπαποστόλου): Χασαπογιάννης, Παπαδόπουλος Θ., Αποστολόπουλος, Μπίμπας, Κάκκος, Παπαποστόλου(82’ Μπανιάς), Ευθυμιόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Κάκκος Β., Γλωσσόπουλος (75’ Πετσίνης), Ταμπάκης (89’ Μυλωνάς Σπ.).
Α.Ε. Μ.  (Δημήτρης Ξηρός): Καραδήμας, Διαμαντόπουλος Χ., Ντρούκας (Ρισβάς), Παλιάτσας, Μπαλαμπάνης, Πέκεζ, Αυτζής, Βλαχογιάννης, Ναούμης (Στριμμένος), Ρασμίλ (Πλαστήρας), Πασπαλιάρης.

Από έναν βαθμό
Η  «λευκή ισοπαλία» στο Ενωσιακό γήπεδο ήταν το αποτέλεσμα ανάμεσα σε Αλικυρναϊκό Αγίου Θωμά και  Α.Ο. Χάλκειας. Το  παιχνίδι είχε λίγες  φάσεις, οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να αιφνιδιάσουν στην αρχή κι ο Αλικυρναϊκός είχε εδαφική υπεροχή χωρίς αποτελεσματικότητα στην επανάληψη.
ΑΛΙΚΥΡΝΑΪΚΟΣ (Σταμάτης Σαρρής):  Μπότας, Καλτσής, Ψαθάς (70΄ λ.τ.  Κέσκος), Ζέρβας, Μαντέλος, Κάκκος, Μιχαλόπουλος (65΄Μπαλαμπάνης), Φράγκος, Γαβρίνας (46΄Βασιλείου), Τριφιάτης Σ, Τριφιάτης Γ.
ΑΟ ΧΑΛΚΕΙΑΣ (Ανδρέας Καλαβριζιώτης):  Γκασούκας, Κάπο, Διαμαντόπουλος, Μυλωνάς, Καζανάς, Κυρίτσης (84΄Παγανιάς), Καλαβριζιώτης (77΄Ψυχογιός), Κάκκος (89΄Μαργαρίτης), Καλαβρουζιώτης, Γιαβρούτας, Αλμπάνης.
«Παραπονούμενοι» οι της Αναγέννησης
Ο  Αχελώος Αγγελοκάστρου ήταν ο γηπεδούχος, όμως το 1-1 άφησε ανικανοποίητους τους ανθρώπους της Αναγέννησης Θέρμου, καθώς η ομάδα τους στην επανάληψη είχε τις ευκαιρίες να πάρει και τη νίκη.  Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον  Λάμπρο Ζαλοκώστα στο 17΄και  η Αναγέννηση στο 40΄ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Βαγενά (ζήτησαν και  δεύτερη κίτρινη στον παίκτη του Αχελώου) το οποίο ο Μούτσα μετέτρεψε σε γκολ. Μόλις δύο αλλαγές είχε στην διάθεσή του ο Τάκης Τσιάκαλος, εντούτοις στην επανάληψη η ομάδα του έκανε σημαντικές ευκαιρίες, τις οποίες «ακύρωσε» ο τερματοφύλακας  Μιχάλης Μπούτιβας που με εξαιρετικές επεμβάσεις  κράτησε το σκορ στο 1 – 1. Πάντως ο Τσώνης στο 70΄είχε  κεφαλιά στο  δοκάρι και η ομάδα του Θέρμου στην εκπνοή «απάντησε» με δύο ακόμα μεγάλες ευκαιρίες.
ΑΧΕΛΩΟΣ (Ανδρέας Τσιλίκας): Μπούτιβας Μ., Καλοκαίρης Ε., Μπαμπάτσικος (90΄ Σαγάνας), Βαγενάς, Βαρβάτος, Αλεξάκης (86΄ Αϋφαντής), Ρουσογιάννης, Ζαλοκώστας Λ., Καραλής Σ. (61΄ Παπουτσής), Τσώνης, Ζαλοκώστας Σ.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Τάκης Τσιάκαλος): Μπαλάφας Κ., Καλιακμάνης Δ. (75΄ λ.τ. Μπαζώρας), Μπίστας, Γιαννοκώστας, Κουρσάρης, Ξανθόπουλος Ε., Κούκος, Μαραγιάννης Γ., Καλαντζής (86΄ Μαραγιάννης Β.),  Μούτσα, Κουσκούνης.

«Ζωντανή» η Δόξα
Ο ΠΑΟΚ έπεσε για δεύτερη φορά «θύμα» της Δόξας Καινουρίου που είχε πάρει ισοπαλία και μέσα στα Καλύβια και τον νίκησε 2-1 στην έδρα της.  Οι Καινουργιώτες μ’ αυτή τη νίκη ελπίζουν να αποφύγουν τις δύο τελευταίες θέσεις, μήπως και παλέψουν για την παραμονή στα μπαράζ, όσο κι αν αυτό είναι ακόμα μακριά.  Στο 51′ ο Κακούρης ανατράπηκε από τον Αριστόπουλο  σε  ατομική προσπάθεια, κέρδισε πέναλτι, το  εκτέλεσε ο ίδιος κι άνοιξε το σκορ.  Στο 55′ ο  Παπαθανάσης  από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κατερινόπουλου για το 2-0 και στο 72΄ με κεφαλιά του Βλαχοδήμου ο ΠΑΟΚ μείωσε το σκορ. Στο 91′ ο  Κουτσολάμπρος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.
ΔΟΞΑ  (Γιάννης Καραμπούλης): Κόκκαλης (14′ λ.τ. Κορδάτος), Αυγέρης, Μήτσος, Κωνσταντίνου, Πέτρου, Τζωρτζόπουλος Δ., Κουτσολάμπρος, Νικολογιάννης (46′ Μπουρλιάσκος), Λύρος (56′ Dolenga), Παπαθανάσης, Κακούρης
ΠΑΟΚ (Λεωνίδας Ζαχαράτος): Κατερινόπουλος, Καρασάββας, Αριστόπουλος, Νταλαπέρας, Πύθουλας (63′ Βλαχοδήμος), Μπιτσικώκος (75′ λ.τ. Καραλής Ευ.), Κόκκοτος, Μπελεβώνης (79′ Γαλανόπουλος), Τασούλης, Παπαδόπουλος, Διονυσάτος