Τέσσερα στα «αδέλφια»

Ο Καινουριώτης Σωτήρης Κόκκαλης (φωτο) σημείωσε τέσσερα γκολ για λογαριασμό του ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας  επί της Δόξας Καινουρίου και την  οδήγησε στο τελικό 6-1, φτάνοντας παράλληλα ο ίδιος τα 9 γκολ για να βρεθεί  στην  δεύτερη θέση του πίνακα των σκόρερς, με πρώτο   τον  Θοδωρή Καλαβρουζιώτη του Α.Ο. Χάλκειας που έχει 10.  Ο Κόκκαλης άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό και στο 10ο το  διπλασίασε. Στο 22΄  η Δόξα μείωσε σε 2 – 1 με ένα καταπληκτικό γκολ, δείγμα της αξίας του σκόρερ  Ντίνου  Κακούρη,  που  περίπου  στο  κέντρο είδε εκτός εστίας το Φωτόπουλο και με  ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η Φλόγα σκόραρε  στο 36΄  με το Σωτήρη Κόκκαλη και πάλι, και στο 58΄  ο Καντάνης έκανε το 4 – 1. Λίγο πριν τη συμπλήρωση  70 λεπτών ο Κόκκαλης πέτυχε  το τέταρτο προσωπικό του γκολ, ενώ  ο Βασιλόγιαννης διαμόρφωσε το τελικό 6 – 1 στο 89ο λεπτό.

ΑΟ ΦΛΟΓΑ  (Χρήστος Βασιλείου): Φωτόπουλος, Τραγουλιάς, Αντωνόπουλος, Ζαχαράκης, Σαγάνης, Καντάνης (61΄ Νούλας), Βασιλόγιαννης, Ντζιμάνης (65΄ Αγγελοκωστόπουλος), Κόκκαλης, Νάκος, Χριστόπουλος (72΄ Σταύρου).

ΔΟΞΑ  (Γιάννης Καραμπούλης): Κόκκαλης Χ., Αυγέρης, Κωνσταντίνου, Καγιάντζας (38΄ Πέτρου), Τζωρτζόπουλος, Ντίνος (58΄ Μαμασούλας), Μήτσος (46΄ Κόκκαλης Α.), Νικολογιάννης, Σοροβός, Παπαθανάσης, Κακούρης.

Άγχος για μια ώρα.. και κάτι

Μέχρι το 60ο λεπτό κράτησαν σε κατάσταση…  άγχους τους γηπεδούχους του Ναυπακτιακού Αστέρα οι παίκτες του ΑΟ Χάλκειας στο Παπαχαραλάμπειο.  Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 45΄ κι αφού  οι φιλοξενούμενοι έχασαν  μεγάλη ευκαιρία με τον Αλμπάνη στην αρχή της επανάληψης, οι πρωτοπόροι έχασαν πέναλτυ στο 55΄με τον Καζανά. Έτσι παρέμενε το αγχωτικό 1-0, ώσπου στο 66’ ο Ανδριστόπουλος πέτυχε το 2-0. Στο 77’ ο Ψυχογιός έκανε  το 3-0 και ο  Καμμένος «έγραψε»  στο 77’  το τελικό 4-0.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ  (Γιάννης Πανουργιάς): Ανδριόπουλος, Καζανάς, Βρουσάι, Φλέγγας, Δημόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Καραγιάννης , Καλαβρουζιώτης (75’ Γιαννόπουλος), Ανδριτσόπουλος (75’ Δημητρακόπουλος), Καμμένος, Πιστιόλης (67’ Ψυχογιός).

Α.Ο. Χ. ( Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Κάπο, Διαμαντόπουλος, Μυλωνάς (52’ Δαδάνης), Καζανάς, Κυρίτσης (40’ λ.τ.  Χαντζηανδρέου),Ψυχογιός, Κάκκος (56’ Καλαβριζιώτης), Καλαβρουζιώτης, Γιαβρούτας, Αλμπάνης.

Δεν είχε πρόβλημα

ο Θέρμιος

Εύκολα ο  Ν.  Θέρμιος Απόλλων κέρδισε στο γήπεδο Θέρμου με  2-0 την ΑΕ Μεσολογγίου, παρότι στο πρώτο 45λεπτο η αναμέτρηση δεν είχε γκολ. Ο Νίκος Καλοκαίρης στο 54’ με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής άνοιξε το σκορ και στο 62’ μετά από εκτέλεση φάουλ  ο Ράπτης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι διαμόρφωσε  το τελικό 2-0.

ΘΕΡΜΙΟΣ  (Γιώργος Γιάκος): Δημητρίου, Κοκώνης Κ. (77’ Βασιλάρης), Στεργίου, Ράπτης, Κοκώνης Ευάγγ., Τζαμαλής, Τόσκα (69’ Ψηφής), Καλοκαίρης, Κράνης (85’ Κυριάκος), Καρβελάς, Αγγέλης

Α.Ε.Μ.  (Δημήτρης Ξηρός): Μπράτσικας, Ντρούκας (46’ Δάρδας), Παναγιωτόπουλος, Παλιάτσας, Μπαλαμπάνης, Πέκεζ, Αυτζής, Καβαλάρης, Πλαστήρας (70’ Ναούμης), Ρούσσης (62 Τσαντ), Πασπαλιάρης.

Καταπόδας…

με Καταπόδη

Σε τροχιά πλέι οφς ξανά ο Όμηρος Νεοχωρίου κερδίζοντας  0-1 τον Αλικυρναϊκό Αγίου Θωμά με το γκολ του Καταπόδη στο 74ο λεπτό. Το ματς δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, αφού οι δύο αντίπαλοι είχαν αποκλειστικό στόχο τη νίκη. Τελικά την πέτυχε ο Όμηρος, χωρίς να πείσει απόλυτα και – κυρίως- χωρίς να ξεδιπλώσει πολλές επιθετικές αρετές.

ΑΛΙΚΥΡΝΑΪΚΟΣ (Σταμάτης Σαρρής):  Μπότας, Ψαθάς (76΄Μιχαλόπουλος), Κάλτσης, Ζέρβας, Μαντέλος, Φράγκος, Βασιλείου (76΄Αθανασόπουλος), Σακελλαρόπουλος, Γαβρίνας, Τριφιάτης Σ (80΄Κάκκος), Τριφιάτης Γ.

ΟΜΗΡΟΣ  (Σπύρος Κότσαλος):  Ζέρβας, Μπαλαούρας, Τσιφοπανόπουλος, Αλεξόπουλος, Δερβίσης, Δενδρινός, Γούργαρης (83΄Πέρεζ), Σαμψώνας, Βαλτογιάννης, Καλύβας (86΄ λ.τ.  Δημαράς), Καταπόδης (95΄Μπρούσλι).

Έχανε και κέρδισε

Δύο φορές προηγήθηκε η Ακαδημία Ευηνοχωρίου, 1-0  στο 9’ με τον Τριακαλινό και 2-1 στο 55’ με τον  Γιαννη, αλλά ο Κεραυνός Μυρτιάς έκανε το 1-1 στο 25΄με εκτέλεση πέναλτυ του Κούση (ο Γρομητσάρης  ανατράπηκε  από τον Δασκαλάκη)  και με δύο γκολ του Ακουμάνη στο 78΄και το 86΄πήρε τη νίκη η οποία τον κράτησε σε επαφή με την πρώτη τετράδα.

ΕΥΗΝΟΧΩΡΙ  (Βασίλης Παστρωμάς): Δασκαλάκης, Διαμαντόπουλος, Γερετσιάν, Πασπαλιάρης, Γερατσιάν Ι., Ντζελέπης, Κουντούρης, Κούστας (57’ Μαχμούτ), Τρικαλινός, Γιάννη, Μάνθος (79’ Αλυμαράς).

ΚΕΡΑΥΝΟΣ  (Λάκης Παπαχρήστος): Κατσαβοχρήστος, Μπούρος, Ντζάλας, Ρόκκος, Γκορόγιας (70’ Μπούσγος), Γρομητσάρης, Κοκώνης (90’ Γιώτης), Σιάσιος (57’ Προβίδας), Σαμψώνας, Κούσης, Αρκουμάνης.

Ανώτερος

και νικητής

Τουλάχιστον μια κλάση παραπάνω από τον Αχελώο Αγγελοκάστρου, αν και φιλοξενούμενος,  ο Απόλλωνας Δοκιμίου  επικράτησε δίκαια και εύκολα με σκορ 0-2.  Στο 35’ ο Κοτρότσος έκανε ατομική ενέργεια και  πλασέ και στην προσπάθεια να αποκρούσει ο Χήρας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ  το  τελικό 0-2 διαμόρφωσε στο 55’ ο Σπυριλιώτης με ατομική προσπάθεια και σουτ.  Στο 57’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία ο Καλοκαίρης των γηπεδούχων, ενώ η  πρώτη  ήταν για σκληρό μαρκάρισμα.

ΑΧΕΛΩΟΣ  (Ανδρέας Τσιλίκας): Μπούτιβας, Χήρας (46’ Καραλής), Μπαμπάτσικος, Βεγενάς, Βαρβάτος, Μπούτιβας Α. (58’ Αϋφαντής), Ρουσογιάννης, Ζαλοκώστας Ε., Αλεξάκης, Κουτούμπας (57’ Ζαλοκώστας Λ.), Καλοκαίρης.

ΑΠΟΛΛΩΝ  (Θόδωρος Λαυράνος): Θεοδωρακόπουλος, Τσακανίκας Ι., Τζωρτζόπουλος, Ζαχαράκης (86’ Τσακανίκας Ν.), Γαρούφης, Καρτσακλής (88’ Παναγιωτόπουλος), Σπυριλιώτης, Κορομηλάς, Αθανασίου Αλ. (85’ Αθανασίου Δ), Κοτρότσος, Κοντοπάνος.

Με σύμμαχο τον… αέρα

Οι άνεμοι στο γήπεδο του Αντιρρίου είναι συνηθισμένοι, όπως και η ικανότητα τα γηπεδούχων να τους αξιοποιούν. Κι αν δεν χρειάζονταν τον δυνατό αέρα για να κερδίσουν τον ΠΑΟΚ Καλυβίων, τον χρησιμοποίησαν για να δώσουν έκταση στη νίκη. Στο 28’ έγινε το 1-0 με εκπληκτικό δυνατό διαγώνιο σουτ του Ευθυμιόπουλου και στο δεύτερο ημίχρονο ο  Ατρόμητος  με την «συμπαράσταση»  του ανέμου πετύχαινε γκολ.  Στο 57’ από  λάθος συνεννόηση στην άμυνα του ΠΑΟΚ  ο Βασίλης Κάκκος  έκανε  με προβολή το 2-0 και ακολούθησαν τα γκολ με τον Ευθυμιόπουλο στο 60’,τον Γλωσσόπουλο στο 70’ και τον Βήτο στο 73’. Οι  φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της τιμής  στο 87’ με τον Παπαδόπουλο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ  (Περικλής Παπαποστόλου)  Φλωρόπουλος, Παπαποστόλου  (75’ Κάκκος Δ), Αποστολόπουλος (72’ Μυλωνάς) Πετσίνης, Βήτος, Ζαχαρόπουλος, Τσίκας, Ευθυμιόπουλος, Κάκκος Β (68’ Σπρίτζος), Γλωσσόπουλος, Ταμπάκης.

ΠΑΟΚ  (Λεωνίδας Ζαχαράτος) Κατερινόπουλος, Καραλής ,Αριστόπουλος, Νταλαπέρας, Καρασάββας ,Κόκκοτος, Ιορδανίδης, (60’ Μυλωνάς), Πύθουλας ( 60’ Τασούλης), Ντόβρος (77’ Διονυσάτος),  Παπαδόπουλος, Μπελεβώνης.

Τρίποντο

με Τζουλιάνο

Η Αναγέννηση Θέρμου κέρδισε με σκορ 1-0 τον Αμφίλοχο και το  γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο  Μούτσα με εκτέλεση πέναλτι στο 40’, αλλά οι νικητές έχασαν στο 88’ με αποβολή τον  Μπαζώρα  (δεύτερη κίτρινη κάρτα).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ  (Τάκης Τσιάκαλος): Μπαλάφας, Καλιακμάνης (55’ Μαραγιάννης Β.), Μπίστας, Γιαννοκώστας, Κουρσάρης, Ξανθόπουλος, Μαραγιάννης Γ., Μπαζώρας, Καλαντζής (88’ Τσατσαράγκος), Μούτσα, Κουσκούνης.

ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ  (Νίκος Μιμηγιάννης): Αργύρης, Πανταζή, Λαμπρακόπουλος, Μπουμπούλης, Κάκκος, Μπακαδήμας,  Τσάμης, Μιχαλόπουλος,Τσιούνης, Νάκας, Ζέρβας (60’ Ντίνος).