Αποκλεισμός με τα «χέρια κάτω»

Ήττα 3-2 για τον Παναιτωλικό στο Ηράκλειο, αφού ο Εργοτέλης που βρίσκεται κάτω από τη μέση της βαθμολογίας στην Β΄Εθνική ήταν καλύτερος και επικράτησε δίκαια απέναντι σε έναν φιλοξενούμενο που δεν έδειξε ότι πήγε στη Κρήτη για να παλέψει.  Έτσι οι νικητές γίνονται πρώτο φαβορί για πρόκριση, αφού έτσι κι αλλιώς ο Πανιώνιος είχε προκριθεί μετά τη νίκη του επί της Ζακύνθου. Όσο για τον Παναιτωλικό αποχαιρετά για μία ακόμα σαιζόν πρόωρα το Κύπελλο.
Το ματς έδειξε να ξεκινάει ιδανικά για τους κυανοκίτρινους που στο 2΄κέρδισαν πέναλτυ όταν ο Κούτρης ανέτρεψε καθαρά τον  Καπέλ. Όμως ο παίκτης του Παναιτωλικού νικήθηκε στη εκτέλεση από τον Δερμιτζάκη, ο οποίος έκανε μόλις την δεύτερη επίσημη εμφάνισή του. Η συνέχεια ήταν τραγική…
Ο Εργοτέλης έφτανε όποτε ήθελε κοντά σε θέσεις για απειλητικές  φάσεις, με τους παίκτες του Παναιτωλικού να… πελαγοδρομούν  συνεχώς. Οι γηπεδούχοι απείλησαν σε πολλές φάσεις με χαρακτηριστικότερες στο 9′ του Φουκαράκη, στο 12′ του  Μάνου, στο 22′ του Μπουρσέλη, στο 26′  ξανά του  Μάνου, κι όλα έδειχναν πως το γκολ τους ήταν θέμα χρόνου. Όντως στο 31ο λεπτό ο  Κάσα Καμαρά με ένα μακρινό στο άνοιξε το σκορ για τον Εργοτέλη.
Ο Παναιτωλικός προσπαθούσε  να ισορροπήσει το παιχνίδι ωστόσο δεν έδειχνε να έχει ούτε πλάνο, ούτε ενέργεια  και στο 44΄ ο  Κούτρης έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά κι ο Μάνος με προβολή πρόλαβε τον «κοιμώμενο» Ρουμπουλάκου κι έγραψε  το 2-0 για τον Εργοτέλη.
Στην επανάληψη ο Ματζουράκης  πέρασε  στο παιχνίδι τον Μαρκόβσκι με την προσδοκία να κάνει τον Παναιτωλικό πιο επιθετικό κι ενώ στο πρώτο ημίχρονο είχε περάσει και ο Βιγιαφάνες στη θέση του Ουάρντα, ο οποίος πάλι εκδήλωσε πρόβλημα υγείας. Ο Παναιτωλικός μείωσε  στο 49′ με  κεφαλιά του  Βασιλείου, χωρίς να διαθέτει την σοβαρότητα να το αξιοποιήσει διότι στο επόμενο λεπτό ο Ίνιατς σε κενή εστία έδωσε  ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στον Εργοτέλη. Πάντως θα μπορούσε να καταλογιστεί και οφσάιντ, καθώς ο σκόρερ δεν καλύπτονταν αρχικά και από αυτή τη θέση απέκτησε πλεονέκτημα για να σκοράρει μετά στην πάσα του Μάνου. Βέβαια μόνο αυτό δεν έφτιαξε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν δικαιολογούσαν την παραπάνω Κατηγορία που συμμετέχουν.
Ο Ματζουράκης ανακάτεβε συνεχής την «τράπουλα»  κι ίσως δεν είχε καλύτερη επιλογή, με αποτέλεσμα στο  72′ ο Βιγιαφάνες να μειώσει σε 3-2 με κοντινό πλασέ και να βάλει ξανά στο παιχνίδι τον Παναιτωλικό. Ο Παναιτωλικός είχε τον Εργοτέλη στο μισό γήπεδο στα τελευταία λεπτά (και τα πέντε των καθυστερήσεων) πιέζοντας  για την ισοφάριση που θα του έδινε ελπίδες. Όταν τελικά στις τελευταίες στιγμές του αγώνα σημείωσε γκολ με τον Βιγιαφάνες, ήταν οφσάιντ και δεν μέτρησε.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Δερμιτζάκης, Ρέντζας, Γρομητσάρης, Άλλα, Κυριακόπουλος (88′ Γιαλούσης), Φουκαράκης, Καμαρά, Μάνος, Μπουρσέλης, Κούτρης (76′ Κούρτης), Ίνιατς (61′ Δωματάς).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεφανάκος, Κουτρομάνος (46′ Μαρκόβσκι), Μάκος, Κόρσιενς (56′ Παπάζογλου), Ρουμπουλάκου, Ντάνι Μπεχαράνο, Ρομέρο, Ρουσκουζέδα, Κάπελ, Ουάρντα (37′ Βιγιαφάνες), Βασιλείου.
Σε ρόλο κομπάρσου
Η 3η και τελευταία Αγωνιστική της 2ης φάσης του Κυπέλλου θα φέρει τον Παναιτωλικό εντελώς αδιάφορο, αλλά σε ρόλο ρυθμιστή και παράλληλα κομπάρσου. Παίζει στη Ζάκυνθο και το αποτέλεσμα αυτού του αγώνα θα καθορίσει την τύχη των γηπεδούχων, εάν ο Εργοτέλης δεν κερδίσει τον Πανιώνιο (πράγμα πολύ δύσκολο) που ήδη έχει προκριθεί.