Έτοιμη για το ντέρμπυ

Το Σάββατο στις πέντε το απόγευμα η ΓΕ Αγρινίου θα δοκιμάσει τις δυνάμεις της στο σημαντικό παιγνίδι – ντέρμπυ κόντρα στη Νικόπολη, στο ΔΑΚ της Πρέβεζας. Η ομάδα του Τάσου Σταμάτη μετρά μόνο νίκες στους έξι αγωνες της Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ και η αντίπαλη ομάδα την περασμένη Αγωνιστική έκανε την πρώτη ήττα της στην Βόνιτσα. Βέβαια το αποτέλεσμα αυτό ευνοεί τη ΓΕΑ να πάει με προβάδισμα ενός βαθμού στην Πρέβεζα και παράλληλα θα έχει τη ρεβάνς στο Αγρίνιο τον δεύτερο γύρο. Εντούτοις με τη νίκη του ο ΑΟ Βόνιτσας, ύστερα από το υποτονικό του ξεκίνημα, βάζει υποψηφιότητα για το πρωτάθλημα  και φιλοξενεί την ΓΕΑ στην 1η Αγωνιστική του β΄γύρου, έχοντας χάσει 72-56 στο Αγρίνιο. Όσο για την αναμέτρηση του Σαββάτου ο προπονητής της ΓΕΑ, Τάσος Σταμάτης, μας είπε: «Δεν έχουμε απουσίες, ετοιμαστήκαμε και πάμε… να πολεμήσουμε».
Φυσικά η ήττα της Νικόπολης  βάζει ξανά και τον ΠΑΣ Ναυπάκτου στο κυνήγι της πρώτης θέσης, οπότε ΠΑΣ Ναυπάκτου  και ΑΟ Βόνιτσας θα  προτιμούσαν νίκη της Νικόπολης το Σάββατο, ώστε να μην υπερτερεί η ομάδα του Αγρινίου. Μάλιστα η Βόνιτσα είναι το απόλυτο φαβορί κόντρα στην Δόξα,  στην Άρτα, ενώ ο ΠΑΣ δεν αναμένεται να έχει καθόλου εύκολο έργο στο Αγρίνιο απέναντι στην ΑΛΦΑ το απόγευμα του Σαββάτου (ώρα 16:00) στο Κλειστό του «Μιχάλης Κούσης».
Γαι τον Λιακατά Αιτωλικού η εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στον Πύρρο Άρτας θεωρείται στα μέτρα του.

Η 6η Αγωνιστική
Ούτε στις προπονήσεις δε έχει τόσο χαλαρές αντιστάσεις η  ΓΕΑ, που  κέρδισε με 87-21 τον Αχιλλέα Νεοχωρίου. Το ημίχρονο έληξε 42-07 και στο 30′ το σκορ ήταν 70-09. Ο Τάσος Σταμάτης έδωσε χρόνο στους μικρούς της ομάδας ξεκουράζοντας τους παίκτες  και δεν συνεχίστηκε ο διασυρμός των φιλοξενούμενων.  Δεκάλεπτα: Α:21-04 Β:21-03 Γ:28-02 Δ:17-12.  Γ.Ε.Α. (Σταμάτης): Σταμουλάκης, Σταμούλης 7(1), Τάγκας 7, Γυφτάκης 10(2), Κοντονάσιος 10, Κρητικός 3(1), Μαρκουίζος 2, Ρέντζιος Ν. 6(1), Ρέντζιος Β. 20, Δάρλας 7(1), Τασόπουλος, Μουχάκης 15. ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Χαλκιάς, Κατσίμπρας, Ρόκομος 2, Παπανάτσιος, Θεοδώρου, Αρχιμανδρίτης 10, Πάτροκλος 4, Γιαννάκης 3(1), Κίτσος, Λίλης 3(1) Σκληβανίτης.
Μεγάλη νίκη για την  Βόνιτσα επί της Νικόπολης Πρέβεζας με 59-57 σε έναν αγώνα που οι  γηπεδούχοι  προηγήθηκαν με 21-08. Οι φιλοξενούμενοι   μείωσαν στους τέσσερις στο ημίχρονο 31-27. Το δεύτερο ημίχρονο η  μάχη ήταν συγκλονιστική και οι  άμυνες πρωταγωνιστούσαν. Όταν η  Βόνιτσα πήρε προβάδισμα πέντε πόντων 59-54 η Νικόπολη έκανε  το 59-56, έγινε λάθος απο τους γηπεδούχους και ο Κιτσαντάς κέρδισε φάουλ σε σουτ τριών πόντων σε νεκρό χρόνο. Ευστόχησε  μόνο στη μία απο τις τρεις βολές και δεν κατάφερε να οδηγήσει το παιγνίδι στην παράταση.  Δεκάλεπτα: Α:21-08 Β:10-19 Γ:11-09 Δ:17-21.  ΒΟΝΙΤΣΑ (Ζαβιτσάνος): Κακιούζης 19(5), Μπουρσινός Αρέθας 13(1), Πυρρώτης, Πέρλης 11(1), Μάρης 6, Προδρομίτης, Θειακός 7, Κατοπώδης 5, Μαζαράκης, Βλάχος 3, Παπαγιάννης. ΝΙΚΟΠΟΛΗ  (Πολίτης-Παπύρης): Καραμπάς 1, Τσιτσώνης 12(4), Κιτσαντάς 21(5), Αργυρός 6, Ροντογιάννης 3, Νίκας 4, Μακρόπουλος 8, Βασιλειάδης, Θωμάς, Γάκης, Πιστιόλας, Αγραπιδάκης.

Φτάνοντας σε καλή απόδοση η  ΑΛΦΑ πήρε την νίκη από τον Πύρρο Αρταίων μέσα στην Άρτα με 45-58. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι  στο πρώτο ημίχρονο και σε συνδυασμό με  την αστοχία της ομάδας του Αγρινίου τελείωσαν το ημίχρονο  με έντεκα πόντους διαφορά υπέρ τους (27-16). Στο δεύτερο μέρος η ΑΛΦΑ πίεσε στην άμυνα, έφυγε σε αιφνιδιασμούς οι Σταυρόπουλος και Κυριαζής ευστοχούσαν στα σουτ  και δίκαια  πήρε τη νίκη με 45-58. Δεκάλεπτα:Α:18-12 Β:11-04 Γ:10-18 Δ:6-24. ΠΥΡΡΟΣ (Κωσταπαππάς): Πέτσας 10, Αποστολάκης 6(2), Γκανάρας 6, Αναγνώστου 4, Μπαρκούζος 2,Βάσσιος 9, Δημητρίου 8, Λάμπρου, Γεωργογιάννης, Ευθυμίου.  ΑΛΦΑ (Καραπιπέρης): Τσέπας, Διαμάντης 4, Θεοδωρακόπουλος, Σταυρόπουλος 12(2), Κουβέλης 8, Ηλιού, Κορόζης, Κυριαζής 19(5), Βατίστας 9, Παρθένης, Θεοφάνης, Κουδούνας 6.
Με κορυφαίο τον Σταύρο Κοτσόργιο η ομάδα του Αιτωλικού νίκησε δύσκολα  στην έδρα  της Άνω Πόλης Άρτας με 51-57. Ο έμπειρος πλέι μέικερ  του Αιτωλικού  στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε στις πλάτες του την ομάδα του και την οδήγησε στη νίκη.  Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 19-32, όμως  τρίτο δεκάλεπτο  η Άνω Πόλη πέρασε  μπροστά  με 42-36 μιας και επιμέρους σκορ της περιόδου 23-4. Στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 51-47  ένα λεπτό   και 53 δεύτερα  πριν το τέλος ο Κοτσόργιος ευστόχησε  σε 2 βολές ( 51-49), ο Λιακτάς  έκλεψε την μπάλα  στην επαναφορά και ο Σφυρής με τρίποντο έκανε  το 51-52. Ο Λειβαδάς με  βολές  το 51-55 και το κλέψιμο του Κοτσόργιου με τις  δυο εύστοχες βολές του διαμόρφωσαν το τελικό 51-57.  Δεκάλεπτα:Α:11-14,Β:08-18,Γ:23-04, Δ:09-21. ΑΝΩ ΠΟΛΗ: Μαρκοβίτης 4, Χρήστου, Γάκης 5, Μπράμης, Βαβέλης 12(2), Περλέγκας, Πρέττας, Σιατής 3, Κοντός 19, Μοσιάκος 8.  ΑΙΤΩΛΙΚΟ: Σφυρής 9(3),  Κοτσόργιος 13, Κουφός 1, Καρπετης2, Παρράς, Καστανάς, Λειβαδάς 11(1), Μποσμος 9, Λαχανάς, Μακρής 12