Γκέλες στη κορυφή

Η 10η Αγωνιστική της Β΄Κατηγορίας επιφύλασσε απρόσμενες απώλειες βαθμών για τους πρωτοπόρους σε 1ο ΄και 2ο Όμιλο, καθώς ο Άρης Αιτωλικού παραχώρησε εντός έδρας  ισοπαλία στον ΓΟ Μεσολογγίου -ουραγό της βαθμολογίας πριν το ματς – και η Θύελλα Παραβόλας επίσης άφησε δύο βαθμούς στο γήπεδο του ΑΟ Ρηγανά. Ακάθεκτος όμως ο Αμβρακικός Λουτρού που πέρασε πολύ άνετα από την Κανδήλα. Σίγουρα στους κερδισμένους αυτής της Αγωνιστικής ο Αετός Σταμνάς και η ΑΕ Οινιαδών.

1ος Όμιλος
Πέρα από κάθε πρόβλεψη η  ισοπαλία (1-1) του  Άρη Αιτωλικού κόντρα στον  ψυχωμένο Γ.Ο Μεσολογγίου. Η ομάδα του Αιτωλικού  προηγήθηκε με όμορφο σουτ  του Τάσου  Φράγκου στο 1ο κιόλας  λεπτό, προϊδέασε για μια άνετη επικράτηση, όμως  έχασε ευκαιρίες και πλήρωσε την υπεροψία  στο 91′ με απευθείας φάουλ του Φούντα.
Από την ισοπαλία αυτή επωφελήθηκε άμεσα ο ο Αετός Σταμνάς που ισοβάθμησε με τον Άρη ξανά στην  κορυφή, αλλά μαζί και η ΑΕ Οινιάδων η οποία βρίσκεται μόλις ένα πόντο πίσω μετά τη νίκη της με 3-1 επί του Αράκυνθου Ματαράγκας στο ντέρμπυ της Αγωνιστικής.  Σε ένα παιχνίδι που το αποτέλεσμα βρίσκονταν  σε δεύτερη μοίρα μετά τον σοβαρό τραυματισμό του 17χρονου ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων, Θοδωρή Τριφιάτη,  τα ξημερώματα του Σαββάτου. Πριν την έναρξη του αγώνα όλη  η ομάδα μαζεύτηκε μπροστά στον πάγκο και φώναξε το όνομα του νεαρού και στα τρία γκολ  που σημείωσαν οι παίκτες της εμφάνισαν μπλουζάκια που ανέγραφαν αφιερώσεις  με αποδέκτη τον φίλο τους και συμπαίκτη τους Θοδωρή (φωτο).  Στο αγωνιστικό σκέλος  η ΑΕ προηγήθηκε στο 23΄ με  απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Στάθη Χρυσικού, στο 50΄με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Νιτσάκης  διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και ο Ρέκας  με κεφαλιά έκανε το 3-0 επτά λεπτά αργότερα, με τον Αράκυνθο απλά να μειώνει στο 81ο λεπτό . Για τους νικητές του  Χρήστου  Ζαπάντη έπαιξαν Καρατζογιάννης, Ράπτης, Τσακαλώζος, Μιχάλης, Αλετράς, Παππάς, Νιτσάκης(78′ Γιανουζι),  Ζαπάντης, Χρυσικός Δ. (65′ Χριστοδουύλου),  Χρυσικος Ε., Ρέκας (60′ Ράπτης).
Με.. αγγλικό σκορ (4-3) επικράτησε ο ΑΟ Παπαδατών του Αχιλλέα Γραμματικούς, ενώ αξίζει να τονιστεί πως χωρίς τον πρόσφατο μηδενισμό και τους -3 βαθμούς ο ΑΟ θα ήταν μόνος πρώτος.

2ος Όμιλος
Το ντεμπούτο του Θοδωρή Μουχάνη στο πάγκο του ΑΟ Ρηγανά συνοδεύτηκε με πολύ θετικό αποτέλεσμα και μάλιστα κόντρα στην ομάδα στης  οποίας τον πάγκο θήτευσε τα τελευταία χρόνια. Πάντως το 1-1 δεν στοίχισε στους πρωτοπόρους, αφού η ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου είχε ρεπό και ο Πανοχθιακός δεν νίκησε. Απ’ όλα αυτά κερδισμένος  βγήκε ο Κεραυνός Ποταμούλας, ο οποίος με το 0-1  επί του ΠΑΟ Αγρινίου αφενός διεκδικεί πια βάσιμα την 2η θέση, αφετέρου «αφόπλισε» τον αντίπαλο εντελώς σε τυχόν φιλοδοξίες του.
Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα  πανηγύρισε ο Ολυμπιακός Παναιτωλίου κι ίσως αυτό αποτελεί το μεγαλύτερο γεγονός στον Όμιλο.  Η ομάδα του Βασίλη Νταλάκου κέρδισε στο γήπεδο Καραπαππά τον Αστέρα Αγρινίου με 2 – 1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 4ο λεπτό με φάουλ του Παντή, στο 80΄ ο Βασιλείου  με κοντινή προβολή έκανε το 1 – 1 και ένα λεπτό αργότερα  ο Τσαντώνης  πήρε τη μπάλα από το κέντρο του γηπέδου, απέφυγε τρεις αντιπάλους , πλάσαρε σωστά γκι έγραψε το 1 – 2 για το Παναιτώλιο.  ΑΣΤΕΡΑΣ (Νίκος Κοκώνης): Πεσλής, Ξανθόπουλος, Κωστακης (73΄ Γιαννοκώστας), Πίτλιγγερ, Κονιώσης, Τσιάκαλος, Σπυρόπουλος (64΄ Κουτσικάκης), Βασιλείου, Πατσέας, Κοκώνης Ε., Ζαφείρης (55΄ Σαμψώνας).ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Βασίλης Νταλάκος): Φρούτζος, Τσόλκας, Καλαμπαλίκης, Κωνσταντόπουλος, Λιαμέτης (30΄ λ.τ. Στάικος), Καζάκος, Κόκκαλης (93΄ Καλογήρου), Παντής Σ., Τσαντώνης, Καπρέλης (67΄ Τάσσιος), Νταλάκος.

3ος Όμιλος
Αντίθετα με τους πρωτοπόρους των άλλων Ομίλων ο Αμβρακικός Λουτρού πέρασε με 0-5 από την Κανδήλα χάρη στα δύο γκολ του Μακρυπίδη και σε εκείνα των Αυγέρη, Καρακώστα, Θώδη. Με νίκη 1-3 πέρασε και ο Ηρακλής Αστακού από το Μοναστηράκι, παραμένει 2ος αλλά «χρωστάει» το ρεπό. Αυτό ευνοεί πρωτίστως τον Ιδομενέα Εμπεσσού, που τον ακολουθεί στους δύο πόντους κι έχει κάνει το ρεπό του.
Ο  Ιδομενέας ήταν ο νικητής (3-0) επί  της Μεδεών Κατούνας και πάει  πλέον στο γειτονικό  ντέρμπυ με την Α.Ε. Βάλτου, το οποίο είναι και ντέρμπυ του Ομίλου ευρύτερα. Και η Α.Ε.Βάλτου βρίσκεται πάντα στις πρώτες θέσεις με το 2-3 στο Αρχοντοχώρι.  Στο 26ο λεπτό η ομάδα του Εμπεσσού άνοιξε το  σκορ με  απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Λαγοπάτη και  στο 47ο λεπτό ο Φάνης Λαγοπάτης έκανε το 2-0. Αμέσως μετά ο Καρακασίδης είχε (οριζόντιο)  δοκάρι και ο  Δημήτρης Λαγοπάτης σημείωσε το τρίτο γκολ και δεύτερο προσωπικό. ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ (Μπάμπης Κολύδας): Καραβασίλης, Τρυφέρης Θ., Λαγοπάτης Δ. (80’ Αφαλωνιάτης), Παππάς Α., Ρεγκούτας Θ., Ζήμος Θ., Λαγοπάτης Θ. (75’ Πλάτανος), Κυτούγιας, Καρακασίδης (65’ Λαγοπάτης Π.), Τρυφέρης Κ., Τύμπας.  ΜΕΔΕΩΝ (Γιώργος Λιότσος): Μπουμπούλης, Γουρουνάς, Θεοδωρέλος, Ζωγάκης (60’ Ζαρκαδούλας), Μαυρομάτης, Μπακαδήμας, Τζαβίδης (58’ Μούχας), Λιότσος Β., Μπρούμος (70’ Πατούλης), Λιότσος Μ., Τατσέλος.
Εύκολη νίκη πέτυχε και ο ο Παναμβρακικός Μπούκας κόντρα στον Ακαρνανικό φυτειών , με χατ – τρικ  του νεαρού  Διονύση Φίλου. Στο   57′ έκανε το  1-0 με εντυπωσιακό ψαλίδι, στο 70΄με πλασέ διπλασίασε το σκορ και στις καθυστερήσεις το τριπλασίασε. ΠΑΝΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ (Γιάννης Μακρής): Ρόκκος, Παπανίκος (46΄Τσιάκαλος Χ.), Ζαβιτσάνος, Κυρόσιμος, Μπεκατώρος, Στάμος, Μακρής (83΄Ζήσης Β.), Δράκος, Τσιτσομήτσος (87΄Καραλής Η.), Φίλος, Παπανίκος. ΑΚΑΡΝΑΝΙΚΟΣ (Μπάμπης Παπαχαραλάμπους): Μπουσμπουρέλης, Σίμος(67΄Τούτσι), Τσιλίκης, Τσάκαλος, Ζορμπάς, Σαλτογιάννης, Γαλάνης, Ρεντίφης Ν.(42΄Καραπάνος), Τζαχρήστας(74΄Καραλής), Ζοτας, Ρεντίφης Δ.