«Προσκύνησε» και ο Λαγκαδάς

Μία ακόμα νίκη πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου και μάλιστα κόντρα στην πιο δύσκολη ομάδα έως τώρα, όπως ανέφερε ο Μυριούνης,  κερδίζοντας 78-73 τον  Ερμή Λαγκαδά.  Με κορυφαίο τον Παραπούρα στην επίθεση και τον Αναστασάκη να τον ακολουθεί, κάνοντας πολλή δουλειά για την υπόλοιπη ομάδα (διακρίνονται αμφότεροι στη φωτο), ο ΑΟ Αγρινίου έκανε το «πέντε στα πέντε» στο Αγρίνιο και στερέωσε ακόμα πιο πολύ τις βάσεις για να παραμείνει στην Κατηγορία.  Ο φίλαθλος κόσμος από την πλευρά του γέμισε ξανά το κλειστό του ΔΑΚ δείχνοντας  πόσο έχει αγκαλιάσει αυτή την ομάδα, ειδικά φέτος . Στο τέλος το παιγνίδι είχε το γνωστό  σασπένς, μα όχι σε επίπεδα…θρίλερ, καθώς στο τελευταίο λεπτό ο ΑΟΑ πήρε επαρκή διαφορά και οι παίκτες του ήταν ψύχραιμοι για να την διατηρήσουν.
Η ομάδα του Αγρινίου  έδειχνε πως μπορούσε να πάρει σοβαρή διαφορά από το πρώτο ημίχρονο,  αλλά ήταν  απρόσεκτη  στις επιθέσεις και δεν αξιοποίησε  τόσο τις καλές της άμυνες, όσο και την αστοχία των αντιπάλων. Πάντως η πρώτη περίοδος την βρήκε να προηγείται με τρεις πόντους και παρότι είχε πρόβλημα με τον Μπερερή ο οποίος τραυματίστηκε μετά από δυόμισι λεπτά αγώνα, αν και αγωνίστηκε στη συνέχεια.  Στην 2η περίοδο έγινε το 19-12 όμως με ένα επί μέρους 0-13 ο Ερμής πέρασε 19-25.  Ο  ΑΟΑ  επτά  λεπτά πριν τη λήξη του 2ου δεκαλέπτου είχε αποτύχει σε έξι αιφνιδιασμούς, ωστόσο το ημίχρονο τελείωσε με 32-30 υπέρ του χάρη στα καλάθια του Τσιρώνη και νωρίτερα του Μπερερή και του Παραπούρα,  κυρίως. Ο τελευταίος έκανε μεγάλο παιγνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 49- 39  τρεισήμισι λεπτά πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου, όμως ο  Μπερερής είχε 4 φάουλ κι από 3 οι Μήτσου, Τσιρώνης, Μπαρούχας, Αναστασάκης, Παραπούρας. Σταδιακά ανέβαινε πολύ και ο Μπαρούχας, επίσης και ο Τσιρώνης, ενώ ο Γεωργούλας  πήρε το επιθετικό  ριμπάουντ κι έκανε το 70-64 στο 1 λεπτό και 34 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ακόμα πιο μεγάλη η συμβολή του Μήτσου για να διατηρηθεί το προβάδισμα, ψύχραιμος κι Μπαρούχας, όσο για τον Παραπούρα έδινε ρεσιτάλ έως το τέλος. Δεκάλεπτα: Α: 15-12 Β:17-18 Γ:22-20 Δ:24-23
 Α.Ο.Α. (Μυριούνης): Μπερερής 5, Τσιρώνης 7, Παραπούρας 24(2), Ναούμης 7(1), Μπαρούχας 8, Σκαρλάτος, Κλασίδης, Μήτσου 15(3), Γεωργούλας 9(1), Αναστασάκης 3
ΕΡΜΗΣ (Αγγέλης): Καϊκλής, Ακεψιμαϊδης 26(5), Γεωργιάδής 2, Νότης, Παρίτσης 13(1), Πιλκούδης 2, Βενετίδης, Ελευθεριάδης 5(1), Γκαμούρας 19, Καντάρκος 6(1)