Δεν του βγήκε

Από  γκολ των Γιόχανσον και Πλατέλλα, η ΑΕΚ έκαμψε την αντίσταση του Παναιτωλικού στο ΟΑΚΑ με 2-0, παρότι οι κυανοκίτρινοι παρατάχθηκαν με σαφή προσανατολισμό  να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους και να «στριμώξουν» έτσι τον «Δικέφαλο». Παραλίγο να το κατάφερναν, καθώς στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν είχε κραυγαλέες ευκαιρίες, εντούτοις είχε την ευτυχή συγκυρία να σκοράρει λίγο πριν εκπνεύσει το ημίχρονο.
Παράλληλα ο Παναιτωλικός είχε σε κακή μέρα τους Ουάρντα (διακομίσθηκε στο νοσοκομείο  με αναπνευστικά προβλήματα, χωρίς να υπάρχει κάτι σοβαρό) και Κάπελ, οπότε με τον Παπάζογλου στα χαφ σε αμυντικό ρόλο η διατήρηση της μπάλας ήταν «βουνό» για τους φιλοξενούμενους. Επίσης φάνηκαν ελάχιστα επιθετικά και καμία προσπάθειά τους δεν κατέληξε στην εστία του Μπαρόχα.
Οι γηπεδούχοι είχαν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να γίνονται πολύ απειλητικοί και χωρίς να βρίσκουν ρυθμό,  ενώ απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Κυριακίδη στο 11′ με το σουτ του Γιόχανσον να καταλήγει άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Ένωση έχασε νέα ευκαιρία με τον Αραβίδη να είναι άστοχος από πλεονεκτική θέση και η  πρώτη τελική του Παναιτωλικού ήρθε στο 33ο λεπτό, όταν  Βιγιαφάνες έστρωσε στον Πάουλο και  ο Βραζιλιάνος έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μπαρόχα. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (44΄)  η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του  Γιόχανσον, ο οποίος ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα σε εκτέλεση κόρνερ (φωτο).
Η ΑΕΚ ανέβηκε στην επανάληψη και στο  75′ ο Τζεμπούρ έβγαλε την παράλληλη χαμηλή σέντρα  από τα αριστερά,  ο Πλατέλλας πρόλαβε Κουτρομάνο –  Κυριακίδη και με κοντινή προβολή έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, σε μια  συνεργασία δύο παικτών που είχαν περάσει στο ματς ως αλλαγή. Η ομάδα του Αγρινίου  έμεινε με 10 παίκτες στο 87′,  αφού ο Πάουλο πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα και στις καθυστερήσεις  ο  Τζεμπούρ  κέρδισε πέναλτυ  από το  Μάκο, όμως ο Κυριακίδης νίκησε το Μάνταλο που ανέλαβε την εκτέλεση.

AEK: Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Άρθο (85′ Λαμπρόπουλος), Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Αραβίδης (68′ Τζεμπούρ), Μπουονανότε (60′ Πλατέλλας)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Μύγας (80′ Ζαρκαδάς), Κούσας, Μάκος, Κέβιν, Παπάζογλου, Πάουλο, Ουαρντά (68′ Κουτρουμάνος), Βιγιαφάνες, Κάπελ (58′ Ρουσκουζέδα), Μαρκόβσκι