Κερδισμένος ο Θέρμιος

Τα «βλέμματα» είχαν επικεντρωθεί στις αναμετρήσεις του Ναυπακτιακού Αστέρα και του ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας την 13η Αγωνιστική της Α΄ΕΠΣΝΑ, η οποία τελικά ανέδειξε πιο κερδισμένο το Ν. Θέρμιο Απόλλωνα. Η ομάδα του Γιώργου Γιάκου έκανε τη μεγάλη ανατροπή και νίκησε μέσα στην Αμφιλοχία, αλλά οι δύο πρώτες ομάδες πήραν μόνο το βαθμό της ισοπαλίας.
Αξιοσημείωτο  πως δέκα λεπτά πριν τη λήξη των αγώνων τα κέρδη «πήγαιναν» στον ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας, αφού κέρδιζε στο Νεοχώρι την ώρα που Ναυπακτιακός και Θέρμιος έχαναν.  Ο Σωτήρης Κόκκαλης άνοιξε το σκορ στο 55΄ για την Φλόγα  στο ντέρμπυ  της αγωνιστικής, αλλά ο Όμηρος ισοφάρισε με τον  Δερβίση στο 85ο λεπτό.
Πάντως ούτε ο Όμηρος πέτυχε πλήρως τα στόχο του, ο οποίος ήταν η νίκη  προκειμένου να επανέλθει σύντομα στην πρώτη τετράδα. Και θα το πετύχαινε άμεσα με νίκη  καθώς η ΑΕ Μεσολογγίου έχασε με 4-0, από έναν «διαστημικό» Απόλλωνα Δοκιμίου,  αλλά κρατά την 4η θέση έχοντας νικήσει τον Όμηρο στο πρώτο μεταξύ τους παιγνίδι.
Οι ομάδες που ακολουθούσαν δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν αισθητά, αφού τελικά ο Κεραυνός Μυρτιάς αναδείχθηκε ισόπαλος με το Ναυπακτιακό κι ο Αμφίλοχος γνώρισε νέα ήττα. Απόλλων Δοκιμίου και ΑΟ Χάλκειας ανέβηκαν στην βαθμολογία μετά τις νίκες τους, όπως και ο Ατρόμητος Αντιρρίου που απεγκλωβίζεται σταθερά από τις επικίνδυνες θέσεις, κάτι που ήταν λίγο – πολύ αναμενόμενο. «Ανάσες» πήραν με τις νίκες τους ο Αλικυρναϊκός Αγίου Θωμά  και ο ΠΑΟΚ Καλυβίων.
Στις καθυστερήσεις το αήττητο
Ισόπαλος  1-1 στο γήπεδο Θέρμου ο πρωτοπόρος Ναυπακτιακός Αστέρας  κόντρα στον  Κεραυνό Μυρτιάς και διατήρησε την θέση του αήττητος μέχρι τώρα.  Μάλιστα  ισοφάρισε 92′ με με κεφαλιά του  Καλαβρουζιώτη, αφού ο Κεραυνός προηγήθηκε στο 65′ με σου του  Σαμψώνα.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ  (Λάκης Παπαχρήστος): Κατσαβοχρήστος, Μπούρος, Ντζάλας, Ρόκκος, Γκορόγιας, Κόκκαλης, Κοκώνης ((92′ Καρρόπουλος), Γρομητσάρης, Σαμψώνας (85′ Σιάσιος), Κούσης, Αρκουμάνης (75′ Μπούσγος).
ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ  (Γιάννης Πανουργιάς): Ανδριόπουλος, Καζανάς, Καραγιάννης (76′ Βρουσάϊ), Φλέγκας, Δημόπουλος, Θανασιός (73′ Ζαχαρόπουλος), Ανδριτσόπουλος, Καλαβρουζιώτης, Ψυχογιός, Καμμένος (68′ Δημητρακόπουλος), Πιστιόλης.
Το γύρισε… στο δεκάλεπτο
Μέσα σε δέκα λεπτά από το 76ο  έως το 85ο ο Νεος Θέρμιος Απόλλων έκανε τη μεγάλη ανατροπή στο στάδιο της Αμφιλοχίας, μετατρέποντας το 3-1 σε 3-4 κόντρα στον γηπεδούχο Αμφίλοχο. Βέβαια η αποβολή του  Παπαλέξη  στο 75′ κόστισε στους  γηπεδούχους, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μεγαλειώδη νίκη. Ο Αμφίλοχος ήταν καλύτερος μέχρι εκείνη τη στιγμή και ξεκίνησε με σέντρα –  σουτ του Τσιούνη στο οριζόντιο δοκάρι (5΄) για να κάνει το 1-0 στο 18΄ με τον Τσιούνη.  Στο 36΄ νέο δοκάρι σε κεφαλιά του Τσάμη και πριν τελειώσει  το ημίχρονο με σουτ του Παπαλέξη έξω από την περιοχή έγινε το  2-0. Ο Τόσκα μείωσε 2-1 με κεφαλιά στο 58΄, αλλά με πλασέ του  Τσιούνη διαμορφώθηκε το  3-1 για τον Αμφίλοχο. Στο 75΄ο  Στυλιαράς απέβαλλε  με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Παπαλέξη για καθυστέρηση και ο Βαγγέλης Κοκώνης  μείωσε  με σουτ σε 3-2 ακριβώς το επόμενο λεπτό. Ο Τόσκα ισοφάρισε 3-3 στο 82΄ και με αυτογκόλ  του Μπουμπούλη έγινε στο 86΄το τελικό 3-4.
ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ (Νίκος Μιμιγιάννης): Αργύρης, Πανταζής,  Λαμπρακόπουλοις, Μπουμπούλης, Κάκκος, Παπαλέξης(αποβολη75΄), Τσάμης Σ., Μιχαλόπουλος, Τσιούνης, Νάκας, Ντίνος(71΄Ζέρβας- 77΄Καβαλλάρης).
ΘΕΡΜΙΟΣ (Γιώργος Γιάκος): Δημητρίου, Καλοκαίρης, Τζαμαλής, Ράπτης, Κοκώνης Ευαγγ., Κοκώνης Ευθ.(46΄Κυριάκος), Κοκώνης Κ., Ψήφης(46΄Τόσκα), Κράνης, Καρβέλας, Αγγέλης(88΄Μπέσσα.
«Θάμπωσε» ο Απόλλων
Πολύ μεγάλη εμφάνιση από τον Απόλλωνα Δοκιμίου, που με πάθος και ενέργεια που θα ζήλευαν και οι καλύτεροι επαγγελματίες ποδοσφαιριστές … ισοπέδωσε την ΑΕ Μεσολογγίου (4-0). Ήταν στιγμές που οι  αντίπαλοι κατάφερναν απλά και μόνο να παρακολουθήσουν τους γηπεδούχους.  Ο  Απόλλων με δέκα παίκτες (λόγω αποβολής του Γιαννακά) κατάφερε να διπλασιάσει το σκορ, ενώ για ένα χρονικό διάστημα στο πρώτο ημίχρονο έπαιζε με εννέα παίκτες (λόγω τραυματισμών) και η αριθμητική διαφορά δεν φάνηκε καθόλου. Στο 7΄ ο μεγάλος πρωταγωνιστής Κοντοπάνος (φωτο) με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, στο 14΄ ο Αθανασίου πέτυχε τέρμα που ακυρώθηκε ως οφσάιντ και στο 44΄ ο Απόλλων έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Γιαννακά με απευθείας κόκκινη κάρτα. Εντούτοις  στο 48΄ ο άπιαστος Κοντοπάνος έκανε το 2 – 0 και στο 66΄ αποβλήθηκε και ο  Διαμαντόπουλος  της ΑΕΜ  με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο   72΄ ο Κοντοπάνος έκανε χατ τρικ με πλασέ και το τελικό 4 – 0 διαμόρφωσε ο Αλέξανδρος Αθανασίου με εντυπωσιακό άλμα και κεφαλιά στο 83΄, αν και αγωνίζονταν με σχίσιμο στο φρύδι από το πρώτο ημίχρονο .
ΑΠΟΛΛΩΝ  (Θόδωρος Λαυράνος): Θεοδωρακόπουλος, Τσακανίκας Ι., Τζωρτζόπουλος (60΄ Τσακανίκας Ν.), Γαρούφης, Αθανασίου Α., Καρτσακλής, Σπυριλιώτης (76΄ Παναγιωτόπουλος), Κορομηλάς Φ., Γιαννακάς, Ζαχαράκης (85΄ Κρανιάς), Κοντοπάνος.
Α.Ε. Μ. (Δημήτρης Ξηρός): Μπράτσικας, Διαμαντόπουλος, Καβαλλάρης (56΄ Ρούσσης), Παναγιωτόπουλος, Μπαλαμπάνης (73΄ λ.τ. Ντρούκας), Πέκεζ, Παλιάτσας, Αυτζής, Πλαστήρας, Νικολόπουλος (80΄ Λένης), Πασπαλιάρης.
«Χαμόγελα» για τον ΠΑΟΚ
Πρώτη εντός έδρας  νίκη για τον  ΠΑΟΚ Καλυβίων  που επιβλήθηκε 1 – 0 της Αναγέννησης Θέρμου με σκόρερ τον  Ηλία Νταλαπέρα, ο οποίος πέτυχε το γκολ με κεφαλιά (μετά από κόρνερ) στο 81ο λεπτό. Οι δύο ομάδες ήθελαν τους τρεις βαθμούς κι αυτό συντέλεσε σε πιο επιθετικό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο, με μεγάλη φάση της Αναγέννησης στο 60΄ όταν ο Κουσκούνης πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι σε κενή εστία, η μπάλα κόλλησε  στην  λάσπη και στη συνέχεια τη μπλόκαρε  ο Κατερινόπουλος.
ΠΑΟΚ (Λεωνίδας Ζαχαράτος): Κατερινόπουλος, Ε. Καραλής, Ιορδανίδης, Νταλαπέρας, Αριστόπουλος, Κόκκοτος (66′ Μυλωνάς), Πύθουλας, Μπιτσικώκος (Τασούλης), Ντόβρος, Μπελεβώνης, Παπαδόπουλος.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Τάκης Τσιάκαλος): Κ. Μπαλάφας, Φ. Μπαλάφας (77’ Καλαντζής), Μπίστας (77’ Καλιακμάνης), Γιαnνοκώστας, Κουρσάρης, Ξανθόπουλος, Κούκος, Μπαζώρας, Μαραγιάννης, Μούτσα, Κουσκούνης.
Άνετα και… δροσερά
Με 3-0 κέρδισε ο Ατρόμητος Αντιρρίου την Δόξα  στο Καινούργιο, σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο.  Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν  για πέναλτυ  στο 25′ σε ανατροπή του Μήτσου και στο  45′ ο Κάκκος  έκανε το 0-1 Στο 57′ ο Τσίκας με  προβολή διπλασίασε το σκορ και το  τελικό 0-3 έγινε στο 71′ με πλασέ του Ευθυμιόπουλου. Ο διαιτητής Καλυβόπουλος στο 85′  διέκοψε προσωρινά τον αγώνα για λίγα λεπτά καθώς φίλαθλοι της Δόξας έφτυσαν και έλουσαν με νερό τον β’ βοηθό, Κακατσίδη.
ΔΟΞΑ   (Γιάννης Καραμπούλης):  Κόκκαλης, Αυγέρης, Τζωρτζόπουλος (46′ Κυτσολάμπρος), Καγιάντζας, Κωνανσταντίνου, Ντίνος, Νικολογιάνννης, Μήτσος (71′ Ασημακόπουλος), Πέτρου, Ντολέγκα  (28′ Κακούρης)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ  (Περικλής Παπαποστόλου): Φλωρόπουλος, Παπαδόπουλος, Αποστολόπουλος, Βήτος, Παπαποστόλου, Ζαχαρόπουλος, Τσίκας, Αναγνωστόπουλος (7′ Μπίμπας), Κάκκος, Γλωσσόπουλος (80′ Μανδέλος), Ευθυμιόπουλος (74′ Μυλωνάς Ν.).
Εύκολα ο ΑΟΧ
Ο  Α.Ο. Χάλκειας δεν συνάντησε  ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στον Αχελώο Αγγελοκάστρου στο ΔΑΚ Αντιρρίου και  κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί νωρίς,  στο 7΄, με τον Κάπο.  Στο  21’ ο  Καλαβρουζιώτης  διαμόρφωσε το 2-0  και στο 67’ ο Παγανιάς με κοντινό πλασέ  το τελικό 3-0. Στο 86’ δόθηκε απ’ ευθείας κόκκινη στον Ν. Καλοκαίρη.
Α.Ο.Χ. (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Κάπο, Διαμαντόπουλος, Μυλωνάς (58’ Δαδάνης), Καζανάς, Παγανιάς (76’ Μαργαρίτης), Ψυχογιός,  Κυρίτσης, Καλαβρουζιώτης, Γιαβρούτας, Αλμπάνης (69’ Χαντζηαντρέου).
ΑΧΕΛΩΟΣ (Ανδρέας Τσιλίκας): Μπούτιβας, Σαγάνας, Βαγενάς,  Καλοκαίρης Ν., Βαρβάτος, Ρουσογιάννης, Ζαλοκώστας, Ρόμπολας (46’ Καρφής), Κουτούμπας (46’ Χήρας), Καλοκαίρης Ελ..
Από το 45λεπτο η νίκη
Με  σκορ 2-0 επικράτησε  ο Αλικυρναϊκός  Αγίου Θωμά της ουραγού Ακαδημίας Ευηνοχωρίου, σημειώνοντας και τα δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο.  Στο 7΄ με κεφάλια του Φράγκου άνοιξε το σκορ και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με κεφαλιά του έμπειρου Γαβρίνα  έγινε το 2-0, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες προς  τον δεύτερο βοηθό  Σούζα, ότι ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.
ΑΛΙΚΥΡΝΑΪΚΟΣ (Σταμάτης Σαρρής):  Μπότας, Τριφιάτης Σ, Φλωρόπουλος (38΄λ.τ Καλτσης), Ζέρβας, Μαντέλος, Φράγκος, Βασιλείου, Κέσκος (66΄Σακελαρόπουλος), Γαβρίνας, Αθανασόπουλος, Τριφιάτης Γ. (74΄Παχής).
ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Βασίλης Παστρωμάς):  Δασκαλάκης, Ντζελέπης, Γερατσιάν Χ., Πασπαλιάρης, Γερατσιάν Ι., Κούστας (60΄Τριώτης), Κουντούρης, Μαχμούτ (86΄Νεμποτάκης), Τρικαλινός, Γιαννη, Αλυμαρας (46΄Διαμαντόπουλος).

ΓΙΩΡΓΟ, ΜΑΖΕΜΕΝΟΙ ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!