Νίκες για ΓΕΑ και ΑΛΦΑ

Συνεχίζει στην κορυφή της Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ η ΓΕ Αγρινίου μετά τη νίκη της επί του Λιακατά μέσα στο Αιτωλικό με 66-76 και «συγκάτοικο» έχει πλέον μόνο τη Νικόπολη,  νικήτρια με 87-67 στο ντέρμπυ κορυφής απέναντι στον ΠΑΣ Ναυπάκτου. Επίσης η ΑΛΦΑ’93 επικράτησε 67-55 της Δόξας Άρτας. Εκτός έδρας νίκη της Βόνιτσας κόντρα στον Αχιλλέα Νεοχωρίου, ενώ στην Αρτινή αναμέτρηση ο Πύρρος νίκησε 66-59 την Άνω Πόλη.
Έτσι στην βαθμολογία ΓΕΑ και Νικόπολη βρίσκονται  μπροστά με 10 βαθμούς και θα αναμετρηθούν στην Πρέβεζα την μεθεπόμενη Αγωνιστική. Ναύπακτος και Βόνιτσα έχουν από 9 βαθμούς, η ΑΛΦΑ 8, η Δόξα Άρτας 7, ο Λιακατάς και ο Πύρρος από 6, ενώ Άνω Πόλη και Αχιλλέας δεν έχουν κάνει νίκη οπότε βρίσκονται στους 5 πόντους.
 Για την 6η Αγωνιστική η ΓΕΑ υποδέχεται τον Αχιλλέα Νεοχωρίου και λογικά θα πάρει το ροζ φύλλο αγώνα (Σάββατο 16:00), η ΑΛΦΑ παίζει στην Άρτα με τον Πύρρο (Σάββατο 16:00) σε αναμέτρηση που μπορεί να κάνει νίκη, ο ΠΑΣ Ναυπάκτου υποδέχεται την πιο αδύναμη Δόξα (Κυριακή 17:00), η Βόνιτσα αντιμετωπίζει εντός έδρας τη Νικόπολη (Σάββατο 16:00) σε ματς – πρόκληση και ο Λιακατάς αντιμετωπίζει ως φαβορί την Άνω Πόλη εκτός έδρας (Σάββατο 14:00).

Την 5η Αγωνιστική
Η Γ.Ε.Αγρινίου πέρασε δύσκολες… στιγμές  στο Αιτωλικό απέναντι στον Λιακατά και  τελικά έκανε το 5 στα 5 επικρατώντας με 66-76. Η ομάδα του Αγρινίου είχε σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης το προβάδισμα,  αλλά το Αιτωλικό ήταν πάντα κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι  μείωσαν στις αρχές της τελευταίας περιόδου σε 57-62 και η  ΓΕΑ με προσοχή  σε άμυνα και επίθεση έφτασε στη νίκη.  Δεκάλεπτα: Α:15-18 Β:21-25 Γ:14-14 Δ:16-19. ΛΙΑΚΑΤΑΣ (Φαράντος): Σφυρής 13(2), Κοτσόργιος 10, Κουφός 3(1), Καρπέτης 8(1), Τσικνιάς,Καστανάς, Μπουμπουτσάρης, Λειβαδάς 5(1), Μπόσμος 16, Καραπαναγιώτης,Λαχάν, Μακρής 11. Γ.Ε.Α. (Σταμάτης): Γυφτάκης 10(2), Τάγκας 17, Κοντονάσιος, Σταμουλάκης 14(1), Σταμούλης 16(2), Ρέντζιος Ν., Μαρκουίζος, Ρέντζιος Β. 4, Μουχάκης 2, Δάρλας, Τασόπουλος 13(1), Γεωργομήτρος.
Ήταν η  πρώτη εντός έδρας νίκη για την  ΑΛΦΑ ‘93, επί  της Δόξας Άρτας (φωτο).  Οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη  μπήκαν  ορμητικά  στο παιχνίδι με τους Κυριαζή και Βατίστα να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, δίνοντας μεγάλο προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο (25-11) και το ημίχρονο τελείωσε  με διαφορά 17 πόντων (39-22). Η  ΑΛΦΑ με επιμέρους σκορ 17-7 στην τρίτη περίοδο ανέβασε τη διαφορά στους 27 πόντους (56-29), αλλά στο 4ο δεκάλεπτο υπήρξε χαλάρωση και  μπλακ άουτ, η διαφορά μειώθηκε στους 10  και  το τελικό σκορ ήταν 67-55. Δεκάλεπτα: 25-11, 14-11, 17-07, 11-26. ΑΛΦΑ: Κυριαζής 13(1), Διαμάντης 12(2), Σταυρόπουλος 7(1), Κουβέλης 3(1), Σωτηρόπουλος, Ηλιού 2, Κορώζης, Βατίστας 12, Θεοφάνης 2, Παρθένης 2, Κουδούνας 14. ΔΟΞΑ: Γκανιάτσας 5, Λιαροκάπης 5(1), Καρανίκας 8, Τσίτσικας 8, Μάγγος 16(2), Γκολομάζος 11, Τρίμπος 2.