Το μπορούσε και το έχασε

Στα χέρια του σχεδόν είχε το πρώτο 2πλο ο ΑΟ Αγρινίου στην Ν. Ευκαρπία (Θεσσαλονίκης), κόντρα στην ομώνυμη ομάδα, αλλά η δυστοκία των τελευταίων κρίσιμων λεπτών που έμεινε χωρίς πόντο, τρία «χοντρά»  λάθη του διαιτητή εναντίον του και το ολέθριο λάθος του κορυφαίου παίκτη στο παρκέ, του  18χρονου Σωκράτη Ναούμη (29 πόντους με πέντε στα έξι τρίποντα), πήγαν τη νίκη με 79-76 στους γηπεδούχους.
Μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα η Ευκαρπία προηγούνταν συνεχώς, αλλά η τρίτη περίοδος τελείωσε με 60-58 και νωρίς στην 4η ο ΑΟΑ πήρε προβάδισμα που το κρατούσε σταθερά έως και στους έξι πόντους.  Προηγούνταν 71-76 στα  3 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα πριν  τελειώσει ο αγώνας κι έκτοτε δεν σημείωσε ξανά πόντο. Όσο και καλά να δούλευε η άμυνα δεν μπορούσε να σταματά πάντα τους γηπεδούχους, που με το προκλητικό «σπρώξιμο» του διαιτητή μείωσαν 75-76 κι ενώ απέμενε κάτι λιγότερο από 2 λεπτά. Οι άκαρπες επιθέσεις εκατέρωθεν κατέληξαν σε κατέβασμα της μπάλας από το Ναουμη, που την έχασε ακριβώς στο κέντρο κι έγινε το 77-76  στα 17’’ πριν τη λήξη.
Time out του Χρήστου Μυριούνη  για τον σχεδιασμό της τελευταίας επίθεσης και η μπάλα έφτασε στον Κώστα Γεωργούλα, αλλά   δεν «θέλησε» να μπει σε μια προσπάθεια απ’ αυτές που συνήθως σκοράρει. Έγινε αμέσως το φάουλ και η  Ευκαρπία ευστόχησε στις  δύο βολές, ο Ναούμης πρόλαβε το καλοζυγισμένο τρίποντο απελπισίας από το κέντρο στα 2’’ που απέμεναν  και η μπάλα μετά το ταμπλό χτύπησε στη στεφάνη χωρίς να  καταλήξει στο διχτάκι….

Δεκάλεπτα: Α:26-19 Β:17-19 Γ:17-20 Δ:19-18

Π.Σ.Ευκαρπία (Αμοιρίδης):Ματενίδης 3(1), Τσινόπουλος 10, Δώδος 5(1), Κουντουρατζόγλου 25(1), Γκουτζιομήτρος, Κολότσιος, Γκαβέζος, Γκόφας 2, Σουτζόπουλος 29(2), Κόκουρας 5

Α.Ο.Αγρινίου (Μυριούνης): Κυριλής, Μπερερής 8 (10 ριμπάουντ) , Τσιρώνης 7(1), Παραπούρας 8(1), Ναούμης 29(5), Μπαρούχας 5(1), Μήτσου 3(1), Γεωργούλας 3(1), Αναστασάκης 13