Εξάσφαιρος πρωτοπόρος

Με έξι γκολ «φιλοδώρησε» τον Αλικυρναϊκό Αγίου Θωμά ο Ναυπακτιακός Αστέρας, ο οποίος συνεχίζει ακάθεκτος στην πρώτη θέση. Η ομάδα του Γιάννη Πανουργιά προηγήθηκε με 1 – 0 στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο πέτυχε άλλα πέντε γκολ, παρότι έχασε το Σταύρο Λαγό.  Με σουτ ο Ψυχογιός έκανε  το 1-0 ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί το 45λεπτο και το 2-0 διαμορφώθηκε στο 62΄ από τον προωθημένο Φλέγγα. Ακολούθησαν τα γκολ του Φλέγγα ξανά (65΄) και του Πιστιόλη (72΄). Στο 73΄ ο Βασιλείου μείωσε σε 4-1 με πέναλτυ, στο 80΄ συρτό διαγώνιο σουτ του Πιστιόλη στο δοκάρι και στα δίχτυα και στο 90΄από έξοχη ενέργεια του Καμμένου έγινε το τελικό 6-1.
ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πανουργιάς): Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Βρουσάι, Φλέγγας, Ζαχαρόπουλος, Θανασιός,Ανδριτσόπουλος (73′ Καραγιάννης), Καλαβρουζιώτης (71′ Γιαννόπουλος), Ψυχογιός, Λαγός (46′ λ΄τ. Καμμένος), Πιστιόλης.
ΑΛΙΚΥΡΝΑΪΚΟΣ (Σταμάτης Σαρρής): Μπότας, Τριφιάτης, Μπαλαμπάνης, Φλωρόπουλος, Μαντέλος, Ζέρβας, Φράγκος, Παχής, Γαβρίνας, Μιχαλόπουλος (46′ Βασιλείου), Αθανασόπουλος (57′ Σακελαρόπουλος), Τσοπλάκος, Βαλιάνος, Κωνσταντάρας.
Νίκη πρωταθλητισμού
 Ο ΑΟ  Φλόγα Παλαιομάνινας επιβλήθηκε στο Αντίρριο του Ατρόμητου με 3 – 1 κι απέδειξε πως έχει τη στόφα να προσβλέπει ψηλά. Η ομάδα του Χρήστου Βασιλείου  προηγήθηκε με κεφαλιά του Κόκκαλη στο 36΄, και παρότι  ο Ατρόμητος ισοφάρισε στο 56΄ με το Βήττο (κεφαλιά), στο  67΄ ο Χριστόπουλος μετά από ατομική ενέργεια  έδωσε προβάδισμα στον ΑΟ, για να κάνει το 1-3  ο Νακος στις καθυστερήσεις, αφού πρώτα έκλεψε τη μπάλα ο ίδιος.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Περικλής Παπαποστόλου): Φλωρόπουλος, Παπαδόπουλος Αθ., Αποστολόπουλος, Μπίμπας, Βήττος, Πετσίνης, Παπαποστόλου, Αναγνωστόπουλος, Κάκκος Β., Γλωσσόπουλος (80′ Ζαχαρόπουλος), Ταμπάκης (70′ Ευθυμιόπουλος).

ΑΟ ΦΛΟΓΑ (Χρήστος Βασιλείου): Βασιλόπουλος, Νταλαπέρας, Αντωνόπουλος, Ζαχαράκης, Σωτηρόπουλος (11’ λ.τ. Βασιλογιάννης), Καντάνης, Ξευγένης (64′ Χριστόπουλος), Ντζιμάνης, Κόκκαλης (80′ Τραγουλιάς), Νάκος, Φραγκούλης.

Τελικά δεν αποδείχθηκε εύκολο

Μπορεί ο ΠΑΟΚ Καλυβίων να παρατάχθηκε έξυπνα στο Θέρμο απ’ τον Λεωνίδα Ζαχαράτο, όμως χρειάστηκε και η δόση υπεροψίας που εμφάνισε ο Απόλλων για να προκύψει το 0-0. Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο, χωρίς πολλές φάσεις και   οι γηπεδούχοι βλέποντας ότι δεν είναι εύκολο παιχνίδι ανέβασαν στροφές στην επανάληψη με καλύτερη στιγμή στο 81΄, όταν ο  Κ. Κοκώνης  είχε  δοκάρι μετά από ατομική προσπάθεια και σουτ. Οι φιλοξενούμενοι  θα μπορούσαν να «κλέψουν»  το ματς στο 88′ όταν σε αντεπίθεση ο Παπαδόπουλος έκανε το πλασέ  στο κάθετο δοκάρι.
ΘΕΡΜΙΟΣ  (Γιώργος  Γιάκος):  Ευθυμίου, Κυριάκος, Κώης (72’Κράνης), Ράπτης, Κοκώνης Ε., Βασιλάρης, Κοκώνης Κ., Καλοκαίρης, Αγγέλης, Καρβελάς, Τζαμαλής.
ΠΑΟΚ (Λεωνίδας Ζαχαράτος):  Κατερινόπουλος, Καραλής Ε., Αριστόπουλος, Μυλωνάς Ν. (15′ λ.τ. Ιορδανίδης), Πύθουλας, Κόκοτος, Μυλωνάς Ι., Τασούλης (60’Μπελεβώνης), Ντόβρος (75′ Γαλανόπουλος), Μπιτσικώκος, Παπαδόπουλος.

Απ’ το πρώτο ημίχρονο

Τη νίκη με σκορ 2 – 1 επί του Α.Ο. Χάλκειας πέτυχε  η ΑΕ Μεσολογγίου, σε ματς που και τα τρία γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο.  Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα με πλασέ  του Πασπαλιάρη και στο 17΄ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με προβολή του Καλαβρουζιώτη.  Στο 26΄ ο Διαμαντόπουλος με κεφαλιά έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν δοκάρι από  κεφαλιά του Πέκεζ στο 49΄, αλλά από ένα σημείο και μετά έδωσαν γήπεδο. Ο  ΑΟ Χάλκειας ζήτησε έντονα πέναλτυ στο 78΄για χέρι  του Παλιάτσα.  Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν  το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, καθώς σε διάστημα λίγων λεπτών ο Καλαβριζιώτης πήρε  για διαμαρτυρία δυο κίτρινες κάρτες και στο 88΄αποβλήθηκε.

Α.Ε. Μ.  (Δημήτρης Ξηρός): Καραδήμας, Διαμαντόπουλος, Καβαλλάρης, Παλιάτσας, Μπαλαμπάνης, Πέκεζ, Αυτζής, Βλαχογιάννης (51΄ λ.τ. Ντρούκας), Πλαστήρας (85΄ Βρέτας), Νικολόπουλος (74΄ Λένης), Πασπαλιάρης.
Α.Ο. ΧΑΛΚΕΙΑΣ (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Κάπο, Διαμαντόπουλος, Γεωργίου, Καζανάς (67΄ Δαδάνης), Μυλωνάς (67΄ Καλαβριζιώτης), Κυρίτσης, Κάκκος, Καλαβρουζιώτης, Γιαβρούτας, Αλμπάνης.

Σημαντική νίκη της Μυρτιάς
Πέρασε 6ος ο Κεραυνός Μυρτιάς που επιβλήθηκε του Αχελώου με 2 – 1 στο Αγγελόκαστρο. Ο Σπύρος Κοκώνης έκανε το 0-1 με με κεφαλιά  στο 13΄ και ο Μάνος Κούσης στο 50ο λεπτό πλάσαρε εύστοχα το Μπούτιβα. Ο  Στάθης Ζαλοκώστας στο 63΄μείωσε με κεφαλιά και στο  74΄ σουτ του Στάθη Ζαλοκώστα εξοστρακίστηκε  στο οριζόντιο δοκάρι κι έμεινε το 1-2 υπέρ της Μυρτιάς.

ΑΧΕΛΩΟΣ  (Ανδρέας Τσιλίκας): Μπούτιβας Μ., Σαγάνας, Μπαμπάτσικος, Βαγενάς, Καλοκαίρης Ν., Αλεξάκης (58΄ Κουτούμπας), Ρουσογιάννης, Ζαλοκώστας Λ., Καραλής (46΄ Βαρβάτος), Ζαλοκώστας Ε., Καλοκαίρης Ε.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Λάκης Παπαχρήστος): Κατσαβοχρήστος, Μπούρος, Γρομητσάρης, Ρόκκος, Μπούσγος, Κόκκαλης, Κοκώνης (65΄ Ντζάλας), Σιάσιος (89΄ Αρκουμάνης), Σαμψώνας, Κούσης, Καρρόπουλος (59΄ Προβίδας).

Έκανε την ανατροπή
Ο Αμφίλοχος προηγήθηκε στο Δοκίμι του Απόλλωνα, αλλά  οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 2-1.  Ο Γιαννακάς  είχε δοκάρι στο 26΄ για τον Απόλλωνα και  στο 30΄ ο Ντίνος έκανε το 0 – 1. Ο  Αθανασίου ισοφάρισε στο 78΄ με κοντινό πλασέ και στο 82ο λεπτό  ο Γιαννακάς με σουτ έφερε τη πλήρη ανατροπή του σκορ.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Θεόδωρος Λαυράνος): Σίμος, Τσακανίκας Ι. (82΄ Παναγιωτόπουλος), Τζωρτζόπουλος, Γαρούφης, Αθανασίου Α., Κοτρότσος, Καρτσακλής, Κορομηλάς Φ., Γιαννακάς (87΄ Στεφανάκης), Ζαχαράκης, Τσακανίκας Ν. (53΄ Σπυριλιώτης).
ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ (Νίκος Μιμιγιάννης): Αργύρης, Πανταζή, Λαμπρακόπουλος, Μπουμπούλης, Κάκκος, Ζέρβας, Τσάμης, Μιχαλόπουλος, Ντίνος (69΄ Μάνθος), Νάκας, Παπαλέξης (59΄ Καβαλλάρης)

«Ανάσα» για την Αναγέννηση
Ήταν «μονόδρομος» για την  Αναγέννηση Θέρμου και επιβλήθηκε 4-0 της Δόξας Καινουρίου.  Στο  7′  ο Γιώργος Μαραγιάννης με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα, στο 20′ ο Κουσκούνης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, στο  56′ ο Μούτσα με πλασέ έκανε το 3-0 και το  4-0 έγινε στο 65′ από τον  Βασίλη Μαραγιάννη.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ  (Τάκης Τσιάκαλος): Μπαλάφας Κ., Μπαλάφας Φ., Μπαζώρας, Μαραγιάννης (57′ Μπίστας), Κουρσάρης, Ξανθόπουλος (75′ Καλιακμάνης), Κούκος, Γιαννοκώστας, Μαραγιάννης Β., Τζουλιάνο, Κουσκούνης (57′ Καλαντζής)
ΔΟΞΑ  (Γιάννης Καραμπούλης): Κόκκαλης, Αυγέρης (20′ Μαμασούλας), Σοροβός, Κωνσταντίνου, Κουτσολάμπρος (60′ Κόκκαλης Αλ.), Ντίνος, Παπαθανάσης, Νικολογιάννης, Καγιάντζας (33′ Γκορόγιας), Μπλάνης, Τζωρτζόπουλος,