Πρωτάθλημα Β΄ ΕΠΣΝΑ

Όλα έδειχναν πως ο Αμβρακικός Λουτρού θα φύγει ηττημένος από το γήπεδο της Αμφιλοχίας, καθώς ο Παναμβρακικός Μπούκας προηγούνταν 1-0 από το 57ο λεπτό με το γκολ του Τσιτσομήτσου και εφόσον έπαιρνε τη νίκη θα μείωνε στους τρεις βαθμούς. Όμως στο 93΄ο Κοντος κέρδισε πέναλτυ και λίγο μετά ο Γώγα το μετέτρεψε σε γκολ για να γίνει το 1-1 και να κρατήσει τις δύο ομάδες στους έξι βαθμούς απόσταση. Ήταν, δε,  η πρώτη απώλεια βαθμών για το Λουτρό. Πολλοί οι φίλαθλοι στο γήπεδο της Αμφιλοχίας και ένας πυρήνας φιλάθλων του Παναμβρακικού ενίσχυε την ομάδα του σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δημιουργώντας όμορφη ατμόσφαιρα (φωτο κάτω).

ΠΑΝΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ ΜΠΟΥΚΑΣ

1

ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ ΛΟΥΤΡΟΥ

1

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγαλύτερη ευχέρεια στην κυκλοφορία της μπάλας, παρά τα 120 λεπτά του Κυπέλλου την Τετάρτη, δείχνοντας να ελέγχουν το παιγνίδι. Ο Ηρακλής Στασινός τοποθέτησε τον βετεράνο  Νίκα σε θέση κεντρικού αμυντικού σε αντικατάσταση του τιμωρημένου Σαλμά, ενώ ο Παναμβρακικός χωρίς τον τραυματία Στάμο στον άξονα της μεσαίας γραμμής υστερούσε σε κατοχή μπάλας και αντεπεξέρχονταν με καλή τακτική στην γρήγορη μετάβαση  από άμυνα σε επίθεση (σημαντική απουσία για τον Γιάννη Μακρή και ο Κυρόσιμος). Επίσης οι γηπεδούχοι ήταν καλά «διαβασμένοι» αμυντικά και η υπεροχή του Λουτρού δεν «μεταφράστηκε»  σε ευκαιρίες. Μόνο δύο οι καλές φάσεις του πρώτου 45λεπτου. Στο 10΄ο Θ. Τσιλίκης σέντραρε, ο Καρακώστας δεν βρήκε τη μπάλα και ο Ρόκκος αναγκάστηκε σε δύσκολη επέμβαση για να σώσει τη φάση. Ο Παναμβρακικός «απάντησε» με καλύτερη ευκαιρία, όταν ο Διονύσης Φίλος δέχθηκε την  μπαλιά, την κατέβασε έξοχα αριστερά και μέσα στη περιοχή, έκανε το πλάγιο σουτ και ο Στασινός με μπλονζόν και καταπληκτική λαβή έσωσε τον Αμβρακικό.

2432_1447520535

Η ομάδα της Μπούκας εμφανίστηκε σαφώς καλύτερη και πιο τολμηρή στην επανάληψη, κάνοντας την πρώτη ευκαιρία της στο 52΄με τον Τσιτσομήτσο, ο οποίος επιχείρησε αμέσως το διαγώνιο συρτό σουτ από αριστερά και η μπάλα πέρασε άουτ σύριζα από το κάθετο δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα ο έμπειρος παίκτης της Μπούκας άντεξε στα μαρκαρίσματα σε κάθετο μπάσιμο και στην κατάλληλη στιγμή πλάσαρε από κοντά τον Στασινό, ανοίγοντας το σκορ.

Το Λουτρο δεν είχε την κυκλοφορία του πρώτου μέρους, αλλά στο 64΄από την σέντρα του Αλπέτζου ο Καρακώστας μόνος στην περιοχή έκανε αδύναμη κεφαλιά, η οποία ανάγκασε τον Ρόκκο να παραχωρήσει κόρνερ σε μια μάλλον  εύκολη επέμβαση. Στο 66΄ο Βλάχος είχε παρόμοια ευκαιρία, αφού βρέθηκε μόνος από κόρνερ του Δράκου κι αστόχησε στην πολύ κοντινή κεφαλιά. Ούτε ο Θώδης μπόρεσε να σκοράρει με το κεφάλι, αν και σε ευνοϊκότατη θέση μετά την σέντρα του κορυφαίου Παγώνη σο 69΄.

Ακολούθησαν δύο αλλαγές του Στασινού, ώστε να φρεσκάρει την ομάδα του, αφού ο Νίκας ήταν πια φανερά κουρασμένος και η άμυνα δεν λειτουργούσε σωστά. Πάντως ο Παναμβρακικός όχι μόνο κρατούσε άνετα το 1-0, αλλά ήταν η ομάδα που δημιουργούσε προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ. Μόνο στο 85΄ σε έμμεσο υπέρ του Λουτρού, όταν  ο Ρόκκος παρασύρθηκε κι έπιασε τη μπάλα έξω από την περιοχή, απείλησαν  ξανά οι φιλοξενούμενοι, αλλά ο Γώγα σούταρε πολύ ψηλά.

2431_1447520535

Τα δευτερόλεπτα περνούσαν, είχαν συμπληρωθεί 92 λεπτά, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν επιδίδονταν σε βεβιασμένα γεμίσματα, κάτι που τελικά τους βγήκε σε καλό. Δέκα δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθούν 93 λεπτά αγώνα ο Θανάσης Παπανίκος φάνηκε να ανατρέπει τον νεοεισελθόντα Κοντο και ο διαιτητής Ματσούκας έδειξε αμέσως το πέναλτυ, ενώ ο αμυντικός του Παναμβρακικού τραβούσε – κυριολεκτικά – τα μαλλιά του για την παράβαση που υπέπεσε. Ανέλαβε ο Γώγα την εκτέλεση, ο παίκτης που έχασε μοιραίο πέναλτυ κόντρα στον Άρη Αιτωλικού και η ομάδα του αποκλείστηκε, ωστόσο ήταν ψύχραιμος και εύστοχος, κάνοντας το 1-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς ενδεκάδας και πάγκου του Αμβρακικού.

ΠΑΝΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ (Γιάννης Μακρής): Ρόκκος, Παπανίκος Αθ., Ζαβιτσάνος, Ζήσης, Μπεκατώρος, Τσιάκαλος, Τσιτσομήτσος (90΄Χαρδαλιάς), Δράκος, Μακρής. Φίλος Διον. (92΄ Καρδούτσος), Βλάχος (78΄Παπανίκος Ζ.).

Στον πάγκο: Αργύρης Χαρ., Σουλιώτης, Σαφάκας, Καραλής

ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ (Ηρακλής Στασινός): Στασινός, Αλπέντζος, Τσιλίκης Θ., Νίκας (70΄Κοντος), Νεφρός, Μακρυπίδης, Παγώνης, Αυγέρης (88΄Φονιάς), Καρακώστας (70΄Τσιόντζος), Γώγα, Θώδης Ευστ.

Στον πάγκο: Θώδης Στ., Σαφάκας, Τσιλίκης, Τσιλίκας.