Έχασε ο ΑΟΑ, νέα νίκη για τον Αίολο

Στις εκτός έδρας αναμετρήσεις της περασμένης Κυριακής για την Β΄Εθνική του μπάσκετ ο μεν ΑΟ Αγρινίου «σπατάλησε» την προσπάθειά του με αστοχία στις βολές κι έχασε 80-73 από τον Πολύγυρο, ο δε Αίολος  Αστακού έφτασε στην 5η νίκη σε πέντε αγώνες, με το 49-76 επί του Ιωνικού στα Διαβατά της Θεσσαλονίκης.
Ο Α.Ο. Αγρινίου ήταν ξανά μαχητικός  απέναντι στον Πολύγυρο,  αλλά με μόνο 19 εύστοχες στις 42 βολές δεν ήταν εφικτό να κερδίσει.
Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη  ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 15-18 στην πρώτη περίοδο και με δεκατρείς πόντους στα μισά της δεύτερης 18-31, με έναν Μπερερή  να  πραγματοποιεί καταπληκτική εμφάνιση.
 Στα μέσα του δευτέρου 10λεπτου ο ΑΟΑ φάνηκε «βραχυκυκλωμένος» και  ο Πολύγυρος μείωσε  στον ένα πόντο  με τη λήξη του  ημιχρόνου (35-36). Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΑ πέρασε μπροστά με πέντε πόντους , όμως στο 47-52 έχει 0/4 βολες και δεν πήρε ευρύ προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να μειώσουν τη διαφορά και λόγω της αστοχίας του ΑΟ στις βολές, οπότε έφτασαν  στη νίκη  με 80-73. Επόμενο παιχνίδι για τον  Α.Ο.Α στο ΔΑΚ Αγρινίου την προσεχή  Κύριακη (ώρα 17:00) με το Κολέγιο Ανατόλια απο την Θεσσαλονίκη. Τα δεκάλεπτα ήταν:  Α:15-18 Β:20-18 Γ:26-21 Δ:19-16. Για την ομάδα του Αγρινίου έπαιξαν: Μπερερης 18(7 ασιστ 3 κλεψιμ. 9 κερδισμενα φαουλ), Παραπουρας 20(4),Μπαρουχας 4, Ναουμης11(3),Σκαρλατος,Κλασίδης, Μητσου 1,Γεωργουλας 9(1) (13 ριμπάουντ),Αναστασακης,Πουρνάρας,Κυριλής, Τσιρώνης 10 (10 ριμπάουντ).
Ο  Αίολος Αστακού  με πρώτους σκόρερς τους Μπρόζο,  Κακλαμάνο και Παππά δε είχε κανένα πρόβλημα απέναντι  στον Ιωνικό και επικράτησε  με 49-76. Μετά το 16-20 της πρώτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με διαφορά δεκαπέντε πόντων στο ημίχρονο (27-42). Στην 3η περίοδο η διαφορά ήταν στους  τριάντα πόντους 34-64 και φυσιολογικά ήρθε το τελικό 49-76.  Ο Αίολος Αστακού,  του εορτάζοντος την ημέρα του αγώνα Μιχάλη Κουταλιανού, αγωνίστηκε με  Μπρόζο 17(2), Καλισώρα 5(1), Μπεκατώρο, Παππά 12, Κατσαρέ 6(2), Θανόπουλο 2, Κακλαμάνο 17(4), Καλαντζή, Κιτσούλη 8, Λυμπάρη 1, Μακρή 5, Χαρισμίδη 4.
Στα υπόλοιπα αποτελέσματα: Ανατόλια-ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 80-78, Ευκαρπία-ΑΕ Λάρισας  71-80 (60-60 κ.α.), Ερμής Λαγκαδά-Τιτάνες Παλαμά 77-65, Καστοριά-Άργος Ορεστικό 86-72, ΓΣ Λάρισας  -Στρατώνι 80-84. Η Βαθμολογία Αίολος Αστακού 10 , ΑΕΛ 10, Ανατόλια 10, Ερμής Λαγκαδά 9, ΓΣΛ 9, Ευκαρπία 9, Πολύγυρος 9, Στρατώνι 9, Α.Ο.Αγρινίου 8, Καστοριά 8, Άργος Ορεστικό 8, Πιερικός Αρχέλαος 7, Τιτάνες Παλαμά 7, Ιωνικός Ιωνίας 7, ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 6.