Πέρασε η ΑΕΚ, πλησιάζει ο Άρης, ακάθεκτος ο Αμβρακικός

Μετά την 7η Αγωνιστική της Β΄Κατηγορίας ο Αμβρακικός Λουτρού είναι η μοναδική ομάδα που μετρά μόνο νίκες, ενώ στον 2ο Όμιλο η ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου πέρασε πρώτη στον β΄Όμιλο και στον α΄Όμιλο ο Άρης Αιτωλικού πλησίασε τον Αετό Σταμνάς, που ήλθε ισόπαλος στο ντέρμπυ με τον Αράκυνθο Ματαράγκας. Πρωτοφανή επεισόδια και διακοπή του αγώνα ανάμεσα σε ΑΟ Παπαδατών και ΑΕ Οινιαδών και εύκολη νίκη της Θύελλας Παραβόλας.

1ος Όμιλος: Τον επισκίασαν τα επεισόδια
Αγωνιστικά ο Άρης Αιτωλικού ήταν σίγουρα ο μεγάλος κερδισμένος της Αγωνιστικής, αλλά τα θλιβερά επεισόδια στο γήπεδο της Ματαράγκας (στο ματς του γηπεδούχου ΑΟ Παπαδατών με την ΑΕ Οινιαδών) και η άνανδρη επίθεση στον ποδοσφαιριστή Βλαχάκη των φιλοξενούμενων, «έκλεψαν» την παράσταση.  Ισόπαλο το ντέρμπυ στο Αγγελόκαστρο και η ομάδα του Αιτωλικού πλησίασε στον πόντο, παρότι έχει ξεκινήσει με δύο βαθμούς λιγότερους από την περσινή τιμωρία.
Η Ακαδημία προηγήθηκε  στο 8′ με τον Βάζο, αλλά  ο Άρης  γύρισε άμεσα το παιχνίδι καθώς στο 12′ και στο 14′ με τα γκολ του Καβαλιέρη έκανε το 1-2 αν και σ’ εκείνο το χρονικό σημείο αγωνιζόταν με δέκα παίχτες λόγω παροχής πρώτων στον τραυματισμένο Φούντα. Το 1-3 έγινε στο 71΄ από τον Σεραφίγγο και στο  77′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Νίκος  Κούσουλας  του  Άρη.  Στο 82′ ο  Ράικος είχε δοκάρι και οι γηπεδούχοι δεν μείωσαν περισσότερο. ΑΚΑΔΗΜΙΑ: (Βελής) Ασημακόπουλος , Ράικος, Σανίδας, Χαντζάρας, Τσουκαλάς, Κονιδάς, Γεωργακόπουλος ,Βάζος (Θωμόπουλος) Καραδήμας (Ξάνθης) Κατσικάς, Καρβούνης . ΑΡΗΣ:(Θεοδοσίου Δ.) Κούσουλας Ε, Καραδήμας, Φούντας (Κούσουλας Ν.) Παναγιωτόπουλος, Χονδρογιάννης,  Ανδρεάκης, Καβαλιέρης (Φελιμέγκας)  Βαλτογιάννης, Σεραφίγκος, Φράγκος Τ. (Ακρίδας)  Καρέτσος.
Χωρίς γκολ  το ντέρμπι ανάμεσα στον Αετό Σταμνάς και τον Αράκυνθο Ματαράγκας. Η μεγάλη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου χάθηκε στο 39΄ για τον Αετό με κοντινή κεφαλιά του Κωστόπουλου που έφυγε άουτ και ξανά στο  ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου σε τετ α τετ του Φούντα που πλάσαρε και  Γεωργίου απέκρουσε. ΑΕΤΟΣ (Κώστας Τάκος): Σαμαράς, Αριστόπουλος (76΄ Γρηγοράκης), Φούντας Α.Δ, Τσιλιπάνος Γ., Τσιλιπάνος Σ., Γαντζούδης, Κωστόπουλος, Καγκαράς, Μάλι (85΄ Καπετανάκης), Φούντας Α.Κ., Ζωγράφος (46΄ Κουκουγιάννης). ΑΡΑΚΥΝΘΟΣ (Τάσος Σπαής): Γεωργίου, Χήρας (86΄ Κατσούλας), Μπανάκας Ν., Σιβρήκας, Καλτσής, Μακραδήμας, Χαραλαμπόπουλος (80΄ Καλύβας), Αλεξανδρής, Μπανάκας Ν., Βδουκάκης (92΄ Γεωργακόπουλος), Ευαγγελόπουλος.

2ος Όμιλος: Κιτρινόμαυρη κορυφή
Η ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου νίκησε μέσα στα Όχθια και εκτόπισε τον Πανοχθιακό από την κορυφή την οποία μοιράζονταν οι δυο τους, ενώ η Θύελλα Παραβόλας επανήλθε απ’ το ρεπό με ευρεία νίκη επί του Κεραυνού Ποταμούλας και βρίσκεται δύο βαθμούς πίσω, αλά έχει κάνει και το ρεπό της.
Στο ντέρμπι στα Όχθια η  ομάδα του Αποστόλη Μπαλτούμα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε φάσεις και προηγήθηκε με το Μακρή στο 19ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές   στις αρχές  του δευτέρου ημιχρόνου κι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν, κυρίως με  τα δοκάρια των Τέγα και Πάτση. Στο τελευταίο ημίωρο  η ΑΕΚ ανέλαβε ξανά τις πρωτοβουλίες  και είχε ευκαιρίες, όπως  και οι γηπεδούχοι για  να ισοφαρίσουν. ΠΑΝΟΧΘΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Δήμος): Κάκκος, Γιαννάκης (46΄ Καλλής), Τίττης, Νιτσάκης, Γάκης, Τέγας, Σουροβέλης, Γεωργάκης, Γκουτσέλης (46΄ Καμπέρης), Πετρονικολός, Πάτσης (73΄ Ρούσσος). ΑΕΚ (Αποστόλης Μπαλτούμας): Μπαλάσκας, Καρδαράς, Αυγέρης Χ., Χολιασμένος, Αντωνόπουλος, Κολοβάκης, Μικρόπουλος, Μαντόγλου, Ευθυμίου (89΄ Σαπλαούρας), Μακρής (65΄ Χριστογιάννης), Νικολόπουλος (91΄ Αγγελόπουλος).

3ος Όμιλος: Ενόψει του  ντέρμπυ
Με γκολ του Μακρυπίδη ο Αμβρακικός Λουτρού «καθάρισε» και τον Αλυζιακό Μύτικα  (φωτο)διευρύνοντας  το σερί του με το απόλυτο σε νίκες. Στις επιτυχίες επανήλθε ο Παναμβρακικός Μπούκας με το 1-6 στην Κανδήλα και οι δυο ομάδες ετοιμάζονται για την μεταξύ τους αναμέτρηση στην Αμφιλοχία, το προσεχές Σάββατο. Μεγάλη σε έκταση νίκη και για τον Ηρακλή Αστακού και περηφανής η νίκη του Ακαρνανικού Φυτειών μέσα στη Κατούνα.

14 ΑΕ ΠΑΛΑΙΟΠΑΝΑΓΙΑΣ 3 5 15

ΓΟ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ, ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ, ΑΟ ΠΑΠΑΔΑΤΩΝ και ΑΕ ΟΙΝΙΑΔΩΝ, έχουν από έναν αγώνα λιγότερο.