Υπόθεση των πρωτοπόρων τα ντέρμπι

Οι δύο πρώτες ομάδες της  βαθμολογία της Α΄Κατηγορίας ήταν εκείνες που επικράτησαν την 10η Αγωνιστική του πρωταθλήματος, διατηρώντας φυσικά την θέση τους και φυσικά αποσπάστηκαν από τους διώκτες τους.
Ο πρώτος Ναυπακτιακός Αστέρας νίκησε 2-0 τον Όμηρο Νεοχωρίου που συνεχίζει να βρίσκεται στην 4η θέση, απέχοντας πλέον 10 πόντους από τους νικητές. Βέβαια την μεγαλύτερη νίκη την σημείωσε ο ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας σε ένα ματς – διαφήμιση στο Θέρμο. Έτσι αύξησε την διαφορά από τον τρίτο Θέρμιο, που έχασε και το δεύτερο ντέρμπυ στην έδρα του, μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-3), όπως στην πρεμιέρα από το Ναυπακτιακό.
Η ΑΕ Μεσολογγίου πλησίασε πια στον πόντο από την 4αδα, καθώς νίκησε 3-0 τον Αλικυρναϊκό Αγίου Θωμά και επωφελήθηκε από την ήττα του Ομήρου. Η «λευκή» ισοπαλία στην Αμφιλοχία σίγουρα δεν ικανοποίησε τους γηπεδούχους, αλλά και το κέρδος του Κεραυνού Μυρτιάς ήταν μικρό και οφείλεται κυρίως στην ήττα της ομάδας του Νεοχωρίου, η οποία επιτρέπει βλέψεις για την 4η θέση.
Ανέβηκε ο ΑΟ Χάλκειας στην βαθμολογία μετά το 1-0 επί του ΠΑΟ Καλυβιών που μπαίνει ξανά στις επικίνδυνες θέσεις, όπως ανέβηκε και ο Ατρόμητος Αντιρρίου ο οποίος νίκησε εκτός έδρας την Αναγέννηση Θέρμου, που επίσης πέρασε σε θέση… συναγερμού. Ο Απόλλων Δοκιμίου «ανάσανε» βαθμολογικά μετά το   5-1 επί της Δόξας Καινουρίου, αλλά δεν βρίσκεται μακριά από τις επικίνδυνες θέσεις. Η Δόξα απλά δεν βρέθηκε ουραγός καθώς η Ακαδημία Ευηνοχωρίου έχασε επίσης  στην έδρα του Αχελώου Αγελοκάστρου, ο οποίος ξεπέρασε έτσι τρεις ομάδες της «ουράς».

Νίκη ο Αστέρας, παράπονα ο Όμηρος
Τη νίκη με 2 – 0 πήρε ο Ναυπακτιακός Αστέρας κόντρα στον  Όμηρο  Νεοχωρίου, με τους φιλοξενούμενους να εκφράζουν πολλές διαμαρτυρίες για την διαιτησία.  Οι γηπεδούχοι  είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πήραν το προβάδισμα από στατική  φάση και απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καραγιάννη, στο 28ο λεπτό.  Στην επανάληψη ο Ναυπακτιακός διπλασίασε το σκορ, στο 78΄, όταν ο νεοεισελθών  Καμμένος βρήκε με εξαιρετική σέντρα  τον Ανδριτσόπουλο, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά. Σουτ του Καμμένου στο 93΄ εξοστρακίστηκε στο δοκάρι.
ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πανουργιάς): Πετσίνης, Καζανάς, Καραγιάννης, Φλέγκας, Ζαχαρόπουλος, Θανασιός, Ανδριτσόπουλος, Καλαβρουζιώτης (81’ Δημόπουλος), Δημητρακόπουλος (63’ Καμμένος), Λαγός, Πιστιόλης (78’ Αδραχτάς).
ΟΜΗΡΟΣ  (Γιώργος Ασπρογέρακας): Ζέρβας, Μπαλαούρας, Τσιρώνης, Αλεξόπουλος, Δερβίσης, Καλύβας (63’ Βαλτογιάννης), Γούργαρης, Σαμψώνας (75’ Δημαράς), Κατοπόδης (Μεταξούλης), Πέρεζ, Τσιφοπανόπουλος.

Σε συνεχή άνοδο η Φλόγα
Συναρπαστικό το ματς στο Θέρμο και πιστοποίησε την συνεχή αγωνιστική άνοδο του ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας,   ο οποίος μετά από τα μεγάλα σκορ των προηγούμενων Αγωνιστικών πέρασε με 2-3  από την έδρα του Ν.  Θέρμιου Απόλλωνα. Δεν είναι, φυσικά, μόνο η νίκη μα γενικότερα  η παρουσία της ομάδας του Χρήστου Βασιλείου, που  έχασε κι άλλες ευκαιρίες. Η Φλόγα ήταν η ομάδα που δημιουργούσε φάσεις, αλλά 27′ ο Θέρμιος πήρε το προβάδισμα στο σκορ από γκολ του Κερβελά, με σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά που έστειλε τη  μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Βασιλόπουλου. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Νάκος εκτέλεσε φάουλ από δεξιά κι ο Ξευγένης πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας της ομάδας του Θέρμου ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η ευκαιρία της Φλόγας να προηγηθεί στο 54΄ χάθηκε. Ο Βασιλόγιαννης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, o Ξευγένης ανέλαβε την εκτέλεσή του πέναλτυ κι έστειλε  τη μπάλα ψηλά άουτ. Σαν να μην έφτανε αυτό στο 62′ ο νεοεισελθών  Ράπτης με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στον Θέρμιο. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα και στο 78΄ ο Νταλαπέρας  με  ωραίο φαλτσαριστό αριστερό σουτ έφερε το ματς πάλι στα ίσια, για να γίνει το 2-3 στο 85΄ από τον Χριστόπουλο,  που σκόραρε με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι.  Στο 90′ ο Κόκκαλης βγήκε τετ-α-τετ με τον Ευθυμίου στέλνοντας τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι και άουτ.

ΘΕΡΜΙΟΣ  (Γιώργος Γιάκος): Ευθυμίου, Βασιλάρης, (62′ Ράπτης), Καλοκαίρης, Κυριάκος (69′ Τόσκα), Κοκώνης Ευάγγ., Κοκώνης Ευθ., Τζαμαλής, Ψηφής, Κώης (49′ Κράνης), Καρβελάς. Αγγέλης
ΑΟ ΦΛΟΓΑ  (Χρήστος Βασιλείου): Βασιλόπουλος, Χριστόπουλος, Αντωνόπουλος, Σωτηρόπουλος, Νούλας, Καντάνης, Ξευγένης (71′ Νταλαπέρας), Φραγκούλης (51′ Ντζιμάνης), Κόκκαλης, Νάκος (80′ Ζαχαράκης), Βασιλόγιαννης

«Βλέπει» τετράδα
 Μετά τη νίκη της επί του Αλικυρναϊκού Αγίου Θωμά, με 3-1,  η ΑΕ Μεσολογγίου βρίσκεται μια… ανάσα από την 4η θέση, ενώ οι τυπικά φιλοξενούμενοι  στην κοινή τους έδρα (Ενωσιακό) υποχώρησαν τρεις βαθμολογικές θέσεις. Το ματς ήταν μέτριο και στα περισσότερα γκολ υπήρξαν διαμαρτυρίες από την ομάδα που το δέχονταν. Ο Αλικυρναϊκός κέρδισε πέναλτυ στο 3΄σε  χέρι του Παναγιωτόπουλου, αλλά  ο Γαβρίνας αστόχησε κόντρα στην πρώην ομάδα του.  Στο 25΄οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν  με πλάσε του  Βλαχογιάννη, ο οποίος έκανε και το 2-0,  στο 39ο λεπτό. Στο 64΄ πλασέ του Πασπαλιάρη έκανε το 3-0 και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 3-1 με κεφαλιά του Γιώργου Τριφιάτη.
Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι τίμησαν ως πρώτο σκόρερ της ομάδας  της ΑΕΜ που αγωνίστηκε στην Β΄ Εθνική  και για την γενικότερη  πρόσφορα του στην ομάδα, τον Μίμη Δενδρινό.
ΑΕΜ (Δημήτρης Ξηρός):  Καραδήμας, Πασπαλιάρης, Παναγιωτόπουλος, Παλιάτσας, Μπαλαμπάνης, Πέκεζ, Αυτζής, Βλαχογιάννης, Πλαστήρας (68΄Ρούσης), Νικολόπουλος (76΄Καβαλλάρης), Ρισβάς (85΄Ρασμίλ).
ΑΛΙΚΥΡΝΑΪΚΟΣ (Σταμάτης Σαρρής):  Μπότας, Τριφιάτης Σ., Μπαλαμπάνης (46΄Τριφιάτης Γ.), Ζέρβας, Μαντέλος, Κάκκος, Σακελαρόπουλος (83΄Μιχαλόπουλος), Φράγκος, Γαβρίνας, Βασιλείου, Αθανασόπουλος (67΄Κάλτσης).

Μπορούσαν και οι δύο
Ο Α.Ο. Χάλκειας ήταν η ομάδα που επικράτησε (1-0) στο ματς με τον ΠΑΟΚ Καλυβίων, ο οποίος θα μπορούσε επίσης να έχει σκοράρει και να πάρει τους τρεις βαθμούς. Η αναμέτρηση κρίθηκε  από γκολ (με πλασέ) του πρώτου σκόρερ της Α΄ Κατηγορίας Θόδωρου Καλαβρουζιώτη, στο 78ο λεπτό.
Α.Ο. Χ. (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Κάπο, Διαμαντόπουλος, Γεωργίου, Κυρίτσης Γρ. (83’ Δαδάνης), Αλμπάνης, Ψυχογιός (64’ Καλαβριζιώτης), Κάκκος, Καλαβρουζιώτης, Γιαβρούτας, Μυλωνάς (61’ Παπαδόπουλος).
ΠΑΟΚ (Λεωνίδας Ζαχαράτος): Κατερινόπουλος, Αριστόπουλος, Διονυσάτος, Νταλαπέρας, Μυλωνάς Ν., Πύθουλας, Μυλωνάς Ι. (69’ Τασούλης), Μπιτσικώκος (54’ Κόκκοτος), Ντόβρος, Παπαδόπουλος, Μπελεβώνης (61’ Ιορδανίδης).

Πέρασε ο Ατρόμητος
Καλύτερος ο Ατρόμητος Αντιρρίου στο Θέρμο επικράτησε  της Αναγέννησης Θέρμου με σκορ 2-0.  Ο Ευθυμιόπουλος στο 22’ με σουτ  άνοιξε το σκορ και στο 35’ ο Βασίλης Κάκκος με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ πέτυχε το δεύτερο γκολ.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ  (Τάκης Τσιάκαλος): Μπαλάφας , Μπαλάφας Φ.,  Μαραγιάννης, Ξανθόπουλος, Κουρσάρης, Μπαζόρας (75’ Μπίστας), Κούκος (46’ Ξανθόπουλος), Γιαννοκώστας, Καλαντζής (46’ Μαραγιάννης), Μούτσα, Κουσκούνης.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Περικλής Παπαποστόλου): Χασαπογιάννης (76’λ.τ. Μίχος), Παπαδόπουλος Θ., Αποστολόπουλος, Μπίμπας, Κάκκος Δ., Πετσίνης, Παπαποστόλου, Ζαχαρόπουλος (59’ Γλωσσόπουλος (86’ λ.τ.Βήττος ), Ευθυμιόπουλος, Κάκκος Β.

Πολύ εύκολη νίκη ο Απόλλωνας
 Τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά να κάνουν… υγιεινό περίπατο το ματς του Απόλλωνα Δοκιμίου, που τελικά νίκησε 5-1 την Δόξα Καινουρίου.  Οι γηπεδούχοι έκαναν  το 1 – 0 στο 15΄ με τον Κοτρότσο και δέκα λεπτά αργότερα ο Γιαννακάς διαμόρφωσε  το 2 – 0. Στο 28΄  σημειώθηκε  το τρίτο γκολ από τον  Ζαχαράκη και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Φώτης Κορομηλάς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το 4 – 0 ( το κέρδισε ο Ζαχαράκης  από τον Κόκκαλη). Ο Ντίνος μείωσε με κεφαλιά στο 56΄ και ο Παντελής Παναγιωτόπουλος στο 90΄ έγραψε  το τελικό 5 – 1. Εκπληκτική  ενέργεια και σουτ του Νίκου Τσακανίκα, στο 87΄,  η μπάλα κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.
ΑΠΟΛΛΩΝ  (Θεόδωρος Λαύρανος): Σίμος, Τσακανίκας Ι., Τζωρτζόπουλος, Γαρούφης (72΄ Αθανασίου Δ.), Αθανασίου Α., Κοτρότσος, Σπυριλιώτης, Κορομηλάς Φ., Γιαννακάς (53΄ Παναγιωτόπουλος), Ζαχαράκης (46΄ Στεφανάκης), Τσακανίκας Ν.
ΔΟΞΑ (Χρήστος Χριστοφίλης – Μάκης Ασημακόπουλος): Κόκκαλης, Παπαθανάσης, Κωνσταντίνου, Γκορόγιας, Παρμάκης, Αυγέρης (31΄ Μήτσος), Κακούρης, Ντίνος (71΄ Λύρος), Γιώτης (74΄ Αρίκο), Μπλάνης, Νικολογιάννης.

«Ξέσπασε» στο τέλος
Ο Αχελώος Αγγελοκάστρου είχε βάλει τις βάσεις της νίκης από το πρώτο 45λεπτο και στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα έδωσε  διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή του κόντρα στην Ακαδημία Ευηνοχωρίου.  Στο  πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους, σκοράροντας με πέναλτι του Αλεξάκη  στο 17΄ και σουτ του Βαγενά στο 30΄. Ο Τσώνης στο 83΄ με σουτ έκανε το 3 – 0, όπως και  ο Λευτέρης Καλοκαίρης που διαμόρφωσε το τελικό 5 – 0, με γκολ στο 86ο κι 90ο λεπτό. .
ΑΧΕΛΩΟΣ (Ανδρέας Τσιλίκας): Τσιλίκας, Καλοκαίρης Ε., Μπαμπάτσικος (40΄ λ.τ. Παπουτσής), Βαγενάς, Καλοκαίρης Ν., Μπούτιβας Α., Ρουσογιάννης, Ζαλοκώστας Λ., Αλεξάκης, Τσώνης, Ζαλοκώστας Ε.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Βασίλης Παστρωμάς): Δασκαλάκης, Γιερατσιάν Ι., Γιερατσιάν Χ., Πασπαλιάρης, Κωνσταντάρας, Ντζελέπης, Κουντούρης, Μαχμούτ, Τρικαλινός, Γιαννής, Μάνθος.