Τα ντέρμπυ αποδείχθηκαν εύκολα

Οι πιο σημαντικές αναμετρήσεις με το χαρακτήρα του ντέρμπυ πρωτοπόρων ήταν δύο στην 6Η Αγωνιστική της Β΄ΕΠΣΝΑ. Ωστόσο και στα δύο οι ομάδες που επικράτησαν ήταν οι φιλοξενούμενες και μάλιστα με μεγάλα σκορ.
Ο Αμβρακικός Λουτρού έφτασε στις έξι νίκες σε ισάριθμα ματς και μοιάζει ασταμάτητος ύστερα από τον θρίαμβο  με 0-4 στο Χαλκιόπουλο, επί της ΑΕ Βάλτου που τον ακολουθούσε στους τρεις πόντους πριν απ’ αυτό το παιγνίδι. Η ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου επίσης νίκησε με 0-4 τον ΠΑΟ Αγρινίου και βρέθηκε στην κορυφή, σε ματς που πέρα από τον γειτονικό χαρακτήρα αφορούσε δύο ομάδες με υψηλές φιλοδοξίες.
Αίσθηση προκάλεσε και η νίκη του ΑΟ Παπαδατών στην έδρα της Θύελλας Αγίου Ανδρέα, που εντυπωσιάζει αν και νεοφώτιστη

1ος Όμιλος
Η πρώτη θέση στον Όμιλο συνεχίζει να αποτελεί υπόθεση του Αετού Σταμνάς του Κώστα Τάκου, μετά το νέο (αναμενόμενο) τρίποντο επί του Αχιλλέα Γραμματικούς  με το ευρύ 5-0. Στην δεύτερη θέση βρέθηκαν ο Αράκυνθος Ματαράγκας που νίκησε 4-0 τον Αστέρα Κεφαλοβρύσου (με  ένα  γκολ του Ευαγγελόπουλου, δύο του Κατσούλα  κι ένα του Μπανάκα) με την ΑΕ Οινιαδών που δεν είχε τελικά πρόβλημα κόντρα το Ζευγαράκι, παρά το «φτωχό» 2-1.
Τρεις βαθμούς πίσω από την κορυφή συνεχίζει να βρίσκεται ο Άρης Αιτωλικού (ξεκίνησε με -2), ψάχνοντας την ευκαιρία να την φτάσει, ή να πλησιάσει περισσότερο. Αυτή την Αγωνιστική συνέτριψε 5-1 την Παλαιοπαναγιά,  μάλιστα σε βραδινό ματς (φωτο). Στο 3′  Γιώργος Φράγκος  άνοιξε το σκορ, στο 7΄ο Σεραφίγγος είχε δοκάρι, αλλά στη συνέχεια  ήταν αυτός που πέτυχε τρία γκολ. Πάντως η Παλαιοπαναγιά ισοφάρισε στο 10΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πετσίνη, αλλά στο  22′  ήρθε δεύτερο γκολ για τον Άρη  με κεφαλιά του Σεραφίγκου, όπως στο 38΄και στον 45΄ κι έγινε το 4-1. Στο 80′ το 5-1  από τον Ακρίδα με έξοχο φαλταριστό σουτ εκτός μεγάλης περιοχής  ΑΡΗΣ  (Θεοδοσίου Δ.): Βελτσίστας, Καραδήμας, Φούντας, Παναγιωτόπουλος, Κούσουλας, Ανδρεάκης, Καβαλιέρης, Φράγκος Α. (60′ Βαλτογιάννης) Φράγκος Γ (70′ Καρέτσος) Κάκος, Σεραφίγκος (77′ Ακρίδας). ΠΑΛΑΙΟΠΑΝΑΓΙΑ (Σταυρόπουλος): Μαστραπάς, Χατζηανδρέου, Χαρακίδας, Μυλωνάς, Σωτηρόπουλος (79′ Παππάς) Λαουρδέκης (79′ Μιχαλόπουλος) Τσέλιος, Μπακούλας, Κοντός, Χολέβας (61′ Papa) Πετσίνης.

2ος Όμιλος
Ρεπό η Θύελλα Παραβόλας, ισοπαλία (0-0)  ο Πανοχθιακός με τον Αστέρα Αγρινίου, ό,τι καλύτερο για την ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου που  νίκησε με 0-4 τον ΠΑΟ Αγρινίου και τον άφησε επτά βαθμούς πίσω.  Η ομάδα του Αποστόλη Μπαλτούμα ισοβαθμεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με τον Πανοχθιακό, τον οποίο αντιμετωπίζει την επόμενη Αγωνιστική, αλλά με τον ΠΑΟ ήταν σαρωτική στο πρώτο ημίχρονο, όπου σημείωσε τα γκολ. Άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό με δυνατό κοντινό σουτ του Μικρόπουλου και στο 20΄  ο Ευθυμίου κέρδισε πέναλτι στο οποίο  ο Χρήστος Αυγέρης ευστόχησε κάνοντας το 0 – 2. Στο 18΄  ο Αντωνόπουλος με κεφαλιά έκανε το 0 – 3 β και στο 40΄ ο Ευθυμίου με πλασέ έκλεισε το σκορ.  Ο ΠΑΟ Αγρινίου έχασε τη μεγάλη ευκαιρία  στο 55΄ όταν  ο Ζαφείρης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και δεν είχε την ευκαιρία για κάτι καλύτερο στην επανάληψη.  ΠΑΟ  (Βασίλης Βασιλόπουλος): Ταμανίδης, Γκουρνέλος Χ., Πριτσούλης (46΄ Μακρής), Στεφανίδης, Βακράκος, Μπαρδάκης (26΄ Σταμάτης), Ζιάκας, Καράτσαλος, Ζωγάκης (46΄ Ζαφείρης), Παπαθανάσης Θ., Μουχάνης. ΑΕΚ (Αποστόλης Μπαλτούμας): Μπαλάσκας, Καρδαράς, Αυγέρης Χ., Χολιασμένος, Αντωνόπουλος, Κολοβάκης, Μικρόπουλος, Μαντόγλου (89΄ Τασιολάμπρος), Ευθυμίου, Χριστογιάννης (88΄ Καλαμάρης), Νικολόπουλος (88΄ Αγγελόπουλος).
3ος Όμιλος
Μόνο η ΑΕ Βάλτου ακολουθούσε σε απόσταση τριών βαθμών τον Αμβρακικό Λουτρού, αλλά μετά την ήττα της η πιο κοντινή ομάδα στους  πρωτοπόρους είναι ο Ηρακλής Αστακού, που επίσης «σκόνταψε» στο Αρχοντοχώρι. Ο Παναμβρακικός Μπούκας συνέτριψε 5-0 τον Αετό Ξηρομέρου (τρία  γκολ ο Διονύσης  Φίλος, ένα ο  Δράκος με πέναλτυ κι ένα ακόμα ο Δημήτρης Τσιτσομήτσος)  μα απέχει έξι βαθμούς από τον Αμβρακικό, τον οποίο υποδέχεται την μεθεπόμενη Αγωνιστική.
Στο Χαλκιόπουλο (φωτο) η ομάδα του Λουτρού προηγήθηκε μόλις  στο πρώτο λεπτό με κεφαλιά του Καρακώστα και στο 15΄ο ίδιος παίκτης με σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το  0-2. Η ΑΕ Βάλτου δεν μπόρες να αντιδράσει, αντίθετα στο 2ο ημίχρονο ο Καρακώστας  με πλασέ πέτυχε χατ τρικ και το  0-3, το οποίο έγινε 0-4 στο  50 ΄ με σου του  Παγώνη. ΑΕ ΒΑΛΤΟΥ (Θόδωρος Βαϊνάς): Νέστωρας, Τσιάκαλος, Νέστορας Γ., Λιανός, Μπισμπίκης, Μαργαρίτης, Γούλας, Αντωνίου (55΄Μακρής), Ζαχαράκης, Καρίμπάς, Βαϊνάς (86΄Ζαραλής). ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ (Ηρακλής Στασινός): Στασινός, Αλπέντζος, Τσιλίκης Κ., Σαλμάς, Νεφρός, Νίκας (86΄Τσιλίκης Θ.), Παγώνης, Μακρυπίδης, Καρακώστας (71΄Θώδης Σ.), Γόγα, Αυγέρης (80΄Θώδης Στελ.).