Κάπως καλύτερος, αλλά αδικημένος

Καλύτερος από τα προηγούμενα παιγνίδια παρουσιάστηκε ο Παναιτωλικός στην Ξάνθη, όπου προηγήθηκε και τελικά έχασε 3-1. Η ομάδα του Αγρινίου θα μπορούσε να έχει πάρει εκ νέου το προβάδισμα με το σκορ στο 1-1 και πιθανότατα να μην φύγει με άδεια  χέρια από την Θρακική πόλη,όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ κανονικότατο γκολ του Μαρκόβσκι και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν δις, με τρία συνολικά γκολ από στατικές  φάσεις.
Με τις  καλύτερες  προϋποθέσεις  ξεκίνησε  ο Παναιτωλικός, που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη του καλή  φάση, όταν ο  πολύ καλός και πάλι Βιγιαφάνες έβγαλε χαμηλή σέντρα  τα αριστερά και βρήκε  τον Μαρκόβσκι, ο οποίος είχε ξεμαρκαριστεί και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα της πρώην  ομάδας του, χωρίς να πανηγυρίσει το γκολ.  Η Ξάνθη ισοφάρισε στο  16′ με αριστοτεχνική απευθείας εκτέλεση φάουλ του  Ντιμιτρόφ, χωρίς το πρώτο ημίχρονο να περιλαμβάνει άλλες συγκινήσεις και με το ματς σε μέτριο ρυθμό.
Στην αρχή του δευτέρου μέρους και  συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό, ο Μαρκόβσκι σκόραρε ξανά με κοντινό σουτ , αλλά ο επόπτης σήκωσε τη σημαία του για οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε,  απόφαση πέρα για πέρα  λανθασμένη. Ο Βιγιαφάνες ήταν «όλα τα λεφτά» επιθετικά για τους κυανοκίτρινους, όμως στο  71′ ο  Παπαστεριανός με απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση και με την βοήθεια του ανέμου νίκησε τον Κυριακίδη (δεν μπορούν να του καταλογιστούν ευθύνες) κι έδωσε προβάδισμα στην Ξάνθη που ήδη είχε κάνει την ολική ανατροπή.  Επτά λεπτά αργότερα, ο Βιγιαφάνες αντίκρισε αυστηρή (έως ανύπαρκτη) δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, ενώ ο   Ερέα στις καθυστερήσεις με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (που έκανε χωρίς λογο ο Ρουσκουζέδα) ολοκλήρωσε την πρώτη νίκη της  Ξάνθης  στα Πηγάδια.
 ΞΑΝΘΗ  (Λουτσέσκου): Τσέναμο, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο (65′ Κρίστοφερ), Παπαστεριανός, Ερέα, Φλίσκας, Φαρκάς, Καπετάνος (87′ Καπετάνος), Ντιμιτρόφ (58′ Νιέτο)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Ματζουράκης): Κυριακίδης, Κουτρομάνος (84′ Βασιλείου), Κέβιν, Κούσας (74′ Ρουσκουζέδα), Βιγιαφάνες, Κάπελ, Παπάζογλου, Μάκος, Μαρκόβσκι, Πάουλο, Μύγας.

Οι αντιδράσεις για την διαιτησία

Ο Γιάννης Μαντζουράκης δε ξέχασε την θητεία του στην Ξάνθη, ωστόσο δήλωσε χαρακτηριστικά και με ειρωνεία για τον διαιτητή Τζήλο:  «Όταν έρχομαι εδώ πριν το παιχνίδι χαίρομαι. Δύο χρόνια τώρα με… σφάζουν εδώ. Συγχαρητήρια στον διαιτητή.  Του Είναι για πολλές φάσεις. Δίνει ο επόπτης φάουλ στον Βασιλείου και ο διαιτητής δίνει αυτό που έδωσε… Πριν το πέναλτι είναι φάουλ κανονικό και δεν δίνεται. Τι να πω… Εάν η Ξάνθη είναι ευχαριστημένη με τον τρόπο που κέρδισε… Είχα πάντα την άποψη πως η Ξάνθη ακόμη και σε κακή πορεία, διατηρούσε ένα καλό επίπεδο. Σήμερα δεν νομίζω πως ικανοποιήθηκε με τον τρόπο που πήρε τους τρεις βαθμούς. Είναι ένα σωματείο που λειτουργεί σωστά, αλλά εμείς ανήκουμε σε μία εταιρεία που λειτουργεί ακόμη πιο σωστά».
Η ΠΑΕ Παναιτωλικός πέρα από τις αιχμές, έριξε το «μπαλάκι» και στον ιδιοκτήτη της Ξάνθης, Χρήστο Πανόπουλο, που…  σήκωσε το γάντι και απάντησε σε ευγενικό ύφος. Από τον Παναιτωλικό έγινε η εξής ανακοίνωση: «Για τον σημερινό αγώνα (ως συνέχεια όσων έχουν προηγηθεί) δεν χρειάζεται να προσθέσουμε απολύτως τίποτα. Είδαν ακόμα και οι… τυφλοί, που το πάνε. Απλώς μάθαμε τον επόμενο διεθνή! Περιμένουμε τη δημόσια τοποθέτηση του ιδιοκτήτης της Skoda Ξάνθης, που συνήθως αντιδρά άμεσα στις εξόφθαλμες αδικίες.». Ο δε Πανόπουλος απαντώντας αποποιήθηκε οποιαδήποτε ανάμιξη της ομάδας του στο λάθος του βοηθού: «Ο Παναιτωλικός πέτυχε ένα δεύτερο γκολ. Από τους παίκτες, προπονητές και παράγοντες κανένας δεν διαμαρτυρήθηκε και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά με τη σέντρα.  Από το μόνιτορ μετά, όλοι διαπιστώσαμε ότι δεν ήτανε off side και ως εκ τούτου το γκολ ήταν κανονικό. Αυτό ήταν το ανθρώπινο λάθος της διαιτησίας. Γιατί ανθρώπινο και μόνο ανθρώπινο είναι, όταν κανείς χρειάζεται το μόνιτορ για να δει το λάθος.  Ο Παναιτωλικός και η SKODA ΞΑΝΘΗ θα πρέπει να ξεχάσουν τη σημερινή τους εμφάνιση που δεν αποτελεί μνεία για τις ομάδες τους και το ποδόσφαιρο».