Αποσπάστηκαν πριν παίξουν μεταξύ τους

Με την κατάκτηση των τριών  βαθμών της νίκης προχώρησαν την 9η Αγωνιστική της Α΄Κατηγορίας Αιτωλοακαρνανίας οι τέσσερις πρώτοι της βαθμολογίας. Μάλιστα η 10η Αγωνιστική το προσεχές Σάββατο επιφυλάσσει αναμετρήσεις μεταξύ τους, οι οποίες μπορούν να αλλάξουν τις σημερινές ισορροπίες.
Έστω και με το οριακό 1-0 ο Ναυπακτιακός Αστέρας έκαμψε την αντίσταση του Αχελώου Αγγελοκάστρου, που για τρίτο συνεχόμενο ματς είχε εξαιρετική παρουσία, χωρίς αυτή τη φορά να συνοδευτεί με βαθμό. Συνεχίζει τις… ταρίφες ο ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας κι αυτή τη φορά βρέθηκε στο δρόμο του ο Απόλλων Δοκιμίου, χάνοντας με 4-1 (φωτο). Δείχνει να αποκτά χαρακτήρα πρωταγωνιστή όλο και περισσότερο ο Ν. Θέρμιος Απόλλων,  ο οποίος πέρασε με 0-1 απ’ το Αντίρριο και χρειάστηκε να υπερασπίσει το γκολ με αποβληθέντα τον τερματοφύλακά του στα τελευταία λεπτά. Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες ο Όμηρος επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην Αναγέννηση Θέρμου, χωρίς να πείσει ικανοποιητικά με το 2-1 για την δική του… αναγέννηση. Την επόμενη αγωνιστική ο πρώτος Ναυπακτιακός υποδέχεται τον τέταρτο Όμηρο και ο δεύτερος ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας θα φιλοξενηθεί από τον 4ο Θέρμιο Απόλλωνα.
Οδυνηρή ήττα για την Ε Μεσολογγίου στο Ευηνοχώρι με 2-1, όπου η τοπική Ακαδημία κατέκτησε την πρώτη της νίκη και οδυνηρή εντός έδρας ισοπαλία για τον Κεραυνό Μυρτιάς, ισοφαρίζοντας στο τέλος του αγώνα τον γνώριμο κι από πέρσι (στην Β΄Κατηγορία) ΠΑΟ Καλυβίων. Κι ο Αμφίλοχος  δεν μπόρεσε να πάρει τίποτα περισσότερο από τον ένα βαθμό κόντρα στον γηπεδούχο Αλικυρναϊκό Αγίου Θωμά, στο Ενωσιακό γήπεδο.
«Έφεξε» για τον ΑΟ Χάλκειας, αφού μετά την  εντός έδρας βαριά ήττα (1-7) από την Φλόγα νίκησε 1-4 μέσα  στο Καινούριο την Δόξα  κι έτσι ξεπέρασε τρεις ομάδες που δεν κέρδισαν (Ατρόμητος Αντιρρίου, Αλικυρναϊκός Αγίου Θωμά, ΠΑΟΚ)  για να βρεθεί στην 8η θέση.
Με το άγχος ως το τέλος
Ο Ναυπακτιακός πέτυχε το γκολ με πέναλτυ που αμφισβητήθηκε έντονα από τους παίκτες και τους ανθρώπους του Αχελώου Αγγελοκάστρου, χωρίς να καταφέρει να το ζευγαρώσει έως το τέλος της αναμέτρησης και παρότι δεν κινδύνεψε άμεσα από πιθανή  ισοφάριση δεν  απαλλάχθηκε ποτέ από το άγχος απώλειας βαθμών. Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση επετεύχθη στο 33’ με πέναλτυ  εύστοχα εκτελεσμένο από τον Λαγό, το οποίο καταλογίστηκε για ανατροπή του Πιστιόλη.  Ο τελευταίος πέτυχε άλλα δύο γκολ στο 4΄και στο 82΄, αλλά από θέση οφσάιντ.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ  (Γιάννης Πανουργιάς): Πετσίνης, Καζανάς, Μπράνης (80’ Νασόπουλος), Φλέγκας , Ζαχαρόπουλος , Καλαβρουζιώτης, Ανδριτσόπουλος  (74’ Δημητρακόπουλος), Καμμένος (46’  Ψυχογιός), Θεοχάρης, Λαγός , Πιστιόλης.
ΑΧΕΛΩΟΣ  (Ανδρέας Τσιλίκας) : Μπούτιβας Μ., Καλοκαίρης Λ., Μπαμπάτσικος (80’ Παπουτσής), Βαγενάς, Καλοκαίρης Ν., Μπούτιβας Α., Ρουσογιάννης (72’ Σαγανάς), Ζαλοκώστας Λ., Αλεξάκης,Τσώνης, Ζαλοκώστας Ευστ. (85’ Καραλής).

Έριξε την … ταρίφα
Από τα πέντε, τα επτά και στο Κύπελλο εννέα γκολ ο ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας πέτυχε μόνο… τέσσερα κόντρα στον Απόλλωνα Δοκιμίου που σημείωσε ένα. Περίπου το ίδιο μοτίβο για τους νικητές, που δυσκολεύονται στο πρώτο ημίχρονο και ξεσπούν στο δεύτερο. Ο Απόλλων από φάουλ του Φώτη Κορομηλά στο 6΄είχε  οριζόντιο δοκάρι και η Φλόγα μετά από δύο καλές ευκαιρίες στο τελευταίο 5λεπτο του α΄ημιχρόνου κέρδισε πέναλτυ (του Γαρούφη στο Νούλα) το οποίο ο Νάκος μετέτρεψε σε γκολ. Ο Γιαννακάς, πρώην παίκτης των γηπεδούχων,  ισοφάρισε με κεφαλιά στο πρώτο λεπτό της επανάληψης κι ακολούθησαν τρία γκολ της Φλόγας. Στο  54΄ο Ξευγένης κοντρόλ μέσα στην περιοχή και σουτ για το 2-1, στο  70΄ με έξοχη  ενέργεια του Βασιλογιάννη το 3 – 1 και στο  80΄ ο πρώην του Απόλλωνα Νίκος Νταλαπέρας με καταπληκτικό  σουτ από δεξιά κι έξω από την περιοχή έγραψε το τελικό 4 – 1. Στο 90΄ δόθηκε κόκκινη κάρτα στον Κοντοπάνο.

ΦΛΟΓΑ  (Χρήστος Βασιλείου): Βασιλόπουλος, Χριστόπουλος, Αντωνόπουλος, Σωτηρόπουλος, Νούλας, Καντάνης, Ξευγένης (78΄ Ζαχαράκης), Ντζιμάνης (73΄ Νταλαπέρας), Κόκκαλης, Νάκος (82΄ Σαγάνης), Βασιλογιάννης.
ΑΠΟΛΛΩΝ (Θόδωρος Λαυράνος): Θεοδωρακόπουλος, Τσακανίκας Ι., Τζωρτζόπουλος (81΄ Μπέκος), Γαρούφης, Αθανασίου Α. (63΄ λ.τ. Αθανασίου Δ.), Κοτρώτσος, Σπυριλιώτης, Κορομηλάς Φ., Γιαννακάς (73΄ Κρανιάς), Κοντοπάνος, Τσακανίκας Ν.
Νίκησε Ατρόμητο και… μποφόρ
Όταν ξεκινούν άνεμοι στο γήπεδο Αντιρρίου το ποδόσφαιρο γίνεται… δύσκολη υπόθεση, ειδικά για τον φιλοξενούμενο. Αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον Ν.  Θέρμιο Απόλλωνα να φύγει με τους τρεις βαθμούς, ξεπερνώντας παράλληλα  τις τέσσερις απουσίες μεσοεπιθετικών και την αποβολή του τερματοφύλακα Ευθυμίου. Σκόρερ ο νεαρός  Γιώργος Κώης στο 66ο λεπτό με διαγώνιο σουτ, ενώ στο 81΄αποβλήθηκε ο Ευθυμίου με  δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ  (Περικλής Παπαποστόλου): Χασαπογιάννης, Θανασιός, Αποστολόπουλος, Πετσίνης, Κάκκος Δ., Παπαποστόλου, Κάκκος Β., Βήττος (85’ Αραπογιάννης), Ευθυμιόπουλος (85’ Ζαχαρόπουλος), Γλωσσόπουλος, Ταμπάκης.
ΘΕΡΜΙΟΣ  (Γιώργος Γιάκος): Ευθυμίου, Βασιλάρης (91’ Ράπτης), Στεργίου, Κυριάκος, Κοκώνης Ευαγ., Κοκώνης Ευθ., Κώης (84’ Δημητρίου), Καλοκαίρης, Τζαμαλής, Ψηφής, Καρβελάς (92΄ Κράνης).

Τρίποντο που το άξιζε
Φανερά επηρεασμένος από τα ανεπιτυχή αποτελέσματα ο Όμηρος Νεοχωρίου επιβλήθηκε δίκαια 2-1 της Αναγέννησης Θέρμου, επιστρέφοντας στις νίκες. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί και γενικά ανώτεροι, ωστόσο σημείωσαν στο 81΄το νικητήριο γκολ. Αρχικά είχαν δύο δοκάρια στην ίδια φάση, στο 32′, με τον Καταπώδη  και τον Μεταξούλη, αλλά ο πρώτος στο 35΄ με ατομική ενέργεια και πλασέ άνοιξε το σκορ. Στο 65΄ισοφάρισε ο Φώτης Μπαλάφας και το 2-1 έγινε στο 81΄ με  κεφαλιά  του Μπαλαούρα στο δεύτερο δοκάρι.

ΟΜΗΡΟΣ (Γιώργος Ασπρογέρακας): Τσιάρας, Μπαλαούρας, Μπρούσλι  (31′ Αλεξόπουλος), Βαλτογιάννης, Δερβίσης, Δενδρινός, Γούργαρης, Καταπώδης, Μεταξούλης (77′ Δημαράς), Μάουρο (85′ Καλύβας), Τσιφοπανόπουλος
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ  (Τάκης Τσιάκαλος): Μπαλάφας Φ., Μπαλάφας Κ., Μαραγιάννης Ι., Ξανθόπουλος, Κουρσάρης, Χρυσικός (85′ Μαραγιάννης Β.), Γιαννοκώστας, Κούκος (89′ Μπίστας), Μπαλαούρας, (80′ Καλαντζής), Μούτσα, Κουσκούνης.

Αεράτο… «σεφτέ» η Ακαδημία
Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε  η Ακαδημία Ευηνοχωρίου και μάλιστα επί της ιστορικής «γειτόνισσας» Α.Ε. Μεσολογγίου,   με σκορ 2-1.  Με δυνατό αέρα και ευνοϊκό για τους γηπεδούχους ξεκίνησε το ματς, για να γίνει το 1-0 στο πρώτο λεπτό από μακρινό γέμισμα του Δημήτρη Πασπαλιάρη και  λανθασμένη εκτίμηση του Καραδήμα. Άμεση η απάντηση της ΑΕΜ και στο  2΄ο Γιάννης Πασπαλιάρης ισοφάρισε με πλασέ. Στο 66΄ ήρθε με πλασέ  το νικητήριο γκολ για την Ακαδημία από τον Τρικαλινό  κι ενώ ο άνεμος στην επανάληψη έπνεε  υπέρ της ΑΕΜ.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Βασίλης Παστρωμάς):  Δασκαλάκης, Γιερατσιάν Ι., Ντζελέπης, Πασπαλιάρης Δ., Κωνσταντάρας, Κούστας, Γιαννή, Παλιάτσας (46΄Νεμποτάκης), Τρικαλινός, Κουντούρης, Μάνθος (93΄Σακαρέλος).
ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Δημήτρης Ξηρός):  Καραδήμας, Πασπαλιάρης Ι. (85΄Βαλής), Παναγιωτόπουλος, Παλιάτσας, Μπαλαμπάνης, Δάρδας, Πέκεζ, Αυτζής, Πλαστήρας, Νικολόπουλος (63΄Ναούμης), Ρισβάς (77΄Ρούσης).
«Φωτιά» που δεν έσβηνε
Το ματς με τον ΠΑΟ Καλυβίων ήταν στο πρόγραμμα του Κεραυνού  Μυρτιάς ως νικηφόρο αλλά το 0-2 του πρώτου μέρους έβαλε «φωτιά» και δεν ανατράπηκε ποτέ ολοκληρωτικά. Μόλις στο 4′ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με γκολ από φάουλ του Μπιτσικώκου και στο 33′   ο ίδιος παίκτης με διαγώνιο σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Κεραυνός μείωσε στο 60΄με απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ του Κοκώνη (δοκάρι και μέσα)  και ισοφάρισε  στο 87′ με τον Κούση.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Λάκης Παπαχρήστος): Κατσαβοχρήστος, Μπούρος, Ντζάλας (57′ Σιάσος), Ρόκκος, Γκορόγιας, Κόκκαλης, Κοκώνης, Γρομητσάρης, Σαμψώνας, Καρρόπουλος (77′ Κούσης), Προβίδας (46′ Μπούσγος).
ΠΑΟΚ (Λεωνίδας Ζαχαράτης): Κατερινόπουλος, Μυγδάκης, Αριστόπουλος, Νταλαπέρας, Μυλωνάς Ν., Μπιτσικώκος, Μυλωνάς Ι., Πύθουλας (90′ Καραλής Ε.), Αρκουμάνης, Παπαδόπουλος, Τασούλης (71′ Ντόβρος).

Ξανά ισοπαλία ο Αμφίλοχος
Είχε επιστρέψει στις νίκες μετά από καιρό την προηγούμενη Αγωνιστική  ο Αμφίλοχος, αλλά υποχρεώθηκε σε νέα ισοπαλία (1-1)  στο Ενωσιακό γήπεδο κόντρα στον Αλικυρναϊκό Αγίου Θωμά. Οι φιλοξενούμενοι στο  20΄ είχαν μεγάλη χαμένη ευκαιρία όταν από πόδια αμυνομένου αντιπάλου είχαν  κάθετο δοκάρι και στο 40΄βρέθηκαν πίσω στο σκορ από κεφαλιά του Σακελαρόπουλου και τον δυνατό αέρα να έχει επηρεάσει τη φάση. Η ισοφάριση σημειώθηκε στο 84΄κι ενώ ο Αμφίλοχος πίεζε σε όλο το β΄ημίχρονο, με σουτ του Νάκα έξω από την περιοχή κι αφού  η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά πρι καταλήξει στα δίχτυα.

ΑΛΙΚΥΡΝΑΪΚΟΣ (Σταμάτης Σαρρής):  Μπότας, Τριφιάτης Σ., Μπαλαμπάνης (80΄Παχής), Ζέρβας, Μαντέλος, Κάκκος, Σακελαρόπουλος (84΄Κέσκος), Φράγκος, Γαβρίνας, Βασιλείου, Αθανασόπουλος (67΄Μιχαλόπουλος).
ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ (Νίκος Μιμιγιάννης) Αργύρης, Πανταζής, Λαμπρακόπουλος, Κάκκος, Πασπαλιάρης (57΄Μπουμπούλης), Παπαλέξης (59΄Ζέρβας), Τσάμης, Μιχαλόπουλος, Τσιούνης, Νάκας, Καβαλλάρης (50΄Γεωργίου).

Δεν βρήκε αντίσταση
Πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι οι παίκτες του πέρασε με 1-4  από το Καινούριο ο   Α.Ο.Χάλκειας.  Στο 15′ ο Κάπος έκανε με πλασέ το 0-1 και στο 29′ Καζανάς  με τον ίδιο τρόπο το 0-2. Η Δόξα μείωσε προσωρινά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Γιώτη  (δόθηκε σε ανατροπή του σκόρερ από τον Γκασούκα)  στο 38′, αλλά ο φανερά ανώτερος φιλοξενούμενος  στο 78′ έκανε το 1-3  με τον Θοδωρή  Καλαβρουζιώτη  και το τελικό 1-4 έγινε από τον ίδιο  στο 90′.
ΔΟΞΑ  (Γιάννης Μακρής): Κόκκαλης, Παπαθανάσης (51′ Νικολογιάννης), Κωνσταντίνου, Γκορόγιας (70′ Λύρος), Παρμάκης, Τζωρτζόπουλος, Κακούρης, Ντίνος, Γιώτης, Μπλάνης, Μήτσος (55′ Σοροβός).
Α.Ο.Χ.  (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Κάλτσης, Διαμαντόπουλος, Κάπο, Καζανάς, Αλμπάνης, Ψυχογιός (73′ Μυλωνάς), Κάκκος, Θ.Καλαβρουζιώτης, Γιαβρούτας (83′ Καραπαππάς), Ανδρ. Καλαβριζιώτης (80′ Παγανιάς.)