Ξεχώρισαν οι τρεις

Μετά και την 8η Αγωνιστική στην Α΄Κατηγορία της Αιτωλοακαρνανίας τρεις ομάδες δείχνουν έως τώρα σταθερότητα και βρίσκονται στις πρώτες θέσεις με μικρές διαφορές μεταξύ τους. Πρώτος ο Αστέρας Ναυπάκτου, ο οποίος νίκησε στο ντέρμπυ στην ΑΕΜ κι έχει μοναδική  απώλεια έως τώρα  την ισοπαλία με τον ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας. Τον δεύτερο της βαθμολογίας, ο οποίος έχει αφήσει άλλους δύο βαθμούς μέσα στην Αμφιλοχία, ενώ  κι αυτή την Αγωνιστική σκόρπισε «τρόμο» με το 1-7 επί του ΑΟ Χάλκειας, ομάδας που στο Αντίρριο παρουσιάζεται πολύ δυνατή.
Επίσης ο Ν. Θέρμιος Απόλλων βρίσκεται σταθερά πλέον τρίτος με μια εντός έδρας ήττα (από τον Ναυπακτιακό) και μια ισοπαλία στο Δοκίμι, αυτή την Αγωνιστική, δε, επικράτησε 1-0 της συμπολίτισσας Αναγέννησης.
Αντίθετα ο Όμηρος γνώρισε νέα  ήττα και μάλιστα με πολλά γκολ στο Αγγελόκαστρο, το οποίο ξεπέρασε τη Δόξα, αλλά η ομάδα του Νεοχωρίου έχασε για 3ο συνεχόμενο παιγνίδι. Η ΑΕ Μεσολογγίου  λογίζεται στην  δεύτερη ταχύτητα και ειδικά μετά από την ήττα από το  Ναυπακτιακό, σε μια ταχύτητα από την οποία δεν μπορούν να ξεφύγουν προς τα πάνω ο Αμφίλοχος και η Μυρτιά, παρά τις νίκες τους.
Το Αντίρριο έκοψε τη… φόρα που πήγαινε να πάρει ο Απόλων Δοκιμίου, ο Άγιος Θωμάς καθήλωσε τον ΠΑΟΚ με τη νίκη στα Καλύβια, το Καινούριο δεν μπορούσε να πάρει κάτι αυτή την Αγωνιστική και βρέθηκε πάλι στην προτελευταία θέση, από την οποία δεν μπορεί να ξεφύγει πλέον η Ακαδημία Ευηνοχωρίου.

Με  αυτοπεποίθηση και λίγη τύχη

Βρέθηκαν  να χάνουν από νωρίς  1-0 μέσα στο Μεσολόγγι, αλλά οι παίκτες του  Ναυπακτιακού Αστέρα κατάφεραν να κάνουν τη ολική ανατροπή και στάθηκαν τυχεροί όταν  η ΑΕΜ δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και να επανέλθει στο ματς με πέναλτυ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο 4΄με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νικολόπουλου μετά από ανατροπή στον  Πλαστήρα και ο Αστέρας, που είχε δοκάρι στο 11΄με τον Πιστιόλη,  ισοφάρισε πριν τη λήξη του ημιχρόνου,  στο 43΄με κεφαλιά του Ζαχαρόπουλου. Στο ξεκίνημα της επανάληψης και στο 49΄  οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα, όταν σε κάθετη πάσα του Ζαχαρόπουλου ο… άπιαστος  Λαγός πλάσαρε εύστοχα. Στο 59΄ ήταν η μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΜ, σε ανατροπή του Ρισβά από τον Ανδρεόπουλο που καταλογίστηκε  πέναλτι, αλλά  ο Νικολόπουλος αυτή τη φορά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι τίμησαν τον ρέκορντμαν σε συμμετοχές στην μέχρι σήμερα ιστορία της ΑΕ Μεσολογγίου Σπύρο Χαϊδάκη.
ΑΕΜ (Δημηρης Ξηρός):  Καραδήμας, Πασπαλιάρης (79΄Καβαλλάρης), Παναγιωτόπουλος, Παλιάτσας, Μπαλαμπάνης, Δάρδας, Πέκεζ, Αυτζής, Πλαστήρας, Νικολόπουλος (59΄Διαμαντόπουλος), Ρισβάς (70΄Ρούσης)
ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πανουργιάς): Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Βρουσάϊ, Φλέγκας, Δημόπουλος, Ζαχαρόπουλος (84΄Θανασιός), Ανδριτσόπουλος, Καλαβρουζιώτης, Θεοχάρης, Λαγός (89΄Ψυχογιός), Πιστιόλης (68΄Καραγιάννης).
«Τυφώνας» από… Φλόγα
Άλλο ένα σκορ – μαμούθ από τον ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας που πέρασε με 1-7 από το γήπεδο Αντιρρίου κόντρα στον Α.Ο. Χάλκειας. Οι φιλοξενούμενοι με το που μπήκαν στο ματς μάζεψαν τη  μπάλα απ’ τα δίχτυα τους, καθώς ο Καλαβρουζιώτης σκόραρε με πλασέ, αλλά η ομάδα του Χρήστου Βασιλείου  είχε στις «αποσκευές» της μία ακόμα σαρωτική ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 11΄με το Βασιλογιάννη και στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Ξευγένης με σουτ  έκανε το 1 – 2.  Εύστοχο σουτ του Κόκκαλη και 1-3 στο 48΄, ατομική ενέργεια και γκολ  του Νούλα στο 55΄, αυτογκόλ του Καλαβριζιώτη στο 70΄, κεφαλιά του Κόκκαλη και 1 – 6 στο 75΄ και με προβολή του Νάκου το 1 – 7  στο 88ο λεπτό.  Στο 69΄ από  προβολή του Βασιλογιάννη η Φλόγα είχε  οριζόντιο δοκάρι (και άουτ).
Α.Ο. ΧΑΛΚΕΙΑΣ (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Χαντζηανδρέου (57’ Μυλωνάς), Διαμαντόπουλος, Γεωργίου, Καζανάς (62’ Παπαδόπουλος), Κάπο, Αλμπάνης, Κάκκος, Καλαβρουζιώτης, Γιαβρούτας (65’ Ψυχογιός), Καλαβριζιώτης.

Α.Ο. ΦΛΟΓΑ (Χρήστος Βασιλείου): Βασιλόπουλος, Χριστόπουλος, Αντωνόπουλος, Σωτηρόπουλος, Νούλας (57’ Ζαχαράκης), Καντάνης, Ξευγένης (54’ Νταλαπέρας), Φραγκούλης (57’ Ντζιμάνης), Κόκκαλης, Νάκος, Βασιλογιάννης.
ΑΓΓΕΛΟΚΑΣΤΡΟ ΟΜΗΡΟΣ (2) (1)
Δυσκολεύτηκε να πανηγυρίσει

Τα τοπικά ντέρμπυ έχουν ιδιαιτερότητες και ο Θέρμιος Απόλλων δυσκολεύτηκε να φτάσει στο γκολ κόντρα στην Αναγέννηση Θέρμου.  Το πέτυχε  στο 65ο λεπτό, όταν ο Κώης έκανε την κάθετη πάσα και ο Κράνης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και το  2-0 έγινε προς το τέλος του ματς, με πλασέ του  Μπέσσα έξω από την περιοχή.

ΘΕΡΜΙΟΣ  (Γιώργος Γιάκος): Ευθυμίου, Βασιλάρης, Κώης, Κυριάκος, Κοκώνης Ευάγγ., Κοκώνης Ευθ., Κοκώνης Κ. (27′ λ.τ. Στεργίου), Καλοκαίρης, Κράνης (80′ Μπέσσας), Αγγέλης (65′ λ.τ. Τόσκα), Ψηφής.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ  (Τάκης Τσιάκαλος): Μπαλάφας Φ., Μπαλάφας Κ., Μαραγιάννης Γ., Ξανθόπουλος, Κουρσάρης, Χρυσικός Κ. (80′ Μαραγιάννης Β.), Μάκος (80′ Καλαντζής), Κούκος, Γιαννοκώστας (75′ Μπαζώρας), Μούτσα, Κουσκούνης.
Ο ένας «χαμογελάει», ο άλλος «κλαίει»
Ο Αχελώος Αγγελοκάστρου πήρε τους τρεις βαθμούς  που χρειάζονταν για να βλέπει με αισιοδοξία  την παραμονή, νικώντας τον φιλόδοξο Όμηρο Νεοχωρίου με 4 – 2, αλλά οι ηττημένοι παρακολουθούν τους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου να απομακρύνονται. Ο  Αχελώος  είχε την ευτυχή  συγκυρία να καταφέρει να αιφνιδιάσει τους «φοβισμένους»  φιλοξενούμενους  και στο πρώτο εικοσάλεπτο προηγήθηκε με 3 – 0. Στο 7ο λεπτό ο Στάθης Ζαλοκώστας βρήκε τον Λευτέρη Καλοκάιρη κι αυτός  με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ, στο  10΄ ο Λάμπρος Ζαλοκώστας έκανε το 2 – 0  από κοντά και στο 20ο λεπτό  ο Τσώνης «έγραψε»  το 3 – 0. Στην επανάληψη αντί ο Όμηρος  να σκοράρει και να μπει ξανά στη διεκδίκηση έστω του βαθμού, δέχθηκε το 4-0 στο 70΄ από το πλασέ του  Στάθη Ζαλοκώστα. Στο 80΄καταλογίστηκε πέναλτυ σε χέρι του Αϋφαντή κι ο Μεταξούλης ευστόχησε και ο Μάουρο στο 86΄ μείωσε ακόμα περισσότερο.
ΑΧΕΛΩΟΣ  (Ανδρέας Τσιλίκας): Μπούτιβας Μ., Καλοκαίρης Ε. (74΄ Σαγάνας), Μπαμπάτσικος, Βαγενάς, Καλοκαίρης Ν., Μπούτιβας Α. (70΄ Αϋφαντής), Ρουσογιάννης, Ζαλοκώστας Λ. (82΄ Κουτούμπας), Αλεξάκης, Τσώνης, Ζαλοκώστας Ε.
ΟΜΗΡΟΣ  (Γιώργος Ασπρογέρακας): Ζέρβας, Μπαλαούρας, Βαλτογιάννης, Αλεξόπουλος, Δερβίσης, Δενδρινός, Δημαράς, Καλύβας (56΄ Καταπόδης), Μεταξούλης (82΄ Μπρούσλι), Μάουρο, Τσιφοπανόπουλος.
ΔΟΚΙΜΙ ΑΝΤΙΡΡΙΟ (1) (1)
Αυτό ήταν εύκολο
Στις νίκες επέστρεψε ο Αμφίλοχος κόντρα στην ουραγό Ακαδημία Ευηνοχωρίου, την οποία νίκησε με 4-0. Ο Μιχαλόπουλος άνοιξε το σκορ στο 20΄, ο Νάκας  στο 40΄έκανε το 2-0, ο ίδιος στο 75΄πέτυχε το τρίτο γκολ και ο Τσιούνης το 4-0 στο 86ο λεπτό.
ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ  (Νίκος Μιμηγιάννης) :Αργύρης, Πανταζής, Λμπρακόπουλος, Κάκκος, Πασπαλιάρης, Ζέρβας (70΄Καβαλλάρης), Τσάμης, Μιχαλοπουλος (80΄Ντίνος), Τσιούνης, Νάκας, Γεωργίου (60΄Παπαλέξης).
ΑΚΑΔΗΜΙΑ  (Βασίλης Παστρωμάς): Κωνσταντακόπουλος, Γιερατσιάν, Γιάννη, Πασπαλιάρης, Κωνσταντάρας, Κούστας, Σακαρέλλος (46΄Παπαναστασίου), Παλιάτσας, Κουντούρης, Μαχμούτ, Τριώτης (76΄Πολονύφης).
«Φτωχό» αλλά τρίποντο
Το  γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση του Κεραυνού Μυρτιάς  με την Δόξα Καινουρίου, στο γήπεδο της Παραβόλας,  σημειώθηκε από τον   Ρόκκο  στο 32′ με κεφαλιά, ύστερα από  κόρνερ του Σαμψώνα. Έτσι δεν διαγράφηκε έκπληξη κι ενώ ο Δόξα ξεκίνησε με φάουλ του Κωνσνταντίνου στο δοκάρι (5΄). Δοκάρι είχε και ο Κοκώνης του Κεραυνού στο 51΄, ενώ στο 70΄ο Γιώργος Κόκκαλης  κέρδισε πέναλτυ  από τον Ντίνο, το εκτέλεσε ο έμπειρος Παρασκευάς Σαμψώνας κι εξοστρακίστηκε  στο κάθετο δοκάρι.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ  (Λάκης Παπαχρήστος): Κατσαβοχρήστος, Μπούρος (80′ Μπούσγος), Γρομητσάρης, Ρόκκος, Γκορόγιας, Κόκκαλης Γ., Κοκώνης, Βελέντζας (71′ Σιάσος), Σαμψώνας, Κούσης, Προβίδας (66′ Ντζάλας).
ΔΟΞΑ  (Γιάννης Μακρής): Κόκκαλης, Παπαθανάσης, Κωνσταντίνου, Γκορόγιας, Παρμάκης, Νικολογιάννης (65′ Αυγέρης), Ντίνος, Κακούρης, Μήτσος, Γιώτης (73′ Τζωρτζόπουλος), Σοροβός (46′ Λύρος).
καλυβια (6)
Τον καθήλωσε ο Αλικυρναϊκός

Αν κι έπαιζε στα Καλύβια ο ΠΑΟΚ  έχασε  2 – 0 από τον Αλικυρναϊκό Αγίου Θωμά και πλήρωσε τις πολλές απουσίες του. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα όμως στο 32΄ ο  Κέσκος με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το  0 – 1 και το σκορ διπλασιάστηκε  στο 70΄ από τον  Γαβρίνα, μετά από ωραία ατομική ενέργεια.
ΠΑΟΚ  (Λεωνίδας Ζαχαράτος): Κατερινόπουλος, Καραλής Ε. (75΄ Καραλής Λ.), Αριστόπουλος, Νταλαπέρας, Μυλωνάς Ν., Μυγδάκης (65΄ Τασούλης), Κοκοσούλας, Μυλωνάς Ι., Αρκουμάνης (83΄ Γαλανόπουλος), Μπιτσικώκος, Παπαδόπουλος.
ΑΛΙΚΥΡΝΑΪΚΟΣ (Σταμάτης Σαρρής): Μπότας, Κέσκος (61΄ Ψαθάς), Μπαλαμπάνης (81΄ Παχής), Ζέρβας, Μαντέλος, Κάκκος, Σακελαρόπουλος, Φράγκος, Γαβρίνας, Βασιλείου (87΄ Μιχαλόπουλος), Αθανασόπουλος.
Έχασε δύο πήρε έναν

Στο προηγούμενο εντός έδρας  ματς ο Απόλλων Δοκιμίου ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από τον Θέρμιο και στερήθηκε δύο βαθμούς, όμως την Τετάρτη ήταν η ομάδα που στο 78΄έχανε 1-3 από τον Ατρόμητο Αντιρρίου και στο 92΄μπόρεσε να ισοφαρίσει για να… πάρει πίσω τον ένα βαθμό. Ο Ατρόμητος είχε δοκάρι  στο 27΄ με τον  Ευθυμιόπουλο και  πήρε προβάδισμα στο 43΄όταν ο Βασίλης Κάκκος κέρδισε πέναλτυ  (απ’  τον Γιάννη Τσακανίκα) και ο Γλωσσόπουλος ευστόχησε. Το 1-1 σημειώθηκε στο 53΄αφού   ο Γιαννακάς με πλασέ στην κίνηση σκόραρε για το Δοκίμι. Ωστόσο ο Βασίλης Κάκκος πέτυχε γκολ  για ένα ακόμα ματς και στο 63΄έκανε με πλασέ  το 1-2 , για να γίνει το 1-3 από τον ίδιο παίκτη στο 78ο λεπτό. Δύο λεπτά μετά  σε ανατροπή του Ζαχαράκη από τον Ταμπάκη καταλογίστηκε πέναλτυ και ο  Φώτης Κορομηλάς μείωσε  2 – 3, για να έλθει η ισοφάριση στις καθυστερήσεις  με κοντινό πλασέ του Ζαχαράκη.

ΑΠΟΛΛΩΝ  (Θόδωρος Λαυράνος): Θεοδωρακόπουλος, Τσακανίκας Ι., Τζωρτζόπουλος (74΄ Παναγιωτόπουλος), Γαρούφης, Αθανασίου Α., Κοτρότσος, Σπυριλιώτης (57΄ Τσακανίκας Ν.), Κορομηλάς Φ., Γιαννακάς, Ζαχαράκης, Κοντοπάνος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ  (Περικλής Παπαποστόλου): Χασαπογιάννης, Θανασιός, Αποστολόπουλος, Πετσίνης, Κάκκος Δ., Παπαποστόλου, Κάκκος Β. (88΄ Τσίκας), Βήτος (77΄ Ζαχαρόπουλος), Ευθυμιόπουλος, Γλωσσόπουλος (86΄ Μυλωνάς), Ταμπάκης.