Συνήθεια οι ήττες

Ούτε στο Κύπελλο μπόρεσε ο φετινός Παναιτωλικός να πείσει για τις δυνατότητές του μπροστά στους λιγοστούς φιλάθλους (περίπου 400 εισιτήρια) που τον είδαν να χάνει για ακόμα μία φορά, με 1-2 από τον Πανιώνιο. Οι ελπίδες για πρόκριση δεν χάθηκαν αφού  έπονται οι εκτός έδρας αναμετρήσεις με Εργοτέλη και Ζάκυνθο (έφεραν 2-2 μεταξύ τους) και προκρίνονται δύο απ’  τον Όμιλο.  Εκείνο όμως που «βασανίζει» περισσότερο είναι η απόδοση της ομάδας και χαρακτηριστικό πως ούτε ο Ματζουράκης έκανε λόγο για πρόκριση.
«Δεν έχω καθαρή εξήγηση για το τι συμβαίνει. Αυτή τη στιγμή έχουμε μία τρομαγμένη ομάδα και αυτό το λέω γιατί στο πρώτο ημίχρονο κάναμε στο 33’ την πρώτη μας ευκαιρία. Δεν εξηγείται αλλιώς αυτό. Πάντως υπάρχουν τομείς που έχουμε βελτιωθεί, όπως η Φυσική Κατάσταση. Αυτό φάνηκε από τα σπρινταρίσματα που είχαμε στο δεύτερο ημίχρονο», είπε ο τεχνικός των κυανοκίτρινων. Στη συνέχεια είπε ακόμα:   «Πρέπει να διορθώσουμε πολλά και να δουλέψουμε σε πολλά επίπεδα. Στο πρώτο γκολ ήμασταν τέσσερις με δύο, αλλά δεχθήκαμε γκολ. Δεν γίνεται να δεχόμαστε τέτοιο γκολ. Σταδιακά θα διορθώνουμε πράγματα. Αναζητούμε λύσεις και σήμερα κάναμε κάποιες δοκιμές. Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε μέχρι να διορθωθούμε».

Απέναντι στον Πανιώνιο ο Παναιτωλικός  είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, όμως στο 10ο λεπτό μετά από γύρισμα του Βιγιάλμπα, ο Παπάζογλου δεν απομάκρυνε σωστά τη μπάλα κι ο Ανσαριφάρντ με πολύ δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1. Το  δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων ήρθε στο  31′, όταν ο Τασουλής έκανε  την  σέντρα από τα αριστερά, ο Κυριακίδης δεν κατάφερε να αποκρούσει πιο μακριά τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Χαλκιαδάκη κι αυτός από  κοντά με δυνατό σουτ  την  έστειλε στα δίχτυα. Στο δεύτερο 45λεπτο ο Πανιώνιος φάνηκε να διατηρεί άνετα  το 0-2, αλλά στο 74΄  μετά από εκπληκτική  ενέργεια και συρτή  σέντρα του Βιγιαφάνιες από δεξιά, ο Κάπελ με κοντινό  πλασέ  μείωσε το σκορ. Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός ανέβασε την απόδοσή του, ο Πανιώνιος  έδειξε πως δεν ήταν κάτι «τρομερό», αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Καμαρά (17′ Μαρκόβσκι), Κουτρομάνος, Κούσας, Βιγιαφάνες, Παπάζογλου, Μπεχαράνο (59′ Ρουσκουζέδα), Πάουλο, Ρομέρο (59′ Κάπελ), Μύγας, Ουάρντα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Διούδης, Ρισβάνης (83′ Οικονόμου), Μητρόπουλος, Βιγιάλμπα, Χαλκιαδάκης, Τασουλής, Ανσαριφάρντ (72′ Καραμάνος), Καθάριος (63′ Σιώπης), Αργυρόπουλος, Χατζηισαΐας, Μασούρας