Άλλαξε χέρια η κορυφή

Η πρώτη θέση ανήκει πλέον αποκλειστικά στον Ναυπακτιακό Αστέρα μετά την 7Η Αγωνιστική της Α΄Κατηγορίας Αιτωλακαρνανίας, αφού νίκησε 0-3 στα Καλύβια το Σάββατο και την Κυριακή ο Όμηρος έχασε στο Μεσολόγγι 3-1 από την ΑΕΜ. Ξανά στην 3η θέση ο ΑΟ Φλόγα με το 1-3 επί του Αλικυρναϊκού Αγίου Θωμά και υποχώρησε ο Ν. Θέρμιος Απόλλων που πήρε ένα βαθμό στο «τσακ» από το καλύτερο Δοκίμι (2-2). Επιβλητική η νίκη της Μυρτιάς επί του Αντιρρίου με 4-0 και ο Αμφίλοχος μετά τις απώλειες με δυνατούς αντιπάλους είχε νέα φθορά με το 0-0 κόντρα στον φιλοξενούμενο Αχελώο Αγγελοκάστρου. Μεγάλο 2πλο για την Αναγέννηση Θέρμου που επικράτησε 1-2 του ΑΟ Χάλκειας και η Δόξα Καινουρίου ξέφυγε πια από την αρνητική βαθμολογία και την  τελευταία θέση, αφήνοντας εκεί την  ηττημένη με 2-0  Ακαδημία Ευηνοχωρίου.
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ  ΑΣΤΕΡΑΣ 16, ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ 15, ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ 14, Ν. ΘΕΡΜΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 13, ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 11, ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΜΥΡΤΙΑΣ 10, ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ 9, ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ 9, ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΕΡΜΟΥ 8, ΑΟ ΧΑΛΚΕΙΑΣ 6, ΑΛΙΚΥΡΝΑΪΚΟΣ ΑΓ. ΘΩΜΑ 6, ΠΑΟ ΚΑΛΥΒΙΩΝ 5, ΑΧΕΛΩΟΣ ΑΓΓΕΛΟΚΑΣΤΡΟΥ 4, ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ 4, ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ 2, ΑΚΑΔ. ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ 1

Το μεγαλείο δεν χάνεται
Σίγουρα δεν ήταν το φαβορί η ΑΕ Μεσολογγίου, σίγουρα υπερτερεί σε ετοιμότητα και ρόστερ ο Όμηρος Νεοχωρίου, αλλά από τη ώρα που  οι «κανονιέρηδες»  βρήκαν σε κακή μέρα τους φιλοξενούμενους δε τους φοβήθηκαν και τους νίκησαν πολύ άνετα. Συνεχές τρέξιμο και δυνάμεις από τους γηπεδούχους έφεραν σε ρόλο κομπάρσου τους μέχρι πρότινος   πρωτοπόρους και στο 25΄με  απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βλαχογιάννη, αφού  η  μπάλα βρήκε  στο τοίχος κατέληξε στα δίχτυα. Η ΑΕΜ υπερείχε και το επισφράγισε στο 38ο λεπτό με τον Ρισβά να διπλασιάζει το σκορ. Στι 65΄ με κεφαλιά του νεοεισελθώντα  Καβαλλάρη έγινε το 3-0, ακολούθησαν οι αποβολές των Διαμαντόπουλου και Βαλτογιάννη, μέχρι που ο Όμηρος απλά μείωσε στο 85΄ με τον Τσιφοπανόπουλο. Οι γηπεδούχοι έμειναν στο 90΄ με εννέα παίκτες από  απευθείας κόκκινη κάρτα στον Βλαχογιαννη.
ΑΕΜ (Δημήτρης Ξηρός):  Καραδήμας, Πασπαλιάρης (60΄Καβαλλάρης), Παναγιωτόπουλος, Παλιάτσας, Μπαλαμπάνης, Δάρδας, Αυτζής, Βλαχογιάννης, Πλαστήρας (85΄Ρούσσης), Νικολόπουλος (50΄Διαμαντόπουλος), Ρισβάς.
ΟΜΗΡΟΣ (Γιώργος Ασπρογέρακας):  Ζέρβας, Μπαλαούρας, Μπρούσλι, Αλεξόπουλος, Δερβίσης, Δενδρινός, Καταπόδης, Βαλτογιάννης, Δημαράς (35΄Μεταξούλης), Καλύβας (70΄Μοράλες), Τσιφοπανόπουλος.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ήττα και… λαχτάρα
Θα αποτελούσε έκπληξη αν ο ΠΑΟΚ Καλυβίων μετά την συντριβή στο Κύπελλο έκοβε βαθμούς από τον Ναυπακτιακό Αστέρα (φωτο Γιώργος Πανταζόπουλος). Οι γηπεδούχοι το πάλεψαν για ένα περίπου ημίχρονο πριν υποταχθούν στην ανωτερότητα του αντιπάλου, αλλά ταυτόχρονα υπήρξε μεγάλη ανησυχία για τον Αρκουμάνη που αποχώρησε με ασθενοφόρο απο το γήπεδο στο ημίχρονο, καθως είχε  δεχθεί χτύπημα στο κεφάλι λίγο πριν και με την λήξη έπεσε λιπόθυμος στο κέντρο του γηπέδου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, είχαν πολλές φάσεις για γκολ, αλλά προηγήθηκαν στην τελευταία φάση του ημιχρόνου με δυνατό σούτ του Καλαβρουζιώτη. Και πέτυχαν άλλα δύο γκόλ με τον Ψυχογιό στο 60 ′ και τον Πιστιόλη στο 80′ .
ΠΑΟΚ ( Λεωνίδας Ζαχαράτος) Κατερινόπουλος, Μυγδάκης, Τασούλης ( 60′ Λ.Καραλής), Νταλαπέρας, Ν.Μυλωνάς, Πύθουλας, Αριστόπουλος, Ι. Μυλωνάς, Αρκουμάνης (46′ Ντόβρος), Μπιτσικώκος ( 75′ Οικονόμου), Διονυσάτος.
ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ  (Γιάννης Πανουργιάς)  Ανδρεόπουλος, Καζανάς, (70′ Βρουσάι),Καραγιάννης, Φλέγγας,  Ζαχαρόπουλος, Θανασιός, Θεοχάρης,Καλαβρουζιώτης (80′ Δημόπουλος) ,Ψυχογιός, Λαγός, Ανδριτσόπουλος (70′ Πιστιόλης).

Αποκτά «μέταλλο»
Δεν είναι τόσο η νίκη του ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας με 1-3 επί του  Αλικυρναϊκού  Αγίου Θωμά στο Ενωσιακό γήπεδο, αλλά ότι η ομάδα του Χρήστου Βασιλείου αντέδρασε άμεσα όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα  στο 48΄ με πλασέ που Αθανασόπουλου και η Φλόγα στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό στα δικά της στάνταρς. Έτσι στο 70΄ με σουτ του Φραγκούλη έγινε το 1-1 και στο επόμενο λεπτό με κεφαλιά του Καντάνη το  1-2, για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ στο 93΄από το  Νούλα.
ΑΛΙΚΥΡΝΑΪΚΟΣ (Σταμάτης Σαρρής):  Μπότας, Ψαθάς, Τριφιάτης, Ζέρβας (25΄ λ.τ Αθανασόπουλος), Μαντέλος, Κάκκος, Σακελαρόπουλος (70΄Μιχαλόπουλος), Φράγκος, Γαβρίνας, Παχής (90΄Κέσκος), Βασιλείου.
ΑΟ ΦΛΟΓΑ (Χρήστος Βασιλείου):  Βασιλόπουλος, Λούλιος, Αντωνόπουλος, Σωτηρόπουλος, Νούλας, Καντάνης, Ξευγένης (60΄Βασιλογιάννης), Φραγκούλης, Κόκκαλης (65΄Νταλαπέρας), Νάκος, Χριστόπουλος (80΄Σαγάνης).
unnamed-1
Βαθμό ο Θέρμιος, άτυχο το Δοκίμι
Ο Ν.  Θέρμιος Απόλλων έχανε μέχρι το 94΄από τον Απόλλωνα του Δοκιμίου, αλλά έφυγε με το 2-2  με ένα γκολ που σημείωσε ο Κυργιάκος. Οι γηπεδούχοι ήταν  καλύτεροι, ειδικά μετά το 15λεπτο που ο Θέρμιος προηγήθηκε με καταπληκτικό σουτ του  Κ.Κοκώνη. Ο Ζαχαράκης ισοφάρισε με με κεφαλιά μετά από δύο λεπτά (φωτο) και ο ανώτερος γηπεδούχος στο 30′ ανέτρεψε πλήρως το σκορ με γκολ του προωθημένου Αλέξανδρου  Αθανασίου, από την όμορφο γύρισμα του Ζαχαράκη.  Κι αντί η ομάδα του Δοκιμίου να «κλειδώσει» τη νίκη στη  εκπνοή έγινε το 2-2.
ΑΠΟΛΛΩΝ (Θόδωρος Λαυράνος): Θεοδωρακόπουλος, Τσακανίκας Ι., Αθανασίου Δ., Αθανασίου Αλ., Καρτσακλής (10′ λ.τ. Κρανιάς Σ.), Κοτρώτσος Ν., Σπυριλιώτης, Κορομηλάς Φ., Τσακανίκας Ν. (80′ Γιαννακάς), Ζαχαράκης, Κοντοπάνος.
ΘΕΡΜΙΟΣ  (Γιώργος Γιάκος): Κούντρας, Βασιλάρης (85′ Μπέσσας), Στεργίου (83′ Κώης), Κυργιάκος, Κοκώνης Ευάγγ., Κοκώνης Ευθ. (80′ Τόσκα), Κοκώνης Κ., Καλοκαίρης, Ψηφής, Αγγέλης, Τζαμαλής.
Νέα γκέλα
Μέτριο ποιοτικά το  παιχνίδι στην Αμφιλοχία όπου οι γηπεδούχοι παραχώρησαν «λευκή ισοπαλία»  στον  εξαιρετικό Αχελώο Αγελλοκάστρου, που ίσως δικαιούνταν τη νίκη. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι στο 28΄και στο  55΄ είχαν δοκάρια σε  σουτ των  Στάθη και Λάμπρου Ζαλοκώστα αντίστοιχα, ενώ στο 90΄  αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπαμπάτσικος.
ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ (Νίκος Μιμιγιάννης): Αργύρης, Πανταζής,Κάκκος, Μπουμπουλής, Πασπαλιάρης, Μπακαδήμας  (75΄Νάκας), Τσάμης, Μιχαλόπουλος, Τσιούνης, Ζέρβας  (85΄Παπαλέξης ), Μάνθος  (60΄Γεωργίου Κ.).
ΑΧΕΛΩΟΣ (Ανδρέας Τσιλίκας): Μπούτιβας Μ., Καλοκαίρης Ε., Μπαμπάτσικος, Βαγενάς, Αυφαντής, Καλοκαίρης Ν .(30΄Κάραλης ), Ρουσογιάννης, Ζαλοκώστας Λ. (75΄Μαντέλος ), Παπουτσής  (60΄Ρόμπολας)., Τσώνης, Ζαλοκώστας Ευστ.

Όλα στην επανάληψη
Με  τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο ο Κεραυνός Μυρτιάς «ισοπέδωσε» τον Ατρόμητο Αντιρρίου.  Στο 46′ Ο Κοκώνης με απ’ευθείας εκτέλεση κόρνερ έδωσε το προβάδισμα, στο 55′ ο Ντζάλας με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα του Κεραυνού, στο 60′ ο Σαμψώνας με πέναλτι έκανε το 3-0 και στο 85′ ο Κοκώνης με φάουλ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε  το τελικό 4-0.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ  (Λάκης Παπαχρήστος): Κατσαβοχρήστος, Μπούρος, Ντζάλας, Γρομητσάρης (80′ Βελέντζας), Γκορόγιας, Κόκκαλης, Κοκώνης (85′ Μήκας), Σιάσος, Σαμψώνας, Κούσης, Προβίδας (70′ Κόκκοτος)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Περικλής Παπαποστόλου): Μίχος, Θανασιός, Αποστολόπουλος, Μπίμπας, Κάκκος Δ., Πετσίνης (50′ Γιαβρούτας), Κάκκος Β (60′ Βήτος), Παπαποστόλου, Ευθυμιόπουλος, Γλωσσόπουλος, Ταμπάκης.
Τα έβαλε και τα κράτησε
Στο γήπεδο  Αντιρρίου  Αναγέννηση Θέρμουμε σημείωσε δύο γκολ νωρίς  με τον Μούτσα (5΄) και τον Κούκο (20΄) και μπόρεσε να αντέξει την όποια πίεση του ΑΟ Χάλκειας, παρότι από το 70΄έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καλατζή. Οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν στο 75΄ με τον παίκτη- προπονητή Ανδρέα Καλαβριζιώτη.
Α.Ο.Χ. (Ανδρέας  Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Παγανιάς, Διαμαντόπουλος(46’ Χατζηανδρέου) , Διαμαντόπουλος, Μυλωνάς (46’Γεωργίου), Καζανάς, Κάπο, Ψυχογιός (60΄Γιαβρούτας), Κάκκος,Καλαβρουζιώτης, Αλμπάνης, Καλαβριζιώτης.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Τάκης Τσιάκαλος): Μπαλάφας Κ., Μπαλάφας Φ, Μαραγιάννης Γ.,Ξανθόπουλος, Χρυσικός, Γιαννοκώστας, Μπαζώρας (80’Μπίστας), Κούκος, Καλαντζής, Τζουλιάνο, Κουσκούνης(90’ Μαραγιάννης Β.) Μούτσα.
Νίκη για την Δόξα
Ήταν το πρώτο τρίποντο για την ομάδα του Καινουρίου που επικράτησε 2-0 της Ακαδημίας  Ευηνοχωρρίου, τελειώνοντας το ματς από το πρώτο ημίχρονο.  Στο 20′ έχασαν πέναλτυ  με τον Κωνσταντίνου, στο 25΄ έκανε  το 1-0 ο Κακούρης και στο 30΄το 2-0 ο Γιώτης.
ΔΟΞΑ  (Γιάννης Μακρής): Κόκκαλης, Αυγέρης, Κωνσταντίνου, Παρμάκης, Γκορόγιας, Τζωρτζόπουλος Δ., Κακούρης, Ντίνος (75′ Μπουρλιάσκος), Γιώτης (60′ Τσίρκας), Μπλάνης, Σοροβός (75′ Νικολογιάννης).
ΑΚΑΔΗΜΙΑ  (Βασίλης Παστρωμάς): Κωνσταντακόπουλος, Γερατσιάν Ι., Διαμαντόπουλος (46΄Πασπλιάρης), Παλιάτσας (46′ Τριώτης), Κωνσταντάρας, Ντζελέπης, Κουντούρης, Μαχμούτ, Κράνης, Παναγιωτόπουλος, Γιαννής.