Ιστορική νίκη και υποσχέσεις

Ο ΑΟ  Αγρινίου και το Αγρινιώτικο μπάσκετ βρέθηκαν  για πρώτη φορά στην Β΄Εθνική και το ντεμπούτο αυτό έκανε περήφανη την φίλαθλη πόλη, που ήδη είχε πληγωθεί ποδοσφαιρικά από τον Παναιτωλικό. Οι παίκτες του Χρήστου Μυριούνη χωρίς να πιάσουν την απόδοση που θα μπορούσαν έπαιξαν  ψυχωμένα και παλληκαρίσια ως το τέλος καταβάλλοντας με 63-62 το πολύ δυνατό Στρατώνι Χαλκιδικής, του οποίου οι παίκτες είδαν την εμπειρία τους να εξανεμίζεται από τη θέληση του ΑΟΑ και την υπέροχη ατμόσφαιρα στις κερκίδες του ΔΑΚ. Μάλιστα ο προπονητής της Αγρινιώτικης ομάδας και ο Χρήστος Μπαρούχας αφού ομολόγησαν πως η ομάδα τους μπορεί να παίξει πολύ καλύτερα, υποσχέθηκαν ανώτερη απόδοση στη συνέχεια. Μάλιστα ο Μπαρούχας είπε « με τέτοιο κόσμο δεν πρόκειται να χάσουμε από κανέναν εδώ μέσα». Πάντως η αναμέτρηση απέδιξε πόσο ανώτερο της Γ΄Εθνικής  είναι το επίπεδο σ’ αυτή την Κατηγορία, με πολύ δύναμη αλλά και ποιότητα.
Ο ΑΟΑ ξεκίνησε με ενθουσιασμό και   πήρε προβάδισμα 7-0 και  8-2, για να τελειώσει την πρώτη περίοδο με 24-17, παρά την ανασύνταξη των φιλοξενούμενων. Όμως φαίνοταν πως υπήρχε πρόβλημα στα ριμπάουντ και στα φάουλ που φορτώνονται  οι γηπεδούχοι. Τα πράγματα δυσκόλεψαν στο δεύτερο δεκάλεπτο  καθώς το Στρατώνι αύξησε τη κυριαρχία στα ριμπάουντ, αφού  ο έμπειρος Δασκαλόπουλος  φόρτωσε από νωρίς με τρία φάουλ τους ψηλούς του ΑΟΑ, Αναστασάκη, Τσιρώνη, Μπαρούχα. Οι  φιλοξενούμενοι  είχαν αστοχία στις βολές κι αυτό εξυπηρετούσε τον ΑΟΑ, ενώ σε κρίσιμα σημεία οι Μπερερής και Μπαρούχας  πέτυχαν πόντους, κι έτσι οι ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με 34-32 υπέρ τω γηπεδούχων.
Στο τρίτο δεκάλεπτο  ο ΑΟ  αύξησε τη διαφορά και τελείωσε με 57-47 , όμως η 4η περίοδος ήταν η πιο δύσκολη γι’ αυτόν και πιο συγκλονιστική ταυτόχρονα.  Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν πρόβλημα στα ριμπάουντ και το Στρατώνι επανήλθε στο ματς, κατακτώντας προβάδισμα 55-56 στα  5΄:02’’ πριν τη λήξη. Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη ακολουθούσε στον πόντο και δύο λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν  στο 57-58, αλλά στο μεταξύ είχε φύγει με απρόσεκτο πέμπτο φάουλ ο Μπαρούχας. Ένα καταπληκτικό  τρίποντο του Μήτσου σήκωσε στον «αέρα» την εξέδρα και έδωσε ξανά προβάδισμα στον ΑΟ (60-58) ένα λεπτό και τέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, αλλά στη συνέχεια έκανε και το 5ο φάουλ ο Αναστασάκης και με τις βολές των φιλοξενούμενων έγινε το 60 – 60. Ο Γεωργούλας με ένα παλληκαρίσιο καλάθι έβαλε  τον ΑΟΑ πάλι μπροστά (62-60) 27 δεύτερα πριν τη λήξη, αλλά το επιπόλαιο φάουλ του (κορυφαίου) Μπερερή έφερε τον Δεληγιάννη στη γραμμή των βολών και ευστόχησε δύο φορές (62-62).
Οι γηπεδούχοι έκαναν την επίθεση, ο Μπερερής δεν ευστόχησε στο τρίποντο, αλλά ο Ναούμης πήρε  το επιθετικό ριμπάουντ και μαζί  φάουλ στα 6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Με μία εύστοχη βολή έκανε το 63-62 και ο Αμπατζάς αστόχησε στο σουτ της τελευταίας βεβιασμένης επίθεσης της ομάδας του, ενώ στο παρκέ και στις εξέδρες του ΔΑΚ οι φίλοι του ΑΟ Αγρινίου πανηγύριζαν την ιστορική νίκη.

Δεκάλεπτα: Α: 24-19 Β: 10-13 Γ:19-15 Δ:10-15

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ  (Χρήστος Μυριούνης): Κυριλής, Μπερερής 12, Παραπούρας 3(1), Τσιρώνης 2, Ναούμης 17(2), Μπαρούχας 9, Σκαρλάτος 1, Πασπαλάς, Μήτσου 5(1), Γεωργούλας 12, Αναστασάκης 2, Πουρνάρας.
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Σωτήρης Νικολαϊδης): Κολοκοτρώνης, Αμπατζάς 7(2), Δήμου 2, Δεληγιάννης 11(1), Αρνίδης 5(1), Γεωργάκης 7(1), Πασαλίδης 3(1), Χαντζίδης 5, Φλιάτης Γ. 8, Φλιάτης 6, Παππάς, Δασκαλόπουλος 8.