Η μάχη του Κυπέλλου

Με τα οκτώ ματς Κυπέλλου την  Τετάρτη ολοκληρώθηκε η 1η Φάση του Κυπέλλου Αιτωλοακαρνανίας και συνολικά προκρίνονται οι εξής ομάδες: Ομόνοια Κεχρινιάς (Γ΄), Ηρακλής Αστακού (Β΄),  Ν. Θέρμιος Απόλλων (Α΄), Αλικυρναϊκός Αγίου Θωμά(Α΄), Ατρόμητος Αντιρρίου(Α΄), Ναυπακτιακός Αστέρας(Α΄), ΑΟ Χάλκειας(Α΄), Αχελώος Αγγελοκάστρου (Α΄), Παναιτωλικός, Αμφίλοχος(Α΄),  Δόξα Καινουρίου (Α΄). Παράλληλα κάποιες ομάδες από αυτές που προκρίθηκαν στην πρώτη Φάση  θα αναγκαστούν να παίξουν για την 2η ώστε να προχωρήσουν στην 3η. Συγκεκριμένα ο Αμβρακικός Λουτρού (Β΄) θα αντιμετωπίσει τον Κεραυνό Ποταμούλας (Β΄), ο ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας (Α΄) τον ΠΑΟ Καλυβίων (Α΄) και η Ακαδημία Ευηνοχωρίου (Α΄) τον Άρη Αιτωλικού (Β΄).
Σε παρένθεση αναφέρεται η Κατηγορία κάθε ομάδας και μόνο η Ομόνοια Κεχρινιάς από την Γ΄ΕΠΣΝΑ προχωρά στο Κύπελλο, όπου οι περισσότερες ομάδες είναι πλέον από την Α΄Κατηγορία.

Με αρκετές αλλαγές

Πολλοί βασικοί παίκτες του Φλόγα Παλαιομάνινας δεν αγωνίστηκαν για το Κύπελλο κόντρα στον Απόλλωνα Δοκιμίου, καθώς το Σάββατο υπάρχει το ντέρμπυ του πρωταθλήματος με το Ναυπακτιακό Αστέρα. Πάντως η ομάδα του Χρήστου Βασιλείου κατάφερε να προκριθεί παρότι ο παίκτης που πέρσι της χάρισε το Κύπελλο με το γκολ στον τελικό, ο Νίκος Κοντοπάνος, σκόραρε δύο φορές για τον Απόλλωνα. Πάντως η ομάδα του Δοκιμίου ατύχησε να χάσει με τραυματισμό τον Καρτσακλή από το ημίωρο και προς το τέοος έχασε για τον ίδιο λόγο και τον άλλο κεντρικό αμυντικό, τον Αθανασιου, σε ένα παιγνίδι που κρίθηκε στην εκπνοή.
Ο Απόλλων προηγήθηκε στο 24΄ με σουτ του Κοντοπάνου, στο  35΄ ισοφάρισε Βασιλογιάννης  και με τους ίδιους σκορερς στο 51΄  και στο 63΄ έγινε πρώτα το 1-2 για την ομάδα του Θόδωρου  Λαυράνου  και μετά το 2-2. Ο Βασιλογιάννης έγινε το πρόσωπο του αγώνα, αφού αρχικά ισοφάρισε με πέναλτυ στο 90΄( καταλογίστηκε σε μαρκάρισμα του Ζαχαράκη στον Κοκώνη) και στο 93΄αποβλήθηκε.

ΦΛΟΓΑ  (Χρήστος Βασιλείου): Φωτόπουλος, Λιούλιος, Αντωνόπουλος, Σαγάνης, Καντάνης, Σωτηρόπουλος, Βασιλογιάννης, Νούλας, Φραγκούλης (90΄ Αγγελοκωστόπουλος), Μήτσος (65΄ Κόκκαλης), Σταύρου (60΄ Κοκώνης).

ΑΠΟΛΛΩΝ (Θόδωρος Λαυράνος): Σίμος, Τσακανίκας Ι. (65΄ Κρανιάς), Βαμβακάς, Αθανασίου Δ. (85΄ λ.τ. Μπέγκος), Καρτσακλής (35΄ λ.τ. Χαντζάρας), Κοτρώτσος, Σπυριλιώτης, Κορομηλάς Φ., Γιαννακάς, Ζαχαράκης, Κοντοπάνος.
Ισοφάριζε και προκρίθηκε

Τρεις φορές προηγήθηκε η Δάφνη Μεγάλης Χώρας στην κανονική διάρεκαι του αγώνα, αλλά ο Αμφίλοχος ισοφάρισε και τις τρεις με αποτέλεσμα να κάνει το 3-5 στην παράταση και να προκριθεί. Η Δάφνη Μεγάλης Χώρας άνοιξε το σκορ στο 5΄ με τον Ντόνι  και  ο Αμφίλοχος έκανε το 1-1   στο 12΄ με τον Ντίνο. Στο 20΄η Δάφνη προηγήθηκε ξανά και οι φιλοξενούμενοι που αρχικά έχασαν πέναλτυ με τον Καβαλλάρη μπόρεσαν να ισοφαρίσουν εκ νέου με τον Ντίνο στο 40ο λεπτό.  Στο 70΄οι γηπεδούχοι  με  πέναλτι του Καλογεράκη διαμόρφωσαν το 3-2, αλλά στο 90΄ισοφάρισε ο  Ζέρβας. Και στην  παράταση  η ομάδα του Νίκου Μιμιγιάννη πέτυχε δύο γκολ με τους Ζέρβα (95΄) και Ντίνο  (105΄).

ΔΑΦΝΗ: Καρατζένης, Μολώνης, Κοτσώρης, Γιόγιος, Νταλακούρας, Καλογεράκης (85΄Φυτόπουλος), Μουλαρογιάννης, Ντόνι  (70΄Κωνσταντάρας), Αλτζερινης, Ρονέ (90΄Βασιλόπουλος), Τσακαρδάνος.
ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ: Αργύρης, Μπακαδήμας, Κάκκος, Μπουμπούλης, Πασπαλιάρης, Καβαλλάρης (55΄Μιχαλόπουλος), Μπακαδήμας, Κόντος (46΄Ζέρβας), Ντίνος, Μάνθος (60΄Τσιούνης), Λαμπρακόπουλος.

Προηγήθηκε και το κράτησε
Ο ΠΑΟ Καλυβίων της Α΄Κατηγορίας υποδέχθηκε τον Παναμβακικό Μπούκας της Β, πέτυχε το γκολ νωρίς και το κράτησε έως το τέλος μαζί με την πρόκριση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με γκολ του Ντόβρου, που έδωσε  έτοιμο ο Παπαδόπουλος, έχοντας υπεροχή στον α΄ημίχρονο. Στην επανάληψη η ομάδα της Μπούκας ανέβασε «στροφές» και πάλεψε για τη  ισοφάριση, αλλά η αμυντική συμπεριφορά του ΠΑΟΚ αποδείχθηκε αξιόπιστη.

ΠΑΟΚ (Λεωνίδας Ζαχαράτος): Κατερινόπουλος, Αριστόπουλος ,Διονυσάτος, Νταλαπέρας, Μυλωνάς Ν., Πύθουλας, Παπαδόπουλος, Μυγδάκης, Ντόβρος ( 80′ Αρκουμάνης) , Καραλής Λ. ( 70′ Τασούλης), Οικονόμου (80′ Γαλανόπουλος)

ΠΑΝΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ (Λάμπρος Τραγουδάρας): Ρόκκος, Αργύρης, Παπανίκος Α.  (46′ Τσιτσομήτσος Δ.) .Καραλής, Μπεκατώρος, Χαρδαλιάς ( 75′ Ζαβιτσάνος) ,Μακρής, Δράκος(46′ Στάμος) ,Κυρόσιμος, Παπανίκος Ζ., Τσιάκαλος.

Η πρόκριση στην Κ20

Ο Παναιτωλικός με την ομάδα Κ20  επικράτησε 3-1 του Ιδομενέα Εμπεσσού και προκρίθηκε. Ο Νάκας στο 33’ και ο Μωραΐτης στο 54’, έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους κυανοκίτρινους,  στο 75’ μείωσε ο Λαγοπάτης και στο 88’ ο Καββαδίας διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κουσιάδης, Μπελεβώνης Στάθης, Τασούλης, Μαλής, Σάντο, Τζέμος, Κοντογιάννης Γ., Μπελεβώνης Άκης (77’ Βασιλούδης), Παράς (62’ Καββαδίας), Νάκας, Μυτιλήνης (50’ Μωραΐτης).
ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ: Καραβασίλης, ΛαγοπάτηςΠ. (80′ Μπεχλούλης Ν.), Ζώης, Παππάς, Λαγοπάτης Δ., Λαγοπάτης Φ., Πλάτανος Θ. (70′ Τρυφέρης Φ.), Κυτούγιας, Ασβεστόπουλος Ν. (65′ Κόρας), Τύμπας Δ., Καρακασίδης Π.

Το «γύρισε» και άνετα

Νίκη και πρόκριση για την Ακαδημία Ευηνοχωρίου επί της Αναγέννησης Μεσολογγίου με 2-4, παρότι είχε μείνει πίσω στο σκορ με 1-0. Η στο 20΄η  Αναγέννηση προηγήθηκε με αυτογκόλ του Κοτοφώλη, αλλά στο 35΄η  Ακαδημία ισοφάρισε με πέναλτυ του  Βλαχογιάννη καις το 40ο λεπτό  με γυριστό σουτ  του Σακελαρόπουλου πήρε προβάδισμα, το οποίο διεύρυνε με τον Βαλχογιάννη στη εκπνοή του ημιχρόνου και τον Κουντούρη στο 70΄. Με σουτ Κατσαβού έγινε  το τελικό  2-4.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Μάκης Κουρνέτας):  Τσαπόκου, Μπαλαούρας, Κουλιαμπάς, Παπουτσόπουλος, Κατσάνος, Μακρής (70΄Σαρρής), Καλύβας, Σαμαράς (55΄Παπαδόπουλος), Κατσαβός, Δάλλας, Χαμοσφακίδης (80΄Μωραϊτης).

ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Μπράτσικας, Κουντούρης (70΄Αλεξανδρόπουλος), Κοτοφώλης, Φλωρόπουλος, Γερατσιάν, Κωνσταντάρας, Μαχμούτ (75΄Μιχαλόπουλος), Σακελλαρόπουλος, Κράνης, Βλαχογιάννης, Νεμποτάκης (55΄Κούστας).
Τρίλεπτο πρόκρισης
Στο 27΄ο ΑΟ Χάλκειας πέτυχε το 0-1 με τον Ψυχογιό και στο 30΄το 0-2 με τον Κάπο, γκολ που στάθηκαν αρκετά για να του δώσουν την πρόκριση επί της γηπεδούχου Θύελλας Αγίου Ανδρέα, που μείωσε στο 65’ με τον  Τσάμη.

ΘΥΕΛΛΑ : Ζαρκαβέλης, Πρεβεντζάς (75’ Λάμπος), Αγγέλης, Αναγνωστόπουλος, Τσιντζέλης, Χαμηλός, Πελεκάνος, Καραγιάννης (88’ Καραγιάννης Γ.), Ταταράκης (65’ Κίτσος),Τσάμης, Κουμπούλης.
Α.Ο. ΧΑΛΚΕΙΑΣ: Κατσίνας (46’ Γκασούκας), Παγανιάς, Διαμαντόπουλος, Μυλωνάς, Κάπο, Κάκκος, Ψυχογιός (70’Ντουμάς), Γιαβρούτας, Κυρίτσης, Καραπαππάς (60’Μαργαρίτης), Καλαβριζιώτης.