Τα ντέρμπυ του Κυπέλλου

Τρία ήταν τα ματς που χαρακτηρίζονταν ντέρμπυ στα ματς του Κυπελλου της Τετάρτης, για την πρωτη φάση το θεσμού. Και δεν ήταν μόνο ανάμεσα σε ομάδες της ίδιας Κατηγορίας, αλλά κυρίως με αντιπάλους που αναμένεται να πρωταγωνιστήσουν στον πρωτάθλημά τους και είχαν μια «πρώτη γεύση» στο Κύπελλο.
 Στη Ναύπακτο ο Αστέρας νίκησε 3-0 τον Όμηρο Νεοχωρίου και βάσει σκορ κέρδισε όχι μόνο την πρόκριση, αλλα και τις εντυπώσεις απέναντι στον αντιπαλο. Κάτι αντίστοιχο πέτυχαν τόσο ο Ηρακλής Αστακού με το 0-2 μέσα στην Κατούνα (που αποτελεί ερωτηματικό και για άλλους λόγους) όσο και ο Άρης  Αιτωλικού με το 3-0 επί του ΑΟ Λυγιά.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ – ΟΜΗΡΟΣ 3-0
Τρία γκολ σημείωσε ο Αστέρας κόντρα στον Όμηρο, το ένα εξ αυτών (το τρίτο) ο Σταύρος Λαγός, παίκτης που έχει συνδέσει τον όνομά του με την ομάδα του Νεοχωρίου τα προηγούμενα χρόνια.  Τα άλλα δύο πέτυχε ο Φλέγγας, ο οποίος ξεκίνησε… φορτσάτος  και στο Κύπελλο έχοντας σκοράρει ήδη δύο φορές  στο πρωτάθλημα.
Το ντέρμπυ (φωτο nafpaktianews) δεν κινήθηκε σε αξιόλογα ποιοτικά επίπεδα ως προς το θέαμα και στην ουσία επικράτησε η ομάδα που ήταν  πιο  αποτελεσματική.  Οι φάσεις ήταν λίγες στην αναμέτρηση και οι χαμένες ευκαιρίες δημιουργήθηκαν από τους φιλοξενούμενους όταν το σκορ ήταν ρευτσό, οι οποίοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να προηγηθούν  στο 20’  όπου Γούργαρης και Δημαράς απέτυχαν να σκοράρουν από  θέση βολής.  Οι γηπεδούχοι «μίλησαν»  στο  44΄όταν από  κόρνερ του Καραγιάννη ο Φλέγγας με κεφαλιά έστειλε  τη μπάλα στα δίκτυα. Μάλιστα το κόρνερ προήλθε από σουτ του  Λαγού  που απέκρουσε πολύ δύσκολα  ο Ζέρβας σε κόρνερ.
Με γκολ ξεκίνησε στην επανάληψη ο Ναυπακτιακός καθώς στο 3ο λεπτό  από εκτέλεση φάουλ του Θεοχάρη η μπάλα εξοστρακίστηκε στο  οριζόντιο δοκάρι, αλλά ο Φλέγγας ήταν εκεί  και με νέα κεφαλιά έγραψε το 2-0 σε κενή εστία. Όλα ήταν πλέον πιο εύκολα για τους παίκτες του Γιάννη Πανουργιά και στο 60΄ ο Λαγός από θέση τετ α τετ πέτυχε το 3-0, γκολ που απελευθέρωσε κι άλλο την ομάδα του με αποτέλεσμα στη συνέχεια να δημιουργήσει  μερικές ακόμα φάσεις. Διαιτητής ήταν ο  Ματσούκας με βοηθούς τους  Καλύβα και Βαλιάνο.
ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πανουργιάς): Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Θωμόπουλος, Δημόπουλος (55’ Βρουσάι), Ζαχαρόπουλος, Θανασιός, Καραγιάννης, Φλέγγας, Θεοχάρης (75’ Ψυχογιός), Λαγός (70’ Σκανιάς), Ανδριτσόπουλος.

ΟΜΗΡΟΣ  (Γιώργος Ασπρογέρακας): Ζέρβας, Μπαλαούρας, Μπαρμπαρούσης (55’ Φορτσεράς), Αλεξόπουλος, Βαλτογιάννης, Καλύβας, Γούργαρης, Τσιφοπανόπουλος, Δημαράς (65’ Μεταξούλης), Δερβίσης, Μπρούσλι (85’ Λιάτσος).

ΜΕΔΕΩΝ ΚΑΤΟΥΝΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 0-2
Ο Ηρακλής  Αστακού  σημείωσε περίοπτη νίκη μέσα στην Κατούνα (φωτο katounanews) και ήταν γενικά ανώτερος.  Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι  με τον  Παληογιάννη που  σούταρε από το ύψος της μεγάλης και απέκρουσε ο Ελευθεράτος, αλλα πριν το 10λεπτο ο Λιβάνης με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ, σε αντεπιθεση των φιλοξενούμενων. Πριν  συνέλθουν οι γηπεδούχοι δέχθηκαν και το δεύτερο τέρμα, αφού τρία λεπτά αργότερα (12΄)  ο  Μπαρμπαρούσης με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του  Μπουμπούλη. Οι νικητές είχαν άλλες δύο φάσεις για γκολ στο πρώτο 45λεπτο με τους  Λιβάνη και Κοτρώτσο, ενώ η Μεδεών είχε καλή στιγμή με τον Κούτσικο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής έλεγξε τον αγώνα με σκοπό να μην δεχθεί απειλές και κινδύνεψε μόνο στο 60΄ όταν σε τακουνάκι του Παληογιάννη απέκρουσε   ο Ελευθεράτος. Μάλιστα στο 75′ ο Λιβάνης νικήθηκε από τον Μπουμπούλη και δεν πέτυχε τρίτο  γκολ.
ΜΕΔΕΩΝ (Γιώργος Λιότσος): Μπουμπούλης, Μούχας, Διιαμαντης (36΄Θεοδωρέλος), Λιότσος Δ., Ζωγάκης, 6. Λιότσος Μ., Λύτρας (46΄Βλαχογιάννης), Γουρούνας, Παληογιάννης, Κούτσικος, Τζαβίδης (50΄Τατσέλος).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Μάκης Μπότσιος): Ελευθεράτος, Κουτσολάμπρος, Χάνδρας, Παπαζήσης, Κουνάδης, Ταφάνι, Λιβάνης (70΄Σταμούλης), Αργύρης, Μπαρμπαρούσης, Κοτρώτσος (46΄Τριάντης), Τριάντης.

ΑΡΗΣ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ – ΑΟ ΛΥΓΙΑΣ 3-0
Δεν συνάντησε δυσκολίες ο Άρης στο Ενωσιακό γήπεδο Μεσολογγίου για να πάρει την πρόκριση από τον ΑΟ Λυγιά (φωτο aitosports). Η ομάδα του Δημήτρη Θεροδοσίου ήταν καλύτερη και με πρωτεργάτες έμπειρους και ικανούς ποδοσφαιριστές της είχε «κλειδώσει» την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο.
Στο 38΄ σε  σέντρα του Καβαλιέρη από δεξιά ο  Σεραφίγγος έκανε το σουτ και άνοιξε το σκορ. Και στο  41΄σε άστοχη έξοδο  του Κανέλλου ο  Καβαλιέρης, με σουτ από πλάγια δεξιά διπλασίασε τα τέρματα των κιτρινόμαυρων. Το 3-0 έγινε στο 63ο λεπτό, όταν καταλογίστηκε πέναλτυ σε  ανατροπή του Καρέτσου από τον Κατσένο και το εκτέλεσε εύστοχα ο Καβαλιέρης. Μάλιστα στο τελευταίο 20λεπτο οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λάμπρη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Σπυράτος, Γαλανόπουλος και Αγγέλης.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Κούσουλας Ε., Καραδήμας, Καλύβας, Παναγιωτόπουλος (70΄ Ακρίδας), Κούσουλας Ν., Ανδρεάκης, Καβαλιέρης (65΄ Βαλτογιάννης), Φράγκος Αναστ., Σεραφίγγος, Κάκος (65΄ Φράγκος Γ.), Καρέτσος.

ΛΥΓΙΑΣ (Φώτης Δημητρόπουλος): Κανέλλος, Τσιριμώκος, Λάμπρης, Κατσένος, Λιανός, Ζαμπάρας, Κρίνης (46΄ Δεσποτόπουλος), Χασανάι, Κατσάμπας (60΄ Κοτσέτσος), Ασλανίδης, Μάγαλος (70΄ Θεοδοσάκης).