Το πανόραμα της 2ης Αγωνιστικής στην Α΄Κατηγορία

Δυσκολεύτηκε να σκοράρει
Ο  Ναυπακτιακός Αστέρας  στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε  να νικήσει την καλά οργανωμένη άμυνα της Αναγέννησης Θέρμου, αλλά στην επανάληψη πέτυχε δύο γκολ και επικράτησε 2-0, έχοντας δύο νίκες σε δύο Αγωνιστικές.  Ο Φλέγγας στο 69΄ με κεφαλιά  ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Καραγιάννη και ο Πιστιόλης με  κοντινό πλασέ  σε σέντρα του Ανδριτσόπουλου στο 78΄ ήταν οι σκόρερς της συνάντησης.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ  (Γιάννης Πανουργιάς): Πετσίνης, Καραγιάννης (75’ Καζανάς), Θωμόπουλος, Δημοπουλος, Ζαχαρόπουλος, Θεοχάρης, Ανδριτσόπουλος, Φλέγγας, Ψυχογιός (68’ Σταυρόπουλος), Λαγός (80’ Θανασιός), Πιστιόλης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Τάκης Τσιάκαλος): Μπαλάφας Κ., Μπαλάφας Φ. (50’ Καλαντζής), Μαραγιάννης Γ., Ξανθόπουλος, Κουρσάρης, Γιαννοκώστας, Μάκος, Κούκος, Μπίστας, Μούτσα, Κουσκούνης.
«Χρυσή» αλλαγή ο Μεταξούλης
Ο Γιώργος  Ασπρογέρακας δεν θελησε να βάλει από την αρχή τον Βασίλη Μεταξούλη, που πρόσφατα υπέγραψε εκ νέου στον Όμηρο, παρότι προπονείται πολύ καιρό με την ομάδα. Και ο νεαρός  δεν διέψευσε τον προπονητή του καθώς όταν μπήκε ως αλλαγή στα Καλύβια «άνοιξε λογαριασμό» και σημείωσε το γκολ που έκρινε τον αγώνα με τον τοπικό ΠΑΟΚ, καθιστώντας την ομάδα του  Νεοχωρίου ως την μία εκ των δύο που έχει διπλασιάσει τις νίκες της.Στο  71ο λεπτό της αναμέτρησης με κοντινή κεφαλιά  ο Μεταξούλης πέτυχε το γκολ, ενώ ο Όμηρος  είχε και δοκάρι με τον Γούργαρη στις καθυστερήσεις.

ΠΑΟΚ  (Λεωνίδας Ζαχαράτος): Κατερινόπουλος, Καραλής (88΄ Τσάμης), Κοκοσούλας, Μυλωνάς Ν., Καρασάββας Ε., Μπιτσικώκος, Μυγδάκης, Μυλωνάς Ι., Τασούλης (50΄ Οικονόμου), Ντόβρος (75΄ Αρκουμάνης), Παπαδόπουλος.

ΟΜΗΡΟΣ (Γιώργος Ασπρογέρακας): Ζέρβας, Μπαλαούρας, Μπαρμπαρούσης, Αλεξόπουλος (85΄ Δημαράς), Βαλτογιάννης, Καλύβας, Γούργαρης, Σαμψώνας, Φορτσεράς (46΄ Μεταξούλης), Δερβίσης, Brushlli (66΄ Τσιφοπανόπουλος).

«Κάρφωσε» τους πρώην
Η εύστοχη κοντινή κεφαλιά στο 18ο λεπτό  του πρώην παίκτη της Α.Ε. Μεσολογγίου και νυν του ΑΟ Φλόγας Παλαιομάνινας , Γιώργου Καντάνη, έφερε το γκολ που χάρισε τη νίκη στο 1-0 της ομάδας του επί των «κανονιέρηδων».  Οι δύο ομάδες έχασαν πολλές ευκαιρίες,  ενώ το παιχνίδι είχε και στιγμές έντασης. Στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 57΄ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν , καθώς ο Στριμμένος  πήρε  δεύτερη κίτρινη κάρτα για έντονη διαμαρτυρία και αποβλήθηκε, αλλά παρά το μειονέκτημα η  η Α.Ε.Μ. ξεκίνησε να πιέζει για την ισοφάριση  στο τελευταίο 20λεπτο κι έχασε τρεις ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Στο τέλος έγινε  μικροσυμπλοκή για μη τήρηση του fair play από τον Παναγιωτόπουλο της  ΑΕΜ  που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, όπως και  ο Βασιλόπουλος  των γηπεδούχων.

ΑΟ ΦΛΟΓΑ  (Χρήστος Βασιλείου): Βασιλόπουλος, Τραγουλιάς, Αντωνόπουλος, Ξανθόπουλος, Ζαχαράκης, Καντάνης, Ξευγένης (75΄ Ντίνος), Νούλας, Φραγκούλης (60΄ Βασιλόγιαννης), Νάκος, Νταλαπέρας (80΄ Κοκώνης).

Α.Ε. Μ.  (Δημήτρης Ξηρός): Καραδήμας, Διαμαντόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Στριμμένος, Μπαλαμπάνης, Δάρδας, Αυτζής, Παλιάτσας (46΄ Βιδάλης), Πλαστήρας, Ρισβάς (80΄ Βρέττας), Ρούσσης (46΄ Καβαλλάρης).
«Περίπατος» για τον Αμφίλοχο
Εύκολα απόγευμα είχε ο Αμφίλοχος απέναντι στην γηπεδούχο Δόξα Καινουρίου κερδίζοντας 3-0, αν και το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο 40ο λεπτό με σουτ από τον Κάκκο και στο  45΄ το σουτ  του Ζέρβα εξοστρακίστηκε κάθετο δοκάρι. αλλά στο 50′  ο  Ζέρβας με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε  τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κόκκαλη και στα δίχτυα, για να κλείσει το σκορ στο 80΄ με σουτ του  Τσιούνης μετά από  ατομική προσπάθεια.

ΔΟΞΑ  (Γιάννης Μακρής): Κόκκαλης, Αυγέρης (60′ Σοροβός), Τζωρτζόπουλος Σ., Μπισμπίκης, Γιώτης, Τζωρτζόπουλος Δ., Κακούρης, Μπουρλιάσκος (98′ Ασημακόπουλος), Νικολογιάννης (75′ Κουτσολάμπρος Ι.), Μπλάνης, Κωνσταντίνου.

ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ  (Νίκος Μιμηγιάννης): Αργύρης, Πανταζή, Κάκκος, Μπούμπουλης, Πασπαλιάρης, Καβαλάρης (70′ Μπακαδήμας), Τσάμης, Μιχαλόπουλος (85′ Λαμπρακόπουλος), Τσιούνης, Ζέρβας (75′ Ντίνος), Μάνθος.

Ανατροπή και τεσσάρα
Η Ακαδημία Ευηνοχωρίου  παρότι προηγήθηκε νωρίς στο σκορ, όταν στο 3ο λεπτό ο Σακελλαρόπουλος πέρασε τη μπάλα στον Κράνη κι αυτός με σουτ νίκησε τον Κούντρα, αλλά στη συνέχεια ο Ν. Θέρμιος  Απόλλωνας πέτυχε τέσσερα γκολ, πιστοποιώντας πως έχει ξανά πολλές δυνατότητες, αλλά και πως οι γηπεδούχοι έχουν μεγάλες αδυναμίες.
Στο 18΄ ο Αγγέλης ανατράπηκε  στην περιοχή και ο Μπρέσιακας ισοφάρισε με πέναλτυ,   στο 32΄ ο Ράπτης με κεφαλιά έκανε το 1 – 2, στο 35΄  ο Κώστας Κοκώνης με ατομική ενέργεια και σουτ διαμόρφωσε  το 1 – 3 και στο  78΄ ο Κωνσταντάρας ανέτρεψε ξανά τον Αγγέλη  και ο Νίκος Καλοκαίρης ευστόχησε στην εκτέλεση του πέναλτυ γράφοντας  το τελικό 1 – 4.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ  (Ανδρέας Μαργέλης): Κωνσταντακόπουλος, Γιερετσιάν Χ. (35΄ Μαχμούτ), Κατσαρός, Γιερετσιάν Ι., Κωνσταντάρας, Ντζελέπης, Σακελλαρόπουλος, Τριώτης, Κράνης, Βλαχογιάννης (46΄ Αλεξανδρόπουλος), Παλιάτσας (40΄ Κουντούρης).

ΘΕΡΜΙΟΣ  (Γιώργος Γιάκος): Κούντρας, Καλοκαίρης, Τζαμαλής, Ράπτης, Κοκώνης Ευαγ. (60΄ Στεργίου), Κοκώνης Ευθ., Κοκώνης Κ., Ψηφής, Μπρέσιακας, Αγγέλης, Καρβελάς Α. (80΄ Κώης).
Νίκησε ο γηπεδούχος
Πολύ καλό ματς στο Eνωσιακό γήπεδο Μεσολογγίου, όπου ο γηπεδούχος Αλικυρναϊκός Αγίου Θωμά νίκησε  1-0 τον πολύ καλό Απόλλωνα Δοκιμίου. Ευκαιρίες υπήρξαν και για τις δύο ομάδες, όμως  το γκολ  ήρθε μόλο για τον Αλικυρναϊκό. Ήταν το 73΄ σε  κόρνερ που εκτέλεσε ο  Βασιλείου και  μέσα από την περιοχή ο Αθανασόπουλος, με σουτ σκόραρε.

ΑΛΙΚΥΡΝΑΪΚΟΣ(Σταμάτης Σαρρής):  Μπότας, Ψαθάς, Τριφιάτης (69΄Μπαλαμπάνης) Ζέρβας, Μαντέλος, Κάκκος, Βασιλείου, Φραγκός, Γαβρίνας, Αθανασόπουλος (89΄Κέσκος), Σούλας.

ΑΠΟΛΛΩΝ  (Θόδωρος Λαυράνος):  Σίμος, Βαμβακάς, Τσακανίκας (57΄Στεφανάκης), Αθανασίου, Καρτσακλής, Κοτρότσος, Σπυριλιώτης, Κορομηλάς, Γιαννακάς, Ζαχαράκης, Κοντοπάνος.
Έπνιξε… τον Αχελώο
Μετά την ήττα στο Μεσολόγγι ο Ατρόμητος Αντιρρίου «ξέσπασε» στον Αχελώο Αγγελοκάστρου και τον νίκησε με 5-1 στο Αντίρριο. Το σκορ άνοιξε από το 4ο λεπτό σε φάση που προηγήθηκε σουτ του Παπαποστόλου έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο  Μπούτιβας ο Ταμπάκης σκόραρε  με πλασέ. Το 2-0  έγινε στο 13’ με σουτ   του Παπαποστόλου  έξω από την περιοχή και το 3-0  ακριβώς στο ημίωρο από σουτ του  του Ευθυμιόπουλου μέσα από την περιοχή κι ενώ η μπάλα είχε κοντράρει πριν «αναπαυθεί»  στα δίκτυα. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καραλή στο 60΄μείωσε προσωρινά το σκορ, διότι στο 80΄ ο Ταμπάκης  με πλασέ ανέβασχε τον δείκτη του σκορ σε  4-1 και στο 90΄έγινε το τελικό 5-1 από τον Βασίλη Κάκκος με ωραία ενέργεια και εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ  (Περικλής Παπαποστόλου): Χασαπογιάννης, Θανασιός, Αποστολόπουλος, Μπίμπας, Κάκκος, Πετσίνης, Βαρελάς (58’ Κάκκος), Βήτος (85’ Μανδέλος), Ευθυμιόπουλος (68’Τσίκας), Παπαποστόλου, Ταμπάκης.
ΑΧΕΛΩΟΣ  (Ανδρέας Τσιλίκας): Μπούτιβας, Κωνσταντίνου (46’ Καραλής), Σαγάνας, Τσούμαρης, Αυφαντής, Βαγενάς, Καραλής (27’λ.τ Ρόμπολας), Μπαμπάτσικος, Μπούτιβας Απ., Ζαλοκώστας, Καλακαίρης (33’ Χήρας).

Κεραυνός Χ 4
Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα σύντομα έψαχνε ο Κεραυνός Μυρτιάς και τη… βρήκε την 2η Αγωνιστική κόντρα στον φιλοξενούμενο (στο γήπεδο Θέρμου) ΑΟ Χάλκειας. Μάλιστα οι νικητές επικράτησαν με σκορ 4-0.  Στο 14′ ο Κοκκώνης έκανε τη σέντρα και ο Κούσης με πλασέ έκανε το 1-0, στο 37′ ο Κοκκώνης με σουτ έξω από την περιοχή έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας  του, στο 64΄με σουτ του   Προβίδα, πάλι έξω από την περιοχή, για να γίνει το 4-0  στο 90΄με το δεύτερο γκολ του Κοκκώνη που σημειώθηκε  με κοντινό  σουτ.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ  (Λάκης Παπαχρήστος): Κατσαβοχρήστος, Μπούρος, Ντζάλας (75′ Πατσιαούρας), Ρόκκος, Γκορόγιας, Κόκκαλης (80′ Γιώτης), Κοκκώνης, Σιάσος, Σαμψώνας, Κούσης, Προβίδας (72′ Κρανιάς).
Α.Ο.ΧΑΛΚΕΙΑΣ (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκασούκας, Κυρίτσης, Διαμαντόπουλος, Μυλωνάς, Καζανάς (20′ λ.τ. Κάπος), Ψυχογιός (73′ Παγανιάς), Καλαβριζιώτης, Κάκκος, Θ.Καλαβρουζιώτης, Γιαβρούτας (55′ Χατζηανδρέου), Αλμπάνης.