Η κούπα στον ΑΟ Φλόγα

Το περασμένο Σάββατο έγινε το 6ο Σουπερ Καπ της Αιτωλοακαρνανίας, όπου πρωταθλητής και Κυπελλούχος συναντώνται για την πρώτη «κούπα» της νέας σαιζόν. Την σήκωσε ο ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας κερδίζοντας με το εμφατικό 0-3 την Α.Ε. Μεσολογγίου και επιβεβαιώνοντας τις προβλέψεις που τον ήθελαν φαβορί.

Ήταν η πρώτη φορά που η Φλόγα κατέκτησε αυτόν τον τίτλο και μπηκε στην τροπαιοθήκη της, που γίνεται όλο και πιο πλούσια τα τελευταία χρόνια.

Το 2013 κατέκτησε πρωτάθλημα στην Γ΄Κατηγορία,  το 2014 στην Β΄ Κατηγορία και την περασμένη άνοιξη το Κύπελλο Αιτωλοακαρνανίας.

Ο ΑΟ Φλόγα Παλαιομάνινας

έδειξε από την αρχή πως είχε επιδίωξη να ελέγξει το παιγνίδι, να πάρει τις πρωτοβουλίες και να οργανώσει επιθέσεις. Η ΑΕΜ ξεκίνησε πιο επιφυλακτικά, με προφανή στόχο να μην δεχθεί γκολ νωρίς, να είναι μέσα στο ματς και με την ψυχολογία σε άνοδο να επιδιώξει το παραπάνω. Υπήρξαν διαστήματα που οι «κανονιέρηδες» ξεθάρρευαν… και δεν το μετάνιωναν, αφού κέρδιζαν ηθικό και οι αντίπαλοι κατανοούσαν ότι δεν μπορούν να αγνοήσουν τα νώτα τους.

Γενικά  παίχθηκε καλό ποδόσφαιρο, αν και οι ποδοσφαιριστές ήταν  φανερά  επηρεασμένοι και  «σφιγμένοι» από την επίπονη προετοιμασία. Ο Βασιλείου τον Νούλα φορ, ο οποίος μάλιστα σημείωσε δύο γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του, αφήνοντας στον πάγκο τους νεοαποκτηθέντες Φραγκούλη και Βασιλογιάννη, οι οποίοι παίζουν ως φορ και εξτρέμ αντίστοιχα και μπηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. .

Ο άλλος σκόρερ, ο Νάκος, ήταν ο πιο κεφάτος παίκτης της Φλόγας επιθετικά, εντούτοις την ποιοτικότερη εμφάνιση έκανε ο Γιώργος Καντάνης, ως κεντρικός χαφ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Σαγάνη στο κέντρο της άμυνας και ο Αντωνόπουλος αριστερά ήταν  ακούραστος , ενώ όσο η ώρα περνούσε ξεχώριζε περισσότερο. Πλαστήρας,   Ρισβάς και ο τερματοφύλακας Δουλιώτης  ήταν αυτοί που ξεχώρισαν πιο πολύ για την ΑΕΜ, η οποία έχασε πρόωρα λόγω τραυματισμού τους Στριμμένο και  Δάρδα, παίκτες με παραστάσεις,

Σε κομβικό σημείο

Ο  ΑΟ ήταν επιθετικός κι έδειχνε ικανός για το γκολ από την αρχή, αλλά σκόραρε στο 43ο λεπτό  τελειώνοντας ιδανικά το ημίχρονο και «γκρεμίζοντας» την προσδοκία των αντιπάλων να πάνε με το 0-0 στα αποδυτήρια, κόντρα στο φαβορί. Στο 14΄, από κάθετη πάσα του Νάκου ο  Νούλας έπιασε το σουτ κι έδιωξε σε κόρνερ ο Δουλιώτης, και στο 36΄ σε σέντρα του Αντωνόπουλου από αριστερά ο Νούλας πήρε κεφαλιά και ο  Νταλαπέρας  έκανε το  πλασέ, που μπλόκαρε εύκολα ο Δουλιώτης. Η ΑΕΜ είχε καλή στιγμή στο 41΄ που ο Παλιάτσας έδωσε για το Ρισβά, όμως ο εξαιρετικός Βασιλόπουλος βγήκε έγκαιρα και τελείωσε τη φάση. Ο Νάκος πάσαρε  στον Καντάνη, στο 43΄, αυτός  με κεφαλιά έστρωσε  στο Νούλα, που με καταπληκτικό σουτ άνοιξε το σκορ.

Η  ΑΕΜ στο πρώτο ημίχρονο είχε καταφέρει ανά διαστήματα να βγάζει τους αντιπάλους εκτός ρυθμού και με «όπλο» αυτό το χαρακτηριστικό, σε συνδυασμό με το πάθος κάποιων παικτών της, θέλησε να επιδιώξει την ισοφάριση στην επανάληψη. Δεν επιτέθηκε πολύ, αλλά έψαχνε τις ευκαιρίες να δημιουργήσει φάσεις.

Η Φλόγα,  στον αντίποδα,  είχε το σκορ, είχε την αυτοπεποίθηση στην άμυνα, αλλά το 1-0  είναι πάντα ευάλωτο σκορ. Οι παίκτες  της κατάλαβαν πως απαιτείται αυτοσυγκέντρωση αμυντικά, καθώς οι αντίπαλοι απειλούσαν έστω και αραιά, ενώ προσπαθούσαν πιο ουσιαστικά για ένα δεύτερο γκολ που θα τελείωνε το ματς. Η ΑΕΜ ξεκίνησε με φάση στο 46΄ με το Ρισβά μέσα από την περιοχή να μην πιάνει καλό σουτ, που πέρασε άουτ. Στο 50΄ εκτέλεση φάουλ του Ρισβά,  απέκρουσε  σε κόρνερ ο Βασιλόπουλος και στο  54΄ ο  Ζαχαράκης με τακουνάκι έβγαλε σε καλή θέση  τον Ξευγένη μέσα στην  περιοχή, αλλά αυτός σούταρε απελπιστικά άουτ.  Ο Νάκος νικήθηκε από τον Δουλιώτη στο 69΄, όμως στο επόμενο λεπτό σε λάθος στην άμυνα της Α.Ε.Μ. ο Νάκος  τετ α τετ με το Δουλιώτη έκανε το 0 – 2. Από εκεί και μετά η Φλόγα,  με τον Φραγκούλη στην επίθεση, κυριάρχησε απόλυτα και στο 73΄ από σέντρα του Καντάνη ο Ξευγένης  έκανε απ’ ευθείας το συρτό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, μα  ελάχιστα άουτ. Στο 78΄ σέντρα  του Νούλα στον Τραγουλιά που από πλάγια δεξιά σούταρε άουτ, ενώ στο 80΄ σε σέντρα του Αντωνόπουλου από αριστερά ο Φραγκούλης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα σύριζα  άουτ. Στο 91΄ κόρνερ του Αυτζή  κεφαλιά του Βιδάλη απέκρουσε  ο Βασιλόπουλος, στο 92΄ σουτ του Βιδάλη στα σώματα των αμυντικών και στο 93΄έγινε το 0-3. Σέντρα – σουτ του Βασιλογιάννη μέσα  από  την περιοχή και δεξιά,  ο Νούλας στην πορεία της μπάλας και με  προβολή έκλεισε το σκορ.

Α.Ε. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Δημήτρης Ξηρός): Δουλιώτης, Διαμαντόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Στριμμένος (59΄ λ.τ. Βιδάλης), Μπαλαμπάνης, Δάρδας (46΄ λ.τ. Ντρούκας), Παλιάτσας, Αυτζής, Καβαλλάρης (77΄ Λένης), Πλαστήρας, Ρισβάς.

Α.Ο. ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ (Χρήστος Βασιλείου): Βασιλόπουλος, Τραγουλιάς, Αντωνόπουλος, Σαγάνης, Ξανθόπουλος (59΄ Φραγκούλης), Καντάνης, Ξευγένης (82΄ Ντίνος), Ζαχαράκης, Νούλας, Νάκος, Νταλαπέρας (46΄ Βασιλογιάννης).