Αιτωλοακαρνανία: Η «ακτινογραφία» της πρώτης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας του τοπικού ποδοσφαίρου

mpetinosΜε το δεξί επέστρεψε στην Α’ κατηγορία ο Αρης Αιτωλικού που πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Α.Ο.Χάλκειας με σκορ 1-2.

Ο Αρης πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης πήρε κεφάλι στο σκορ με γκολ του Γιώργου Φράγκου. Στο 23′ ο Κάπο ισοφάρισε για τον Α.Ο. Χάλκειας. Η ομάδα του Γιάννη Καραμπούλη πήρε τους τρεις βαθμούς με γκολ του Ακρίδα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Α.Ο.Χάλκειας (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκιάτας, Βαλής (72΄Στεφανιδέλης), Διαμαντόπουλος, Πέττας, Μπίμπας, Κάπο, Ψυχογιός (89′ Δεδότσης), Κάκκος, Καλαβριζιώτης, Μάνθος (60′ Παγανιάς), Αλμπάνης.

Αρης Αιτωλικού (Γιάννης Καραμπούλης): Βελτσίστας, Καραδήμας, Χονδρογιάννης (75′ λ.τ. Καρέτσος), Παναγιωτόπουλος, Πατρινός, Ανδρεάκης, Ακρίδας, Φράγκος Α., Φράγκος Γ. (68′ Ζαβιτσάνος), Κάκκος, Γιάννη (61′ Λύρος).

Εντυπωσιακή στην πρεμιέρα η Φλόγα αναγκασε σε βαριά ήττα την Α.Ε.Μ.

Η Φλόγα Παλαιομάνινας ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με την Α.Ε.Μ. κερδίζοντας με 4 – 1 στο παιχνίδι που έγινε στο ΔΑΚ Μεσολογγίου. Η ομάδα του Βαλάντη Ζώη με σωστή τακτική πήρε μια εμφατική νίκη και έδειξε ότι και φέτος θα πρωταγωνιστήσει στην Α΄ Κατηγορία. Η Α.Ε.Μ. δεν εμφανίστηκε όπως έπρεπε και όπως περίμενε ο κόσμος της που βρέθηκε στο γήπεδο και υπέστη μια βαριά ήττα.

Στο πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν 0 – 3, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν προς το τέλος με 10 παίκτες. Στο 17΄ ο Ντζιμάνης μετά από κόρνερ του Καρύμπα έπιασε την κεφαλιά κάνοντας το 0 – 1. Δέκα λεπτά αργότερα ο Πιστιόλης κέρδισε πέναλτι και ο Μπάμπης Νάκος έκανε το 0 – 2. Στο 44΄ η Α.Ε.Μ. έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Πασπαλιάρη με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στην εκτέλεση του φάουλ ένα λεπτό αργότερα ο Καρύμπας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 – 3.

Η Α.Ε.Μ. μείωσε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ήταν το 51ο λεπτό όταν ο Μιχαλόπουλος με σουτ νίκησε το Διαμαντή και έκανε το 1 – 3. Η συνέχεια ανήκε στη Φλόγα που έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Πιστιόλη για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Στο 81΄ ο Μαντέλος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με 9 παίκτες και στην εκτέλεση του φάουλ ο Νούλας σκόραρε διαμορφώνοντας το τελικό 1 – 4.

Α.Ε. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Χρήστος Ζαρκαβέλης): Ζέρβας Δ., Μπαλαούρας, Τραγουλιάς, Πασπαλιάρης, Μαντέλος, Δενδρινός, Μιχαλόπουλος, Ζαχαράκης, Γαβρίνας, Αυτζής (60΄ Ζέρβας Ν.), Ρισβάς (46΄ Βασιλάρης).

ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ (Βαλάντης Ζώης): Διαμαντής, Μπούρος (88΄ Καπετανάκης), Νούλας Β., Ψήφης, Ντζιμάνης, Καντάνης, Χριστόπουλος, Καρύμπας (67΄ Νούλας Σ.), Πιστιόλης (85΄ Ξευγένης), Νάκος, Νταλαπέρας.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα το Ναυπακτιακός – Παναμβρακικός

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το ντέρμπι της πρεμιέρας ανάμεσα σε Ναυπακτιακό και Παναμβρακικό. Οι γηπεδούχοι είχαν φάσεις μπροστά στην εστία της ομάδας της Μπούκας, όμως ο Παναμβρακικός με σωστή αμυντική λειτουργία κράτησε το μηδέν και πήρε το βαθμό.

Ναυπακτιακός Αστέρας (Περικλής Παπαποστόλου): Δουλιωτης, Καζανάς, Σταυρόπουλος (50 Λαγός), Ζαχαρόπουλος, Δημόπουλος (62’ Δερβισης), Καλαβρουζιώτης Α., Καραγιάννης, Θεοχάρης, Καλαβρουζιώτης Θ., Παπαποστόλου, Ευθυμιόπουλος.

Παναμβρακικός Μπούκας (Γιάννης Μακρής): Ρόκκος Α., Παππάς (60′ Φίλος) , Kάκκος Χ., Κοκώνης, Μπεκατώρος, Σαμψώνας , Τσιούνης Α., Δράκος (87′ Κάκκος Γ.), Τσιούνης Π. (70′ Λαγοπάτης), Καβαλλάρης, Μακρής.

Με υπογραφή Αγγέλη η νίκη της ΑΕ Βάλτου επί της Αναγέννησης

Αν και αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Στέφανου Φραγκούλη από το 19′, η ΑΕ Βάλτου πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Αναγέννησης Θέρμου με σκορ 0-1.

Σκόρερ του μοναδικού γκολ που έδωσε και τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Βάλτου ήταν ο Χρήστος Αγγέλης.

Το ματς μέχρι το 19′ δεν είχε φάσεις. Σε εκείνο το λεπτό η ΑΕ Βάλτου έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Στέφανου Φραγκούλη με απ’ευθείας κόκκινη κάρτα καθώς σε εναέρια μονομαχία με αντίπαλό του ο διαιτητής είδε ότι χρησιμοποίησε αγκώνες και τον απέβαλε.

Στο 36′ ο Τζαμαλής έκανε διαγώνιο σουτ στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 39′ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Κακούρη. Στο 40′ και στο 43′ τα σουτ των Σπυριλιώτη και Κουρσάρη κατέληξαν άουτ. Ο Κυτούγιας στο 47′ έπιασε κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ενώ άουτ κατέληξε και η κεφαλιά του Κουρσάρη στο 48′.

Στο 55′ ο Αγγέλης εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας και με ένα υπέροχο σουτ έστειλε τη μπάλα στο «Γ» του Μπαλάφα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 80′ ο Αγγέλης βρήκε με πάσα τον κακούρη που έκανε το σουτ άουτ. Στο 85′ ο Σπυριλιώτης έκανε διαγώνιο σουτ η μπάλα βρήκε στον Τσοπανά και κατέληξε στα δίχτυα. Το γκολ ακυρώθηκε σωστά καθώς ο Τσοπανάς ήταν σε θέση οφσάϊντ. Ενα διαγώνιο σουτ του Θώδη στο 89′ κατέληξε άουτ.

Αναγέννηση Θέρμου (Πάνος Τούρκας): Μπαλάφας Κ., Καλλιακμάνης Δ., Μπίστας, Αριστόπουλος, Κυτούγιας, Κουρσάρης, Σπυριλιώτης, Τσοπανάς, Μαραγιάννης Β. (55′ Καλλιακμάνης Δ), Μπαντής, Μαραγιάννης Δ.

ΑΕ Βάλτου (Bασίλης Παστρωμάς): Σίμος, Χόντος, Λαμπρακόπουλος, Ψηλός, Φραγκούλης Α., Τζαμαλής, Κακούρης, Νικολογιάννης (80′ Μαργαρίτης), Φραγκούλης Στ., Αγγέλης (84′ Λαγός), Νέστωρας Γ. (60′ Θώδης).

Μίλησε η έδρα

Νικήτρια με σκορ 3-2 αναδείχτηκε η Θύελλα Παραβόλας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με αντίπαλο το Νέο Θέρμιο Απόλλωνα.

Στο 10′ ο Ταμπάκης άνοιξε το σκορ από το σημείο του πέναλτι με το Νέο Θέρμιο στο 20′ να ισοφαρίζει με τον Καρβελά και στο 25′ με τον Κράνη να προηγείται με 1-2. Η Θύελλα ισοφάρισε σε 2-2 στο 39′ με το Λευτέρη Σταμάτη και στο 43′ ο Τσιμπούκας έκανε το 3-2.

Θύελλα Παραβόλας (Ανδρέας Κονδύλης): Ανδρεόπουλος, Κόκκαλης, Ντζάλας (68′ Σταμάτης Αλ.), Μπλέτσας, Ταμπάκης, Τσιμπούκας, Ρεπανίδας, Λιάρος Μ. (77′ Μάκος), Σταμάτης Ελ., Καμμένος, Ζώγας.

Νέος Θέρμιος Απόλλων (Γιώργος Γιάκος): Κούντρας, Πανταζή (74′ Γρηγοράκης), Στεργίου (85′ Τσαούλης), Ράπτης, Μυλωνάς Ν. (63′ Κρανιάς), Κώης, Βαλμάς, Καλοκαίρης, Κράνης, Καρβελάς, Νικολόπουλος.

Νίκη από την άσπρη βούλα για τον Αχελώο

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α΄ Κατηγορίας ο Αχελώος Αγγελοκάστρου πήρε το «τρίποντο» κερδίζοντας τον Ατρόμητο Αντιρρίου με 1 – 0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε με εκτέλεση πέναλτι στο 12ο λεπτό ο Βασίλης Αλεξάκης.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό και στην πρώτη φάση που δημιουργήθηκε ο Αχελώος κέρδισε πέναλτι. Ήταν το 11ο λεπτό όταν ο Λευτέρης Καλοκαίρης βγήκε στην αντεπίθεση και γύρισε τη μπάλα προς το Λάμπρο Ζαλοκώστα που βρέθηκε στο έδαφος από τράβηγμα του Πυρρή. Ο Ματσούκας υπέδειξε την παράβαση μέσα σε διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Ατρομήτου και ο Αλεξάκης άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια ο Αχελώος ήταν προσεκτικός στην άμυνα και οι επιθέσεις του Ατρομήτου δεν είχαν αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 36΄ όταν ο Ψυχογιός έκανε κεφαλιά και ο Τσιλίκας δεν έλεγξε την πορεία της μπάλας και δεν απέκρουσε σωστά με αποτέλεσμα η μπάλα να βρει την πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού.

Στο δεύτερο μέρος ο Αχελώος έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του με σουτ του Λευτέρη Καλοκαίρη στο 50΄. Ο Ατρόμητος πίεσε ασφυκτικά μετά το 70ο λεπτό, είχε δύο δοκάρια με κεφαλιές των Νασόπουλου και Ψυχογιού και κάποιες ακόμα ευκαιρίες, όμως το 1 – 0 παρέμεινε και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη στο φινάλε.

Μετά τη λήξη του αγώνα οι άνθρωποι της ομάδας του Αντιρρίου διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο διαιτητή Ματσούκα για τις αποφάσεις του επικεντρώνοντας στη φάση του πέναλτι που έκρινε την αναμέτρηση.

ΑΧΕΛΩΟΣ ΑΓΓΕΛΟΚΑΣΤΡΟΥ (Γιώργος Ζήκος): Τσιλίκας, Κουτρούλης Σ., Μπαμπάτσικος, Μπέτσικας, Σαγάνας, Μπούτιβας Α., Αλεξάκης, Ζαλοκώστας Λ. (85΄ Καραλής Σ.), Κοκοσούλας, Καλοκαίρης Ε. (78΄ Ζαρκανίτης), Σιάσιος (86΄ Αϋφαντής).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ (Γιώργος Μίχος): Φλωρόπουλος, Βλάχος, Αραπογιάννης (65΄ Ταμπάκης), Πέκεζ, Πυρρής, Θανασιός, Κάκκος Β. (46΄ Νασόπουλος), Ζαχαρόπουλος (53΄ Κουραχάνης), Ψυχογιός, Αλεξόπουλος, Παναγιωτόπουλος.

Δε «Χ»άρηκε κανείς

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχτηκαν Αμφίλοχος και Ομηρος Νεοχωρίου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Ο Ομηρος ήταν αυτός που προηγήθηκε στο 18′ όταν ο Βαγγέλης Σεραφίγγος βρήκε με κάθετη πάσα τον Γιάννη Σεραφίγγο και αυτός με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 68′ ο Αμφίλοχος ισοφάρισε όταν σε εκτέλεση φάουλ ο Σαμψώνας βρέθηκε μόνος εντός της περιοχής και με πλασέ έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 40′ ακυρώθηκε γκολ του Αμφίλοχου ως οφσάιντ όπως και στο 70′ ακυρώθηκε γκολ του Βαγγέλη Σεραφίγγου για τον ίδιο λόγο.

Αμφίλοχος (Κώστας Γιωτόπουλος): Ευθυμίου, Βασιλάρης, Γρομητσάρης (81′ Σελιμάς), Ξανθόπουλος, Παπαστέλιος, Προβίδας, Κοκώνης Σ., Ζαφείρης, Κουσκούνης, Σαμψώνας (87′ Παπανίκος), Τύμπας (46′ Στρεμμένος).

Ομηρος Νεοχωρίου (Χρήστος Ζαπάντης): Γκασούκας, Κοσσόβας (53′ λ.τ. Βρέττας), Καλύβας Ηλ., Αλεξόπουλος, Γατσώρης, Παπαδάκης, Τσιφοπανόπουλος, Καλύβας Σπ., Σεραφίγγος Ευ., Σεραφίγγος Γ.., Βλαχογιάννης (80′ Δημαράς).

Μπήκε με το δεξί ο Απόλλωνας…3 – 1 τον Αμβρακικό Λουτρού

Με το «δεξί» μπήκε στο πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας ο Απόλλων Δοκιμίου. Η ομάδα του Θόδωρου Λαυράνου επιβλήθηκε με 3 – 1 του Αμβρακικού Λουτρού σε ένα παιχνίδι που εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 31΄ όταν ο Καρτσακλής κέρδισε πέναλτι και ο Φώτης Κορομηλάς ευστόχησε στην εκτέλεση. Μάλιστα ο Απόλλωνας έχασε ευκαιρία να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 45΄ με την κεφαλιά του Δαλαγιώργου να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ηρακλή Στασινού πίεσε, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να συνδυαστούν σωστά και η ισοφάριση ήρθε στο 72΄ με σουτ του Μακρυπίδη από το ύψος της περιοχής. Η συνέχεια όμως ανήκε στον Απόλλωνα που δεν πτοήθηκε από το 1 – 1 και από το γεγονός ότι δεν είχε καλή εικόνα στο πρώτο ΄κομμάτι του δευτέρου μέρους. Στο 76΄ μετά από σέντρα του Γιάννη Τσακανίκα ο Γιαννακάς έκανε σουτ που κόντραρε και η μπάλα έφτασε στον Κοτρότσο που με πλασέ από κοντά έκανε το 2 – 1 και στο 83΄ μετά από εκτέλεση φάουλ του Φώτη Κορομηλά ο Ζαχαράκης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3 – 1.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ (Θεόδωρος Λαυράνος): Θεοδωρακόπουλος, Τσακανίκας Ι., Τζωρτζόπουλος, Γαρούφης (12΄ λ.τ. Δαλαγιώργος), Κοτρότσος, Αθανασίου Α., Καρτσακλής, Κορομηλάς Φ., Γιαννακάς (77΄ Μανουσάκης), Ζαχαράκης, Αθανασίου Ν. (85΄ Σταύρου).

ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ ΛΟΥΤΡΟΥ (Ηρακλής Στασινός): Στασινός, Πατσιαλός, Ζίγκηρης (20΄ λ.τ. Τσιλίκης), Φονιάς (55΄ Αλπέντζος), Τσιλιπάνος, Ζοτάι, Παγώνης, Μπρέσιακας, Μακρυπίδης, Γώγα (55΄ Καβαλιέρης), Αυγέρης.