O Κουρσάρης έδωσε τη λύση

Με γκολ του Πάνου Κουρσάρη

στο 19ο λεπτό της παράτασης η Αναγέννηση Θέρμου κέρδισε με 1 – 0 τον Ατρόμητο Αντιρρίου και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Το παιχνίδι ήταν κλειστό με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Η Αναγέννηση είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, όμως ο Καραδήμας έσωσε την ομάδα του σε σουτ του Γιώργου Μαραγιάννη στο 90΄ και σε τετ α τετ του Τσοπανά στο 91΄.  Στο 109΄ μετά από φάουλ του Γιαννοκώστα ο Κουρσάρης με κεφαλιά νίκησε τον Καραδήμα κάνοντας το 1 – 0. Η μεγάλη ευκαιρία του Ατρομήτου χάθηκε στο 120΄ όταν η κεφαλιά του Αλεξόπουλου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΕΡΜΟΥ (Πάνος Τούρκας): Μπαλάφας Κ., Καλλιακμάνης Δ., Μπίστας, Αριστόπουλος, Γιαννοκώστας, Κουρσάρης, Σπυριλιώτης, Μαραγιάννης Γ. (46’ Μπαντής – 91’ ΚαλλιΑκμάνης Δ.), Τσοπανάς (117’ Τσατσαράγκος), Κυτούγιας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ (Γιώργος Μίχος): Καραδήμας, Βλάχος, Αραπογιάννης (56’ Νασσόπουλος), Πέκεζ, Πύρρος, Θανασιός (92’ Ζαχαρόπουλος), Κουραχάβης, Ψυχογιός, Αλεξόπουλος, Παναγιωτόπουλος.

Έργο Χασαπογιάννη

η πρόκριση

Η Ακαδημία Ναυπάκτου έκανε τη μεγάλη έκπληξη της πρώτης φάσης του Κυπέλλου αποκλείοντας στη διαδικασία των πέναλτι το Νέο Θέρμιο Απόλλωνα. Το τελικό 3 – 0 είχε τη «σφραγίδα» του Δήμου Χασαπογιάννη που απέκρουσε και τα τρία πέναλτι που εκτέλεσαν οι παίκτες του Απόλλωνα.

Ρισβάς, Κατσικάς και Γεωργακόπουλος έχασαν ευκαιρίες στην κανονική διάρκεια, ενώ ο Νέος Θέρμιος έχασε τη μεγάλη ευκαιρία με το Σάκη Κράνη. Στη διαδικασία των πέναλτι ο Γεωργακόπουλος, ο Κατσικάς και ο Χατζηανδρέου ευστόχησαν στο πρώτο, το δεύτερο και το τέταρτο πέναλτι αντίστοιχα, ενώ ο Θανασιός νικήθηκε από τον Κούντρα. Ο Δήμος Χασαπογιάννης απέκρουσε κατά σειρά τα πέναλτι των Κράνη, Στεργίου και Καλοκαίρη και ουσιαστικά «χάρισε» την πρόκριση στην ομάδα του Γαβριήλ Βελή.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Γαβριήλ Βελής): Χασαπογιάννης, Ραΐκος, Θανασιός, Χαντζηανδρέου, Αμπντέλ Σαλάμ Ιωσήφ, Γερωργακόπουλος, Κατσάμπας (65’ Τσεπέλε), Κονίδας (70’Παπαγεωργίου),Ρισβάς, Κατσίκας, Σιαμάς(60’Ρισβάς Αλ.)

ΝΕΟΣ ΘΕΡΜΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ (Γιώργος Γιάκος): Κούντρας, Πανταζή, Στεργίου, Ράπτης, Μυλωνάς, Κώης, Τασούλης, Καλοκαίρης, Ζέλα(80’ Κράνης), Ταταράκης (75’ Βαλμάς), Κρανιάς.

Με αγγλικό σκορ

η πρόκριση του Άρη

Στη δεύτερη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΝΑ προκρίθηκε ο Άρης Αιτωλικού που επιβλήθηκε με 5 – 3 της Αναγέννησης Μεσολογγίου. Οκτώ γκολ, τρεις ανατροπές και πολλές φάσεις σε ένα παιχνίδι που ικανοποίησε όσους το παρακολούθησαν.

Στο 16΄ ο Στάθης άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, όμως ο Αλεξανδρόπουλος και ο Παναγιωτόπουλος έδωσαν το προβάδισμα στον Άρη. Στο 69΄ και στο 72΄ ο Καλύβας με δύο προσωπικά τέρματα έκανε το 2 – 3 και έδωσε άγρια ομορφιά στο παιχνίδι. Τα τελευταία λεπτά όμως ανήκαν στον Άρη. Στο 76΄ ο Παναγιωτόπουλος ισοφάρισε με πέναλτι, ο Γιώργος Φράγκος είχε δοκάρι στο 81΄,  ένα λεπτό αργότερα ο Καραδήμας έκανε το 4 – 3 και το τελικό 5 – 3 διαμόρφωσε στο 92΄ ο Ακρίδας.

ΑΡΗΣ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ (Γρηγόρης Φράγκος): Βελτίστας, Καραδήμας, Ζαβιτσάνος (61’ Μπότας), Παναγιωτόπουλος, Πατρινός, Ανδρεάκης, Ακρίδας, Φράγκος Α., Αλεξανδρόπουλος (89’  Ντελλής), Κάκος, Μακρής (75’ Φράγκος Γ.).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Μάκης Κουρνέτας): Φιλόπουλος, Μαντέλος (61’  Χαμοσφακίδης), Φελιμέγκας (64’ Καγιάς), Παπαδάτος, Μπαλαμπάνης, Μακρής, Καλύβας, Ρουμελιώτης, Κατσαβός, Σταθής, Σύρρος (57’ Μωραίτης).

Εύκολη πρόκριση

για τον Όμηρο

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ομηρος Νεοχωρίου που κέρδισε εκτός έδρας τον Κεραυνό Γαβαλούς με σκορ 6-0 και πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Ο Ομηρος πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 22’ με κεφαλιά του Βαγγέλη Σεραφίγγου μετά από σέντρα του Βρέττα.

Ο ίδιος παίκτης στο 35’ αστόχησε σε πέναλτι στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 46’ ο Δημαράς με πλασέ μετά από σέντρα του Μαχμούτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 50’ ο Σπύρος Καλύβας με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-3.

Το 0-4 έγινε στο 53’ όταν ο Σπύρος Καλυβας βρήκε με πάσα τον Βαγγέλη Σεραφίγγο και αυτός με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Βαγγέλης Σεραφίγγος με πλασέ στο 57’ έκανε το 0-5 και το τελικό 0-6 έγινε όταν σε σέντρα του Βρέττα η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΓΑΒΑΛΟΥΣ (Νίκος Πριόνας): Ζάγκας (25’ λ.τ. Φαρμάκης Χαρ.), Φαρμάκης (7’ λ.τ. Ζώρας), Τσοπλάκος, Λυμπέρης (59’ Μπλίκας), Γιωτόπουλος, Πρεβέντζας, Πέττας, Κούτσης, Τζαχρήστας, Γεωργίου, Κερασίδης.

ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ (Χρήστος Ζαπάντης): Γκασούκας, Ζαπάντης, Καλύβας Ηλ. (65’ Τσιφοπανόπουλος), Αλεξόπουλος, Γατσώρης, Κοσσόβας, Δημαράς, Καλύβας Σπ., Σεραφίγγος Ευ. (56’ Τσάμης Γερ.), Μαχμούτ (61’ Ευθυμίου), Βρέττας.

Συνεχίζει στο Κύπελλο η Φλόγα…2 – 1 εκτός έδρας τον Αμφίλοχο

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου πήρε η Φλόγα Παλαιομάνινας καθώς επικράτησε με 2-1 μέσα στην Αμφιλοχία του Αμφίλοχου. Η ομάδα του Βαλάντη Ζώη ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δημιούργησε τις ευκαιρίες για γκολ.

Στο 76’ το γκολ του Στρεμμένου έβαλε τον Αμφίλοχο ξανά στο παιχνίδι χωρίς όμως τελικά να καταφέρει να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Ενα γκολ στο 36’ του Καρύμπα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ και ένα στο 48’ από τον Πιστιόλη με όμορφο πλασέ ήταν αυτά που είχαν δώσει σαφές προβάδισμα στη Φλόγα.

ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ (Κώστας Γιωτόπουλος): Καρφής, Γρομητσάρης, Στρεμμένος, Ξανθόπουλος, Παπανίκος, Προβίδας, Τύμπας (68’ Αυγέρης), Ζαφείρης, Κουσκούνης (57’ Κοκώνης Σπ.), Σαμψώνας (81’ Σιαφάκας), Βασιλάρης.

ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ (Βαλάντης Ζώης): Διαμαντής, Μπούρος, Χριστόπουλος, Ψηφής, Ντζιμάνης, Καντάνης, Ξευγένης, Καρύμπας (89’ Στριμένος), Πιστιόλης, Νάκος, Νταλαπέρας (90’ ΜΊκας).

Με πρωταγωνιστή

το Ρεπανίδα η Θύελλα

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου πήρε η Θύελλα Παραβόλας που κέρδισε στο γήπεδό της τον Απόλλωνα Δοκιμίου με σκορ 4-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ανδρέα Κονδύλη ήταν ο Κωνσταντίνος Ρεπανίδας. Στο 13’ ο Κοτρότσος έκανε την ατομική ενέργεια μπήκε από δεξιά και με ένα σκαφτό πλασέ πάνω από τον Ανδριόπουλο έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα.

Στο 32’ η Θύελλα ισοφάρισε σε 1-1 όταν ο Ζώγας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα έκανε γκελ μπροστά στον Θεοδωρακόπουλο που την βρήκε αλλά κατέληξε στα δίχτυα. Στο 40’ ο Ρεπανίδας από δεξιά με ένα σκαφτό διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Θεοδωρακόπουλου πετυχαίνοντας ένα εκπληκτικό γκολ.

Ένα λεπτό αργότερα σε σέντρα από δεξιά για τον Απόλλωνα η άμυνα της Θύελλας δεν απομάκρυνε και ο Ζαχαράκης από κοντά ισοφάρισε σε 2-2 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο 51’ σε φάουλ από δεξιά ο Ρεπανίδας με κεφαλιά ψαράκι έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Θεοδωρακόπουλου που προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ.

Το τελικό 4-2 έκανε ο Λευτέρης Σταμάτης με πλασέ στο 91’.

ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΡΑΒΟΛΑΣ (Ανδρέας Κονδύλης): Ανδριόπουλος, Κόκκαλης, Ντζάλας (61’ Σελιμάς Αλ), Μπλέτσας, Ταμπάκης, Τσιμπούκας, Ρεπανίδας, Ζώγας, Σταμάτης Ε., Καμμένος (82’ Σταμάτης Γ.), Λιάρος Μ. (72’ Μάκος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ (Θόδωρος Λαυράνος): Θεοδωρακόπουλος, Τσακανίκας, Τζωρτζόπουλος, Γαρούφης, Δαλαγιώργος (52’ λ.τ. Αθανασίου Δ.), Κοτρότσος, Καρτσακλής (86’ Πίτλιγλκερ), Κορομηλάς, Αρκουμάνης (70’ Σταύρου), Ζαχαράκης, Γιαννακάς.