Πρεμιέρα με το αριστερό

Νίκες για τους «μεγάλους» στην πρεμιέρα

Χωρίς εκπλήξεις για τους «μεγάλους» ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Super League. Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ πέτυχαν ευρείες νίκες σε σκορ, ενώ ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2 – 1 του Παναιτωλικού. Πανιώνιος και ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισαν εύκολα τον Αστέρα Τρίπολης και τον Ατρόμητο αντίστοιχα, ενώ ο Πλατανιάς κέρδισε στην Κέρκυρα την τοπική ομάδα.

Πρεμιέρα με ήττα και ήρωα τον Κυριακίδη

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League ο Παναιτωλικός είχε δύσκολο έργο και γνώρισε την ήττα από τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας με σκορ 2 – 1. Η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη δεν είχε καλή εικόνα και οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Ο Δημήτρης Κυριακίδης ήταν εξαιρετικός, ενώ ο Παναιτωλικός παρά την κακή εμφάνιση μπορούσε στο φινάλε να «κλέψει» το βαθμό.

Ο ΠΑΟΚ με το «καλημέρα» στο παιχνίδι πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ήταν το 2ο λεπτό όταν ο Κάμπος έκανε τη σέντρα από δεξιά ο Μύγας έκανε λάθος και η μπάλα έφτασε στο Μπίσεσβαρ που με πλασέ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ. Ο ΠΑΟΚ πίεσε ψάχνοντας το δεύτερο γκολ και το πέτυχε στο 27ο λεπτό. Ο Ροντρίγκες εκμεταλλεύτηκε λάθος κλέβοντας τη μπάλα, πάσαρε στον Αθανασιάδη και ο «Κλάους» με τακουνάκι έβγαλε το χαφ από το Πράσινο Ακρωτήρι τετ α τετ με τον Κυριακίδη και το 2 – 0. Ο Ροντίγκες στο 29΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία από κοντά και ο Αθανασιάδης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων είχε δοκάρι. Ο Μπίσεσβαρ έχασε δύο ακόμα μεγάλες ευκαιρίες στο 51΄ και στο 58΄, ενώ ο Παναιτωλικός απείλησε στο 65΄ με το σουτ του Τομανέ να περνάει λίγο άουτ. Στο 76΄ ο Ροντρίγκες νικήθηκε από τον Κυριακίδη και στην επαναφορά ο Περέιρα αστόχησε σε κενή εστία και στο 81΄ ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βαρέλα έκανε λάθος γύρισμα με τον Ουάρντα να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει σε 2 – 1. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Κλέσιο με ωραία προσπάθεια μπήκε στην περιοχή, αλλά νικήθηκε από το Γλύκο χάνοντας έτσι την ευκαιρία να χαρίσει το βαθμό στον Παναιτωλικό και να προκαλέσει «εμφράγματα» στην Τούμπα.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ιβιτς): Γλύκος, Μάτος, Τζαβέλλας, Κρέσπο, Βαρέλα, Κάνιας, Τσίμιροτ (83’ Πέλκας), Μπίσεσβαρ (67’ Σάχοφ), Ροντρίγκες, Τζάλμα Κάμπος, Αθανασιάδης (68’ Περέιρα).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Τσοκάνης, Κούσας, Χαντακιάς, Μύγας (78’ Μουνιός), Μάκος, Μάρκος Πάουλο, Ουάρντα, Φερέιρα (46’ Λεντέσμα), Τομανέ, Μαρκόφσκι (60’ Κλέσιο).

Γιάννης Ματζουράκης:» Ήμασταν σε τρικυμία και δε δικαιολογείται για την ποιότητά μας»

Στη συνέντευξη τύπου του αγώνα με τον ΠΑΟΚ ο τεχνικός του Παναιτωλικού Γιάννης Ματζουράκης δήλωσε πως το αποτέλεσμα αδικεί το «Δικέφαλο του Βορρά» τονίζοντας ότι η ομάδα του ήταν σε τρικυμία, κάτι που δε δικαιολογείται για την ποιότητά της.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο έμπειρος τεχνικός:

«Η αρχή μας δεν ήταν καλή. Ένα γκολ στο πρώτο λεπτό και μετά ήμασταν σε τρικυμία. Δεν δικαιολογείται για την ποιότητα μας. Ήμασταν πολύ κακοί και μπορούσαμε να φάμε κι άλλα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ήμασταν λίγο καλύτεροι, αλλά παρά τις προσπάθειες μας ο ΠΑΟΚ ήταν και πάλι ανώτερος.

Το αποτέλεσμα αδικεί τον ΠΑΟΚ που θα μπορούσε να βάλει περισσότερα γκολ. Δημιούργησε τουλάχιστον 6 ευκαιρίες και αν η στραβοκλωτσιά έμπαινε μέσα θα ήταν άδικο για τον ΠΑΟΚ. Είμαστε καλή ομάδα και θα το δείξουμε και στα επόμενα παιχνίδια».

Για το αν το πρόβλημα ήταν το γρήγορο γκολ του ή ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων: «Δεν θέλω να μειώσω τον ΠΑΟΚ για την απόδοση του. Απλά όταν μία ομαδα έρχεται με αμυντικούς προσανατολισμούς και δέχεται τόσο νωρίς γκολ είναι δύσκολο να το διαχειριστεί. Δεν έχουμε κανένα επίσημο παιχνίδι μέσα στην χρονιά, αλλά θα βελτιωθούμε».

Για το φετινό πρωτάθλημα και τους διεκδικητές του τίτλου: «Υπάρχουν πολλές αλλαγές στα ρόστερ των μεγάλων ομάδων. Ενισχύθηκαν και μείωσαν την απόσταση από τον Ολυμπιακό. Χρόνια έλεγα ότι ο ΠΑΟΚ ήταν άρρωστος στο κέντρο και πλέον έχει φύγει η αρρώστια και ο ΠΑΟΚ παίζει γρήγορα και βγάζει πολλές σωστές πάσες προς την επίθεση. Και ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ έχουν δείξει πολλά καλά στοιχεία και μαζί με την ΑΕΚ θα μπορέσουν να είναι ανταγωνιστικοί μέχρι το τέλος».

Βλάνταν Ίβιτς: «Χαρούμενος με τον τρόπο που παίξαμε»

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Βλάνταν Ίβιτς δήλωσε χαρούμενος για τον τρόπο που έπαιξαν οι παίκτες του, όμων τόνισε ότι θέλει να είναι συγκεντρωμένοι μέχτι το τελευταίο λεπτό.

Αναλυτικά:

Για το ότι το σκορ έμεινε στο 2-1 αντί για πολύ περισσότερο: «Κατ’αρχάς θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια που κάνανε. Βάλαμε δυο γκολ, θα μπορούσαμε να βάλουμε περισσότερα αλλά θα μπορούσε να γίνει και αλλιώς το ματς αν ο παίκτης του Παναιτωλικού έκανε καλή σέντρα ή σουτ. Σίγουρα είμαι χαρούμενος για τον τρόπο που έπαιξαν οι παίκτες μου αλλά θέλω να είναι σοβαροί μέχρι το τέλος, Δεν κατηγορώ κανέναν αλλά ελπίζω να μην ξανασυμβούν λάθη συγκέντρωσης».

Για το πού οφείλονται τα λάθη αυτά και αν τον προβληματίζουν: «Ευκαιρίες χάνουν και οι καλύτεροι παίκτες στον κόσμο. Πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Χάθηκαν ευκαιρίες, δοκάρια, με ικανοποιεί το πάσινγκ γκέιμ και η δημιουργία που είχαμε και θέλω να βελτιωνόμαστε σε κάθε παιχνίδι. Αυτό που ζητώ είναι συγκέντρωση και σοβαρότητα».

Για το πείραμα του Κρέσπο στα αριστερά της άμυνας και αν το σκέφτεται και για άλλα ματς: «Έχουμε έναν παίκτη που μπορεί να παίζει σε διαφορετικές θέσεις. Κάποιοι στην αρχή έλεγαν ότι δεν είναι για το επίπεδο του ΠΑΟΚ. Δεν γίνεται να τον κρίνουμε μετά από ένα φιλικό παιχνίδι και αυτό που ζητάω και από εσάς είναι λίγη υπομονή. Αν χρειαστεί στο μέλλον μπορεί να τον ξαναβάλουμε και εκεί».

Για το σκεπτικό του όσον αφορά το ροτέισον: «Έχουμε πολλούς καλούς παίκτες. Ακόμα και αυτοί που δεν ήταν αποστολή είναι σημαντικοί. Έχουμε πολλά παιχνίδια μπροστά μας, τους υπολογίζω όλους αλλά πάντα εξαρτάται και από τον αντίπαλο που παίζουμε».

Δημήτρης Κυριακίδης: «Η ήττα οφείλεται σε εμάς»

Σε δηλώσεις του στο novasports ο Δημήτρης Κυριακίδης σχολίασε τα αίτια της ήττας του Παναιτωλικού στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ.

Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού, που ήταν ο καλύτερος της ομάδας στο χθεσινό παιχνίδι, δήλωσε: «Δεν περιμέναμε τέτοιο ξεκίνημα. Αφήσαμε τα πρώτα λεπτά να περάσουν έτσι. Δεχτήκαμε νωρίς τα γκολ και μετά δυσκόλεψαν τα πράγματα. Δεν μπήκαμε στο παιχνίδι, παρουσιάσαμε κενά. Ο ΠΑΟΚ είχε επίσημα ματς, αλλά αυτό δεν παίζει ρόλο. Η ήττα οφείλεται σ΄ εμάς. Δεν είμαστε καλοί. Ξέραμε τι πίεση θα συναντήσουμε και δεν είχαμε την πειθαρχία και συγκέντρωση που θα έπρεπε».

Αμρ Ουάρντα: Δήλωση με παρερμηνεία και εξήγηση στη συνέχεια

Ο Αμρ Ουάρντα έκανε δηλώσεις μετά το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ μιλώντας για τις επαφές που υπήρχαν με το «Δικέφαλο του Βορρά», ενώ φέρονταν να δήλωσε πως του αρέσει να αγωνίζεται στην Τούμπα επιεδή είναι οπαδός του ΠΑΟΚ. Η δήλωση αυτή προκάλεσε αντιδράσεις και ο Αιγύπτιος μέσος θέλησε να ξεκαθαρίσει το ζήτημα με ανάρτηση στην προσωπική του σελίδα στο facebook. Ο Ουάρντα ανέβασε φωτογραφία με πλάνο μετά το γκολ που πέτυχε και έγραψε: «Μόνο Παναιτωλικός, κατάλαβες;»

Τίμησαν την Άννα Κορακάκη ΠΑΟΚ και Παναιτωλικός

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης του ΠΑΟΚ με τον Παναιτωλικό οι δύο ομάδες βράβευσαν τη χρυσή Ολυμπιονίκη του Ρίο Άννα Κορακάκη. Ο Ιβάν Σαββίδης από την πλευρά του ΠΑΟΚ και ο Γενικός Αρχηγός Μάκης Μπελεβώνης από την πλευρά του Παναιτωλικού τίμησαν την Κορακάκη. Ο Μάκης Μπελεβώνης απένειμε αναμνηστική τιμητική πλακέτα και φανέλα του Παναιτωλικού με το όνομα της Κορακάκη, υπογεγραμμένη από τους ποδοσφαιριστές με τους οποίους φωτογραφήθηκε, ενώ η χρυσή μας Ολυμπιονίκης δήλωσε: «Θέλω να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ, από καρδιάς, στην ΠΑΕ ΠΑΟΚ, για αυτή τη βράβευση που γίνεται στο γήπεδο της ομάδας μας. Είμαι πολύ χαρούμενη που βρίσκομαι σε αυτό το ιστορικό γήπεδο. Με αφορμή την σημερινή πρεμιέρα, θέλω να ευχηθώ ολόψυχα στον ΠΑΟΚ να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Ευχαριστώ πολύ και τον Παναιτωλικό, του εύχομαι καλή επιτυχία».

Ξεκίνημα με εκτός έδρας ισοπαλίες για Κ20 και Κ17

Την προσπάθειά τους στα πρωταθλήματα υποδομής της Super League ξεκίνησαν το Σάββατο οι ομάδες Κ20 και Κ17 του Παναιτωλικού. Και οι δύο απέσπασαν εκτός έδρας ισοπαλίες με ΠΑΟΚ και Ηρακλή αντίστοιχα.

Η Κ20 έμεινε στο 0 – 0 με τον ΠΑΟΚ σε ένα παιχνίδι που λειτούργησε σωστά κα πήρε το βαθμό παρά την εδαφική υπεροχή του αντιπάλου της. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους με το δοκάρι του Παπαθανασίου στο 32΄.

Οι παίκτες που χρησιμοποίησε ο Γιώργος Ταράσης ήταν οι: Κουσιάδης, Μαλής, Μιχάι, Μπελεβώνης, Τασιούλης (80’ Γανωτάκης), Νταλακούρας, Παναγιωτίδης, Γιαννιώτης, Τσιγγάρας (68’ Χριστογιάννης), Γεωργούσης (40’ Μπακογιάννης), Γκασούκας.

Η Κ17 αναδείχτηκε ισόπαλη με την ομάδα του Ηρακλη με σκορ 1 – 1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με γκολ του Αβραμίδη. Η συνέχεια ανήκε στον Παναιτωλικό που είχε πλήρη υπεροχή, δύο δοκάρια με τους Αλομπισάντ και Καββαδία και ισοφάρισε στο 73΄ με το Σκόνδρα μετά από πάσα του Βασίλακα.

Ο Δημήτρης Θεοδοσίου παρέταξε την ομάδα ως εξής: Καλαντζής, Λιάβας, Κοτοφώλης (30’ Θώδης), Μπακαδήμας (55’ Ντόβας), Μελιάδης, Πατίλας (70’ Σκόνδρας), Τσιαντής, Βασίλακας (85’ Παναγιωτίδης), Αλομπισάντ (89’ Ποσονίδης), Κοτρώτσος, Καββαδίας.