Η αποτίμηση του αγώνα στο Περιστέρι

mpetinosΟ Παναιτωλικός άφησε πίσω του το κακό ξεκίνημα στην Τούμπα και πραγματοποιώντας αρκετά καλή εμφάνιση κέρδισε στο Περιστέρι τον Ατρόμητο με 2-0. Οι παίκτες του Γιάννη Ματζουράκη έδειξαν πολύ καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο μέρος χρειάστηκε και ο Κυριακίδης να κρατήσει το μηδέν. Ο Μιγκέλ Ροντρίγκες άνοιξε το σκορ για τον Παναιτωλικό στο 12ο λεπτό και στις καθυστερήσεις ο Αμρ Ουάρντα διαμόρφωσε το τελικό 0 – 2.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη φάση που δημιούργησε. Ήταν το 12ο λεπτό όταν ο Κλέσιο έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο προωθημένος Μιγκέλ Ροντρίγκες με πλασέ έκανε το 0 – 1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν, όμως δεν έβρισκαν εύκολα διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Στο 22ο λεπτό ο Μπάγκα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά το φάουλ του Ούμπιντες, όμως το γκολ ακυρώθηκε με υπόδειξη οφσάιντ. Η σημαντικότερη ευκαιρία των παικτών του Τραϊανού Δέλλα δεν είχε αποτέλεσμα, καθώς στο 35΄ ο Λε Ταλέκ πέρασε τον Κυριακίδη, όμως έφυγε πλάγια και γύρισε τη μπάλα στον Ούμπιντες που επιχείρησε σουτ που κόντραρε.

Στην επανάληψη ο Ατρόμητος πίεσε κυνηγώντας το γκολ όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Κυριακίδη. Στο 60′ ο Λε Ταλέκ έχασε από κοντά μεγάλη ευκαιρία, ενώ στο 88′ ο Παπαδόπουλος δεν κατάφερε να κάνει την προβολή και να προωθήσει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 92′ ο Ούμπιντες εκτέλεσε φάουλ με τον Κυριακίδη να διώχνει σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό ο Κυριακίδης απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Κιβρακίδη και ο Παναιτωλικός βγήκε στην αντεπίθεση με τον Μάκο να βγάζει ασίστ στον Ουάρντα ο οποίος με πλασέ έκανε το 0-2.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Γκορμπούνοφ, Λαζαρίδης, Μπίτολο, Ζησόπουλος, Κιβρακίδης, Ούμπιντες, Μπρίτο (57′ Βασιλείου), Γροντής (68′ Λημνιός), Μπάγκα (77′ Παπαδόπουλος), Τόνσο, Λε Ταλέκ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Τσοκάνης (94΄ Λεντέσμα), Μύγας, Ροντρίγκες, Κούσας, Μάκος, Πάουλο, Φερέιρα (69′ Μαρκόφσκι) , Κλέσιο, Ουάρντα, Τομανέ (81′ Κουτρομάνος).

IMG_9299Γιάννης Ματζουράκης: «Μια ωραία νίκη αλλά και δύσκολη»

Ικανοποιημένος από τη νίκη του Παναιτωλικού εμφανίστηκε στη συνέντευξη τύπου του αγώνα με τον Ατρόμητο ο Γιάννης Ματζουράκης.

Ο έμπειρος τεχνικός ανέφερε ότι έγιναν λάθη στο δεύτερο ημίχρονο και τόνισε ότι η ομάδα του μπορούσε να «καθαρίσει» νωρίτερα το παιχνίδι.

Αναλυτικά:

«Μία ωραία νίκη αλλά και δύσκολη, ειδικότερα στο β’ ημίχρονο. Στο πρώτο ήμασταν καλύτεροι και πιο επιθετικοί. Είχαμε 2-3 φάσεις με τον Ροντρίγκες να κάνουμε κι άλλα γκολ και ίσως τότε να είχαμε πιο σίγουρο σκορ. Ο Ατρόμητος στο β’ άλλαξε τη ροή, μας πίεσε πάρα πολύ και εκεί κάναμε λάθη. Ωστόσο, και λόγω τύχης αλλά και λόγω τερματοφύλακα σταθήκαμε. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για αυτή τη σημαντική νίκη.

Ερχόμασταν από ένα παιχνίδι που δεν ήταν καθόλου καλό. Όταν προηγούμαστε προφανώς θα είναι κάποιες αγωνιστικές αναστολές και θα κάναμε λάθη. Άλλωστε, δεν παίζαμε με οποιονδήποτε, αλλά με έναν πολύ καλό αντίπαλο.

Δεν μου άρεσε στο β’ ημίχρονο, όταν πιεστήκαμε πάρα πολύ. Και όχι μόνο αμυντικά, αλλά και επιθετικά υπήρχαν περιπτώσεις που βγήκαμε με παίκτη παραπάνω και δεν τις εκμεταλλευτήκαμε».

dellasΤραϊανός Δέλλας: Καμία πίεση μετά το ματς, παρελθόν τη Δευτέρα

Ο Τραϊανός Δέλλας δήλωνε μετά το ματς του Ατρόμητου με τον Παναιτωλικό, όμως τη Δευτέρα αποτέλεσε παρελθόν για την ομάδα του Περιστερίου.

Ο νεαρός τεχνικός δήλωσε: «Μια δύσκολη βραδιά για μας. Νομίζω ότι δεν έχουμε να πούμε και πολλά λόγω αποτελέσματος. Ατυχήσαμε με την πρώτη φάση να δεχθούμε γκολ και αυτό μας έπληξε πολύ, αφού αργήσαμε να μπούμε στο ματς. Ωστόσο, μετά το 30′ χάσαμε τέτοιες κλασικές ευκαιρίες που δεν μας αφήνει να πούμε και πολλά. Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα. Τώρα πρέπει να ανασυνταχθούμε και να κοιτάξουμε μπροστά. Πρέπει να δουλέψουμε πάνω στο γκολ, που μας έλειψε και κόντρα στα Γιάννινα».

Στις ερωτήσεις που δέχτηκε απάντησε:

Για το τι θα ήθελε να αλλάξει: «Δεν μπορούμε να αλλάξουμε πολλά. Αυτούς τους παίκτες έχουμε και με αυτούς θα δουλέψουμε. Εγώ δεν χάνω την πίστη μου στα παιδιά. Δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες. Μπορούμε να τη γυρίσουμε την κατάσταση».

Για το αν υπάρχει θέμα εκτελεστικό ή δημιουργικό: «Σήμερα ήταν εκτελεστικό. Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Είχαμε άγχος μπροστά στην τελική προσπάθεια».

Για το αν νιώθει πίεση: «Δεν νιώθω κάποια πίεση, ούτε η ομάδα νιώθει κάποια πίεση. Όταν λύσουμε το πρόβλημα με το γκολ θα είναι όλα πολύ καλύτερα. Τώρα χρειάζεται ηρεμία και πίστη».

Για τους Φυτανίδη και Στόιτσεφ που έμειναν εκτός αποστολής: «Ο Φυτανίδης μπήκε αυτή την εβδομάδα στις προπονήσεις και ευελπιστώ ότι από τον επόμενο αγώνα θα είναι μέσα, γιατί είναι πολύ ποιοτικός. Ο Στόιτσεφ έχει χάσει μεγάλο έδαφος στην προετοιμασία».

Το πρωί της Δευτέρας ο Ατρόμητος ανακοίνωσε τη λύση της συνεργασίας με τον Τραϊανό Δέλλα, που πλήρωσε το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Στην ανακοίνωση της ομάδας αναφέρονταν:

«Η ΠΑΕ Ατρόμητος ανακοινώνει τη λύση της συνεργασίας της με τον προπονητή Τραϊανό Δέλλα.

Σε δηλώσεις του στο atromitosfc.gr ο Τραϊανός Δέλλας δήλωσε τα εξής: «Ευχαριστώ την οικογένεια Σπανού και τον κ. Αγγελόπουλο που μου έδωσαν την ευκαιρία να εργαστώ στον Ατρόμητο για σχεδόν ένα χρόνο.

Δυστυχώς τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά στο πρωτάθλημα και η διοίκηση έκρινε ότι έπρεπε να λυθεί η συνεργασία μας. Ευχαριστώ τους παίκτες για την συνεργασία και εύχομαι στον Ατρόμητο καλή πορεία στο πρωτάθλημα».

Εμείς τον ευχαριστούμε θερμά για την συνεργασία και του ευχόμαστε καλή συνέχεια στην σταδιοδρομία του!»

Ουζουνίδης και Ελευθερόπουλος οι υποφήφιοι αντικαταστάτες

Ο Τραϊανός Δέλλας αποτελεί παρελθόν από τον Ατρόμητο και ήδη ακούστηκαν τα δύο πρώτα ονόματα για να καλύψουν τη θέση που έμεινε κενή στην τεχνική ηγεσία. Φαβορί για τους Περιστεριώτες εμφανίζεται ο Μαρίνος Ουζουνίδης που ξεκίνησε την προτοιμασία με τον Πανιώνιο,αλλά απολύθηκε λόγω των συζητήσεων που είχε με τον Ολυμπιακό μετά την αποχώρηση του Βίκτορ Σάντσεθ από τους «ερυθρόλευκους». Ένα ακόμα από τα ονόματα που παίζουν για την τεχνική ηγεσία του Ατρόμητου είναι ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος. Ο νεαρός τεχνικός πέρσι ήταν στον πάγκο του Πανθρακικού και της Βέροιας και άφησε καλές εντυπώσεις.

Καλές εντυπώσεις από Ροντρίγκες

Ο Μιγκέλ Ροντρίγκες έκανε ντεμπούτο σε επίσημο παιχνίδι με τη φανέλα του Παναιτωλικού. Ο Πορτογάλος αμυντικός εδείξε καλή παρουσία και πέρα από το τέρμα που σημείωσε είχε και καλές επεμβάσεις στην άμυνα. Η εμφάνιση του Ροντρίγκες γεμίζει αισιοδοξία, καθώς αν έχει θέση στην ενδεκάδα και στα επόμενα παιχνίδι θα απελευθερώσει το Γρηγόρη Μάκο που θα παίζει στα χαφ.