ΑΟ Αγρινίου: «Από τις μεγαλύτερες νίκες»

Η επικράτηση του ΑΟ Αγρινίου στην έδρα μιας ομάδας που προέρχεται από την Α2, που έχει στόχο να ξαναβρεθεί εκεί και που νίκησε στο Αγρίνιο, φάνταζε μάλλον πολύ δύσκολη έως και απίθανη. Όχι όμως για τον Χρήστο  Μυριούνη και τους παίκτες του, που μετά τη νίκη επί του Πευκοχωρίου βλέπουν εφικτή την 4η θέση, η οποία μπορεί να οδηγήσει και στην Α2 μέσα από μπαράζ για επιλαχούσες θέσεις στην Κατηγορία. Ζητήσαμε από  τον προπονητή του ΑΟΑ να μιλήσει στην «Σ» γι’ αυτή την επιτυχία και την χαρακτήρισε από τις μεγαλύτερες νίκες στα  δύο χρόνια που «οδηγεί» την ομάδα, αλλά και τη σημασία της για τις δικές του επιλογές.
Είπε αναλυτικά:
«Πετύχαμε μία από τις μεγαλύτερες νίκες αυτά τα δύο χρόνια που βρίσκομαι στο τιμόνι του ΑΟ….Μία νίκη που μας βάζει γερά στο κόλπο της τετράδας κάτι που αν το καταφέρουμε θα είναι τεράστια επιτυχία για μας κ γενικότερα για το μπάσκετ του Αγρινίου στη δεύτερη μόλις συμμετοχή μας στη Βουλή εθνική κατηγορία!!
Για εμένα όμως αυτή η νίκη είναι σημαντική και  για εξωαγωνιστικους λόγους,  αφού τις τελευταίες βδομάδες υπήρχε μία «αναστάτωση»,  μετά την απόφασή μου ν’ αποχωρήσει απ’  την ομάδα ο πρώτος μας σκόρερ και φυσιολογικό ήταν να δημιουργηθεί μία τέτοια αναταραχή. Όμως τα παιδιά μου με δικαιώνουν πρώτα με τη δουλειά που κάνουν στο γήπεδο και με τις τελευταίες καλές εμφανίσεις που πραγματοποιούμε,  με αποκορύφωμα τη χθεσινή τεράστια εκτός έδρας νίκη μέσα στο γήπεδο μιας πολύ καλής ομάδας που παλεύει κ αυτή για τη τετράδα! Συνεχίζουμε ενωμένοι και αγαπημένοι και όλα θα πάνε καλά!!
Καλές γιορτές και καλό Πάσχα να ευχηθώ σε όλο τον κόσμο!».
Σε ρόλο «αφεντικού»
Με προβάδισμα στο τέλος όλων των περιόδων ο ΑΟΑ κατέκτησε την 15η νίκη στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας , κόντρα στον Α.Σ. Ευρώπη Πευκοχωρίου με 82 – 78,  στο Κλειστό του Αγίου Παύλου στην Χαλιδική.
Από το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και οι φιλοξενούμενοι  το τελείωσαν έχοντας οριακή υπεροχή μόλις δύο πόντων.  Στην  δεύτερη περίοδο δούλεψε  πολύ καλά η  άμυνα του ΑΟΑ  και με παράλληλες σωστές επιλογές στη επίθεση   προηγήθηκε με δεκατέσσερις πόντους στο ημίχρονο. Όμως οι  γηπεδούχοι δεν παραιτούνταν  απ’ τον αγώνα και μείωσαν στους έξι πόντους  στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ  40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος το παιχνίδι ήταν ισόπαλο   76 – 76. Εκεί «μίλησαν» η δουλειά και η ψυχή της Αγρινιώτικης ομάδας, στοιχεία που την έχουν… απογειώσει σε πολλές αναμετρήσεις τα τελευταία χρόνια.  Ο Τασόπουλος με τρεις πόντους έκανε το 76 – 79  κι ενώ ο Μητσάκης μείωσε σε 78 – 79 με δύο βολές,  οι  δύο εύστοχες βολές του Τάσσου και η μία του Γκρέκα έφεραν  το τελικό 78 – 82 και την… μοναξιά στην 4η θέση.
Δεκάλεπτα: 22 – 24, 32 – 46, 52 – 58, 78 – 82.
Διαιτητές: Θεοδώρου – Κοϊμτζόγλου.
Α.Σ. ΕΥΡΩΠΗ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ (Άγγελος Καραμανλής): Αμπατζίδης 2, Μητσάκης 16(3), Λεμονάκης, Μουρατίδης 19(3), Μαυρίδης 2, Γαρέζος, Καραϊσκάκης 3, Καραθανάσης, Κιγμέτογλου 20, Σταύρου 16(2), Μάρκου, Βαϊντερλής.
VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 7(1), Μπέρερης 11(1), Σταμούλης 21(4), Τάσσος 18, Πουρνάρας, Μπαρούχας 9(2), Γκρέκας 9(1), Μήτσου 4, Μακρής 3(1).