Αποτελέσματα Εκλογών Εργαζομένων ΟΤΑ νομού Αιτωλοακαρνανίας

72,55% η Συνεργασία Εργαζομένων ΟΤΑ – 16,40% η ΔΑΣ, στο 11,05% τα άκυρα λευκά

Εκλογές για την ανάδειξη Διοικητικού Συμβουλίου, Εξελεγκτικής Επιτροπής και Μελών για το Νομαρχιακό τμήμα της ΑΔΕΔΥ και Αντιπροσώπους ΠΟΕ-ΟΤΑ, πραγματοποίησαν χθες οι εργαζόμενοι των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης νομού Αιτωλοακαρνανίας, στο δημαρχείο Αγρινίου, στην αίθουσα του πρώην δημοτικού συμβουλίου.

Οι κάλπες άνοιξαν στις 8 το πρωί και η εκλογική διαδικασία ολοκληρώθηκε στις 5 το απόγευμα.
Οι εκλογές χαρακτηρίστηκαν από τη μεγάλη συμμετοχή και η διαδικασία κύλησε ομαλά. Γύρω στις 7:30 το απόγευμα, ανακοινώθηκαν επισήμως τα αποτελέσματα των εκλογών. Μιλώντας στην εφημερίδα «Σ», ο πρόεδρος των εργαζομένων Θύμιος Κομματάς που  ανανέωσε την θητεία του, δήλωσε: «Πιστεύω ότι το αποτέλεσμα δικαιώνει τους έως τώρα αγώνες του σωματείου και πιστεύω ότι το νέο διοικητικό συμβούλιο θα ανταποκριθεί στα νέα βάναυσα μέτρα που έρχονται».

Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής ανά συνδυασμό και κάλπη:
Για το Διοικητικό Συμβούλιο ψήφισαν 317, άκυρα-λευκά 35, έγκυρα 282
Αναλυτικά, οι συνδυασμοί έλαβαν:

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΟΤΑ
Έλαβε 230 ψηφοδέλτια
Υποψήφιοι για το Διοικητικό Συμβούλιο
Θώμος Νικόλαος του Γρηγορίου,              54
Καρατζιούνης Παναγιώτης του Σεραφείμ,         40
Κομματάς Θύμιος του Κωνσταντίνου,             168
Κουτσογούλας Ευάγγελος του Κωνσταντίνου,        61
Ξευγένης Αλέξανδρος του Θεοφάνη,             72
Παππάς Αθανάσιος του Ευαγγέλου,             42
Τασούλης Νικόλαος του Αποστόλου,             41
Τριαντάφυλλος Μιχαήλ του Ιωάννη,             119
Χρυσικού Μαρία του Ευθυμίου,             57

Υποψήφιοι για την Εξελεγκτική Επιτροπή
Λιάγκα Βασιλική του Γεωργίου,             57
Πριόβολος Κωνσταντίνος του Ιωάννη,             53

Δημοκρατική Αγωνιστική Συνεργασία (ΔΑΣ)
Έλαβε 52 ψηφοδέλτια
Υποψήφιοι για το Διοικητικό Συμβούλιο
Κετσιλής Γεώργιος του Βλασίου,             8
Κοντογιάννης Νεκτάριος του Χριστοφόρου,         14
Κουζέλης Χρήστος του Παναγιώτη,             41

Υποψήφιοι για την Εξελεγκτική Επιτροπή
Τσιάντη Ελευθερία του Χρήστου             19

Για το Διοικητικό Συμβούλιο εκλέγονται 6 από τη Συνεργασία Εργαζομένων ΟΤΑ και 1 από τη ΔΑΣ και για την Εξελεγκτική Επιτροπή εκλέγονται και οι τρεις υποψήφιοι.

Στην κάλπη για τους Υποψήφιοους για το Νομαρχιακό τμήμα ΑΔΕΔΥ και τους αντιπροσώπους ΠΟΕ-ΟΤΑ, ψήφισαν 291, άκυρα λευκά 38, έγκυρα 253.

Αναλυτικά οι συνδυασμοί έλαβαν:
ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΟΤΑ
Έλαβε 208 ψηφοδέλτια.
Υποψήφιοι για το Νομαρχιακό τμήμα ΑΔΕΔΥ
Θώμος Νικόλαος του Γρηγορίου,         50
Καρατζιούνης Παναγιώτης του Σεραφείμ, 34
Κομματάς Θύμιος του Κωνσταντίνου,       146
Ξευγένης Αλέξανδρος του Θεοφάνη,            72
Τασούλης Νικόλαος του Αποστόλου,            37
Εκλέγονται όλοι οι υποψήφιοι.

Υποψήφιοι για αντιπροσωπεία ΠΟΕ-ΟΤΑ
Θώμος Νικόλαος του Γρηγορίου,           43
Καρατζιούνης Παναγιώτης του Σεραφείμ,  34
Κομματάς Θύμιος του Κωνσταντίνου,         143
Ξευγένης Αλέξανδρος του Θεοφάνη,           62
Τασούλης Νικόλαος του Αποστόλου,           43
Τριαντάφυλλος Μιχαήλ του Ιωάννη,           88
Εκλέγονται 3.

Δημοκρατική Αγωνιστική
Συνεργασία (ΔΑΣ)
Έλαβε 38 ψηφοδέλτια.
Υποψήφιοι για το Νομαρχιακό
τμήμα ΑΔΕΔΥ
Κετσιλής Γεώργιος του Βλασίου,              9
Κοντογιάννης Νεκτάριος του Χριστοφόρου, 15
Εκλέγονται όλοι.
Υποψήφιοι για αντιπροσωπεία ΠΟΕ-ΟΤΑ
Κετσιλής Γεώργιος του Βλασίου,             5
Κοντογιάννης Νεκτάριος του Χριστοφόρου, 9
Κουζέλης Χρήστος του Παναγιώτη,             38
Εκλέγεται ένας.
Κώστας Καρακώστας