Βραβεύτηκαν τα μαθηματικά μυαλά της περιοχής

Τα μαθηματικά μυαλά της περιοχής βράβευσε το παράρτημα Αιτωλοακαρνανίας της Μαθηματικής Εταιρείας, στο πλαίσιο ειδικής τελετής που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή στην αίθουσα εκδηλώσεων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αγρινίου. Μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης σχολείων του δήμου Αγρινίου, Θέρμου, Αμφιλοχίας και Ακτίου Βόνιτσας είχαν την τιμητική τους. Εξ’ αυτών βραβεύτηκαν 151 μαθητές οι οποίοι διακρίθηκαν στο διαγωνισμό «παιχνίδι και μαθηματικά».

Σύμφωνα με τον Πρόεδρο του παραρτήματος του νομού της Μαθηματικής Εταιρείας Κώστα Γιαννακά, την ερχόμενη Κυριακή θα πραγματοποιηθεί αντίστοιχη εκδήλωση στο Μεσολόγγι για τους βραβευθέντες μαθητές των δήμων Μεσολογγίου, Ναυπακτίας και Ξηρομέρου, οι οποίοι ξεπερνούν τους 90. Ο κ. Γιαννακάς ανέφερε χαρακτηριστικά: «Τα μαθηματικά χρειάζονται σε πολλές εφαρμογές στην ζωή μας και λύνουν πολλά προβλήματα. Οι μαθητές χρησιμοποιούν την μαθηματική τους σκέψη σε διάφορα προβλήματα που τους παρουσιάζονται με διασκεδαστικό τρόπο».

Οι μαθητές που διακρίθηκαν στον διαγωνισμό και βραβεύονται είναι από τα παρακάτω σχολεία: 2ο Δημοτικό Αγρινίου,3ο Δημοτικό Αγρινίου, Ολοήμερο 4ο Δημοτικό Αγρινίου, 6ο Δημοτικό Αγρινίου, 7ο Δημοτικό Αγρινίου, 8ο Δημοτικό Αγρινίου, 9ο Δημοτικό Αγρινίου,10ο Δημοτικό Αγρινίου, 11ο Δημοτικό Αγρινίου, 12ο Δημοτικό Αγρινίου, 16ο Δημοτικό Αγρινίου, 17ο Δημοτικό Αγρινίου, 19ο Δημοτικό Αγρινίου, 20ο Δημοτικό Αγρινίου, 21ο Δημοτικό Αγρινίου, Εκπαιδευτήρια Παναγία Προυσιώτισσα, 1ο Δημοτικό Αγίου Κωνσταντίνου, Δημοτικό Δοκιμίου, 1ο Δημοτικό Παναιτωλίου, 2ο Δημοτικό Παναιτωλίου, 1ο Δημοτικό Θεστιέων, Δημοτικό Σχ. Παραβόλας, Δημοτικό Οχθίων, Δημοτικό Λεπενούς, Ολοήμερο Δημοτικό Πλαγιάς, Δημοτικό Θέρμου, Δημοτικό Μαλεσιάδας, Δημοτικό Βρουβιανών, Δημοτικό . Σπάρτου, Δημοτικό Κομπωτής.

IMG_1194-2

Οι διακριθέντες μαθητές είναι οι εξής:

Τριανταφύλλης Πέτρος Ολοήμερο 4ο δημοτικό Αγρινίου
Αντωνάκου Θύελλα Θεοδώρα Ολοήμερο 4ο δημοτικό Αγρινίου
Καραπιπέρης Ερμης Ολοήμερο 4ο δημοτικό Αγρινίου
Τσελίκας Απόστολος Ολοήμερο 4ο δημοτικό Αγρινίου
Κατσίνα Αικατερίνη Ολοήμερο 4ο δημοτικό Αγρινίου
Φασούλας Θεόδωρος Ολοήμερο 4ο δημοτικό Αγρινίου
Κασάρα Αναστασία 9ο Δημοτικό Αγρινίου
Γρίβας Παναγιώτης 9ο Δημοτικό Αγρινίου
Τσίντζα Έβελιν             9ο Δημοτικό Αγρινίου
Δάνδαλη Γεωργία Εκπαιδευτήρια Παναγία Προυσιώτισσα
Κάτρη Νεφέλη Αποστολία Εκπαιδευτήρια Παναγία Προυσιώτισσα
Υφαντή Θεοδώρα Εκπαιδευτήρια Παναγία Προυσιώτισσα
Κατσίκη Ευθυμία Εκπαιδευτήρια Παναγία Προυσιώτισσα
Φραίμης Κωνσταντίνος 17ο Δημοτικό Αγρινίου
Στουρνάρα Όλγα 17ο Δημοτικό Αγρινίου
Λαγός Δημήτριος 17ο Δημοτικό Αγρινίου
Δεματάς Ανδρέας 17ο Δημοτικό Αγρινίου
Κίτσιου Μελίνα 17ο Δημοτικό Αγρινίου
Χρήστου Δήμητρα 17ο Δημοτικό Αγρινίου
Αποστολοπούλου Ευφροσύνη 17ο Δημοτικό Αγρινίου
Δίπλα Ευαγγελία 17ο Δημοτικό Αγρινίου
Δημηρώση Ελένη 17ο Δημοτικό Αγρινίου
Μεταξιώτη Κωνσταντίνα 17ο Δημοτικό Αγρινίου
Τόλη Αθανασία 17ο Δημοτικό Αγρινίου
Τραγουδάρας Χριστόφορος 17ο Δημοτικό Αγρινίου
Κραβαρίτης Ιωάννης 17ο Δημοτικό Αγρινίου
Μπόβουλου Χριστίνα 17ο Δημοτικό Αγρινίου
Ρετζέπης Κωνσταντίνος 17ο Δημοτικό Αγρινίου
Τσαβαλιά Ελένη  17ο Δημοτικό Αγρινίου
Κάμπος Παύλος 11ο Δημοτικό Αγρινίου
Βαρεμένου Ειρήνη 11ο Δημοτικό Αγρινίου
Λαζαρίνης Ελευθέριος 11ο Δημοτικό Αγρινίου
Μπλέτσας Σωτήριος 11ο Δημοτικό Αγρινίου
Αγγέλη Αγγελική 11ο Δημοτικό Αγρινίου
Μαυροδημόπουλος Δημήτρης 11ο Δημοτικό Αγρινίου
Φαρμάκη Αγγελική 11ο Δημοτικό Αγρινίου
Ζολώτας Ιωάννης 2ο Δημοτικό Αγρινίου
Ξανθοπούλου Αλεξάνδρα 2ο Δημοτικό Αγρινίου
Καλατζής Νικήτας 2ο Δημοτικό Αγρινίου
Παπαθανασίου Αθανάσιος    2ο Δημοτικό Αγρινίου
Μουτσώκου Νικολέτα Δημοτικό σχ. Βρουβιανών
Ζαχαρή Κασσιασνή Δημοτικό σχ. Βρουβιανών
Κουτσούμπα Σταυρούλα Δημοτικό σχ. Θέρμου
Μπαμπάτσικου Κων/να Δημοτικό σχ. Θέρμου
ΜπετάΪ Διονύσης Δημοτικό σχ. Θέρμου
Παπαζησίμου Έλενα Δημοτικό σχ. Θέρμου
Κατσαρός Λάμπρος Δημοτικό σχ. Θέρμου
Κατσούρας Βασίλειος Δημοτικό σχ. Θέρμου
Βελμίσι Κριστέλα Δημοτικό σχ. Οχθίων
Ζαραϊδώνης Χρήστος Δημοτικό σχ. Οχθίων
Νάκας Δημήτριος Δημοτικό σχ. Οχθίων
Μπραζιώτη Ιωάννα Δημοτικό σχ. Οχθίων
Δήμος Παναγιώτης Δημοτικό σχ. Οχθίων
Χάτια Άγγελος Δημοτικό σχ. Οχθίων
Ντέμου Χριστίνα 2ο Δημοτικό Παναιτωλίου
Στρεμμένου Ειρήνη 2ο Δημοτικό Παναιτωλίου
Παπαγεωργίου Φωτεινή 8ο Δημοτικό Αγρινίου
Ξευγένη Φωτεινή 8ο Δημοτικό Αγρινίου
Κατσαρής Σταύρος 8ο Δημοτικό Αγρινίου
Μούτσης Δημήτρης 8ο Δημοτικό Αγρινίου
Σκουτέρη Θεοδώρα 6ο Δημοτικό Αγρινίου
Αναγνωστόπουλος Παναγιώτης 6ο Δημοτικό Αγρινίου
Παπαδάτος Δημήτριος 6ο Δημοτικό Αγρινίου
Τσιλίκας Αναστάσιος 6ο Δημοτικό Αγρινίου
Μουχάνης Ευάγγελος-Μιλτ. 6ο Δημοτικό Αγρινίου
Κατσαντάς Θεόδωρος 6ο Δημοτικό Αγρινίου
Φλωρόπουλος Νικόλαος 7ο Δημοτικό Αγρινίου
Τομαρίδη Στεφανία 16ο Δημοτικό Αγρινίου
Καραπάνου Ευθυμία 16ο Δημοτικό Αγρινίου
Κωσταρέλλου Μαρία 16ο Δημοτικό Αγρινίου
Λαμπρακοπούλου Κων/να 16ο Δημοτικό Αγρινίου
Μαμασούλα Δήμητρα 16ο Δημοτικό Αγρινίου
Κόπανου Πηνελόπη 16ο Δημοτικό Αγρινίου
Μπιτσικώκου Δήμητρα- Σωτηρία 16ο Δημοτικό Αγρινίου
Σκιαδάς Αλέξιος 16ο Δημοτικό Αγρινίου
Βαλαώρα Γεωργία 1ο Δημοτικό Αγίου Κωνσταντίνου
Βλάχου Ελευθερία 1ο Δημοτικό Αγίου Κωνσταντίνου
Αναστασίου Ιωάννα 1ο Δημοτικό Αγίου Κωνσταντίνου
Κακούρης Κωνσταντίνος 1ο Δημοτικό Αγίου Κωνσταντίνου
Μαυρίκας Γεώργιος 1ο Δημοτικό Αγίου Κωνσταντίνου
Νεοφωτίστου Ελένη 1ο Δημοτικό Αγίου Κωνσταντίνου
Παπαδόπουλος Αλέξανδρος 1ο Δημοτικό Αγίου Κωνσταντίνου
Καγιάννης Δημήτριος 21ο Δημοτικό Αγρινίου
Καρέτσος Δημήτριος 21ο Δημοτικό Αγρινίου
Κατσιμπίνης Ευάγγελος 21ο Δημοτικό Αγρινίου
Κουτσονίκα Κωνσταντίνα 21ο Δημοτικό Αγρινίου
Κούρτη Σταματία 21ο Δημοτικό Αγρινίου
Τσιτσιμελής Ανώρος 21ο Δημοτικό Αγρινίου
Κολοβού Μαρία 1ο Δημοτικό Θεστιέων
Αγγελή Παναγιώτα 1ο Δημοτικό Θεστιέων
Αγρογιάννη Μελίνα Δημοτικό Σχ. Σπάρτου
Παύλου Μαρία Δημοτικό Σχ. Σπάρτου
Λιοντάκης Κωνσταντίνος Δημοτικό Σχ. Αρχοντοχωρίου
Καρκάση Όλγα Δημοτικό Σχ. Αρχοντοχωρίου
Παπαναστάσης Δημήτριος Δημοτικό Σχ. Αρχοντοχωρίου
Σκέντος Ιωάννης Δημοτικό Σχ. Αρχοντοχωρίου
Τζάρτζου Βασιλική Δημοτικό Σχ. Αγγελοκάστρου
Ζαρναβέλη Ασπασία Δημοτικό Σχ. Αγγελοκάστρου
Καραμπούλη Ελευθερία Δημοτικό Σχ. Κομπωτής
Μακρής Αριστοτέλης Δημοτικό Σχ. Κομπωτής
Καραμπούλη Αγλαϊα Δημοτικό Σχ. Κομπωτής
Λίβα Κωνσταντίνα Δημοτικό Σχ. Κομπωτής
Κατσούμης Παναγιώτης Δημοτικό Σχ. Δοκιμίου
Μακρής Αθανάσιος Δημοτικό Σχ. Δοκιμίου
Ρεπάνης Σωτήριος Δημοτικό Σχ. Παραβόλας
Μπακογιάννη Δήμητρα-Μαρία Δημοτικό Σχ. Παραβόλας
Δανιήλ Κωνσταντίνα 20ο Δημοτικό Αγρινίου
Πάπα Φιλίπ 3ο Δημοτικό Αγρινίου
Πετρόπουλος Δημήτριος 3ο Δημοτικό Αγρινίου
Χαμπαίου Μαρία 3ο Δημοτικό Αγρινίου
Ταράσης Αλέξανδρος 3ο Δημοτικό Αγρινίου
Μπεσινη Αθηνά 3ο Δημοτικό Αγρινίου
Κουτσογούλα Σοφία 3ο Δημοτικό Αγρινίου
Ζούτα Δήμητρα 3ο Δημοτικό Αγρινίου
Αγγελόπουλος Φώτιος 3ο Δημοτικό Αγρινίου
Βοϊδής Ιωάννης 3ο Δημοτικό Αγρινίου
Μηλιόρδος Θεοφάνης 3ο Δημοτικό Αγρινίου
Πανόπουλος Ανδρέας 3ο Δημοτικό Αγρινίου
Λόλος Θεόδωρος 3ο Δημοτικό Αγρινίου
Κατσιμάρδος Άγγελος 3ο Δημοτικό Αγρινίου
Λιούλιος Νικόλαος 3ο Δημοτικό Αγρινίου
Υφαντή Γκόλφω 3ο Δημοτικό Αγρινίου
Καρανάσος Παναγιώτης 10ο Δημοτικό Αγρινίου
Μοίρη Νίνα 10ο Δημοτικό Αγρινίου
Παναγιωτόπουλος Γεώργιος 10ο Δημοτικό Αγρινίου
Παπαδημητρίου Κων/νος 10ο Δημοτικό Αγρινίου
Λιάπη Βασιλική 10ο Δημοτικό Αγρινίου
Παναγιωτόπουλος Θεόδωρος-Παναγ. 10ο Δημοτικό Αγρινίου
Καραπιπέρη Παρασκευή 1ο Δημοτικό Παναιτωλίου
Κόκκαλης Γεώργιος 1ο Δημοτικό Παναιτωλίου
Κακαρούνα Μελίνα Δημοτικό Μαλεσιάδας
Σκόντζος Σπύρος Δημοτικό Μαλεσιάδας
Βλαχογίωργου Μιχαέλα Δημοτικό Λεπενούς
Παπαευθύμιου Παναγίωτης Δημοτικό Λεπενούς
Καρέλος Αποστόλης Δημοτικό Λεπενούς
Κοντονάσιου Σπυριδούλα Δημοτικό Λεπενούς
Κολοκύθας Παναγιώτης Ολοήμερο δημοτικό Πλαγιάς
Φερεντίνος Θεόδωρος Ολοήμερο δημοτικό Πλαγιάς
Μπάδας Χρήστος 12ο Δημοτικό Αγρινίου
Παππά Παναγιώτα 12ο Δημοτικό Αγρινίου
Τσέλιος Βασίλης 12ο Δημοτικό Αγρινίου
Ντασιώτη Αμαλία 12ο Δημοτικό Αγρινίου
Γίδαρη Ραφαέλα 12ο Δημοτικό Αγρινίου
Κόκκοτος Λουκάς 12ο Δημοτικό Αγρινίου
Παναγιώτης ; 12ο Δημοτικό Αγρινίου
Βραχωρίτης Ορέστης 7ο Δημοτικό Αγρινίου
Μιχοπούλου Ευγενία 7ο Δημοτικό Αγρινίου
Κωστακόπουλος Σωτήρης 7ο Δημοτικό Αγρινίου
Τσούνη Αθανασία 7ο Δημοτικό Αγρινίου
Αυφαντοπούλου Κοραλία 19ο Δημοτικό Αγρινίου
Παπασπύρου Ηρακλής -Ιάσονας 19ο Δημοτικό Αγρινίου

Κων/νος Χονδρός