5ο Μαθηματικό Μαθητικό Συνέδριο Αιτωλοακαρνανίας

Πρόγραμμα Συνεδρίου

11:00 – 11:30 Άφιξη Συνέδρων (4ο Γενικό Λύκειο Αγρινίου Αμφιθέατρο Γ΄ τάξης)
Έναρξη Συνεδρίου
Προεδρείο: Γιαννακάς Κωνσταντίνος, Αναστασία Αρκουμάνη,
Παγώνης Θεόδωρος, Μπραέσσας Ζήσιμος.

11:30 – 11:45 Χαιρετισμοί
Πρόεδρος Δ.Ε του Παραρτήματος Αιτωλοακαρνανίας της ΕΜΕ
Επίσημοι Προσκεκλημένοι
Έναρξη Εισηγήσεων- Πρώτη Συνεδρία

11:45 – 12:15 Κεντρική Ομιλία : «Η επίλυση προβλημάτων ως βασικό, δομικό Υλικό
Μαθηματικών της Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης» Μαστρογιάννης Αλέξης
Σχολικός Σύμβουλος

12:15 – 12:30 Κρυπτογραφία Εκπαιδευτήρια Πάνου Δημήτρης Σακελλαρόπουλος,
Βύρωνας Ζιαμπάρας, Ηλίας Καμπάς Επιβλέπων : Σκαρπέντζος Γεώργιος

12:30 – 12:45 Πόσο μας κάνει 1+1;Εκπαιδευτήρια Πάνου Αγγελίνα Μπανιά
Επιβλέπων : Σκαρπέντζος Γεώργιος

12:45 – 13:00 Αποδεικνύοντας το Πυθαγόρειο Θεώρημα Γενικό Λύκειο Γαβαλούς
Βδουκάκη Μαρία, Ζαρκαλή Γεωργία, Κουτσιά Βασιλική, Ψαρρά Δάφνη
Επιβλέπων : Κωστόπουλος Γεώργιος

13:00 – 13:15 Το πρόβλημα ελάχιστης διαδρομής και το δέντρο ελάχιστης κάλυψης
Γενικό Λύκειο Γαβαλούς Βαγενά Σταυρούλα, Λάμπου Μαριάννα
Επιβλέπων : Κωστόπουλος Γεώργιος

13:15 – 13:30 Η Ιστορία των Aριθμών Εκπαιδευτήρια Πάνου Μαρία Τσάκωνα
Επιβλέπουσα : Ελευθερία Τζελάτη

13:30 – 13:45 Η Ακολουθία Του Fibonacci Γυμνάσιο Κατούνας
Μουσκάι Σενάτα, Στούπα Μαρία, Τσινα Βασιλική
Επιβλέπουσα : Ζανιά Δήμητρα

13:45 – 14:00 ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ 1ο Γυμνάσιο Αγρινίου Παναγιώτης Κουλουκούρας, Αριστείδης
Καντάνης, Δημήτρης Θεοχαρόπουλος Επιβλέπουσα : Σίμου Φωτεινή

14:00 – 14:30 Διάλειμμα – Καφές – Αναψυκτικά

Δεύτερη Συνεδρία

Προεδρείο: Καλαμπαλίκης Γεώργιος, Σώλος Ιωάννης, Χουλιάρας Βασίλειος

14:30 – 14:45 Αραβουργήματα και Μαθηματικά 2ο Επαγγελματικό Λύκειο Αγρινίου
Επιβλέπων : Καποδίστριας Νικόλαος

14:45 – 15:00 Γωνίες στον κύκλο: Δυναμική προσέγγιση εννοιών, επαλήθευση
Σχέσεων Γυμνάσιο Αγίου Κωνσταντίνου Κωστοπούλου Αφροδίτη

15:30 – 15:45 Θεωρία παιγνίων 2ο Γυμνάσιο Αγρινίου Παρά Καλλιρόη,
Σαλαγιάννης Δημήτριος, Σαρδέλη Μαρία, Σκεπετάρη Πολυτίμη,
Τριάντη – Σουλιώτη Πατρούλα, Τσακανίκας Βάιος
Επιβλέπουσα : Αρκουμάνη Αναστασία

15:45 – 16:00 Λόγοι επικράτησης του δεκαδικού συστήματος αρίθμησης στις
ανθρώπινες κοινωνίες 7ο Γυμνάσιο Αγρινίου Μαστρογιάννης Δημήτριος Επιβλέπουσα : Ρωξάνη Ξηροκώστα

16:00 – 16:15 «Το παν εστί αριθμός»: Μια προσέγγιση στη ζωή και στις αριθμητικές
δοξασίες των Πυθαγορείων 21ο Δημοτικό Σχολείο Αγρινίου
Παπαδημητρίου Κων/νος, Κούρτη Σταματίνα, Τσαπραΐλη Ζωή, Τσιτσιμελής Ανώρος Επιβλέπουσα: Καραπάνου Ιωάννα

16:15 – 16:30 Αποδείξεις γεωμετρικών προτάσεων με τη βοήθεια της μηχανικής
2ο Γενικό Λυκειο Αγρινίου Αναστάσιος Θεοδωρόπουλος
Επιβλέπων : Ιωάννης Θεοδωρόπουλος
16:30 – 16:45 Τα Μαθηματικά στη Φιλοσοφία του Πλάτωνα
4ο Γενικό Λύκειο Αγρινίου Καντάνης Αναστάσιος, Καπελάρης Ιωάννης
Επιβλέπων : Δρέλλιας Παναγιώτης

16:45 – 17:00 Συμμετρία 4ο Γενικό Λύκειο Αγρινίου Ηλιάδης Χρήστος
Επιβλέπων : Γιαννακάς Κωνσταντίνος

17:00 – 17:15 Τα μαθηματικά στην Αρχαία Αίγυπτο Φροντιστήριο «Φάσμα»
Γεώργιος Μπάλλας, Βαγγέλης Σερπάνος, Γεωργία Τριανταφυλλάκη
Επιβλέπων : Θεόδωρος Παγώνης

17:15 – 17:30 Μουσικο-μαθηματικά οδοιπορικά Αριστέα Αθανασοπούλου, Χρήστος
Φραγκαθούλας Επιβλέπων : Θεόδωρος Παγώνης

Επιστημονική – Οργανωτική Επιτροπή

Τα μέλη της Διοικούσας Επιτροπής του
Παραρτήματος Αιτωλ/νίας της Ε.Μ.Ε:

Γιαννακάς Κωνσταντίνος, Διευθυντής Λυκείου, Πρόεδρος
Καλαμπαλίκης Γεράσιμος, Υποδιευθυντής Γυμνασίου, Αντιπρόεδρος
Αρκουμάνη Αναστασία, Καθηγήτρια Λυκείου, Γενική Γραμματέας
Χουλιάρας Βασίλειος, Καθηγητής Λυκείου, Ειδικός Γραμματέας
Παγώνης Θεόδωρος, Καθηγητής Φροντιστηρίου, Ταμίας
Σώλος Ιωάννης, Καθηγητής Επαγγελματικού Λυκείου, Υπεύθυνος Βιβλιοθήκης
Μπραέσσας Ζήσιμος, Καθηγητής Γυμνασίου, Μέλος
και

Νάκος Κωνσταντίνος, Σχολικός Σύμβουλος
Μαστρογιάννης Αλέξιος, Σχολικός Σύμβουλος, τέως Γενικός Γραμματέας

Συντονιστές Συμμετοχών και Εργασιών

Γιαννακάς Κωνσταντίνος και Μαστρογιάννης Αλέξιος