Α2: Έτοιμος για playoffs ο Χαρίλαος Τρικούπης – «Κατοστάρα» επί του Εθνικού

Δεν σταματά να προκαλεί εκπλήξεις και να κερδίζει τις εντυπώσεις η φετινή Α2, με τον Αμύντα να παίρνει το αποτέλεσμα της αγωνιστικής, επικρατώντας του Ιωνικού Νικαίας και από εκεί που φαινόταν ότι θα έχανε οριστικά το τρένο των playoffs, πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Ντέρμπι για καρδιακούς διεξήχθη στο Ιβανώφειο με τον Ηρακλή να επικρατεί του Ερμή Αγιάς και να παίρνει… εκδίκηση για τον αγώνα του α’ γύρου και συνάμα έχει το πλεονέκτημα έδρας σε περίπτωση που συναντηθούν οι δύο ομάδες στα playoffs. Επιστροφή στις νίκες για Ιπποκράτη και Διαγόρα Δρυοπιδέων κόντρα σε Κόροιβο και Καβάλα αντίστοιχα. Κόντρα στον πεσμένο Εθνικό ο Χαρίλαος Τρικούπης έκανε το αυτονόητο. Σημαντική νίκη για το Μαρούσι επί του Απόλλωνα Πατρών.

Τα «δικά» του παιδιά του έδωσαν τη νίκη

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ιπποκράτη, ο οποίος βρέθηκε μπροστά ακόμα και με 9 πόντους διαφορά (11-2), χάρη κυρίως στις επιθετικές εμπνεύσεις των Μαστόρου και Ασημακόπουλου. Παρόλα αυτά ο Κόροιβος βρήκε το δρόμο προς το καλάθι, κυρίως με pick n roll από τον Λεϊμάνις με τον Τσιάκο ή τον Χείλαρη, με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά στο καλάθι στο τέλος του δεκαλέπτου. Η συνέχεια δεν άλλαξε δεν δραματικά, με τον Ιπποκράτη να παίρνει ξανά ελαφρύ προβάδισμα με 27-19, όμως ο Κόροιβος βρήκε τη λύση με τον αγαπημένο τρόπο του Σπύρου Σαμόλη, το τρίποντο και χάρη σε δύο σερί σουτ του Λεϊμάνις, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 27-27, με την ομάδα της Ηλείας να εκμεταλλεύεται τα ατομικά λάθη των γηπεδούχων. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν και μπροστά στο σκορ με 30-29 λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, με τον Σκούφη να δίνει τη λύση από τα 6,75 και το α’ μέρος να κλείνει στο 32-32. Η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε ούτε στο β’ ημίχρονο με τον Ιπποκράτη να υπερέχει μεν στα σημεία, ο Κόροιβος όμως πάλευε το παιχνίδι στα ίσα και παρά το ξέσπασμα των παικτών του Παπαδόπουλου που προηγήθηκαν με 49-42, οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 51-48. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα ο Ιπποκράτης κατάφερε να επιβάλλει πλήρως το ρυθμό του και μέσω των… γηγενών, Σκούφη και Μαστόρου, κατάφερε να φτάσει για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, φτάνοντας στο τέλος στη μεγάλη νίκη. Μια νίκη που αποτέλεσε και το καλύτερο δώρο για τον Κώστα Παπαδόπουλο που έχει σήμερα τα γενέθλια του. Σταθερά καλός για ένα ακόμα παιχνίδι ο αρχηγός, Αντώνης Ασημακόπουλος με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Απόστολος Ναούμης με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Έκανε το μπαμ ο Αμύντας και ελπίζει

Μία πολύ σπουδαία νίκη που του δίνει ελπίδες εισόδου στα playoffs πέτυχε ο Αμύντας, ο οποίος επικράτησε του Ιωνικού Νικαίας με 82-79 και ισοβαθμεί πλέον μαζί Καστοριά, Καρδίτσα και Ιπποκράτη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν εξ αρχής καλύτερα στον αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με +6 (20-14), έχοντας κινητικότητα στην επίθεση και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Ιωνικού από τα 6,75. Ανάλογη ήταν η συνέχεια και στο β’ δεκάλεπτο με τους παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ και με ένα σερί 12-2 έφτασαν τη διαφορά στο +14 (36-22), δημιουργώντας συνθήκες για μια σπουδαία νίκη. Οι γηπεδούχοι ανέβαζαν συνεχώς στροφές, την ώρα που οι παίκτες του Νίκου Βετούλα έδειχναν ανήμποροι να ανταποκριθούν στις συνθήκες του αγώνα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 49-39. Στο β’ ημίχρονο οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας βρήκαν επιτέλους ένα μέρος των πατημάτων τους και με κύριο όπλο την άμυνα τους, όπου κράτησαν τον Αμύντα στους 13 πόντους, κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ. Το φινάλε ήταν δραματικό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι και τον Κουκουνιά να κάνει το 79-77. Ο Μαυροκεφαλίδης λίγο πριν το φινάλε μείωσε σε 81-79, όμως δεν ήταν αρκετό, με το άστοχο τρίποντο του Καράμπουλα στην εκπνοή να δίνει τη νίκη στους γηπεδούχους. Ο Αλέξανδρος Ζαβός ευτύχησε να έχει 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, την ώρα μάλιστα που ήταν απών λόγω τραυματισμού ο Ζούπας.

Εθνικός – Χαρίλαος Τρικούπης 79-100

Διαιτητές: Κοτσίμπος-Κοντίλης-Χριστινάκης (Ηπιώτης)
Δεκάλεπτα: 20-20, 47-44, 68-70, 79-100
Εθνικός (Μανδραγός): Γιατρούδης, Κωτσόπουλος 11 (1), Βουρλιωτάκης-Περδικάρης 4, Ασημακόπουλος, Μίχαλος 31 (5), Λεκάκης, Μαραγκίδης Ν. 18 (2), Κυρίτσης, Μαραγκίδης Αν., Κοκκορόγιανης 15.
Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 23, Γυφτάκης, Παπαδιονυσίου 20 (1), Ντόβας 8, Αδαμόπουλος 12, Ξηρός, Σταυρόπουλος, Χατζηκυριακίδης 9 (1), Δεμερτζής 12, Αντωνάκης 8 (2), Γκάτζιος 4, Πολίτης 4.

basketblog.gr

Ξηρόμερο: Χρυσό μετάλλιο ο Δημήτρης Μπακοχρήστος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα άρσης βαρών σε πάγκο. Ένα ακόμη βήμα για την Ολυμπιάδα