Με το… ενάμιση πόδι

Με το…  ενάμησι  πόδι   Ο Παναιτωλικός κέρδισε με 53-41 τον Λέων Μεσολογγίου και βρίσκεται «προ των πυλών» της επανόδου στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Στο δεύτερο…

995435f0-4a9c-4621-b6af-6be2e3f917e5

Με το…  ενάμησι  πόδι

Ο Παναιτωλικός κέρδισε με 53-41 τον Λέων Μεσολογγίου και βρίσκεται «προ των πυλών» της επανόδου στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο  υποχρέωσε  τον φιλοξενούμενο να μην σκοράρει καθόλου (!) και με το 15-0  πήρε την σημαντική διαφορά, καθώς στη πρώτη περίοδο προηγούνταν μόλις με ένα πόντο.  Ο Γιάννης Παπαθανασόπουλος είχε 19 πόντους με  4 τρίποντα ενώ ο επίσης  νεαρός ο Βασίλης Σταθόπουλος είχε 13 πόντους με 2 τρίποντα. Δεκάλεπτα:Α:17-16 Β:15-0 Γ:12-12 Δ:9-13. ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Παπαθανασόπουλος): Θεράπος, Πάρδος,Μαυροφρύδης, Παπαθανασόπουλος 19(4), Μακρής, Τασιούλης 7(2), Μαυρομάτης, Τασιούλης Χ. 4, Καλιακμάνης 2, Σταθόπουλος 13(2), Γερονίκος, Καραπάνος 8(1). ΛΕΩΝ(Μούτσιος):Γατσώρης, Σαράντος 6, Βλαχογιάννης, Δάλαρης 5, Βορριάς 2, Σακκάς 8, Βραχάς 2, Σιμώνης, Ζαχαρίου 2, Κούσουλας 12 (2), Βασιλείου 4, Δάλλας

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Η Α2 είναι πολύ κοντά!

Σε ένα πολύ ποιοτικό και θεαματικό παιγνίδι ο Ιωνικός Αγρινίου νίκησε 3-0 σετ τον Φιλαθλητικό Πρέβεζας και χρειάζεται μία ακόμα νίκη στο επόμενο στην Πρέβεζα,  ή (αν χρειαστεί)  στο μεθεπόμενο στο Αγρίνιο, ώστε να πανηγυρίσει την άνοδο στην Α2 Εθνική Γυναικών του Βόλλεϋ.  Πάντως το αμέσως επόμενο παιγνίδι θα γίνει στην Πρέβεζα, το Σάββατο το βράδυ (ώρα 20:00).

Το σκορ δείχνει εύκολη επικράτηση της ομάδας του Αγρινίου, μα μόνο έτσι δεν ήταν.  Η ομάδα της Πρέβεζας ήταν δυσκολοκατάβλητος και δύσκολος αντίπαλος, ομάδα με μεγάλες δυνατότητες, στοιχεία που δίνουν  ακόμα μεγαλύτερη αξία στην επιτυχία των αθλητριών της Ελένης Λεγάτου. Διότι ο Ιωνικός είναι πιο πλήρης ομάδα, με μεγαλύτερη αξιοπιστία στο παρκέ και δυνατότητες για περισσότερα πράγματα.

Το  σκορ των σετ «λέει»  πολλά, μα όχι… όλα. Ο Ιωνικός πήρε το πρώτο με  25-20, το δεύτερο με   25-23 και το τρίτο με  30-28!!! Οι φιλοξενούμενες το πάλεψαν έως το τελευταίο πόντο, όλα τα σετ είχαν εκπληκτική εξέλιξη, μα το τελευταίο ενθουσίασε και τους πιο μετριοπαθείς φιλάθλους,  από τους πολλούς που βρέθηκαν στο ΔΑΚ Αγρινίου  για να το παρακολουθήσουν. Ήταν πραγματικά διαφήμιση του Βόλλεϋ!!!

Στο πρώτο σετ το σκορ πήγε στο 7-7 και κάπου εκεί ο Φιλαθλητικός πήρε διαφορά με 7-11. Έγινε γρήγορα το 11-11 και πόντο πόντο οι δυο ομάδες έφτασαν στο 14-14, με τον Ιωνικό να υπολείπεται πάντα ένα πόντο.  Αλλά όταν έγινε το 15-14 οι γηπεδούχες έλεγχαν το σκορ πότε με μεγαλύτερο,   πότε με μικρότερο προβάδισμα , ώσπου έφτασαν στο 25-20.

Πόντο – πόντο έως το 15-15 πήγε το δεύτερο σετ, ο Ιωνικός πήρε δύο πόντους προβάδισμα (17-15) και η συνέχεια ήταν εκπληκτική: 18-17, 20-18,  21-20, 23-20, 23-23, 25-23.

«Όλα τα λεφτά» από πλευράς σασπένς και ενδιαφέροντος ήταν το τρίτο σετ. Ο Φιλαθλητικός επιχειρούσε έως το τέλος να το κατακτήσει και να επανέλθει στο  παιγνίδι διεκδικώντας και τη νίκη. Προηγήθηκε 7-10, 8-12, 10-15, 11-17 και ο Ιωνικός τον «έπιασε» στους 19 πόντους (19-19). Ωστόσο οι φιλοξενούμενες δεν κατέθεταν τα «όπλα»  και προηγήθηκαν 22-24, αλλά ο Ιωνικός έκανε το 24-24. Από εκεί και μετά ο Φιλαθλητικός προηγούνταν και οι γηπεδούχες ισοφάριζαν, έως ότου τελικά πήραν τη νίκη.  Η διακύμανση ήταν στη συνέχεια: 24-25, 25-26, 26-27, 27-28, 30-28.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Λεγάτου Ε.) Ζυγούρη Θ. Παπανίκου Α. Σαρδελή Ν. Μποτσάκη Ε. Λογκιζίδου Κ. Τζωρτζοπούλου Ξ. Καλαμπούκα Ι.(L) Δημητράντζου Χ. Βέτσα Α.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ  (Ζήσης) Κουτσογιαννοπούλου Δ. Πιετά Μ. Γιάγια Α. Ντάκουλα Ι. Μπαρμπούδη Β. Κοσμίδου Α Κοσμίδου Β (L) Ράπτη Α. Μπακάλη Ε. Αγκάλι Ρ.