Μετά το 1-0, ψάχνει την ευκαιρία

Χωρίς να εντυπωσιάσει ο Παναιτωλικός πήρε τη νίκη κόντρα στην Καλλονή με 1-0 και είναι πολύ πιθανό την προσεχή  Αγωνιστική να βρεθεί πιο κοντά στην 5η θέση, από την οποία απέχει 5 πόντους. Αφενός οι κυανοκίτρινοι αντιμετωπίζουν τον πέμπτο Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, αφετέρου ο Αστέρας Τρίπολης αγωνίζεται στην έδρα του αγωνιστικά αξιόπιστου, φέτος,  Πλατανιά.  Είναι σαφές πως η ομάδα του Αγρινίου συνεχώς ανακάμπτει καθώς έμεινε αήττητη  σε τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια, με  τρεις νίκες και μια ισοπαλία, όπως ο Ολυμπιακός και  ο Παναθηναϊκός, ενώ  μόνο η ΑΕΚ σημείωσε  τέσσερις νίκες στα τέσσερα τελευταία ματς. Άλλωστε και ο Κωστούλας εξέφρασε τη βεβαιότητα πως η πορεία θα είναι μόνο ανοδική στη συνέχεια.
Οι κυανοκίτρινοι, στο ματς του Σαββάτου, είχαν τον Λούκας Βιγιαφάνες για τελευταία φορά στην ενδεκάδα και καταχειροκροτήθηκε απ’ όλο το γήπεδο όταν βγήκε (ακριβώς για το λόγο αυτό) ως αλλαγή. Μάλιστα απ’ αυτόν ξεκίνησε η φάση του 1-0 στο 17′, όταν  έκλεψε τη μπάλα μετά από κόρνερ της Καλλονής, βρήκε έξοχα τον Ουάρντα, ο οποίος ξεμαρκαρίστηκε και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Κάπελ,  κι αυτός με σουτ  έδωσε το προβάδισμα  σε ένα όμορφο συνολικά γκολ.  Ο Παναιτωλικός είχε κι άλλες φάσεις με τους Μαρκόβσκι (35΄, 52΄),  Ουάρντα (40΄, 46΄), όμως τη μεγάλη ευκαιρία την έχασε ο Αλεξίεβιτς στο 79΄, όταν ο Μύγας έκανε τη σέντρα και ο Λευκορώσος μόνος από το πέναλτι αστόχησε.  Για μια ακόμα φορά υπήρξε καταλυτική η παρουσία του Κυριακίδη, ο οποίος σταμάτησε σουτ στο πρωτο ημίχρονο κι όταν στην επανάληψη ανέβηκε η Καλλονή  ήταν παρών όταν χρειάστηκε.  Στο 65΄  είπε «όχι» στο Μανούσο, όπως έκανε και με τον Γεωργίου στο 76΄και ξανά με τον Μανούσο στο 91΄. Η Καλλονή είχε ακόμα φάση με σουτ Ελλακόπουλου (67΄) και ο Παναιτωλικός απείλησε δύο φορές με τον Ουάρντα στο τελευταίο 20λεπτο.
Για το ματς ο  Γιάννης Ματζουράκης δήλωσε: «Κάτι που αρχίσαμε πολύ ωραία και όμορφα το τελειώσαμε άσχημα. Μας στεναχώρησε λίγο γιατί αγχωθήκαμε καθώς δεν καταφέραμε να βάλουμε κι άλλα γκολ από τις πολλές ευκαιρίες που είχαμε. Αγχώθηκε η ομάδα προς το τέλος και μπορούσε να μας στοιχίσει. Η αλήθεια είναι ότι σήμερα μας έλλειπαν τα εργαλεία να στηρίξουμε κάποιες αλλαγές. Στον πάγκο είχαμε τέσσερις αμυντικούς και δύο παιδιά μεσαίας γραμμής. Ούτε έναν επιθετικό (σ.σ. ο Βασιλείου παρουσίασε ξαφνικά πυρετό). Συγχαρητήρια στους παίκτες μου που έχουν συμπληρώσει τέσσερα αήττητα παιχνίδια. Κάνουν μια μεγάλη προσπάθεια με αυτοσυγκέντρωση και πετυχαίνουν αυτό που βάλανε σαν στόχο».

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Κέβιν, Κούσας, Ρουσκουζέδα (67′ Αλεξίεβιτς), Βιγιαφάνες (82′ Βασιλούδης), Κάπελ, Μάκος, Μαρκόβσκι (90′ Χαντάκιας), Πάουλο, Μύγας, Ουάρντα.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Νίκος Καραγεωργίου): Δαύκος, Γκόλιας, Σπυρόπουλος (80′ Μπραούλιο), Μανούσος, Αναστασιάδης, Ελλακόπουλος, Φαβάλι (63′ Γουερέ), Τσαμπούρης, Μίκιτς, Βαλιός, Κάρλσον (46′ Γεωργίου).