Ο Ματζουράκης κοιτάζει και πίσω, παρά τη νίκη

Η   νίκη του Παναιτωλικού την Βέροια με 0-1  τον έφερε  δέκα βαθμούς πάνω από την γραμμή του υποβιβασμού και τον Πανθρακικό, αλλά και μόλις πέντε βαθμούς από την 5η θέση που μοιράζονται με 28 πόντους ο Πανιώνιος με τον Αστέρα Τρίπολης. Ωστόσο ο Γιάννης Ματζουράκης δήλωσε πως «θα δοθεί μεγάλη μάχη, είναι αρκετές ομάδες που μάχονται για την αποφυγή του υποβιβασμού». Για 5αδα… ούτε λόγος ακόμα. Πάντως ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη μ’  αυτόν στο πάγκο και δεύτερη του Παναιτωλικού μετά από εκείνη στην Τρίπολη στις αρχές του πρωταθλήματος.
Ο Παναιτωλικός  παρατάχθηκε σε  4-2-3-1, με τον Κυριακίδη στα γκολπόστ, τους Μύγα, Κούσα, Παπάζογλου και Κέβιν  στην άμυνα, Μάκο και Πάουλο τα δύο κεντρικά χαφ, δεξιά τον Βιγιαφάνες, αριστερά τον  Κάπελ, και προωθημένο τον  Μαρκόφβκι, με τον Ρουσκουζέδα πιο πίσω. Επίσης έκανε ντεμπούτο και ο  Αλεξίγιεβιτς, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 83ο λεπτό και – παρότι νωρίς για κρίσεις – έδειξε καλά στοιχεία.
Με  4-4-2 η Βέροια και  υπηρεσιακό τεχνικό το  Νίκο Καραπιπέρη, στα πρώτα ήρθε αντιμέτωπη με την επιθετικότητα του Παναιτωλικού στην ευάλωτη έδρα της  (έξι ήττες σε οκτώ ματς). Και στο 12’  ο  Γιαννούλης αντί να διώξει την μπάλα με το κεφάλι έδωσε άθελά του σχεδόν  πάσα  στον Βιγιαφάνες, που μόνος του απέναντι από τον Καντιμοίρη σκόραρε με κοντινό  σουτ.
Μετά το 0-1 οι κυανοκίτρινοι δεν είχαν λόγους να διατηρήσουν τον γρήγορο  ρυθμό και με προτεραιότητα το καλό αποτέλεσμα  πρόσεξαν την άμυνά τους κλείνοντας  όλους τους χώρους. Ο  Κυριακίδης όποτε χρειάστηκε ήταν παρών και  ενέπνεε σιγουριά στην εστία, καθώς  στη μία και μοναδική φορά που χρειάστηκε να επέμβει στο πρώτο 45λεπτο, απέκρουσε  δυνατό σουτ του Όστοϊτς. Η αμυντική λειτουργία της ομάδας του Αγρινίου  ήταν υποδειγματική  και κράτησε εύκολα το υπέρ της σκορ στο πρώτο ημίχρονο, διότι η Βέροια μπορεί να είχε  την κατοχή μπάλας (60-40), αλλά αδυνατούσε να κάνει τελικές προσπάθειες.
 Στο δεύτερο ημίχρονο πάλι δεν κινδύνεψε ο Παναιτωλικός, αφού περιόρισε την Βέροια που δεν μπορούσε να κάνει τελικές της προκοπής. Εξαίρεση η φάση στο 76΄ όταν ο  Άρτσε πραγματοποίησε δυνατό σουτ και  απέκρουσε ο Κυριακίδης, ενώ δύο λεπτά αργότερα δεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μύγα, που το διόρθωσε  την τελευταία στιγμή κι έκοψε το σουτ.
ΒΕΡΟΙΑ (Νίκος Καραπιπέρης): Καντιμοίρης, Μαραγκός, Γιαννούλης, Όστοϊτς, Μαλόν, Μπατιόν, Άρτσε, Μαγιέφσκι (69′ Κόλα), Ναζλίδης, Γεωργιάδης (61′ Νέτο), Καϊκούτ.
 ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Μάκος, Κέβιν, Παπάζογλου, Πάουλο (90’+3′ Βασιλούδης), Ρουσκουζέδα (83′ Αλεξίγιεβιτς), Βιγιαφάνες, Κάπελ, Μαρκόβσκι (69′ Ουάρντα).

Στους τόνους του προπονητή

Την  προηγούμενη Δευτέρα (18 Ιανουαρίου) ο Γρηγόρης Μάκος είχε γενέθλια και χθες την ονομαστική του εορτή, οπότε η ενδιάμεση νίκη στη Βέροια ήταν ένα πολύ καλό δώρο γι’ αυτόν. Μετά το 0-1 στην πρωτεύουσα  της Ημαθίας τα λεγόμενά του συμφωνούν με τους χαμηλούς τόνους  του Γιάννη Ματζουράκη:  «Ήταν μία σπουδαία νίκη και φάνηκε ο χρυσός πόντος που πήραμε τη προηγούμενη εβδομάδα.Τώρα έχουμε ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις, όμως δεν θα χαλαρώσουμε. Θα συνεχίσουμε με τους ίδιους ρυθμούς και ταπεινά. Διαβάζουμε καλά το παιχνίδι του αντιπάλου και η ομάδα κερδίζει από κάθε παίκτη αυτό που έχει».
Στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα  ο προπονητής της ομάδας του Αγρινίου, ανέφερε τα εξής: «Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Εμείς είχαμε ένα πλάνο το οποίο ακολουθήσαμε με πειθαρχία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Δώσαμε την κυκλοφορία στον αντίπαλο και δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα, ενώ και από την πλευρά μας δεν απειλήσαμε την αντίπαλη εστία. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την πειθαρχία και την σημαντική νίκη που πέτυχαν». Όταν ρωτήθηκε αν η νίκη αυτή σημαίνει και σωτηρία για την ομάδα του, απάντησε: «Όχι, δεν μπορούμε να πούμε ακόμα κάτι τέτοιο. Θα δοθεί μεγάλη μάχη, είναι αρκετές ομάδες που μάχονται για την αποφυγή του υποβιβασμού».

Κάρτες ο Μύγας

Είναι πολλά ματς τώρα που ο Γιώργος Μύγας έχει γίνει βασικός, αναντικατάστατος και κυρίως απαραίτητος στον Παναιτωλικό για το δεξί άκρο της άμυνας. Όμως ο Ματζουράκης πρέπει να βρει αντικαταστάτη του σε ένα απ’ τα παιγνίδια με Καλλονή, Πανιώνιο, Λεβαδειακό, Πλατανιά, καθώς συμπλήρωσε τέσσερις κίτρινες κάρτες και θα πρέπει να εκτίσει τη μια Αγωνιστική σε κάποιο από αυτά.
Ημέρα αποθεραπείας ήταν η χθεσινή  για τους παίκτες που αγωνίστηκαν στη Βέροια και οι  υπόλοιποι έκαναν κανονικό πρόγραμμα, με εξαίρεση τον Παπουτσογιαννόπουλο, που συνεχίζει να κάνει ατομικό.