Νίκη για Παναμβρακικό στο γειτονικό ντέρμπι με τον Αμφίλοχο

mpetinos

Τη νίκη με σκορ 3-0 πήρε ο Παναμβρακικός Μπούκας στο γειτονικό ντέρμπι με τον Αμφίλοχο.

Μόλις στο 8′ ο Αποστόλης Τσιούνης έδωσε το προβάδισμα στον Παναμβρακικό και στο 20′ ο Παναγιώτης Τσιούνης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Σαμψώνας στο 77′ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.
Παναμβρακικός Μπούκας (Γιάννης Μακρής): Ρόκκος, Μπαλάφας, Κάκκος, Κοκώνης, Μπεκατώρος, Σαμψώνας (82′ Παππάς), Τσιούνης Απ., Λαγοπάτης (64′ Μακρής), Τσιούνης Π. (53′ Φίλος), Καβαλλάρης, Μούτσα.

Αμφίλοχος (Κώστας Γιωτόπουλος): Ευθυμίου, Γρομητσάρης, Παπανίκος (64′ Σελιμάς), Ξανθόπουλος, Παπαστέλιος, Κοκώνης Ευθ, (82′ Αυγέρης), Κοκώνης Σπ., Προβίδας (64′ Κουσκούνης), Σαμψώνας Π., Κοκώνης Κ., Βασιλάρης.

Επέστρεψε στις νίκες ο Νέος Θέρμιος….1-0 τον Ατρόμητο Αντιρρίου

Με το μίνιμουμ σκορ επιβλήθηκε ο Νέος Θέρμιος Απόλλων του φιλοξενούμενου Ατρόμητου Αντιρρίου.

Το μοναδικό γκολ, που έδωσε και τους τρεις βαθμούς στο Νέο Θέρμιο Απόλλωνα πέτυχε στο 26′ ο Μυλωνάς.

Στο 78′ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Κώη.

Οι φιλοξενούμενοι από το 70′ αγωνίζονταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ταμπάκη.
Νέος Θέρμιος Απόλλων (Γιώργος Γιάκος): Κούντρας, Πανταζή (70′ Γρηγοράκης), Στεργίου (85′ Zela), Ράπτης, Κόκκοτος, Νικολόπουλος, Βαλμάς, Καλοκαίρης, Μυλωνάς (65′ Μπαρδάκης), Καρβελάς, Κώης.

Ατρόμητος Αντιρρίου (Γιώργος Μίχος): Φλωρόπουλος, Βλάχος, Παπαδόπουλος (70′ Παναγιωτόπουλος Ε.), Πύρρης, Πετσίνης, Ταμπάκης, Κάκκος (80′ Πετσίνης Α.), Ζαχαρόπουλος (65′ Πέκεζ), Ψυχογιός, Αλεξόπουλος, Παναγιωτόπουλος.

Διπλό μέσα στην ΑΕ Βάλτου η ΑΕΜ

Εκτός έδρας νίκη με 1-0 για την ΑΕΜ επί της ΑΕ Βάλτου στο γήπεδο του Χαλκιόπουλου για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α κατηγορίας, με την ομάδα του Μεσολογγίου να παραμένει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας και ένα βαθμό πίσω από την ομάδα του Παναμβρακικού.

Καλό παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και από τις δυο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ στο 9΄με κεφαλιά του αρχηγού της ομάδας Παναγιώτη Δενδρινού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μιχαλόπουλου. Οι γηπεδούχοι θα προσπαθήσουν να αντιδράσουν μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα χωρίς όμως αποτέλεσμα.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Βάλτου θα μπει καλυτέρα στο πρώτο τέταρτο χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει και πάλι τις προϋποθέσεις ώστε να φτάσει στην ισοφάριση, με την ΑΕΜ να ισορροπεί το παιχνίδι και να φτάνει σε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη.

ΑΕ ΒΑΛΤΟΥ: (Βασίλης Παστρωμάς) Σίμος, Χόντος, Λαμπρακόπουλος, Φραγκούλης Α, Ψηλός, Νικολογιάννης, Κακούρης, Μπιτσικώκος, Φραγκούλης Α-Σ, Αγγελής, Νέστορας.
ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ: (Χρήστος Ζαρκαβέλης) Ζέρβας, Μπαλαούρας, Μαντέλος, Τραγουλιάς, Πασπαλιάρης (31λ.τ Κάκκος), Δενδρινός, Μιχαλόπουλος, Ζαχαράκης, Γαβρίνας, Ζαρκάδας (80΄Κοντομήτσος), Βασιλάρης (90 λ.τ Διαμαντόπουλος Χ.).

Το ήθελε και το πήρε…. Φλόγα – Όμηρος 2-0

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Φλόγα Παλαιομάνινας δείχνοντας πάθος και ψυχή επικράτησε του μέχρι πρότινος αήττητου Όμηρου Νεοχωρίου στο γήπεδο της Ματαράγκας με 2-0.

Οι παίχτες του Βαλάντη Ζώη πήραν τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες και ήταν η βασική αιτία ώστε να πάρουν και το τρίποντο της νίκης. Για να γίνει αυτό χρειάστηκε να μπεί το γκολ της χρονιάς στο 16′ από τον αμυντικό της Φλόγας Γιώργο Καντάνη όπου με σουτ ελάχιστα μπροστά από την μεσαία γραμμή έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Γκασούκα. Να σημειωθεί πως σε αυτήν την φάση οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον κ. Τσοπλάκο για παράβαση φάουλ του Ντζιμάνη στον Παπαδάκη. Στην συνέχεια ο Όμηρος θέλησε να πάρει μέτρα όμως οι επιθετικοί της Φλόγας έβρισκαν χώρους στις αντεπιθέσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Χρήστου Ζαπάντη θέλησε να αντιδράσει και στο 57′ έχασε μοναδική ευκαιρία με κεφαλιά του Αλεξόπουλου μετά από κόρνερ του Καλύβα να φέρει το παιχνίδι στα ίσια όμως η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκών του Κατερινόπουλου και στη συνέχεια να απομακρύνουν οι αμυντικοί. Τη νίκη κλείδωσε στο 61′ ο Κώστας Πιστιόλης μετά από ωραία προσπάθεια του Ντζιμάνη που πάσαρε αριστερά στον Πιστιόλη και αυτός με ωραίο πλασέ κέρδισε τον Γκασούκα διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Στο τελευταίο ημίωρο οι ποδοσφαιριστές της Φλόγας έκλεισαν τους χώρους και δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να δημιουργήσουν κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με 10 παίχτες καθώς στο 90′ ο Φάτσαλης δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη από τον διαιτητή Τσοπλάκο για κράτημα φανέλας.
Φλόγα Παλαιομάνινας (Βαλάντης Ζώης): Kατερινόπουλος, Γκουτσέλης, Χριστόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Ντζιμάνης, Καντάνης, Ξευγένης (76′ Φάτσαλης) Νούλας Σ., Πιστιόλης, Καρύμπας (81′ Μπούρος) Νταλαπέρας (85′ Στριμμένος).

Ομηρος Νεοχωρίου (Χρήστος Ζαπάντης): Γκασούκας, Καραδήμας (81 Ευθυμίου), Μάτσιγκας, Αλεξόπουλος, Τσάμης, Μαχμούτ, Τσιφοπανόπουλος, Καλύβας, Παπαδάκης (68 Σεραφίγγος Ε.) Σεραφίγγος Ι. Καταπόδης.

Ισόπαλοι 2-2 Αμβρακικός και Θύελλα

Ισόπαλοι με σκορ 2-2 ήρθαν Αμβρακικός Λουτρού και Θύελλα Παραβόλας στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς καθώς στο 8′ ο Ρεπανίδας έκανε το 0-1.

Στο 70′ ο Καρακώστας ισοφάρισε σε 1-1 και στο 72′  ο ίδιος παίκτης έδωσε το προβάδισμα με 2-1 στον Αμβρακικό.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων (94′) ο Ταμπάκης ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.
Αμβρακικός Λουτρού (Λάκης Παπαχρήστος): Στασινός, Αλπέντζος, Γουρούνας, Τσιλιπάνος, Φονιάς (55′ Καρακώστας), Ζοτάϊ, Παγώνης (81′ Μερισιώτης), Μακρυπίδης (75′ Νίκας), Καβαλιέρης, Γόγα, Αυγέρης.

Θύελλα Παραβόλας (Ανδρέας Κονδύλης): Ανδριόπουλος, Σταμάτης Α. (90′ Κονδύλης), Ντζάλας (81′ Καλαμπαλίκης), Μπλέτσας, Ταμπάκης, Τσιμπούκας, Ρεπανίδας, Κόκκαλης, Σταμάτης Ελ., Καμμένος, Λιάρος Ματθ.

Εφυγε με διπλό από το Αγγελόκαστρο ο Απόλλων Δοκιμίου

Ντέρμπι για γερά νεύρα στο Αγγελόκαστρο με την ομάδα του Δοκιμίου να φεύγει νικήτρια με σκορ 1-2.

Στο πρώτο ημίχρονο η γηπεδούχος ομάδα ήταν καλύτερη είχε ευκαιρίες, πίεσε για το γκολ ενώ οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν προς τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Αχελώος προηγήθηκε νωρίς με τον Συσσοβίτη στο 49′ και κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν βγήκαν για την ισοφάριση κάτι που πέτυχαν αρκετά νωρίς στο 56′ με το Χρήστο Κορομηλά και όσο περούσε η ώρα έδειχναν να είναι πιο κοντά στο γκολ της νίκης, κάτι που κατάφεραν τελικά στο 88′ με τον Θύμιο Αρκουμάνη.

Το φιλμ του αγώνα:

10΄ Ο Τζωρτζόπουλος από το ύψος του πέναλτι πιάνει το σουτ με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα και να περνάει κόρνερ.

14′ Σουτ του Πελεκάνου από πλάγια αριστερά φεύγει άουτ.

17′ Εκτέλεση φάουλ του Πελεκάνου η μπάλα χτυπάει στο τείχος και επιστρέφει στον ίδιο, νέο σουτ και πάλι κοντράρει στο τείχος και καταλήγει κόρνερ .

23′ Κόρνερ από αριστερά του Συσσοβίτη, ο Μπούσγος πιάνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στην συμβολή των δοκών.

42′ Εκτέλεση κόρνερ του Φώτη Κορομηλά από αριστερά, ο Γιαννακάς προσπαθεί να πιάσει το ψαλιδάκι με τη μπάλα να στρώνεται στον Τζωρτζόπουλο, αλλά το σουτ που πιάνει φεύγει μακριά από την εστία.

43′ Σουτ του Χρήστου Κορομηλά μπλοκάρει ο Μπούτιβας.

49′ ΓΚΟΛ. Κάθετη του Μπαμπάτσικου στο Συσοβίτη που βγαίνει πίσω από την άμυνα και με όμορφη προσπάθεια περνάει την μπάλα πάνω από το Θεοδωρακόπουλο ανοίγοντας το σκορ.

53′ Ατομική προσπάθεια από δεξιά του Χρήστου Κορομηλά που μπαίνει στην περιοχή και πιάνει το σουτ με τη μπάλα να φεύγει παράλληλα με την εστία.

56′ ΓΚΟΛ. Ο Φώτης Κορομηλάς από δεξιά μπαίνει στην περιοχή και κάνει συρτή σέντρα με το Χρήστο Κορομηλά να προλαβαίνει τον Μπούτιβα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση.

61′ Ο Χονδρογιάννης από αριστερά βρίσκει στην περιοχή τον Τζωρτζόπουλο που πιάνει μονοκόμματο σουτ και στέλνει την μπάλα άουτ.

68′ Σουτ του Αποστόλη Μπούτιβα μπλοκάρει ο Θεοδωρακόπουλος .

72′ Σουτ του Κοντοπάνου αποκρούει ο Μπούτιβας, η μπάλα φτάνει στον Φώτη Κορομηλά νέο σουτ και αυτή την φορά μπλοκάρει ο Μπούτιβας.

73′ Ο Γιαννακάς βρίσκεται απέναντι από το Μπούτιβα και πλασάρει, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να αποκρούει με τα πόδια.

87′ Κόντρες ευνοούν τον Θύμιο Αρκουμάνη που βρίσκεται μόνος με τον Μπούτιβα, με τον τελευταίο να βγαίνει και πάλι νικητής αποκρούοντας με τα πόδια.

88′ ΓΚΟΛ. Γέμισμα προς την περιοχή ο Αρκουμάνης κατεβάζει ωραία την μπάλα και με πλασέ την στέλνει στα δίχτυα.

Αχελώος Aγγελοκάστρου (Γιώργος Ζήκος): Μπούτιβας, Κουτρούλης, Μπαμπάτσικος (85′ Καπώνης), Μπέτσικας (67′ Μ.Σαγάνας), Μπούσγος, Αλεξάκης, Μπούτιβας, Ζαλοκώστας, Πελεκάνος, Συσσοβίτης (69′ Γ.Σαγάνας), Κοκοσούλας.

Απόλλων Δοκίμου (Θόδωρος Λαυράνος): Θεοδωρακόπουλος, Μανουσάκης, Τζωρτζόπουλος (64′ Κοντοπάνος), Γαρούφης, Δαλαγιώργος, Χονδρογιάννης, Καρτσακλής, Φ.Κορομηλάς, Γιαννακάς (75′ Αρκουμάνης), Κοτρότσος, Χ.Κορομηλάς (69′ Δάρλας).