Νίκη για Αίολο – Ήττα με πολλά παράπονα για Α.Ο. Αγρινίου

Νίκη για Αίολο…71-69 τον Αμύντα

Νίκη με 71-69 για τον Αίολο Αστακού στη Βόνιτσα επί του Αμύντα στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ.

Η ομάδα του Αστακού προηγήθηκε με 9 πόντους στην 1η περίοδο (24-15) και το ημίχρονο έληξε με 39-29. Ο Αμύντας αντέδρασε και προηγήθηκε στο τέλος της 3ης περιόδου με 46-50. Ο Αίολος κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 71-69.

Δεκάλεπτα: 24-15, 39-29, 46-50, 71-69.

Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 2, Θεοδωράκος, Κουμπούρας 14, Παπαδιονυσίου 7 (1), Γκάτζιας 8, Κακλαμάνος 15 (2), Κιτσούλης 14 (1), Κασαμπαλής, Χαρισμίδης 6, Λυμπάρης 5.

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 2, Αγγελόπουλος 10 (1), Τοπάλι, Διαμαντόπουλος 10, Κουκουνιάς 5 (1), Βαρδιάνος 11 (3), Μανσαράι, Δορκοφίκης 9 (1), Μπάρμπας 16 (3),Βογιατζής 3, Καμπούρης 3.

Ηττα για Χαρίλαο Τρικούπη στο Πευκοχώρι

Την ήττα με 77-75 γνώρισε ο Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου στο Πευκοχώρι από την τοπική ομάδα στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής Μπάσκετ.

Η ομάδα του Παναγιώτη Ζωντού ήταν καλύτερη και προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, όμως το κακό τρίτο δεκάλεπτο την έφερε πίσω στο σκορ, κάτι που δεν άλλαξε ως το τέλος με τους γηπεδούχους να παίρνουν το «ροζ φύλλο».

Πευκοχώρι (Καραμανλής): Αμπατζίδης,Νητσάκης 12(2),Λεμονάκης 4,Μουρατίδης 21(3),Μαυρίδης 2,Γαρέζος 12(2),Κιγμέτογλου 13(1),Σταύρου 13(1),Βαιντέρλης.
Χαρίλαος Τρικούπης (Ζωντός): Ιωάννου 3(1),Βουρνάς 2,Παπαδιονυσίου 15(2),Τοπουζίδης 11(3),Μουράτογλου 12(2),Σταυρόπουλος 5,Παπαρέγκας 3(1),Γεωργιάδης 2,Μουρίκης 11,Ψάλτου 11.

Ήττα με πολλά παράπονα για το Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας o Vivechrom ΑΟ Αγρινίου ηττήθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου από τον Α.Σ. Καστοριάς με σκορ 66-73.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά η οποία έφτασε και τους 19 πόντους. Όμως ο Α.Ο.Α. δεν παράτησε σε κανένα σημείο το παιχνίδι πλησίασε, όμως δεν πέτυχε την ολική ανατροπή.

Η ομάδα του Αγρινίου είχε πολλά παράπονα από τη διαιτησία τα οποία εξέφρασε με επίσημη ανακοίνωση. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Α.Ο.Α. απέναντι στην Καστοριά που έπαιζε άμυνα στα όρια του φάουλ ή ίσως και περισσότερο εκτέλεσε μόλις 10 βολές.

Διαιτητές: Γερακίνης – Φακίτσας.

Δεκάλεπτα: 17-22, 35-40, 48-63, 66-73.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 5(1), Μπερερής 6(1), Πατσαντζόπουλος, Τάσσος 11, Πουρνάρας 2, Σαπλαούρας, Σταμούλης 6(2), Γκρέκας 9(1), Μήτσου 12(2), Γκόβας 13(3), Μακρής 2, Κουσιάντζας.

Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Γιώργος Σούλιος): Κυριακόπουλος 13(3), Μπέγας, Ματενίδης 1, Απιδόπουλος 4, Ελευθεριάδης 20(2), Χότζα, Τερσενίδης 7(1), Τασιούδης, Τεπετίδης 5(1), Αντωνιάδης 11(3), Μπένας 6, Τσότσος 6.

Η ανακοίνωση του Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου

«Το έργο ήταν στημένο από την Τετάρτη»

Μετά τον ορισμό των διαιτητών του αγώνα μεταξύ της ομάδας μας και του Α.Σ. Καστοριάς αντιληφθήκαμε ότι το παιχνίδι ήταν ήδη τελειωμένο. Η διαιτησία των κυρίων Γερακίνη και Φακίτσα εμπλέκει δόλο. Κάνανε τα πάντα για να κερδίσει η Καστοριά και φυσικά τα κατάφεραν με το τελικό 66-73. Μπροστά στον υπέροχο κόσμο μας και απέναντι στην ομάδα μας μόνο έτσι θα κέρδιζαν.

ΥΓ. Ο Α.Σ. Καστοριάς είναι πάρα πολύ καλή ομάδα, θα ανέβει στην Α2 Κατηγορία, αλλά δε χρειάζεται τη βοήθεια των διαιτητών.