Για έναν πόντο ηττήθηκε η Δόξα από το Λαύριο – Πολλά παράπονα για την διαιτησία (ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ)

Την ήττα από το Λαύριο με 63-64 γνώρισε η ομάδα της Δόξας στον σημερινό εντός έδρας αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο παρακολουθήσαμε ένα άσχημο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Ιδιαίτερα η Δόξα είχε πολύ κακές επιθετικές επιλογές και κακή κυκλοφορία της μπάλας και άργησε πολύ να αποκτήσει ρυθμό. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 13-21 και το δεύτερο 24-34.

Η Δόξα “ξύπνησε” στο τρίτο δεκάλεπτο, παίζοντας γρήγορα και σωστά και εκμεταλλευόμενη και την αστοχία του Λαυρίου και με ένα σερί 21-5 έφτασε να προηγείται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 45-39.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν για γερά νεύρα καθώς το σκορ εναλλάσσονταν. Ο Μπόλντς που ήταν ο κορυφαίος παίχτης του Λαυρίου και πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού με 22 πόντους ευστόχησε σε καθοριστικά καλάθια και στις δυο βολές που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι έχουν μεγάλα παράπονα από τα σφυρίγματα της διαιτησίας θεωρώντας ότι έκριναν αυτό το τόσο σημαντικό παιχνίδι και στα οποία αναφέρθηκε τόσο ο προπονητής της Λευκάδας στις δηλώσεις του μετά την λήξη του παιχνιδιού όσο και με επίσημη σκληρή ανακοίνωση της η ΚΑΕ Δόξα Λευκάδας.