Ήττα στο τέλος - Κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό

Αγχώθηκε, ίδρωσε πολύ αλλά τελικά... ανάσανε ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να λυγίσουν τον αξιόμαχο Παναιτωλικό (3-1), που είχε προηγηθεί με τον Κούσα (52’), έχοντας…

100448
Αγχώθηκε, ίδρωσε πολύ αλλά τελικά... ανάσανε ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να λυγίσουν τον αξιόμαχο Παναιτωλικό (3-1), που είχε προηγηθεί με τον Κούσα (52’), έχοντας ως σκόρερ τους Σεμπά (61’), Καρντόσο (83’) και Φιγκέιρας (85’) και πήραν ένα ακόμα τρίποντο στο πρωτάθλημα!

Έπιασαν τόπο οι αλλαγές του Πάουλο Μπέντο, με τους πιτσιρικάδες Ανδρούτσο-Μανθάτη αλλά και τον… γερόλυκο Τσόρι να δίνουν πνοή στην ομάδα! Έντονες αποδοκιμασίες στην αλλαγή του Πάρντο με τον Μανθάτη, έβγαλε στο ημίχρονο τον Φορτούνη ο Πορτογάλος τεχνικός.

Πολλές χαμένες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους, που μέχρι το 80ο λεπτό ήταν εξαιρετικοί αλλά λύγισαν από την πίεση και δεν κατάφεραν για ακόμη μια φορά να πάρουν βαθμό ή βαθμούς στην έδρα του Ολυμπιακού (7 ήττες σε 7 ματς).

Το ματς

Εξαιρετικός ο ρυθμός στο πρώτο τέταρτο. Οι δύο ομάδες έπαιζαν ανοιχτά και υπήρξαν φάσεις εκατέρωθεν με τον Παναιτωλικό να χάνει την μεγαλύτερη στο πρώτο μέρος! Ο Ολυμπιακός απείλησε πρώτος στο 5’ όταν ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μιλιβόγεβιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κυριακίδης του είπε «όχι». Ωστόσο, πέντε λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι… άγγιξαν το γκολ. Ο Φάρλεϊ έκανε καταπληκτική ντρίμπλα στον Ντα Κόστα στο κέντρο και έφυγε μόνος του απέναντι από τον Λεάλι, αλλά το πλασέ του πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 15’, πάντως, οι γηπεδούχοι είχαν τη δική τους ευκαιρία να σκοράρουν αλλά ο Καρντόσο με κοντινό πλασέ δεν βρήκε στόχο!

Όσο καλό ήταν το πρώτο τέταρτο, τόσο κακή ήταν η συνέχεια του ματς. Ο Παναιτωλικός ήταν εξαιρετικά στημένος στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί την γρήγορη μεσοεπιθετική του γραμμή για να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, οι Μάκος και Μάρκος Πάουλο είχαν… εξαφανίσει από το παιχνίδι τον Φορτούνη, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν σαφέστατο πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας!

Τα λεπτά περνούσαν, ο ρυθμός είχε πέσει και ψάχναμε τις ευκαιρίες με το… κιάλι. Με τη συμπλήρωση 42 λεπτών, πάντως, ο Παναιτωλικός είχε ακόμη μία τεράστια ευκαιρία να σκοράρει αλλά ο Μάρκος Πάουλο σε μια πανομοιότυπη φάση με αυτή του Φάρλεϊ, κατάφερε να πλασάρει και αυτός άουτ από θέση τετ-α-τετ! Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων δε, ο Καρντόσο λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ για τον Ολυμπιακό αλλά το σουτ του Παραγουανού από το ύψος του πέναλτι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Βιάνα, Ντα Κόστα, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς (72’ Τσόρι), Πάρντο (57’ Μανθάτης), Φορτούνης (46’ Ανδρούτσος), Σεμπά, Καρντόσο.

Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Μπουχαλάκης, Καμπιάσο, Ρέτσος.

Παναιτωλικός (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Τσοκάνης, Μάκος, Μάρκος Πάουλο, Κλέσιο (89’ Μουνιός), Φάρλεϊ (82’ Κουτρομάνος), Ουάρντα (73’ Ρότσα), Μαρκόβσκι.

Στον πάγκο: Περέιρα, Καμαβουάκα, Φερέιρα, Φερνάντες.